Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Fafarikula  ili ladonja - Celtis australis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Fafarikula ili ladonja - Celtis australis

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Fafarikula ili ladonja - Celtis australis
    Objavljeno: 30 Rujan 2007 u 22:52
Fafarikula ili Ladonja je rasprostranjena u svim mediteranskim zemljama, a domovina joj je istočna Europa, sjeverna Afrika i zapadna Azija. To stablo, koje naraste do 25 metara visine, pripada porodici brijestova, a u znanstvenom svijetu nosi naziv Celtis australis. Na grčkom jeziku riječ »keltis« označava onoga koji tjera, odnosno bič, a u praksi se to održava u upotrebi tvrdog i elastičnog ladonjinog drveta za izradu štapova i bičalja. Riječ »australis« znači južno, valjda južni kraj, gdje je pradomovina ladonje. Osim »ladonja«, u narodu naših primorskih krajeva to stablo nosi sljedeće nazive: koprivić, kostel, košćela, fafarinka, fanfaringola i fafarikula. Istarski Talijani zovu ga lodogno, a u susjednoj Italiji – bagolaro, spaccasassi i arcidiavolo.
www.istrianet.

još jedno od dalmatinskih voća - profila frenje- jela kao mala tamnosmeđe bobice...








Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2007 u 23:42
Ni čula, ni vidjela!
Sviđa mi se izgled i boja debla.
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2007 u 20:23

Celtis australis L. - obični koprivić, košćela


- plod je okrugla, oko 1 cm velika koštunica s mesnatim ovojem koji je u početku žućkast, a kasnije tamnoljubičast, sladak i jestiv; visi na oko 2 cm dugačkoj stapci
- koštica je okruglasta, tamno mrežasta

sa neta..www.sumfak.hr
E ovoga sam ja pojela u tonama...smile179

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 02:14
Ja znam o čemu pričaš....smile126
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 09:33
Ovo me vraća u djetinjstvo. Super slatko, a smile179smo u neograničenim količinama  Na Braču je zovu kopriva.

Ažurirao lana2 - 02 Listopad 2007 u 09:35
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 12:57
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Ovo me vraća u djetinjstvo. Super slatko, a smile179smo u neograničenim količinama  Na Braču je zovu kopriva.
 
Da ima slično lišće kao kopriva samo manje...zato se i zove službeno koprivić....da opet nebude baš kopriva....smile187
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 07:36
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:

Celtis australis L. - obični koprivić, košćela


- plod je okrugla, oko 1 cm velika koštunica s mesnatim ovojem koji je u početku žućkast, a kasnije tamnoljubičast, sladak i jestiv; visi na oko 2 cm dugačkoj stapci
- koštica je okruglasta, tamno mrežasta

sa neta..www.sumfak.hr
E ovoga sam ja pojela u tonama...smile179

A STO JE INTERESANTNO, I MOJ BOXER  IH OBOŽAVA !
Na vrh
sasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 00:18
ma da to je koprivić hehe.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 00:41
Kod nas su se muski gadjali s njima iz onih cjevcica a moj otac to stavlja u rakije.
Na vrh
anitnom View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 32
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anitnom Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 15:34
Moj tata je iz Istre i uz ime ladonja zove ih i čokolatini i zbog boje ploda i zbog njihovog sltkog okusa koji lagano podsjeća na čokoladu
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 20:18
Bila dva stabla u starom dvoru mog bivšeg muža, njegova je baba bila seoska vidarica, poznavala je liječenje travama, radila je masti, namještala kosti i znam da je radila neke pripravke sa plodovima i stavljala u rakiju. Nikada nisam čula nigdje drugdje za to stablo jedino sam ga vidjela (jedno 12 metara visoko) u njihovom dvoru. Uvijek sam mislila da je to neka njezina umotvorina a sad MOLIM OPROSTI MI BABO!
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 20:33
I mene vraća u (daleku) mladost. U Rijeci je bila jedna ulica drvoredom koprivića i mi smo u sezoni išli duljim putem u školu i iz škole da bi ih brstili.Thumbs%20Up

A koliko je to drvo drago Istrianima, Plinio Cucurin (dir Adris grupe) je osnovao društvo Ladonja  za one kojima je draga Istra i nose je u srcu
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2009 u 23:47
Rado bi imala kostelu zasađenu u tegli pošto živim na kontinentu,što mislite da li bi uspijela?Negdje sam pročotala može vani do 6-te zone,koji krajevi kod nas pripadaju toj zoni?
Na vrh
Marpa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 08 Ožujak 2008
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2009 u 00:03
Originalno poslano od člana vera4 vera4 napisao:

I mene vraća u (daleku) mladost. U Rijeci je bila jedna ulica drvoredom koprivića i mi smo u sezoni išli duljim putem u školu i iz škole da bi ih brstili.Thumbs%20Up

A koliko je to drvo drago Istrianima, Plinio Cucurin (dir Adris grupe) je osnovao društvo Ladonja  za one kojima je draga Istra i nose je u srcu
 
Išao sam neki dan kroz Rijeku, nakon dugih godina, možda 20. Bila je noć i nisam se zaustavljao, ali sam na glavnoj ulici iz centra prema Opatiji stalno vozio drvoredom. Skoro siguran sam, da su bili ladonje. 
 
A recite mi molim vas šta je ovo ? U kampu u Tisnom su mi rekli, da je to fafarinka , iako je u kampu bilo i nešto drugačijeg drveća sa drugačijim listovima i manje vrlo sličnih plodova, za koje sam znao da su fafarinke.
 
 
lp
 
 
 
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2010 u 21:38
Fafarikula sigurno nije.Na njoj sam odrasla pa znam.
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2010 u 09:17
marpa ovo stvarno nije fafarikula

ne znam kako se zove ovo stablo, ali znam o čemu se radi - ove zelene bobe požute pa kad dođe zimsko doba (npr. božićno vrijeme) izgledaju jako dekorativno
ogoljene grane sa žutim grozdovima

inače stablo je jako zahvalno, relativno brzo raste i ljeti pravi lijepu hladovinu
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2010 u 09:29
zaboravila sam napomenuti da cvjeta malenim bijelim cvjetovima iz kojih se poslije razviju ove bobice
Na vrh
Ognjen View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Veljača 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ognjen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 08:44
SmileMi to u Splitu zovemo pelegrinka,zrije u jesen kao dite uvik sam se verao po njima,danas to vise dica ne rade
Na vrh
Marpa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 08 Ožujak 2008
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 35
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2010 u 08:55
Originalno poslano od člana Ognjen Ognjen napisao:

SmileMi to u Splitu zovemo pelegrinka,zrije u jesen kao dite uvik sam se verao po njima,danas to vise dica ne rade
 
Pelegrinka je Celtis Australis - drvo o kojem pišemo u ovoj temi, ali to nije to što sam slikao i prilijepio gore. Inače slika je iz Novalje, iz jednog dvorišta u prvom redu kuća uz more iz centra prema Lunu.
 
bok
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 22:38
i mene je fafarikula vratila u djetinstvo,
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,280 sekundi.