Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Razmnožavanje četinjača iz sjemena
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Razmnožavanje četinjača iz sjemena

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Razmnožavanje četinjača iz sjemena
    Objavljeno: 23 Svibanj 2010 u 22:28
EVO NEKOLIKO PODATAKA SA NETA O RAZMNOŽAVANJU ČETINJAČA ( DENDROLOGIJA- SKRIPTA)

SJETVA CRNOGORICE
   
-     provodimo manje-više na sličan način kao i sjetvu bjelogorica
-     crnogorica se sije mnogo kasnije od bjelogorice › oko polovice 5. mjeseca   
-     sjemenjačice crnogorica su vrlo osjetljive na mraz
-     porast sjemenjačica je u prvoj godini malen i vrlo brzo završi
-     u toploj zemlji sjeme brže klije i brže se razvijaju mlade sjemenjačice
-     kod rane sjetve se događa da sjemenjačice uslijed hladnoće već u mladosti zakržljaju, pa pokazuju do kasnog ljeta nezdrav izgled
-     uobičajena je sjetva na otvorenim gredicama ( Abies alba, Picea excelsa, Pinus silvestris…)
-     i u zaštićene prostore ( Abies, Chamaecyparis, Picea, Thuja, Juniperus…)
-     potrebna je zaštita od kasnih mrazeva
-     sjeme crnogorica moramo do sjetve čuvati na suhom, prozračnom i dosta hladnom mjestu
-     sjeme Taxus baccata, Juniperus, Cephalotaxus, Pinus cembra …i dr. mora biti stratificirano

     Sjetva na otvorene gredice

-     crnogorici naročito odgovara novo obrađeno tlo, samo tlo mora biti dovoljno humozno i strukturno
-     za sjetvu crnogorica zemlja treba biti dobro kompostirana, tako da gornji sloj gredica najmanje 15 cm bude pomiješan sa zrelim kompostom
-     duboko rahljenje sjemeništa vršimo u jesen › zemlju ostavimo u grubim brazdama, da se preko zime dobro promrzne
-     u proljeće ponovno rahlimo tlo, ali sada samo odozgo › freza ili kultivator
-     obogaćivanje zemlje humusom također vršimo u proljeće, neposredno prije sjetve
-     kod sitnog sjemenja (Thuja, Chamaecyparis) treba za sjetvu birati tiho vrijeme › vjetar raznosi sjeme
-     sitno sjemenje pokrivamo smjesom zemlje lisnjače i pijeska, tako da gornji sloj uvijek ostane strukturiran i da se ne može uhvatiti pokorica
-     treba izbjegavati predebeli sloj za pokrivanje sjemena › 2 – 3 puta deblji sloj nego što je debljina sjemena
-     sjetva crnogorica na gredice koje imaju natkrov /sjenica/ donosi mnogo bolje rezultate
-     sjetvu obavljamo prema klimatskim prilikama › sredinom 5. mjeseca
-     sjemenjačice se u prvoj godini slabo razvijaju, pa na jednu gredicu stane velik broj biljaka; takvu površinu možemo bolje pripremiti i štititi od zaraza i ostalih nepogoda
-     već druge godine možemo rasaditi sjemenjačice na veći razmak, pa ne prijeti opasnost od zagušivanja i propadanja sadnica
-     kod nekih vrsta je bolje primijeniti sjetvu u redove, a naročito kada se radi o manjim sortama (Pseudotsuga taxifolia, Pinus silvestris, Abies) › presađivanje vršimo u 2. ili 3. godini
-     sjetvom u redove dobiju se sadnice bolje kvalitete
-     ako je zemljište zasušeno treba ga prije sjetve dobro natopiti, pa tek onda urediti gredice i provesti sjetvu ›i nakon sjetve moramo paziti da zasijano tlo ne postane presuho ? osobito je važno u periodu od sjetve do nicanja
-     moramo paziti i da sjetva ne bude premokra › trulež sadnica i druge bolesti
-     dobro je staviti pokrov od nekoliko grana smreke ili jele na gredice › pomaže da se sjetva očuva od prejakog sunca, vjetra i mraza
-     lagano zasjenjivanje crnogorica u doba klijanja, kao i kasnija za vrijeme razvoja u mladosti je neophodno potrebno

Sjetva crnogorice u zaštićeni prostor
    
-     u rijetkim slučajevima sijemo crnogoricu u zaštićeni prostor › rijetke i dragocjene vrste i manja količina sjemena
-     čiste posudice ili lončiće napunimo pjeskovitom humusnom zemljom, a zatim posijemo sjeme na uobičajen način
-     zasijane lončiće postavimo u plasteniku na prikladno mjesto, gdje ćemo ih lakše nadzirati nego u klijalištu i dati im potrebnu njegu
-     kad sjetve niknu, bolje će biti da posuđe sa sjemenjačicama prenesemo u klijalište pod staklo
-     u početku moramo oprezno zračiti, dok se sjemenjačice naviknu na vanjski zrak
-     mnogo češće nego u plastenik sijemo crnogoricu u hladna klijališta › uglavnom rijetke i skupocjene vrste, koje traže pažljiviju njegu
-     dobro će poslužiti jednostavna stalna ili prenosna klijališta
-     zemlja u sjetvenim gredicama mora biti blizu stakla, da mlade biljčice imaju dovoljno svjetla
-     pod zaštitom prozora u hladnom klijalištu može sjetva početi rano › početak 4. mjeseca   
-     za zemlju je najbolje upotrijebiti zreli kompost pomiješan sa pijeskom
-     zemlja u klijalištu mora biti vodoravna, bez nagiba › da se izbjegne prebrzo sušenje gornje polovice
-     sjeme mora biti jednakomjerno posijano po cijelom klijalištu
-     zemlja mora uvijek biti umjereno vlažna › naročito od sjetve do nicanja
-     sjetvu zasjenimo, ali moramo paziti da se ne pojavi plijesan ili neka druga gljivična bolest
-     zalijevanje je najbolje obaviti za sunčanog dana ujutro
-     › gornja površina gredice se do navečer osuši – smanjuje se mogućnost širenja plijesni
-     čim počne klijanje, moramo polagano i oprezno zračiti
-     nakon početnih zračenja potpuno se skinu prozori (nakon što su se mlade biljke naviknule na vanjski zrak)
-     preko cijelog ljeta sjemenjačice moraju biti umjereno zasjenjene
-     kroz cijelo vrijeme je potrebno plijeviti zasijane gredice, zalijevati i prema potrebi rahliti zemlju
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 12:58
Vrlo poučno. Ja ti inače sve sijem u zatvoreni prostor. Ali imamo ove godine problema sa tom padavicom (Phytium, Rhizoctonia...), lani nije bilo nikakvih problema. Biljke samo počnu , da padaju. Nemaju više korijena, ili se sasvim stanji. Inače ništa ne prskam, jer ne volim toga.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 19:55
Kako si pripremio sjeme svoje seqvoje (Sequoiadendron giganteum) prilikom sadnje. Pročitao sam da sjeme seqvoje sadrži eterično ulje koje ne dozvoli razmnožavanje bez da prethodno kakva ptica pojede sjeme i nakon što ih izbaci ono postaje klijavo. Koliko je istine u tome?
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 21:33
Prvo, sjemena domačih sekvoja iz Evrope imaju jako slabu klijavost. Ja sam jednom posijao 1000 sjemenki i izašlo ih je 2komada. Tako da je potrebno nabaviti sjeme iz Kalifornije. Ja ti kupujem od jednog iz Njemačkoj, koji nabavlja u Kaliforniji.
Obično imam neko vrijeme sjeme u vrečici u frižideru. Prije sijanja ih namočim zq 24 sata, zatim ih površinksi osušim (pola dana). Zatim ih posijem, ali ne pregusto, jer ako ne upotrebljavaš fungicida, i ako je prevlažan substrat, i ugodna temperatura, može da ih napadne ta padavica. I propadnu skoro sve. No, posijem ih u posudu 35x25cm oko 200komada i pokrijem na tanko (1-2mm).Zatim ih pokrijem sa prozornim pokrovom, da zadržuje vlagu i toplotu. Za klijanje je potrebno sunce, zato je posuda jedno pola dana na suncu. Sjemena počnu klijati posije 15 dana. Večina ih izklije u 10dana, poslije još pokoja. Od 200 komada ih proklije oko 50komad, može i više ali poneke propadnu. Zatim treba umjereno zalivati sa prskalicom i prezračivati. Mala sekvojica ima 4 kotiledona (klična lista). Kad počnu da rastu normalne iglice, vrijeme je za presadjivanje u posudu.
Šta se tiče, eteričnog ulja ne bih znao. Ali sjeme ima neko ulje, koliko se mi čini.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 21:38
Jeli ova skripta-dendrologija dostupna u e-verziji. (word, pdf). Ako je, je li bi mogao je dobiti.?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 21:51
Sequoiadendron ,hvala na ovom detaljnom uputstvu. Siguran sam da će sada biti lakše svima onima koji će probati sami.
Ona priča o eteričnom ulju i pticama bila mi je sumljiva od prvog trenutka ali pošto nemam iskustva sa razmnožavanjem seqvoje mislio sam da možda ima nešto u njoj. Uostalom seqvoje su živjele na Zemlji puno prije ptica.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2010 u 21:55
Pošalji mi e mail na pp.Trenutno je onemogučen pristup do skripte. Ja sam skriptu skinuo i drage volje ču ti ju poslati
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2010 u 14:29
Naklijavala bi Tuju. Pretpostavljam da je to najbilje učiniti na proljeće.
Treba li stratifikacija sjemena Tuje i kako je napraviti?
Bi li bilo dobro držati sjeme u vodi  prije sadnje?

Ne radi se o četinjačama, ali su ovo neka moja iskustva:

-Stratificirala sam sjeme kapara u frižideru, mislim da sam ga držala 2 mjeseca u vlažnoj pamučnoj krpici u plastičnoj vrećici. Bio je veliki postotak klijavosti nakon toga. Međutim kad su biljke  narasle oko 1 cm su brzo uginule. Preživjela mi je samo jedna biljčica koja nije iz stratificiranog sjemena. Inače kapare je teško uzgojiti.

-Ono što ste spominjali da treba ptica pojesti sjemenku i preraditi, važi i za sjeme lanatane.
Umjesto toga neki su zarezivali opnu da pomognu sjemenu da se lakše probije. Ja nisam to radila nego sam natapala sjeme u toplom  čaju od origana ( inače origano je jak baktericid i fungicid). Takođe je bio veliki postotak klijavosti naspram da se samo posije bez pripreme.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
dexter View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dexter Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2011 u 12:05
Pozdrav svima,
Pročitao sam većinu tema vezanu uz četinjače i vidim da je pinus majstor za to. Imam dosta sjemena kavkaske jele i htio bih ga posaditi na otvoreno (znači treba mi par savjeta kako bi klijalište trebalo izgledati, koji fungicid koristiti, zasjena ili ne...i slične stvari) i pridržavat ću se gore navedenih smjernica.
Zanima me da li bi i ja mogao dobiti tu skriptu iz dendrologije da je malo proučim???
Unaprijed hvala...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Siječanj 2011 u 15:42
Nema problema za skriptu. Pošalji mi email
Na vrh
dexter View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dexter Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2011 u 16:30
hvala na brzom odgovoru, evo i moj mail

benkodejan@gmail.com
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 09:10
Imam skriptu iz Osnivanja šuma, gdje ima poglavlja o predsjetvenim postupcima, pa ako nekoga zanima mogu mu poslati na mail!
Na vrh
dexter View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dexter Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2011 u 12:17
Odlično. Mene bi i ta skripta zanimala. benkodejan@gmail.com Unaprijed hvala!
Na vrh
dexter View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dexter Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 09:42
Dobio sam skriptu, još jednom hvala! Ima unutra odličnih stvari.
Na vrh
Zagi View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2013
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zagi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2013 u 08:42
Htio bi probati dobiti sadnice obične isrebrne smreke ali neznam kad uzeti sjeme ,šta sa njim napraviti da se može posaditi i kad ga sijati ..

Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2013 u 20:42
Ja bi molila, ako može, i poneku sliku sjemenke četinjača! Hvala unaprijed!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.