Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zumbuli - Hyacinthus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zumbuli - Hyacinthus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 14>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Vendi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vendi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2009 u 21:47
Imam pitanje u vezi zumbula. Kupila sam ih prošle godine i bili su u cvatu,u jednoj teglici bilo ih je 5. Kad su ocvali spremila sam lukovice i prije nekih mjesec i pol sam ih stavila u zemlju. Cijelo vrijeme su na sobnoj temperaturi i nikunle su, u sredini se nazire stabljika, mala oko 0,5 cm. Jedini mi je problem što nemaju dosta svijetla jer ja sam ih eksprimentalno popikala u zemlju ispod dracene koja je u ogromnoj tegli jer je velika, a nalazi se skorz u kutu, ispred je još veliki kuhinjski stol i do zumbula ne dopire puno svijetla, skoro uopće nema svijetla. Da li ih mogu presadit sada i stavit ih na prozor gdje je više svijetla ili moram još čekat??? i postoji li šansa budući da nisu bili na hladnom da ponovo procvatu ili sam ih skroz zeznula??Hladno im je jedino po noći kad otvorim prozor i grijanje se ugasi. A stvarno bi htjela a uspiju, možda samo zbog inata jer su svi rekli da nema šanse da to opet nikne a ja bi im pokazala da je sve moguće, a i htjela bi da mi preko zime cvate još nešto osim afričkih ljubičica pomagajte
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2009 u 14:51
E istina,tako je najbolje-sve proslijedit u vrt,pa kom pase nek procvjeta!Smile
Hvala na savjetima!Clap
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 18:01
Ti zumbuli koji se kupuju u ovo doba godine namijenjeni su da budu u kući i da nas uveseljavaju u ovo doba godine. Dakle, uživaj u njima dok cvatu. Cvijet neće dugo trajati. Nakon toga možeš lukovice posaditi u zemlju, ponekad se održe. Isto je i sa drugim lukovičastim cvijećem koje se u ovo doba godine prodaje rascvjetano (narcisi, krokusi)
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 13:58
Tako sam zadnji put,imala ga u stanu za Bozic,divan je bio i mirisao cijeli stan od njega,al se odma iskrivio i na brzinu ocvao.Prosljedila sam ga deckovoj mami da ga stavi u vrt na vikendici i u roku od 3-4mj je ponovo procvao.Mozda bi ga ja mogla u tegle na balkon.Samo ne znam jel ih se moze sadit van bilo kad ili im smeta zima,pa treba cekat proljece da im ne bude sok toplo-hladno??
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 22:32
što se tiče tih što idu u vazu nemam baš iskustva sa nima i moram priznati da nikad nisam vidjela....mislim da bi ti bilo bolje kada bi ga držala vani cijelo vrijeme...mislim da ne podnose toplinu i suhi zrak.....
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 22:27
Aha,a to mogu nakon sto mi odcvate u tegli u stanu?samo preselim van u zemlju?
A kad kupim samu lukovicu zumbula,onu sto se stavi u posebnu staklenu vazicu s vodom,jel isto ne moram gledat koji je mjesec,i kolko im uopce treba da izbace lisce i cvijet?
kako nemam bas svjetla u stanu,mozda da se ne upustam u to s vazom,nego da kupim gotovu procvjetanu lukovicu..
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 10:18
evo ovako se ja ponašam prema svojim već godinama...kada sam ih kupila (u cvatu) posadila sam ih vani u zelju...(ako si u stanu možeš ga posaditi u vežu posudu....)i viiše ga ne diram...svako proljeće istera iz zemlje i cvijeta...dakle jedino ga trebaš povremeno zalijevati....
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 01:34
Znate sto ljudi moji..Ja ne znam kako da se ponasam prema zumbulima,jer u svim mogucim uputstvima i literaturi je objasnjeno na nacin prirodnog uzgoja,a ja npr kupim zumbul u cvatu u cvjecarni u neko gluho doba,kad se u literaturi pise da mu je vrijeme mirovanja,i onda kad mi ocvate ne znam kako da se ponasam..Sve se poremeti i zamijene godisnja doba..Ne znam to je meni sve po malo kaoticno..Kad proljetnu biljku kupim u 12.mj..a sto mogu kad ne mogu odoljet kad mi zamirisi onako opojno u intersparu,i jos vidim da je 20kn!!
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 21:02
Ove godine konačno imam zumbule a da ih nisu požderale voluharice i stvarno su prekrasni. Većinu sam posadila ispred kuće na južnoj strani gdje je više sunčano i suho, tamo su svi već procvali, a 3 sam zumbula stavila iza kuće gdje je većinom hlad i vlažnije, sjeverna strana. Tamo inače sve kasnije niče, a promatrala sam zumbule, od 3 niknuo samo 1, tek provirio. Prekjučer sam digla košaru i vidjela da je pustio korijenje, ali nije niknuo, tj 2 nisu niknula. Danas nisam imala mira i izvadila sam lukovice van, imala sam što vidjeti - na lukovicama su bili puževi - nisam znala da ta gamad operira i pod zemljom Confused



Jedna se lukovica neda spasiti, ove 2 na slici bi se mogle oporaviti, presadila sam i ta 2 ispred kuće, skupa s ljiljanima koje su isto tako počeli žderati - košare su ih zaštitile od voluharica, ali čini mi se olakšale pristup puževima. Moja preporuka - saditi zumbule na suhom i sunčanom mjestu.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 21:21
Pusti ga na miru i on će na proljeće opet normalno cvasti. Meni su sve lukovice osim tulipana izbile, a nekim su listovi veliki oko 40 cm (iris i frezije), bojala sam se što će biti, ali mi je baka bea odgovorila da ne brinem.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 21:19
moj zumbul ima lišče ali ne i cvjet Cry sta da radim?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 20:30
Isto se i meni dogodilo. Sada sam dva što sam dobila od Skitnice narančasta, koji su izvirili debelom stabljikom oko 3 cm stavila u kuću ispred stakla na temperaturu oko 20 - sada se nadam nečemu - cvijetu naravno.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2008 u 23:32
moj niknuo krajem desetog/pocetkom jedanaestog mj.,listovi ogromni narasli ali bez cvjeta! 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 19:05
Ako zatvorim gore, onda će biljka imati problema s rastom, mislim, jer su otvori mali. Ali su zato mreže visine sve do razine tla, dalkle postoji jedino opasnost da dođe voluharica od gore i napadne zumbul, a pratim tu malu gamad i primjetila sam da se uglavnom kreću tunelima ispod zemlje, a tako neće moći doći do lukovica, nadam se.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2008 u 21:58
SilveK - pa ti si jedna mudrica, dobro si iskoristila ovu žicu, samo je treba i gore zatvoriti i ne vjerujem da je moguće da ih neka beštija ošteti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 21:41
Evo mog patenta za sadnju zumbula: kupila sam pocinčanu plastificiranu mrežu, narezala na kocke i formirala "gnijezdo" za lukovice, nadam se da će to zaustaviti voluharice, tj. da neće uspjeti doći do lukovica.


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 22:24
Krtice ne jedu lukovice, samo voluharice koje otkriješ po rupama u tlu, bez hrpe zemlje. A narcisi i visibaba voluharicama smrde i to ne žele jesti, tako da nemoj računati na to,a lude su za zumbulima, tulipanima i ljiljanima.
Na vrh
petit-etoile View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit-etoile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 18:04
pa ima krtica, letos su mi rovarile po vrtu ali nisu pojele lukovice narcisa i visibaki pa valjda nece ni zumbul dirati
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 16:29
Upravo sad ih možeš posaditi, ali ako imaš voluharice u susjedstvu, postoji jako velika šansa da ti pojedu gomolje, meni su ove godine sve potamanile. Probaj izmisliti nekakvu zaštitu, nabavi gusto pletenu žičanu mrežu i napravi nekakav sanduk od toga, prvo to stavi u zemlju, pa onda lukovice, tako ja namjeravam napraviti.
Na vrh
petit-etoile View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit-etoile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2008 u 19:56

hocu da posadim zumbul direktno u basticu ali ne znam da li je sad kasno za to

u kom mesecu se sade direktno u zemlju ?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.