Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Supstrat za kaktuse
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Supstrat za kaktuse

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 19:50
Kada sam pitao gosp. Čordaša kakva zemlja treba kaktusima? On se samo nasmijao i pokazao hrpu zemlje u vrtu. Prirodan rast, bez gnojenja i kemijanja sa zemljom, bez uvrede svima koji to rade. Bili smo kod Glikice, kad tamo pravi katus raj. Isto čista priroda. Ja imam svoje neke, otkad sam bio mali, svi super rastu i cvatu. Nikad im ništa nije falilo, osim mojom krivnjom previše vode.
Neka se sve zeleni
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 20:24
Kako zamiješam dobar supstrat za pojedinu vrstu kaktusa? Velikog iskustva nemam, zato kliknem na internetnu   stranicu velikog Njemačkog uzgajivača kaktusa UHLIG (klikni) i izaberem kaktus koji me zanima. U gornjem desnu kutu se pojave potrebni podaci za uzgoj tog kaktusa. Evo primjer za Astrophytum asterias (klikni). Pročitam što piše i uradim tako.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 21:50
Ja njemački ne znam, pa zamolila gospon Googla da mi prevede i evo što mi kaže:

Web stranica treba biti vrlo sunčan, prozor prag nije više od 30 cm udaljen od prozora. U ljeto otvoreni štand je potrebno obratiti pažnju na kabanica. Od studenog do ožujka je ostatak zime u skladu s 6-14 ° C. Koristite čistu mineralnu kaktus tla i kaktus gnojivo. Humus i organskih gnojiva treba izbjegavati.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Mezcal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2013
Lokacija: Bgd
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mezcal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 00:29
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:


koji ti omjer staviš cc


Pa u zadnje vreme nekako sve manje stavljam kupovne zemlje, ni blizu 30%, odprilike sam spustio na 10-15% kupovnu, a to nadomestio perlitom i vise bastenske zemlje. Tu praksu sam uveo pocetkom prosle sezone, sad je godinu dana i OK je, a kako ce biti dalje..videcemo
To je onako uopstena verzija mog supstrata, s tim da cesto radim modifikacije (dodaj ovo, oduzmi ono), u zavisnosti od vrste kaktusa. Ako mogu nekom posebno da ugodim, ja probam, pa...nekad mozda uspem, nekad ne.

Mislim, svako treba da vidi sta mu najbolje odgovara (koja kombinacija), pa po tome da se i upravlja kad pravi supstart.
Na vrh
Mezcal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2013
Lokacija: Bgd
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mezcal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 00:58
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:


Mene zanima kojim vrstama kaktusa radite posebnu mješavinu??


Malo sam pisao na prethodnoj strani da posebnu smesu pravim Melokaktusima, Ferokaktusima, Stenokaktusima, Saglionisima...
Mogu jos dodati u te 'posebne' i Astrofitume, Lofofore, Echinocereuse, njima pravim mineralnije.
Mamilarijama sto su starije pravim i mineralnije supstrate, pri svakom presadjivanju napravim za nijansu mineralnije, jer imam utisak da sto su starije i vece, sklonije su truljenju ako je supstrat jak organski.
Sigurno jos nekim pravim drugacije, ali ne mogu sad da se setim. Ako jos neko prilagodjava supstrate, voleo bih i ja da cujem za koje jos vrste.
Ali ponavljam, svako treba videti sta mu najvise odgovara i da tako radi.

A kako se informisem o supstratu, pa slicno kao Pinus (web site-ovi).
Kad nabavim novu biljku probam da nadjem osnovne informacije online i u knjigama (vrstu zemljista, temperaturu prezimljavanja i sl.), pa onda idem dalje.

Za stajski gnoj sam i ja cuo da se moze stavljati, ali nisam stavljao (niti ga mogu nabaviti), znam za slucaj kad je dodavan u supstrat, svi kaktusi su bili i ostali OK, jedino je Astrofitum pukao sa strane (nije od vode, jer ta osoba jako retko zaliva, ja mislim da je od previse hrane).

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 07:25
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??
Ružo ne trebaš ništa nadodavati. Ovako kako ga radiš tvoj supstrat je za 5.

Pogledaj što je Mezcal ovdje napisao . Po meni je 100 % u pravu:
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, . . . . .

Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 12:47

Malo sam pisao na prethodnoj strani da posebnu smesu pravim Melokaktusima, Ferokaktusima, Stenokaktusima, Saglionisima...
Mogu jos dodati u te 'posebne' i Astrofitume, Lofofore, Echinocereuse, njima pravim mineralnije.
Mamilarijama sto su starije pravim i mineralnije supstrate, pri svakom presadjivanju napravim za nijansu mineralnije, jer imam utisak da sto su starije i vece, sklonije su truljenju ako je supstrat jak organski.


Aj molim te objasni što je tvoj mineralni supstrat? Baš me zanima, jer imam melića, ferića, echinofossulokaktusa i ovih ostalim pa da probam.

A i ostali ako imaju svoje recepture.

Meni je najbitnije da zemlja ima dobru propusnost. Jednostavan test, zamiješam zemlju, stavim u teglu i zalijem. Ako voda ne oteče odmah, ne valja. Ne valja niti da se napravi kora na vrhu, a pogotovo kod kupovnih supstrata je vodoupojivost jako loša, i napravi se odmah lokva gore.

Neka se sve zeleni
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 19:52
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??
Ružo ne trebaš ništa nadodavati. Ovako kako ga radiš tvoj supstrat je za 5.

Pogledaj što je Mezcal ovdje napisao . Po meni je 100 % u pravu:
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, . . . . .




hvala Pinus....tvoji bodljići su mi za 10 (pravi uzor)
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 22:41
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Aj molim te objasni što je tvoj mineralni supstrat? Baš me zanima, jer imam melića, ferića, echinofossulokaktusa i ovih ostalim pa da probam.

A i ostali ako imaju svoje recepture.
Klimatis, od mineralnih (anorganskih) komponenti supstrata upotrebljavam: pomice, drobljenu ciglu, kvarcni pijesak i zeolit. Htio bi još svakako probati dijatomejsku zemlju.

Od organskih materijala: crni i bijeli treset, te kompost sa vlastitog kompostnika. Kompost je stariji od 10 godina. U blizini se nalazi konjički klub pa povremeno od njih kupim traktorsku prikolicu konjskog gnoja. Osim konjskog gnoja kompostiram još pokošenu travu i lišće iz obližnje šume.

Supstrat prilagodim po potrebi. Božični kaktus jedan, Adenium drugi, astrofitum treći tip supstrata itd. Pazim na pH i sastav supstrata koliko se da. Internet nam je olakšao stvar, barem meni. Sukulentima se bavim 3 – 4 godine i uopće ne mogu zamisliti uzgoj sukulenata bez interneta.
Na vrh
Mezcal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Siječanj 2013
Lokacija: Bgd
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mezcal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2013 u 00:34
^Ovo sto je pisao Pinus, slazem se s tim.
@Klimatis - za Ferice, Melice, Stenokaktuse ne koristim mineralni supstrat, nego obratno. Probam da napravim malo kiseliji (i vise 'organskiji', kako da kazem).

Od mineralnih komponenti koristim sve sto je i Punus nabrojao, s tim sto zeolita stavim malo, perlita vise, a pomice u krupnoj granulaciji, kao expandirana glina.
U grubim crtama, mineralni supstrat mi ispadne ovako: 60% neorganske materije, 40% organske materije.
U 60% neorganskih materija najvise mi je kvarcnog peska sitne i krupne granulacije, zatim perlita.
U 40% organskih materija najvise mi je domace ilovace, a znatno manje kupovne zemlje za kaktuse (meni je,npr.najdostupniji 'SUBSTRAL Kakteenerde').
Normalno, svako moze da koristi sta je njemu dostupno i da pravi u skladu sa svojim potrebama, uslovima itd.

Na kraju, svaki supstrat (mineralni ili organski), 'posolim' prahom drvenog uglja, promesam i nadam se da ce biti OK.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2013 u 19:52
Jučer sam na poklon dobila 40 l floreopora,  trenutno kod nas u HR jako cijenjen ! Sad slijede experimenti sa sadnjom.
Uz dodatak mješavine crnog i bijelog treseta, bit će jako dobar supstrat. Jedini problem je odrediti omjere komponenata. I još neke dodatke, kao npr mikroelemente.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2013 u 22:33
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??
Ružo ne trebaš ništa nadodavati. Ovako kako ga radiš tvoj supstrat je za 5.

Pogledaj što je Mezcal ovdje napisao . Po meni je 100 % u pravu:
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, . . . . .




e moj Pinus.....bila sam na Viru kod kamenjar....povirila u kuću kod kikac......ejjjjj njihovi kaktusi i sukulenti NAPROSTO SJAJEEEEEE smile183

One SVE od reda sade u čisto kupovnu , najjeftiniju , zemlju za cviče...onu npr. iz Konzuma 50 l za 24 kn ......  sve im bujaaaa....ja san posli te ZD kave došla doma i SVE preokrenula naopako ...i eto oko 80 posto kaktusa i sukulenata san pribacila u čisto kupovnu zemlju .... ni moji do sada nisu bili baš loši ali gledajuči njihove biljke ja san zaključila da su moje "nekako" suhe ......eto - ovo smo zaključile i osvjedočile se vlastitim očoma i ja i naša Camelija koje ima isto iskustvo ko i ja.....Camelija-javi se !

PS Pinus kad češ doči na jednu od naših kavica....vrime je više da te vidimo Wink
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2013 u 12:34
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

. . ..bila sam na Viru kod kamenjar....povirila u kuću kod kikac......ejjjjj njihovi kaktusi i sukulenti NAPROSTO SJAJEEEEEE smile183

One SVE od reda sade u čisto kupovnu , najjeftiniju , zemlju za cviče...onu npr. iz Konzuma 50 l za 24 kn ......  sve im bujaaaa... . . .
PS Pinus kad češ doči na jednu od naših kavica....vrime je više da te vidimo Wink

Ružo, što reći na to.  Bar pola mojih kaktusa je nizozemskog porijekla. Svi do jednog su bili posađeni u tresetu (zemlji za cviječe) kada som ih kupio. I svi su odlično  rasli. Nisam primijetio pumicu, vermikulit, drobljenu  ciglu ili slične materijale koji se obično dodaju u supstrat da bi  mu omogućili veću propustnost. Nizozemci vjerojatno znaju što rade. Svjetlosnu godinu su pred nama u proizvodnji cvijeća, kaktusa, i drugih sukulenata a da o poljoprivredi ne pričam.

Znam da je tako, ali ipak čim donesem kaktus kući nizozemci me više ne zanimaju. Isperem nizozemski supstrat koliko se da, da  ne oštetim korijen i sa velikim guštom miješam  svoj domaći supstrat i to za svaki kaktus posebno.LOL

A ovo za kavicu ti je zbilja odlična ideja. Zadnjih par godina dolazim u Zadar sa ženom na izlet preko ljeta iz  M. Lošinja  onim hidrogliserom.  Vjerojatno ću i ove. Možda se i dobimo na kavi nikada se ne zna. Smile

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2013 u 21:39
Ja sam ove sezone kod presađivanja kaktusa pravila ovakav supstrat:
50 % kvalitetne zemlje za cvijeće, 25 % sitnog šljunka i 25 % liapora. Kad sam napravila tu mješavinu činila mi se jako dobra:dovoljno hranjiv i dovoljno propustan.
 Inače kad napravim supstrat, najprije načinim jedan vrlo jednostavan pokus: stavim supstrat u teglicu i polijem, ako mi voda brzo procuri kroz teglicu, onda je dobro. A "pod rukom" osjetim koliko je supstrat dobio na težini, što znači da je dovoljno vode upio. Sav višak vode mora iscuriti.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2013 u 22:31
Ja sam isto probala svakakvih mješavina, ali nisam primjetila neke velike razlike. Da važna je propusnost, tako da se voda ne zadržava, ali očito je da baš i nema nekih pravila, osim da je dobro staviti dio pjeska, opet radi propusnosti vode.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2013 u 23:18
Na ovom našem izletu (Ri ekipa) u Sloveniju i posjetu Vrtu kaktusa, imali smo predavanje, doduše slučajno, jer je jedan cijeli razred učenika imao nastavu u prirodi, pa smo i mi imali mogućnost slušanja. Vlasnica vrta je rekla da su kaktusi posađeni u pijesak, a da se prihranjuju samo dva puta godišnje i da je to sve što dobiju. Na slikama se može vidjeti kako izgledaju.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2013 u 10:07
ja ne vidim nikakve slike ???
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2013 u 13:04
klikni na riječ SLIKE u poruci poviše tvoje Wink
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2013 u 13:11
vidjela sam slike, bolje da nisam, sadmi je "zlo".
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 00:03
Mogu li kaktuse posaditi u mješavinu glistenjaka i tenisita u omjeri 50%-50%?

A i zanimalo bi me za sve sukulente, jer mi se taj supstrat cini baš dobar i hranjiv. Mogu li i sukulenti u tu mješavinu?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.