Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Potentila
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Potentila

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
lana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Potentila
    Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 12:25
Prije svega pozdrav svim forumašima i veliko hvala za savjete u održavanju vrta
Naime kupila sam nekoliko sadnica potentile ,i zanima me da li traži posebne uslove ?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 15:56
Da li se radi o listopadnom grmiću Potentilla fruticosa?
Na vrh
lana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 16:10
Da,to je ta 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 17:14
POTENTILLA FRUTICOSA – petoprsta

To je manji grm koji može izrasti maksimalno 1 m u visinu

Uspjeva na sunčanim položajima.

Cvjeta od 5. do 8. mjeseca. Cvijetovi mogu biti bijeli, žuti, roza i narančastocrveni. Sorta sa roza cvijetovima je nešto niža od ostalih.

Uspjeva na svakom normalnom, dobro dreniranom tlu, kojemu se svake godine doda malo komposta pa drugog gnojenja niti ne treba.

Kontinentalnu zimu dobro podnosi

Iako je biljka za sunčane položaje i dobro podnosi povremeno kraći suši preriod, ipak ju je potrebno zalijevati.

Razmnožava se reznicama u kasno proljeće ili ljeto.



Na vrh
lana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 18:28
Hvala na savjetu .Nadam se da će uspjeti 
Na vrh
lana30 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 20:17
Interesuje me koliki joj je godišnji prirast i da li prve godine procvjetaju ?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 20:59
Ja sam svoje kupila kada su već cvjetale, ali mislim da one "od malena" cvjetaju. Kod mene godišnje rastu 10 - 15 cm. 
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2011 u 00:20
Nikad čula za ovaj grm a vidim da je jako lijep. Našla neke slike... Ima li tko od vas ovo? Vjerovatno ima Cimicifuga pisala je o njoj.

 
 
 stock%20photo%20:%20dolomiten%20fingerkraut%20-%20potentilla%20nitida%20-%20potentilla%20delle%20dolomiti%20-%20dolomites%20italy
 
 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2011 u 19:17

Imam bijelu, roza, žutu i narančastu potentilu. Nisam svima "potrefila" mjesto pa ću neke morati presaditi. Inače, jako zgodan mali grm koji dugo cvjeta.
Na vrh
Jelica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 00:13
Pozdrav Cimicifuga, hajde mi otkrij tajnu gdje si nabavila  sve ove boje ' Ja imam samo žutu a već jako dugo tražim roza i bijelu a za naranđastu nisam ni znala. 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 08:13

Ima ih u vrtnim centrima u Zagrebu. Ja sam neke kupila u MBM-u, a neke u vrtnom centru u Velikoj Gorici.


Na vrh
Jelica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 22:29
jučer sam u Vrtnom cenzru u Velikoj  Gorici kupili roza i bijelu Potentilu, Hvala Cimicifuga za informaciju. Prekrasne su !!  
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 13:30

Mira, kada budem prvi puta jurila prema dolje, podsjeti me, imam jednu žutu, samo za tvoje oči!!!Heart
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 00:44
Hvala draga, kupila sam je prošle godine i nadam se da će se održati ove zime...Isto je žuta. A ako ode znam da ti se mogu javiti, ti si  Heart
Rijeka

Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 08:54
Originalno poslano od člana Free Free napisao:


 BELINA, kada budem prvi puta jurila prema dolje, podsjeti me, imam jednu žutu, samo za tvoje oči!!!Heart
Winkali sam te!samo ti dođi
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 14:11
E, pa jesi me, Belina, čak sam išla i provjeravati kak sam napisala Belina ili Mira!!

U svakom slučaju, ako Mira ima, ovaj je tvoj!!!  Jer ako kod mene prezimi vani onda će i Miri!!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2012 u 22:06
Mogu reci da je Potentilla fruticosa, jako zahvalan grmcic, otporan na velike zime (Zagorje ). Ja imam bijelu i žutu vec par  godina, cak se i dosta lako razmnozava, a cvate do kasno u jesen.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2012 u 12:13

Moje iskustvo sa narančastocrvenom i roza nije baš naj. Naime, znala sam da su te dvije manje bujne od žute i bijele (što me nije smetalo), međutim, smeta me što im boja cvijetova izblijedi i puno manje cvjetaju od bijele i žute. Uočila sam također da su roza i narančasta osjetljivije na sušu, što se vidjelo naročito prošlo ljeto.
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 15:33
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Moje iskustvo sa narančastocrvenom i roza nije baš naj. Naime, znala sam da su te dvije manje bujne od žute i bijele (što me nije smetalo), međutim, smeta me što im boja cvijetova izblijedi i puno manje cvjetaju od bijele i žute. Uočila sam također da su roza i narančasta osjetljivije na sušu, što se vidjelo naročito prošlo ljeto.
 
 
Dobro je znati. Bas sam mislila kak bi bilo lijepo imati narandastu. Prije dosta godina kupila sam crvenu, ali nije opstala. Izgleda da je i ta osjetljivija, jer smo tada jos radili i dolazili samo vikendima.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
Sandra Šteko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sandra Šteko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2013 u 20:23
Nadam se da može mali savjet Carol.Naime ja sam dobila sjemenkice bijele potentille.Ako uspijem uzgojit vlastitu biljku možeš li mi reći kad sakupit sjemenke.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.