Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šmrckov dnevnik radova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šmrckov dnevnik radova

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 85>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 22:44
Prebacijem neke tekstove i postove iz mog vrta koje mi mogu pomoćiWink



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 22:45
 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 22:46
Idealna mješavina za kaktuse i sukulente

5 djelova perlita ili mljeveni kamen ( kao 1/3 zrna graha)

4 dijela kupovne zemlje

1 dio grubljeg pijeska( znači ne najsitniji)Smile


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 22:49
Ruže, prihrana i đubrenje

Sada sam gledala video di vrtlar savjetuje đubrenje ruža 3 puta, u proljeće, pred cvatnju i u sredini ljeta. Đubrivo je bitno da bude NPK 5-10-10, u količini pola šalice ili 2 šake.
Takođe je važno ružama dodati gorku sol ( magnezijev sulfat - koji se dodaje kao prihrana za četinjare, gorka sol), takođe pola šalice ili 2 šake.
To se posipa oko ruže na zemlju i na to se pospe kompostna zemlje da bi dovukla gliste i mikroorganizme koji razgrađuju đubrivo.

Takođe je jako dobro dodavati cvijeću, i vrtnom i u posudama kompostirano pileće đubrivo.

U moj vrt sam ubacivala i eko konjsko đubrivo, koje spada u topla đubriva i dodaje se na jesen da se obogati zemlja.Smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 22:52
Alisa savjetuje " KAN u omjeru 5-10-10, na 10l vode 1 veliku žlicu Kan-a.Ja tim đubrim i sve ostale biljke vrtne pa čak i neke sobne koje ljetuju u bašti.Obavezno brugmansije i to sedmično jednom u toku sezone,Jako sam zadovoljna ovim đubrivom,jer mi djeluje kod dosta biljaka,pa ne moram imati tonu nekih drugih đubriva.Bitno je samod ržati se mjere,jer vrlo brzo zna da sprži biljku ako se stavi više nego se smije.."
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:01
Flavija savjetuje:

-NPK u proljeće i jesen malo NPK ( pola šake ) ukopati uz ružu, ne preblizu

- mjesečno ureu 7 ( na 20 lit vel žlica)

- posaditi češnjak uz ružu, zbog bolesti i ušiju

- crveno ulje za ruže

- fungicid za preventivu Quardis (o.75ml na 1 lit vode), preventivno špricati u 3. ili početkom 4. mjesecu ruže, clematise, voće, te može ići na pomidore i krastavce
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:02
Savjeti za Ripsalis

Osvjetljenje- jaka svjetlost bez direktnog sunca. Dobro bi bilo da se ripsalis stavi u visecu košaru pored prozora, okrenutog prema sjeveru.

Zemlja - polovina supstrata za orhideje i polovina dosta vlaknastog humusa od lišća.

Đubrenje - đubriti 3 do 4 puta ljeti tekućim đubrivom za orhideje.

Vlaznost - za vrijeme vrućina pošpricati ripsalus svakog 2 ili 3 dana.

Zaljevati svakih 5 do 7 dana u toku rasta. Svakih 10 do 12 dana u toku zime.

Ne tolerira propuh narocito ne zimi.
cactus
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:04
Konstrukcija za lozu, jednostavno.

 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:05
Anaida savjetuje

Ja sam ove sezone povremeno (npr. jednom mjesečno) zalijevala vrt razrijeđenim pilećim gnojivom (inače svake sezone doma hranimo 30-tak pilića pa imam dosta tog gnojiva) i vrt je odlično napredovao. Npr. primjestila sam da su mi mirisne kunice nekako požutjele, i ja ih zalila tim gnojivom i one pozelenile, propupale, bujale... Baš sam na njima vidjela fantastičan napredak takoreći preko noći. Ali i svo ostalo bilje bilo mi je zahvalno zbog tog pripravka. Znam da je svježe, živo gnojivo jako i da može spaliti korijenje biljkicama, zato sam ga uvijek prorijeđivala u vodi. A isto ga tako prorijedim npr. s puno zemlje i malo pijeska - to recimo kad sadim cvijeće i grmlje vani...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:06
Evo kako kompostirati životinjska đubriva.Smile

Veću količinu gnojiva treba odvojeno kompostirati od kompostne hrpe. Gnojivo mora biti ispravno i zdravo. Slagati red gnojiva i red zemlje jedno na drugo.
Kreč ili vapno ne dodavati, neutralizira dušik.
Za pola godine dva put okrenuti slojeve i možemo koristiti kvalitetan kompost za zahtjevne biljčice.

U biti kreč se dodaje kod kompostiranja lišća , trave, otpadaka. Kreč isušuje kompost te se u toku sazrijevanja mora poljevati vodom.


Još jedan kvalitetan humus se može dobiti od busenja trave. Na mjestima di sam pravila povrtnjak, izvadili smo busenje i ukopavali ga u zemlju ispod vrta. Sobzirom da smo prosijavali teren od kamenja i cigli morali smo izvlačiti zemlju, na dno rupa od do cirka 0.5 metra smo da ne bi (izgubili na razini zemlje) ubacivali to busenje. Pomoću tog busenja, kad se raspalo ,smo dobili najkvalitetniju zemlju. A ujedno smo uklonili sav korov.Smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:10
Ako je biljka osjetljivijeg korjena protiv truleži pomaže poprašivanje drvenim ugljem, kao preventivaEmbarrassed
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:17
Slijepe grane cijepljene ruže treba odstraniti, jer na njima neće biti ruža i  da ne crpe nepotrebno biljku. Ne uništavaju biljku i nastaju  kao posljedica oštećenja bubama ili tim temperaturnim promjenama.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:18
Jedna od najboljih kombinacija za bogatu zemlju u posudama.

jednaki djelovi:

-tresetne zemlje ( tresetna zemlja nikada nesmije biti sama, uguši biljke)

-perlita-mineralni zasipni materijal od poroznog vulkanskog kamena

-komposta

-vrtne zemlje

Takođe se može umješati po šaku:

Vrtnog vapna
sojinog brašna
fosfata stijena
brašno morskih trava ( bilo koja morska trava) (idemo u lov na morsku travuWink)

Sve ovo dobro promješati.

Tvrde da ova 4 zadnja dodatka toliko unesu hranjljivih tvari u posudu da   biljka može bez đubrenja cijelu godinu.Embarrassed
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:18
Za jednogodišnje biljke u posudama najbolja mješavina zemlje, jednaki djelovi:

Škriljevca
kompostiranog pilećeg gnoja
glistinjaka
kompostirane borove kore
grubi riječni pjesak

Glistinjak i pileći kompost daje dovoljno hranjljivih sastojaka kroz sezonu. Kako se kora bora vremenom raspada povećava plodnost zemlje koja se iscrpljuje. Ova mješavine zahtjeva smanjeno ili nikakvo dođubravanje, idealna je za bildanje vaših biljčicaWink


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:19
Za sukulenta sam pročitala jedan savjet . Pisala sam u jedom od prijašnjih postova sastav zemlje koji je idealan ako odlučite sami napraviti zemlju za sukul.( nemojte kukati kad vam propadnu i oni traže određenu zemlju).
Savjet je da napravite .
Zemlju za sukulenta treba prekriti sa kamenčićima ili krupnijim pijeskom, da se spriječi truljenje krunice biljke.

Sukulente treba zaljevati sa tekućinom = 18 litara vode u koju se doda čajna žličica  bjelog octa, da bi se lagano povećala kiselost zemlje.Smile
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:21
Flavijini savjetismiley1745.gif

...dakle slijepi izboji su grane od cijepljene ruže, ali koje na vrhu nemaju cvjetnih pupova. Takve grane orežeš kao ocvalu ružu...dakle možeš odrezati do 2/3 te grane....da bi ponovno potjerala novu granu na kojoj bude cvjetova.
..za orezivanje penjačica...ne treba ih orezivati prve tri godine....samo formirati i ev. odrezati granu koja smeta....i ocvale pupoljke sa par listova. Kasnije se orezuje na način da se ostavlja glavna grana, a bočne grane orezuju se na 2-3 pupoljka. Kako ruža stari, tako i glavna grana počinje drveniti i u tom slučaju više ne tjera mlade izboje koji će cvasti....tada treba ostaviti bar jednu bočnu granu i napraviti od nje novu "glavnu granu"...kad se formira nova glavna grana...odrezati staru odrvenjelu. Neznam da li sam dobro objasnila, ali na taj način se izbjegne ono ogoljelo drvo ruže u donjem dijelu biljke. Wink

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:24
Sa penjačicom si mirna dok je mlada..a tek kad "napuni" 3 godine, onda je režeš na proljeće. Za čajevke i floribunde...to ti isto nije neka velika nauka....na jesen se skrate grane da ih ne polomi ev. snijeg, a na proljeće se orezuju....čajevke nisko....a floribunde ostaviš malo više...jer su uglavnom dosta niže od čajevki. Orežuješ po slijedećem: prvo ukloniš sve trule i oštećene grane, onda ukloniš one grane koje rastu "prema unutra"....onda skratiš grane koje će ostati na način da na svakoj ostaviš 2-3 pupa. ...i kad ti izgleda "da si pretjerala"....e onda si dobro orezala ružu.  
 
Ruže koje možeš "savijati" po želji su rambler ruže. To su penjačice (ili puzavice, kako ih tko zove) u pravilu bez trnja i podatnih su grana koje možeš savijati po želji. Jedina im je mana što cvatu u većini slučajeva samo jednom u sezoni. Međutim....ima i ramblerica koje cvatu višekratno, što bi tebi bio bolji izbor....ima roza sorte "Super Dorothy" i bijela "White Dorothy"...ima ih u vrtlariji Horvat. Za crvene ili žute ramblerice koje bi cvale višekratno neznam, ali ja sam od Jagode dobila pelcere krasne žute ramblerice "Lady Banks Yellow" i nadam se da će se bar jedna primiti. Ta mi je ruža predivna, bez obzira što je jednokratne cvatnje (u trajanju nekih 4 tjedna). Embarrassed
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:26
samo pazi da ukloniš sve divljake.....kažu da je najbolje "odlomiti" te divlje izboje...jer rezanjem se još više potencira rast divljih izboja. To napraviš tako da kad primjetiš divlji izbojak, odgrneš malo zemlju i otkineš izbojak....i ponovno zatrpaš ružu. Wink
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:28
Sadnja ruža u posudeEmbarrassed

Idealna širina posude za ruže je od 60- 90 cm. Zemlja može biti bilo koja kupovna. Bitno je ostaviti par prstiju dubine da se može obilno zaljevati vodom. Za manje tipove ruža ide 40cm posuda. A sve ostalo raditi kao i kod obične ruže. U biti najvažnija je veličina posude.

----
Prebacivanje biljke iz posude u zemlju.

Sad sam pročitala da kad sadimo biljku iz trgovine  i donosimo je u posudama, ne zatrpavamo površinski zemlje koji je bio van stjenki posuda. Biljka se u posudama tako privikla da diše preko tog površinskog dijela i može biti veliki šok za nju ako je zatrpamo do vrata( gušenje). Dobro je malčirati tek zasađene biljke jer to omogućava i vlažnost , a i konstantniju toplinu za korijen koji se prilagođava novim uvjerima( ako sadimo u vrt, u posudu ne malčiramo). Malč se nikada ne stavlja tik uz biljku( ovo je jako bitno), jer to može izazvati bolesti na samoj biljci i navući kukce koji će oštetiti biljku. Prije nego što ubacimo korijen treba ga dobro rastresti i osloboditi prstima( ako je potrebno i zasjeći u cilju lakšeg oslobađanja korijena), da se lakše može širiti u zemlji. Korak se čini drastičnim, ali u biti pomažemo biljci. Biljku prije konačnog zatrpavanja obilno zaliti, kad je napola zakopana. Neke biljke sa drvenastijim korijenom prije sadnje staviti  par sati u vodu da se napije prije zakopavanja.Embarrassed
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2010 u 23:32
Ranije sam vam spominjala posipanje gorke soli oko ruža ( magnezijev sulfat). Ima ga kupiti za četinjače kao prihrana pod nazivom "sol za cetinare ", inače se koristi kao zaštita od smeđe truleži i kod ruža može biti koristan za cvijet. Ovo je savjet velikih vrtlara, pokušat ću. Smile

----

Postoji metoda pelcanja ruže na živo. Granu koju želimo pelcati zarežemo između kore i debla ( da se što manj eošteti deblo). U prorez ubaciti pšenicu ili ječmeno zrno( to je kao neki hormon), zamotati sa vrećicom u koju smo stavili vlažnu mahovinu ili zemlju. To bi se radilo u ljeti i do jeseni ima korjenje.Smile


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.