Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bor - tko me može prepoznati ?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bor - tko me može prepoznati ?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
Poruka
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 08:13
Je li to kakav japanski bor?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 08:27
Nije. U Sloveniji je dobijo ime po boji kore.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 11:34
Onda je cvrveni bor (Pinus siylvestris) ili crni bor (Pinus nigra), drugog nema. Ali sigurno je neki kultivar ili?
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 11:39
Evo, imam i ja 2 bora, da vidimo, ko zna, koji su ?



Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 12:02
Nikada ne možeš biti siguran 100 % ali mislim da je ovaj ljepotan Pinus parviflora !

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 12:07
Ti si točno pretpostavio da je Pinus sylvestris. ( Hrv. Bijeli bor, Slo. Rdeči bor,- crveni)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 12:18
Ovaj mi je po obliku iglica i po boji kore (svijetla, bijela) sličan Pinus strobusu (Eastern White Pine)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2010 u 18:20
Da, imaš pravo, ono prvo je P..parviflora (JPN) iz Botaničkog vrta u Mariboru, a drugo Pinus jeffreyi (USA). Njemu sličan je Pinus ponderosa ili žuti bor.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2010 u 14:22
Evo nas na Brijunima . Ovu aleju borova je slikala moja žena početkom Lipnja. Može li netko identificirati borove iz ovog krasnog drvoreda ?

Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2010 u 14:42
,predivna fotka!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2010 u 21:49
Pa može biti Pinus pinea, Pinus halepensis ili Pinus pinaster. Ovi rastu dole, ali može biti kakva eksotika.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2010 u 12:16
sequoiadendron je napisao :
Originalno poslano od člana sequoiadendron sequoiadendron napisao:

Pa može biti Pinus pinea, Pinus halepensis ili Pinus pinaster. Ovi rastu dole, ali može biti kakva eksotika.

Od borova čije je ime naveo ovo nije sigurno aleja Pinus helepensisa (Alepskog bora) . Alepski bor ima svjetliju i finije ispucanu koru (puno više sitnih raspuklina). Evo još jedna slika istog drvoreda iz drugog kuta:

Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 11:02


Uploaded with ImageShack.us

Ovo je šetnica u Bolu, koja vrsta bora je ovo??
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 11:39
A da meni netko kaže što je to što ja zovem bor u mom vrtu?Wink
 
 
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 12:10
A meni za oko zapela bakina japanska mušmula na gornjoj slici!!!   Bako daj mi opiši kako miriše!! Jel miriše ili mmmiiiriiše !!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 13:27
...Bako ,  meni to više sliči na čempres piramidalni ,   oblikom krošnje.....  ne  vide  se iglice i  šiške... 
...možeš li grančicu  slikati  iz  bliza?
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 14:13
Snimit ću grančicu prvom prilikom.
Free ono je nešpula.... ja nemam pojma je l' to isto što i mušmula, ali plodove nisam vidjela a lišće je antipatično....kad pada po travi.Confused
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 14:20
...nespola  ili  nešpula  ima  narančasto-žute  plodove koji  diiivno  mirišu i  vrlo  su  ukusni...baš  ti  je  jaaako  visoka  izrasla!!!! 
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 22:16
Free ono na šetnici su uglavnom Bijeli borovi lat. Pinus sylvestris, a  na Vidovoj gori raste Crni bor lat Pinus nigra.

Baka ovo kod tebe je Nešpula
lat. Eriobotrya japonica jer ona sada cvate, a u ljeto ima plodove.
Mušmula - lat Mespilus germanica,   Sazrijeva kasno ujesen, a postaje jestiva tek kada je prezrela.
život je more
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2011 u 22:31
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...nespola  ili  nešpula  ima  narančasto-žute  plodove koji  diiivno  mirišu i  vrlo  su  ukusni...baš  ti  je  jaaako  visoka  izrasla!!!! 
Nije moja, ona je izrasla uz granični zid susjednog vrta. A kako je cijeli Sušak u "kaskadama", tako je njen korijen 3 m iznad mog terena, baš kao što sam ja iznad susjeda  s donje strane gdje držim sandučiće s maćuhicama.
Lantana ma ja sam znala da sam nešto krivoEmbarrassed... ali "roza,roza"!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,258 sekundi.