Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zumbuli - Hyacinthus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zumbuli - Hyacinthus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 14>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 21:41
Evo mog patenta za sadnju zumbula: kupila sam pocinčanu plastificiranu mrežu, narezala na kocke i formirala "gnijezdo" za lukovice, nadam se da će to zaustaviti voluharice, tj. da neće uspjeti doći do lukovica.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2008 u 21:58
SilveK - pa ti si jedna mudrica, dobro si iskoristila ovu žicu, samo je treba i gore zatvoriti i ne vjerujem da je moguće da ih neka beštija ošteti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 19:05
Ako zatvorim gore, onda će biljka imati problema s rastom, mislim, jer su otvori mali. Ali su zato mreže visine sve do razine tla, dalkle postoji jedino opasnost da dođe voluharica od gore i napadne zumbul, a pratim tu malu gamad i primjetila sam da se uglavnom kreću tunelima ispod zemlje, a tako neće moći doći do lukovica, nadam se.
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2008 u 23:32
moj niknuo krajem desetog/pocetkom jedanaestog mj.,listovi ogromni narasli ali bez cvjeta! 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 20:30
Isto se i meni dogodilo. Sada sam dva što sam dobila od Skitnice narančasta, koji su izvirili debelom stabljikom oko 3 cm stavila u kuću ispred stakla na temperaturu oko 20 - sada se nadam nečemu - cvijetu naravno.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 21:19
moj zumbul ima lišče ali ne i cvjet Cry sta da radim?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 21:21
Pusti ga na miru i on će na proljeće opet normalno cvasti. Meni su sve lukovice osim tulipana izbile, a nekim su listovi veliki oko 40 cm (iris i frezije), bojala sam se što će biti, ali mi je baka bea odgovorila da ne brinem.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2009 u 21:02
Ove godine konačno imam zumbule a da ih nisu požderale voluharice i stvarno su prekrasni. Većinu sam posadila ispred kuće na južnoj strani gdje je više sunčano i suho, tamo su svi već procvali, a 3 sam zumbula stavila iza kuće gdje je većinom hlad i vlažnije, sjeverna strana. Tamo inače sve kasnije niče, a promatrala sam zumbule, od 3 niknuo samo 1, tek provirio. Prekjučer sam digla košaru i vidjela da je pustio korijenje, ali nije niknuo, tj 2 nisu niknula. Danas nisam imala mira i izvadila sam lukovice van, imala sam što vidjeti - na lukovicama su bili puževi - nisam znala da ta gamad operira i pod zemljom Confused



Jedna se lukovica neda spasiti, ove 2 na slici bi se mogle oporaviti, presadila sam i ta 2 ispred kuće, skupa s ljiljanima koje su isto tako počeli žderati - košare su ih zaštitile od voluharica, ali čini mi se olakšale pristup puževima. Moja preporuka - saditi zumbule na suhom i sunčanom mjestu.
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 01:34
Znate sto ljudi moji..Ja ne znam kako da se ponasam prema zumbulima,jer u svim mogucim uputstvima i literaturi je objasnjeno na nacin prirodnog uzgoja,a ja npr kupim zumbul u cvatu u cvjecarni u neko gluho doba,kad se u literaturi pise da mu je vrijeme mirovanja,i onda kad mi ocvate ne znam kako da se ponasam..Sve se poremeti i zamijene godisnja doba..Ne znam to je meni sve po malo kaoticno..Kad proljetnu biljku kupim u 12.mj..a sto mogu kad ne mogu odoljet kad mi zamirisi onako opojno u intersparu,i jos vidim da je 20kn!!
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 10:18
evo ovako se ja ponašam prema svojim već godinama...kada sam ih kupila (u cvatu) posadila sam ih vani u zelju...(ako si u stanu možeš ga posaditi u vežu posudu....)i viiše ga ne diram...svako proljeće istera iz zemlje i cvijeta...dakle jedino ga trebaš povremeno zalijevati....
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 22:27
Aha,a to mogu nakon sto mi odcvate u tegli u stanu?samo preselim van u zemlju?
A kad kupim samu lukovicu zumbula,onu sto se stavi u posebnu staklenu vazicu s vodom,jel isto ne moram gledat koji je mjesec,i kolko im uopce treba da izbace lisce i cvijet?
kako nemam bas svjetla u stanu,mozda da se ne upustam u to s vazom,nego da kupim gotovu procvjetanu lukovicu..
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2009 u 22:32
što se tiče tih što idu u vazu nemam baš iskustva sa nima i moram priznati da nikad nisam vidjela....mislim da bi ti bilo bolje kada bi ga držala vani cijelo vrijeme...mislim da ne podnose toplinu i suhi zrak.....
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 13:58
Tako sam zadnji put,imala ga u stanu za Bozic,divan je bio i mirisao cijeli stan od njega,al se odma iskrivio i na brzinu ocvao.Prosljedila sam ga deckovoj mami da ga stavi u vrt na vikendici i u roku od 3-4mj je ponovo procvao.Mozda bi ga ja mogla u tegle na balkon.Samo ne znam jel ih se moze sadit van bilo kad ili im smeta zima,pa treba cekat proljece da im ne bude sok toplo-hladno??
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 18:01
Ti zumbuli koji se kupuju u ovo doba godine namijenjeni su da budu u kući i da nas uveseljavaju u ovo doba godine. Dakle, uživaj u njima dok cvatu. Cvijet neće dugo trajati. Nakon toga možeš lukovice posaditi u zemlju, ponekad se održe. Isto je i sa drugim lukovičastim cvijećem koje se u ovo doba godine prodaje rascvjetano (narcisi, krokusi)
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2009 u 14:51
E istina,tako je najbolje-sve proslijedit u vrt,pa kom pase nek procvjeta!Smile
Hvala na savjetima!Clap
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
Vendi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vendi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2009 u 21:47
Imam pitanje u vezi zumbula. Kupila sam ih prošle godine i bili su u cvatu,u jednoj teglici bilo ih je 5. Kad su ocvali spremila sam lukovice i prije nekih mjesec i pol sam ih stavila u zemlju. Cijelo vrijeme su na sobnoj temperaturi i nikunle su, u sredini se nazire stabljika, mala oko 0,5 cm. Jedini mi je problem što nemaju dosta svijetla jer ja sam ih eksprimentalno popikala u zemlju ispod dracene koja je u ogromnoj tegli jer je velika, a nalazi se skorz u kutu, ispred je još veliki kuhinjski stol i do zumbula ne dopire puno svijetla, skoro uopće nema svijetla. Da li ih mogu presadit sada i stavit ih na prozor gdje je više svijetla ili moram još čekat??? i postoji li šansa budući da nisu bili na hladnom da ponovo procvatu ili sam ih skroz zeznula??Hladno im je jedino po noći kad otvorim prozor i grijanje se ugasi. A stvarno bi htjela a uspiju, možda samo zbog inata jer su svi rekli da nema šanse da to opet nikne a ja bi im pokazala da je sve moguće, a i htjela bi da mi preko zime cvate još nešto osim afričkih ljubičica pomagajte
Na vrh
nichll =) View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 718
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nichll =) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2009 u 10:21
evo ovo je moje osobno mišljenje možda pomalo i iskustvo...dakle svakako ih presadi i stavi na prozor.....a na godinu tj na proljeće (ako si u stanu) u tim posudicama ih iznesi na balkon ili prozor(ako imaš dvorište svakako ih posadi u zemlju u dvorištu....kada cvijet prođe nemoj ih vaditi iz zemlje...neke stoje povremeno ih malo zalij...a sljedeću godinu (na proljeće) će te zasigurno obradovati cvijetom....
Na vrh
Vendi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vendi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2009 u 12:19
Ok puno hvala, to ću onda danas napravit pa ćemo vidit što će biti dalje.
Na vrh
martina1306 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1306 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2011 u 08:27
Jeli moze mala pomoc
kupila sam zumbule iste kao na str 3 ( da ne stavljam opet sliku)
da li su to "vrtni" zumbuli?
kad ih presadim da li cijeli idu ispod zemlje ili samo par cm kao sto je na slici?
zanimljivo mi je ovo s bocom pa bi voljela da mi neko objasni kako Embarrassed
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2011 u 11:47
martina svi zumbuli su vrtni zumbuli i više im odgovara zemlja, nego staklenka s vodom ili par cm zemlje u maleckoj plastičnoj posudi

kad cvjetovi počnu venuti, tj. kad otvore sve cvjetiće i krenu venuti, presadi ih u vrt na stalno mjesto,
posadi ih u zemlju do korijena listova (znači visina posude u jkojoj se nalaze + visina lukovice, inače je pravilo da se svaka lukovica sadi na dubinu od otprilike 3 puta svoja veličina)
nemoj kidati lišće dok ne počnu samo propadati - žutjeti, jer upravo ti listovi hrane lukovicu i omogućuju cvjetanje i dogodine

a u ovo s bocom se ni ja ne kužim previše, znam da su to forsirane lukovice, tj. forsira im se cvjetanje, tako da umjesto u proljeće, cvatu u blagdansko vrijeme
mislim da im je potrebno regulirati temperaturu i svjetlo (omogućiti hladan period i skratiti dnevno svjetlo, a to se postiže držanjem u frižideru npr.)

nakon toga, lukovica se  stavi u posudu i to takvu da im lukovica bude taman iznad vode - ne u njoj
 (postoje posebne posude za tu svrhu, one imaju suženje koje omogućuje da lukovica pusti korjenje u vodu, a ne dodiruje se vode i ne može doći do trulenja)

i kad se iznese na sobnu temp. i svjetlo mjesto ona krene cvjetati,
nakon cvatnje je obavezno posaditi u zemlju jer inače dogodine ništa od nje




Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.