Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bor - tko me može prepoznati ?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bor - tko me može prepoznati ?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 10:19
Kada mi dođu u posjetu prijatelj znajući da volim četinjače, malo iz pristojnosti a malo iz neznanja pohvale ovo drvo riječima: Kako krasan bor. Što mislite koje je pravo ime „bora“ na slici ?

. . . . . . .
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 11:03

A jesi nas zarazio četinjačama!  Wink

Pokušat ću prepoznati bez googlanja. Da li je to Larix - Ariš? Oni su mi posebno lijepi ujesen kad mijenjaju boju od zlatno žute prema toploj bakreno smeđoj, prije nego što odbace "lišće".
Pouči neznalicu, da li je to jedini rod  iglicopadnih četinjača?
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 11:21
prekrasan primjerak, naročito ove goldi iglice, koje ga čine zaista reprezentativnim.
moje skromno znanje o četinjačama ne dozvoljavama mi ni pretpostavku, mogu samo nagađati - možda neki cedar, nekak me oblikom krošnje podjeća na njega, ali me iglice zabrinjavaju, ne zbog zlatne boje već zbog izgleda.
U svakom slučaju, tvoja do sada viđena galerija četinjača je zavidne ljepote.Smile
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 11:36
Meni izgleda kao Pinus(bor),ali koji?Sad ćeš nas u neizvjesnosti držati ...
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 12:46
Cedrus deodara -Himalajski cedar
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 19:19
Da, da, to je Himalajski cedar točnije jedan njegov kultivar Cedrus deodara Aurea ( Zlatni Cedar). Zbog svoje konačne veličine primjeren samo za veće vrtove. Među Hindusima Cedar je štovan kao božansko drvo.
Na vrh
floraifauna View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 110
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje floraifauna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 16:43
Nadam se da imaš još koji tako lijepi primjerak :)

Stvarno prekrasne četinjače!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2010 u 20:19
Evo još jedan od mojih borova. Posadio sam ga prošle jeseni. Pročitao sam jedan članak o njemu na internetu gdje su ga proglasili jednim od najljepših borova. Relativno je rijedak u našim parkovima a vrlo priljubljen u parkovima zap. Evrope. Pogledajte sliku mojeg mališana i ova tri velika primjerka. Dali ga tko može prepoznati ?    

. . . . . . . . .
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 23:35
Mala pomoć:
Ovaj bor sa slike je vrsta bora koji se javlja u planinama jugoistočne Evrope. U anglosaksonskom govornom području je dobio ime po jednoj državi nastaloj raspadom Jugoslavije. Češeri dok su mladi imaju ljubičastu boju.

Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2010 u 23:58
Pinus cembra???
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 00:11
Nije Pinus cembra.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 09:02
u malom izdanju podsjeća me na jednu podvrstu pinusa mugo, ali taj ne naraste tako velik, već se koristi za kamenjare, radi malog rasta.
Ajde Pinus, ne drži nas u neizvjesnosti!WinkWinkWink
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 09:30
Citirati ču sam sebe:
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

U anglosaksonskom govornom području je dobio ime po jednoj državi nastaloj raspadom Jugoslavije.
Bor je je endemična vrsta za središnji i zapadni Balkan (BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija i Makedonija) te južni dio Apeninskog poluotoka

Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 10:55
E ovaj put sam guglala, ali i tako se uči ... metodom uzaludnih pokušaja
 
Da li je Pinus heldreichii - bosanski bor, munika, smrč, crna mura - Bosnian Pine?
 
Prekrasni su ovi primjerci sa slike, a tvoj mališan baš izgleda kao umiljati bebač, mladunče. Tongue
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 17:08
U pravu si Nana. To je Bosanski bor!
Ima nabito piramidalnu rast. Iglice su maslinasto zelene boje. Raste u suhom propustnom tlu. Upotrebljava se kao ukrasno drvo u našim parkovima. Prije sam nabrajajući njegova prirodna staništa ispustio Bugarsku i Grčku. Evo još nekoliko njegovih imena pod kojim ga možete potražiti na internetu :   Pinus heldreichii, Pinus leucodermis, Bosnian Pine, Munika, Bijelokori bor...
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 18:50
BOsnian Pine - bome, svašta ćemo nauičiti zahvaljujući tebi Pinus!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 19:47
Ajme koliko sinonima. Ja ga kupila pod P. leucodermis.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 20:38
Baka ako nije tajna gdje si ga kupila i kako je veliki ?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2010 u 19:11
Evo još jedan moj bor primjeren za manje vrtove. Konačna visina i nije tako mala, 5m i više ali zbog sporog rasta prođe cijela vječnost dok ju dostigne. Spada u porodicu borova koja drži jedan vrlo zanimljiv rekord ali o tom drugom prilikom. Bor je zeleno-plave boje, sa jednom za njega specifičnom karakteristikom. Pun je bijelih točkica po svim svojim iglicama. Dali ga tko na osnovu toga može prepoznati ?

. . . . .
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2010 u 20:02
Ajme, plavo-zelene iglice s točkicama! Koja zanimljivost i raskoš u detaljima.
Prekrasan je i voljela big ga imati, ali je sigurno jako skup.
Naravno, da ne znam tko je on, ali to nije ni važno,prelijep je.
lijepi pozdrav
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,164 sekundi.