Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Supstrat za kaktuse
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Supstrat za kaktuse

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 00:16
Imao sam jako loše iskustvo sa stavljanjem tih kuglica na dno pitara za drenažu.Kuglice su dobre za hidroponski uzgoj i za ništa drugo,bar je takvo moje iskustvo.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 07:53
Drenazni sloj je mit, koji je znanost pobila vec pred stotinu godina, ali iz nekog razloga odbija krepati. Sve sto stavljanje kojekakvih "drenaznih" stvari na dno posude radi jest da smanjuje ukupnu kolicinu zemlje u posudi i povisuje nivo zadrzane vode (water table) u njoj.
Jedan od brojnih clanaka na temu: http://www.puyallup.wsu.edu/~linda%20chalker-scott/horticultural%20myths_files/Myths/Container%20drainage.pdf

Inace koristim i liapor i floreopor (hidroton je nesto drugo).
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 10:24
To je mit na koji sam i ja nasjeo.
Kao sastavni dio supstrata upotrebljavam ili pomice (pH 6,5-7) ili zeolit (pH 7-8), sve zavisi kakav i koliko kiseli supstrat želim zamiješati. Deklariraju granulaciju na vreći do 6mm (pomice) i do 7 mm (zeolit). U praksi je bar 20 % zrna dosta debljih. Nakon sijanja kroz 6 mm sito ta deblja zrna koristim kao drenažni sloj na dnu posude, ne puno, recimo do 1 cm visine.
Dali tko koristi kao dodatak supstratu drobljeni Glinopor ? Kod mene ga prodaju pod komercijalnim imenom Okostrat-liadrain- klikni.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 15:43
 ne stavljam ja kuglice na dno, liapor stavljam u supstrat i s tim postižem jako dobru propusnost. Ovih dana očekujem i floreopor da mi stigne.
Mislim da je ovo dobra mješavina za kaktuse, nikako se ne može prezaliti, pa korjen ne može istruniti.
Puno sam ove zime proučavala te tzv. moderne supstrate, pa ću ove sezone malo experimentirati sa njima.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 16:20
Wolfsbane, jesi sadila adeniume u liapor ? 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 17:11
Drenaža možda nije potrebna ako koristite takve porozne i propustne materijale,ali kod većine drugih supstrata drenaža je itekako potrebna.Posebno je drenaža potrebna kod većih pitara,za višegodišnje biljke koje se ne presađuju često.U tim slučajevima zemlja se nabie na dnu pitara,sitne čestice zemlje popuno sve međuprostore i začepe dno,višalk vode nemože oteći,korjenje u prevelikoj vlazi počinje truliti.Već godinama u pitare stavljam tucanik,mljeveni kamen,granulacije 0,5-1,5-2, i to mi je umnogome olakšalo uzgoj.jedna od prednosti takve drenaže je u tome što korjenje kad dođe u takav ozračeni prostor,u principu ne prolazi van pitara,zadrži se u šljnku,vrlo rijetko,samo kod nekih biljaka koje imaju jako korijenje,dogodi se da korijen izađe van pitara.Drugo,puno je lakše kod presađivanja biljke istresti iz pitara.Treće,zahvaljujući takvoj drenaži,mogu otvoriti veće rupe,ne bojeći se da će mi voda prilikom zalivanja uvijek odnijeti dio supstrata iz pitara.Veće rupe ujedno znače i još bolju drenažu.Uglavnom najviše sadim grmlje,stablašice,palme i sl.,ali isto tako obavezno stavljam takav drenažni sloj u manje pitare sa kaktusima i sukulentima i uvjeren sam da je to glavni razlog što su mi te biljke zdrave.Prije sto godina,kaktusi su mi uvijek rikavalii zbog vode,odnosno loše drenaže. 
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 18:18
Kaktusima i ne smeta toliko voda oko korjenovog sistema koliko ima smeta zadrzavanje vode oko "vrata"...Ja stavim obevezno na dno saksije krhotine cigle i crijepa, a zemlju pravim sama. Kada posadim kaktus, oko "vrata" ostavim dosta prostora i stavim sitno kamenje (ono za akvarijum). Tada sam sigurna da se voda nece zadrzavati oko "vrata" sto je glavni uzrok propadanja kaktusa.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 19:16
Ako je površina zemlje, tj supstrata skorena i ne propušta vodu kroz cijelu posudu, nikakvi kamenčići biljku neće spasiti. Upravo zato je potrebna jako dobra propusnost kroz cijeli supstrat.
I ja volim na površinu stavljati kamenčiće ili kamenje, ovisi o veličini kaktusa, ali samo iz dva razloga:
1) estetski, s tim da biram kamenje neutralnih boja, nikako one obojane
2) kad pada kiša to kamenje sprečava da mi se kaktus zapljusne blatom.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 19:20
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Wolfsbane, jesi sadila adeniume u liapor ? 





Jesam, sami liapor mi nije bio dobar, tj nije mi se svidjao sam. Onaj od 1-4 mm je presitan da bi bio sam, kapilarno se puno vode zadrzava medju granulama a premalo zraka,, iako nebi covjek rekao kako brzo protice voda kroz njega. Njega koristim za sijance, ali isto ne samoga, jer niima treba vise vode. Floreopor (isto ko liapor samo veca granulacija i lomljena zrna), je nesto bolji, ali isto mu treba dodati nesto sto manje zadrzava vodu. On ima izlozene unutarnje pore tak da zapravo jako dugo ostaje vlazan, dok ovaj drugi je sitan ali izmedju granula puno vode zaostaje. Za adeniume preko ljeta je to oboje zapravo jos moglo hodati, ali ne bih bas preporucila preko zime. Naravno treba uracunati osobne navike zalijevanja ;)
velika gorica
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 21:53
Glikice, ja nisam rekla da treba saditi kaktuse u glinovitu i nepropusnu zemlju i da ce ih onda kamencici spasiti, nego samo da je dobro stavljati kamencice oko vrata ne samo zbog estetike nego i zbog cuvanja od truljenja. Slucaj kada kaktus naprasno propadne je u 80% slucajeva to uzrok. Neces vjerovati ali ja sam na fakultetu uzgajala kaktuse u vodi (hidrokultura) i uspijevali su, formirali su korijenje koje je upijalo onoliko vode koliko im je potrebno, ali je vrat morao biti na suvom. Naravno da zemlja treba biti propusna, sa puno pijeska, lagana, blago kisele reakcije i bez imalo kreca...i po mogucnosti i sterilisana...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:04
ZO,kad kažeš blagokisela, ja podrazumjevam da je bez kreča.
Sterilizirana zemlja ne treba, al neću u to ulaziti, bar ne sada i ovdje, ako treba možemo i tu temu potegnuti.
Pijesak u supstratu? Nikako ! Ili tek vrlo malo.
A kaktus kao hidrokultura ? Zanimljivo, moram ti vjerovati na riječ, a mogu pokušati i sama pa se uvjeriti ili razuvjeriti.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:25
Naravno da je blagokisela zemlja bez kreca, nego kazem kada je mijesam da izbjegavam dodatke koji imaju krec...naprimjer pijesak da ne bude pomijesan sa krecom, da kamenje ne bude krecno (njega sam uzimala naprimjer za olijandere koji polako ispustaju Ca i tako uvijek drze zemlju alkalnom. A pijesak je obavezan za kaktuse, narocito zbog silikata koji daju kaktusima prirodno okruzenje. A to za hidrokulturu...sve...lai bas sve moze da se uzgaja u vodi pa i kaktusi...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:33
Oki,uzgajaš kaktuse kao hidrokultura, a kako s njima preko zime? Kako preko ljeta? Smještaj? Prihrana? To me baš zanima?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:39
Glikice, za uzgoj u hidrokulturi moras imati uslove, kao i za uzgoj biljaka u pijesku. Zato sam napisala da sam ih uzgajala na faxu...znaci mini staklenik sa svim potrebnim elementima za uzgoj u sva cetiri godisnja doba. Kada zima prodje znala sam ih donijeti kuci da borave preko ljeta ali za taj uzgoj moras imati komplex potrebnih elemenata za uzgoj. I to se pravi na faxu. Imam i za to recept ako te bas bude interesovalo, mogu naci u knjigama. Psenicu smo uzgajali u pijesku, kukuruz u stiroporu...ali sve uz pomoc hemije...:)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:45
@zelena oaza, mislim da smo na istoj valnoj dužini. No ja još nisam rasčistio sam sa sobom što je sa meksičkim kaktusima ? Recimo geohintonija , astrofitumi, lofofore i drugi meksikanci. Dali oni kalcij samo dobro podnose ili je tim kaktusima kalcij nužno potreban za zdravi rast ? Od odgovora no to pitanje sam još uvijek svjetlosnu godinu daleko. A i sami savjeti na netu su kontradiktorni. Imaš savjeta da kalcij u nikakvom obliku ne treba dodavati supstratu do onih koji zagovaraju Kalcijev sulfat (gips) kao dodatak supstratu koji je neophodno potreban za zdravi rast tih kaktusa ?
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:50
Pinus...moras znati odakle poticu kaktusi. Postoje vrste koje rastu u krecnim predjelima, u mocvarnim...A sem toga, ove kaktuse koje mi nabavljamo nemaju veze sa ovima koji rastu u prirodi. U Izraelu ih zalijevaju vodom iz mora!!! Sta bi bilo sa mojima da ih zalijem slanom vodom? Uzgoj u prirodi nema veze sa uzgojem kojim se mi bavimo.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 22:50
Čuj ZO, ja sam na faxu pravila svašta, ali to u RL-u nikad nije palilo. Dakle ajmo se mi okaniti kaktusa u hidrokulturi i vratiti na ovo što je uobičajeno.
Inače, kaktusima se bavim oko 30 godina i imam ih na stotine, kapitalaca oko stotinu,cvatu, rastu......
Po pitanju kaktusa, malo ko mi na ovom forumu može parirati,(bez uvrede ikome) što po količini, što po veličini. No ipak želim jedan moderan uzgoj za njih,koji je neminovan. Prije sam ih tretirala prirodno,onako po domaće, ali proučavajući literaturu, skužila sam da im mogu i moram pružiti bolje uvjete. Ne baš da budu "nizozemci", ali želim da budu pravi i zdravi.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 23:07
Još uvijek se nisam maknuo dalje od početka. Kalcij u supstratu da ili ne ? za: geohintoniju, astrofitume, ariokarpuse, lofofore, itd
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 23:11
Pinus, ja ne bih. Kaktusi u prirodnom okruzenju imaju drugacije korijenje i visak Ca ne moze da ih ugrozi jer ga oni uzimaju samo onoliko koliko im treba. Korijenje kod nas je malo, visak Ca moze da ga sprzi a sem toga povecava Ph sto je pogubno za kaktuse. Ca u prirodi ne moze toliko da poveca Ph koliko moze u saksiji. U saksiji su drugi uslovi, druga vlaznost, druga je vlaznost vazduha kod nas a druga u Mexiku naprimjer...
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2013 u 23:16
U pravu si Glikice. I ja sam za supstrate. Ja vec godinama svo cvijece (ne znam da li si gledala slike) uzgajam u supstratima i uzimam djubriva specijalizovana za svaku vrstu. Za kaktuse jos nisam uzimala supstrat jer jako dobro napreduju i u mojoj mjesavini sto ne znaci da necu uzeti ove godine. Ja se isto kao i ti bavim duzi niz godina, ucestvujem na izlozbama, u kontaktu sam sa raznim ljudima iz Izraela, Irana, Brazila, Mexika...koji mi salju i pelcere i savjete. Osnovno sam naucila na faxu, ostalo sam stekla praksom. Ljuti me samo kad vidim kaktus u Mexiku pored puta, niko ga ne gleda, a on sav u cvijetu, a kod mene uprkos svoj njezi ni priblizno kao taj...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.