Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5678>
Korisnik
Poruka
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2013 u 20:46
Meni ovo djeluje trulo. Da li ti je netko polijevao kaktuse u tvojoj odsutnosti ?
Jesi li probala malo prstom ? Kako ti djeluje ? Teško je ovako preko slike reći. 
Probaj pritisnuti prstom taj dio koji je taman, ako ti prst "propadne" onda je trulež. To ćeš valjda i sama prepoznati.
Javi, pa ćemo dalje pomagati. A i ne mora biti ništa katastrofalno, iako mi ne izgleda baš najbolje.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2013 u 22:28
i ja sam odmah pomislila na trulež, ali nisam bila sigurna jer nikad nisam imala takvog iskustva. što se tice zaljevanja u mojoj odsutnosti, svi ukućani su se ogradili od odgovornosti cim su vidjeli što se dogodilo kaktusu. sad, i ako su nešto zalili sigurno nece priznati Big smile hahaha
uglavnom, probala sam dodirnuti prstom taj tamni dio - nije baš jako mekano, ali mekanije od ostatka je. probala sam malo sa noktom i ostane na tom mjestu onako malo trag od nokta. 
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2013 u 22:36
Gle ovako, ništa mu nećeš naškoditi ako ga izvadiš iz zemlje van. Otresi lagano zemlju sa korjena pa ćeš vidjeti kako to izgleda. 
Dobro pogledaj dio korjena koji je na toj smeđoj strani. Opet popipaj, malo pročačkaj da vidiš da li je i koliko mekano. Ma skužit ćeš već. Ako je sve ok, vrati nazad u zemlju i čekaj što će biti. 
Ma teško mi je ovako napamet i preko slike reći.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2013 u 22:50
ok, napravit cu to sutra, pa javim kakvo je stanje. Glikice, hvala na savjetu Smile
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2013 u 20:35
Glikice, evo da javim pacijentovo stanje :) provjerila sam korijen sa te tamne strane. sve mi izgleda najnormalnije. presadila sam ga u novu zemlju pa cu vidjeti kako ce mu biti.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2013 u 20:51
OK, sad ga jedno vrijeme nemoj zalijevati, samo par dana, ja bih ga čak smjestila u laganu sjenu, ali na svjetlo mjesto. I drži ga na oku stalno. Držim fige da sve bude dobro.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2013 u 21:31
Hvala Smile nadam se da ce mu biti dobro. nemam ga dugo, al baš mi je prirasto srcu. prvo zato jer se borio sa vunastim ušima...to je prebrodio, i sad ga snađe ovo. al ok, nadam se da ce se izvući Big smile
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 13:13
Evo prognoze tjedan dana nakon što sam presadila kaktus... tijelo kaktusa je skoro pa cijelo pocrnilo. Nemam pojma šta mu se desilo. Danas sam ga bacila, baš mi je bilo žao Cry smile85
Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 22:22
bakterijska trulež,uši su uništile korijen i tu se stvori put infekcije koja uništi gornji dio kaktusa,moja preporuka bi bila da sve ostale kaktuse istretirate nekim sistemičnim insekticidom i pregledate korijenje jer bi se moglo desiti da uši unište kaktuse u periodu zimovanja
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2013 u 11:41
e hvala Tekel, sad znam što mu se desilo. Ma nemoj me plašiti, hehehe Smile Ovaj što sam ga morala baciti je imao uši odmah cim sam ga donesla iz vrtnog centra. Nisam ga tamo baš najbolje pogledala, jer je teta prodavačica stalno hodala zamnom, a to me užasno živcira... Uglavnom, kad sam došla doma i vidjela da ima uši, odmah sam ga stavila na posebno mjesto, daleko od drugih, tako da se on sa ostalim kaktusima praktički nije ni vidio. Tako da...mislim da nema opasnosti za druge kaktuse. A i od tog dana ih pregledavam ako ne svaki, onda svaki drugi dan i do sada nisam primjetila ništa čudno.
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 15:35
Forumaši, molim pomoć.... kao što je Tekel i rekao, vunaste uši su mi se proširile na par kaktusa. Maloprije sam u poljo apoteci kupila Confidor, najmanje pakovanje, ambalaža je neka mala ampulica. Uglavnom, lik mi je rekao da cijelu ampulicu pomješam sa 10l vode. To mi je puno, pa sam mislila 5l vode pomješat sa pola te ampulice. E sad, moje pitanje je dal da kaktuse samo poprskam, ili i da ih zalijem sa tom otopinom? Jer ako su uši u korjenu isto, bilo bi dobro zalit ih također, ne? I još jedno pitanje: dal da i ostatak kaktusa (koji nisu zaraženi ušima) isto poprskam i zalijem, ili da ih samo poprskam? Ili da ih pustim na miru, a otopinom tretiram samo kaktuse na kojima sam našla uši? Molim savjet Smile
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 15:51
Sve kaktuse koji su zaraženi bi bilo dobro izvaditi iz zemlje,očistiti korijen poprskati ga i tek onda posaditi u svježu zemlju,zatim poprskati kaktuse i zaliti s tim insekticidom.bilo bi jako dobro i ostale kaktuse poprskati i zaliti,lako su i oni zaraženi ali se ne vidi.Mnogi kaktusari prakticiraju prije zime kaktuse tretirati insekticidom prskanjem i zalijevanjem!!!

Mislim da ti se kaktusi nisu zarazili od ovog kojeg si sad kupila nego su već od prije bile ti,samo ih nije bili za vidjeti.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Liwet View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 06 Rujan 2013
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liwet Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 16:42
Pozdrav! tek sam otkrila ovaj forum,i već mi treba pomoć Cry
moj kaktusić je u roku dva dana počeo omekšavat i mežurati se,na vrhovima posebno,dok su mladice u super stanju,korijen mu nije truo,ima ovo smeđe nešto,ali to ima otpočetka,ne zalijevam ga prečesto, 2 godine nikakvih problema s njim,ne znam što da radim sad s njim Cry


http://www.flickr.com/photos/101357099@N07/9687733756/in/photostream - http://www.flickr.com/photos/101357099@N07/9687733756/in/photostream


Na vrh
tekel View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2013
Lokacija: Zg
Status: Offline
Bodovi: 112
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tekel Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 22:02
ivana 000 kod sistemičnih insekticida vrlo je važna koncentracija pa bih preporućio da radite otopinu sa 10 l vode,prskanje po biljci i držanje tegle u rastvoru dok se zemlja zasiti otopinom i tako sve kaktuse.to su dosta agresivna kemijska sredstva pa koristite zaštitu ,maska i rukavice obavezni
liwet slike se ne vide
Na vrh
Amrah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Amrah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2013 u 22:53
Pozdrav,

Zna li neko šta je ovom mališi?
Druga strana je sasvim ok.Confused

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 02:35
@Amrah, mislim da su to opekline od sunca

Na vrh
Amrah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Amrah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 20:17
Kako da ga tretiram? Jeli ce preživjeti?Unhappy
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2013 u 20:44
Ako su to opekotine od sunca,ne treba ih ničim tretirati,ožiljci će ostati a kaktus će nastaviti rasti.Ali ako je to nešto drugo e onda bi mogao biti problem!!!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2014 u 22:14
Da li ste vi svoje kaktuse iznjeli van ili su vam još unutra?

Zadnjih 4-5 dana u Zg paducka kiša i po noći je dosta hladno (2-4 stupnja)... S obzirom da su konstantno bili mokri, a bila je dosta niska temperatura dogodilo mi se ovo:


Ovaj prvi je očito prošlost, ali me zanima da li ovom drugom ima spasa?
Unijela sam ga unutra, presadila u suhi supstrat i neću ga zalijevati neko vrijeme... Korijen mi se činio ok. Ima ove žute fleke na dosta mjesta i bijele smežurane "rane"...





Na vrhu se vide žute fleke, a sa strane "rane"...

I ostale sam unijela unutra, presadila u suhi supstrat... Confused


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2014 u 08:15
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Da li ste vi svoje kaktuse iznjeli van ili su vam još unutra?

Ove godine sam skoro sve svoje kaktuse smjestio u kašete za povrće. Zima nije bila previše hladna pa su većinu zimskopg odmora proveli na otvorenom  pod nadstrešnicom uz kuću. U slučaju slabog vremena jednostavno sam ih sklonio u garažu.

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

. . prvi je očito prošlost, ali me zanima da li ovom drugom ima spasa?



Drugom, Echinocactus grusonii ima spasa. Njega je opeklo sunce. Spasa mu ima no te rane po površini su trajne tako da dugi niz godina više neće biti lijep. Nekoliko mojih grusonija je do sada završilo na kompostu baš zbog opekotina od sunca. Nakon zimskog odmora su jako osjetljivi na sunce. Ubuduće sa njima samo na jutarnje sunce, istočne prozorske police su ok.

 

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 5678>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.