Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tulipani - Tulipa sp.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tulipani - Tulipa sp.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112>
Korisnik
Poruka
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 22:29
Moje su već godinama u zemlji i ne vadim ih (lijen sam) i svake godine prelijepo cvijetaju. 

Šta je bilo sa tvojima AdrijanaM??
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 22:44
Ma vjerojatno ih popapale voluharice . Ove godine ću malo eksperimentirati . Malo u tegle , malo u zemlju . Ove u zemlju ću zaštititi ,ali ne košaricama  ili žicom . Uzela sam stare tegle od 30 cm. promjera i duboke oko 30 cm . bušilicom ću izbušiti više manjih rupica za dovod vode , ukopati ih u zemlju i posaditi lukovice . Vidjet ću na proljeće rezultat. Ne košta me ništa i nadam se da bu funkcioniralo.smile160
Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 23:38
Moguće da ih nešto uništava u zemlji. 

I slažem se da eksperimentiraš jer najbolje se tako nađe riješenje problema. :) 
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2015 u 22:05
Koliko sam ucio i citao iz knjiga, moze se desiti da maticna lukovica jednostavno satrune. Isto tako sam imao problema sa lukovicama, i sam rad za fakultet sam radio na tulipanima koji su sadjeni u saksijama i pojedine saksije su pri vadjenu bile bez maticne lukovice samo sa malim lukovicama ili uopste ih nije bilo. Takodje sam u dve saksije nasao crve kojeg sam postavio sliku i on je definitivno ucinio dosta toga. Tako da pripazi, saksije ili tegne po mome iskustvu nisu bas totalno sigurne. 

Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2016 u 02:03
Mislim da problem s tulipanima nije u tome da ih nešto pojede ili da istrunu zbog vlage već do same vrste tulipana... 
Prvu godinu narastu i procvatu ali već sljedeće godine naraste tu i tamo koji list i to je to i onda potpuno nestanu, isto tako neke vrste bez problema rastu i cvatu svaku godinu... 

To me malo ljuti jer nije mi problem svake jeseni kupiti novu vrećicu s lukovicama, jer volim tulipane pa ostanem razočaran kad na proljeće ništa ne naraste.

Ne znam, možda bi ih trebalo izvaditi nakon što se lišće osuši i ponovo posaditi na jesen ili se tu radi o nekakvim jednogodišnjim vrstama.




Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 00:40
Zapravo sve lukovice (kale, zumbule, narcise, ljiljane ... i tako i tulipane) trebalo bi vaditi cim lisce uvene i to skroz, a potom odvojiti mlade lukovice od maticne (iako maticna moze satruliti ako je previse u zemlji ili je nesto napadne), a potom se odvoje jedne od drugih i cuvaju do jeseni kada ih treba ponovo posaditi.

Moj savjet vam je od polovine novembra do polovine decembra ako je zima blaga, no morate paziti da ne dodje do klijanja ako previse cekata a drzite ih na toplom.

Takodje nakon prve godine i njihovog vadjenja i odvajanja maticnih od mladih (beba) lukovica, moj savjet je da ih sadite odvojeno, posto ce maticne ponovo cvjetati sledece godine, do mlade lukovice u prvoj godini (drugoj ako racunamo sadnju maticne od koje su se razvili) treba njegovati i "skolovati" posto u toj godini ce pustiti samo listova a tek u sledecoj cvjetati, ali i njih treba na jesen izvaditi.

Nadam se da sam pomogao, a ako mozete nabaviti sebi knjige LALE (autor: Elelna Selaru, Maria E. Ceausescu, 1984) i CVETAJUCE LUKOVICE I GOMOLJI (autor: Karolj Karasek 1978) su izvsne knjige, starija su izdanja i tesko ih je naci ali su savrsena, ja imam u pdf-u ovu drugu pa ako nekome zatreba neka javi ;)


Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2016 u 15:20
Evo i moji tulipani krenuli . Ovi koje sam posadula u terakota tegle su prije nikli nego oni posađeni u zemlju.
 
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2016 u 08:22
Starosjedioci su se požurili Shocked




Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2016 u 08:57
Požurili i moji. 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2016 u 18:09
Kada govorimo o tulipanima, nekako se sve o njima uopćeno govori bez naglaska da među njima ima puno sorti i kultivara koji se međusobno jako razlikuju ne samo po izgledu i boji, već i po vremenu kada cvatu. 
Kod kupnje u našim trgovinama je problem što je izbor malen i teško je pronaći te raznolike kultivare. 
No, uz angažman (i spremnost da se ulože neka sredstva) mogu se preko neta nabaviti lukovice od onih sitnih malih "divljih" tulipana koji cvjetaju već u 2. mjesecu ili druge sorte i kultivare koji cvjetaju u različito vrijeme, sve do lipnja. Ima ih sitnih ili krupnih, visokih svega 10-tak centimetara pa sve do onih visine 50 - 60 cm. Cvijetove mogu imati krupne ili sitne, jednostavnog, polupunog ili punog cvijeta, jednobojne ili šatirane sa ravnim, nareckanim ili valovitim rubovima latica. Obično na stabljici imaju jedan cvijet, ali ima i onih koji na jednoj stabljici imaju više cvijetova.

Dobrim izborom u vrtu se može uživati u cvatnji tulipana od veljače pa sve do lipnja.

Ono što proizvođači i prodavači prešućuju je činjenica da svi ovi novonastali hibridi imaju kratak vijek života, tako da te lukovice obično "nestanu" nakon 2 - 3 godine ne ostavljajući za sobom mlade lukovice za daljnje razmnožavanje.
Za razliku od njih, starinski crveni i žuti tulipani žive dugo i ostavljaju obilje mladih lukovica sa kojima se godinama i godinama mogu razmnožavati.

Inače, razlozi "nestanka" lukovica su najčešće:
- loše drenirano tlo i zadržavanje prevelike vlage u tlu (naročito zimi) od koje lukovice istrunu
- voluharice i crvi koji ih pojedu
- preduboka ili preplitka sadnja lukovica
- odstranjivanje listova prije nego su sami prirodno uvenuli 
- prevelika suša u vrijeme njihove vegetacije
- izrazito loš položaj (na sjevernoj strani u sjeni kuće, na suhoj južnoj strani uz zid i sl.)

Lukovice se može izvaditi svake godine nakon što im povene lišće i završi se njihov vegetacijski ciklus. No, nije nužno vaditi ih svake godine već to treba učiniti svake 2-3 godine jer se tlo oko njih iscrpilo i nije više rahlo, a mlade lukovice nemaju mjesta da se razviju. Dobro je posaditi ih na drugo mjesto, a male lukovice za razmnožavanje posaditi u neki zabačeni dio vrta u "školicu" gdje će porasti i nakon 2 godine biti spremne da ih se posadi na gredice.

Estetski gledano, tulipani najbolje izgledaju kada je svaka vrsta posađena u grupu. Sadnjom u grupu je najlakše i zaštititi lukovice od voluharica - jednostavno se u mrežastu plastičnu posudu posadi grupa tulipana. Tako posađene lukovice lagano je i izvaditi jer se jednostavno lopatom podigne cijela plastična posuda.

Što se tiče sadnje lukovica u tegle i ukopavanje tegle u tlo, to nije baš najsretnije rješenje jer je onemogućena cirkulacija vode na tom području pa tegla sprečava oticanje suvišne vode ili upijanje vode iz okolnog zemljišta za vrijeme suše. Činjenica što tegla ima rupice na dnu ne sprečava prekomjerno zadržavanje vode jer moć upijanja suvišne vlage u vanjsko zemljište kroz te male rupice  nije dovoljna.


Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2016 u 19:10
Ja sam plastične tegle izbušila bušilicom i sastrane  . Prozračnost je sa svih strana tegle i onda je ukopala. Eksperiment koji se lako može drugu sezonu izmijeniti . 
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2016 u 12:01
Da, tulipani nestanu misteriozno. Mamini su rasli 15 godina, ove godine je izašao jedan jedini. Vjerojatno crvi, truljenje ili voluharica. Prošle godine sam posadila nove (35 komada) ali od tog ni pola nije naraslo. 
Mislila sam da je svejedno u kakvo tlo ih sadim jer uvijek rastu...ali očito ne.

Stavila sam ih tamo gdje nije zmelja iskopana pa zamijenjena humusom i pijeskom i evo proljeće je..a nijedan nije povirio glavu. Mislila sam da će zima učinit svoje, da će proklijat nakon hladnog perioda ali nisu. 
Sad je ta gredica pusta jer njima očito ne paše ilovača vulgaris ahahahahahahahaha
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2016 u 18:32
Teško tlo slabo propušta vodu pa je truljenje lukovica u takvom tlu vrlo često. Može se pokušati posaditi lukovice u takvo tlo tako da se iskopa dublja rupa na dno koje se stavi pijesak, na pijesak zemlja pa onda lukovice. Taj pijesak bi mogao poslužiti kao drenažni sloj. Međutim, ako je položaj gredice gdje se sade lukovice na takvom mjestu odakle nema prirodnog ocjeđivanja vode, onda često niti drenažni sloj pijeska neće pomoći. 
Tada se treba odustati od sadnje lukovica na takvom položaju i u težoj zemlji. Treba imati na umu da nisu samo lukovice osjetljive na "mokre noge" zimi, već da i mnoge druge trajnice to ne podnose i isto istrunu preko zime na takvim položajima. 

Pomoći se može tako da se osigura drenaža takve zemlje i takvog položaja, a jedan od najjednostavnijih načina je da se pokraj takve gredice iskopa malo dublja stazica/ jarak u koji će se onda cijediti voda sa gredice i taj jarak će odvesti vodu dalje od gredice.

Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2016 u 21:45
Hvala na savjetu. Već smo iskopali jedan kanal koji odvodi vodu od lavande. Pa imamo raskošne grmove lavande zahvaljujući tome premda rastu u ilovači vulgaris koja se ponekad samo bušilicom može 'probit'.

Očito moramo napravit još jedan.  Mijenjamo izgled 'kocke' u jednom dielu dvorišta uz asfalt. Previdjela sam to da je s jedne strane asfalt a sa strane zid ograda (susjed). Valjda sve to stvara jezera vode koja nisu na površini zemlje nego  očito negdje blizu korjena.
Recimo pacifičkoj krizantemi to ne smeta. Razbaca se kao luda i u vis i u širinu. Nenhormalno raste i cvjeta.
Kako je to prazno (orezali smo zimom nagrižene grane i listove) ujesen sam naivno posijala tulipane.

Sad znam ili novi kanal kopat ili naći neku drugu biljku da bude taman kad krizanteme nema.
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2016 u 20:53
Evo i mojih u tegli . Eksperiment uspio.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2016 u 21:32
malo novih

22222222
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2016 u 21:33
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2016 u 21:34
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2016 u 21:56
Evo mojih koji trenutno cvjetaju....





Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2016 u 22:02















Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.