Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Stepenasti vrt za početnike
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Stepenasti vrt za početnike

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
zvrk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2008
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 1013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Stepenasti vrt za početnike
    Objavljeno: 20 Lipanj 2010 u 17:09
Nije li Korijenkov vrt na nekoliko nivoa?Pogledaj pod MOJ VRT i Korijenko.

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2284
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2010 u 13:33
Hana, hvala na savjetima, snimila sam u Baumaxu katalpu, al me kod nje muči korijenje - čula sam da je otrovno i da oko njega ništa ne raste??

Za sada mi ja japanski javor Heart mada si mi i bagremom bacila bubu u uho (istina da me malo podsjeća na groblje, al po obliku je baš ono što bi se uklopilo).

Vidim da ću uspjeti nešto iskombinirati :D Samo da prebacim fotkice i sigurna sam da će biti puno korisnih savjeta...
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2010 u 13:27
Na žalost sam USB za fotić posudila i čekam na njegov povratak tak da jedno kraće vrijeme još niš od fotki, ali moje skromno oko bi reklo da su do kraja osakaćene i da će trebati dosta truda da se ožive - što ću se i potruditi. Čim pofotkam vjerujem da će vas dosta dobiti inspiraciju jer vjerujem da se taj prostor zaista može lijepo iskombinirati. Vizije imam, al mi je znanje na nuli :D

Par konkretnih pitanje:
Jel ide Hibiskus na glinasto tlo (susjedi ga imaju, al moguće je da su u gredicu navezli drugu zemlju)?
Jel mi dobra ideja prvo uzgajati željeno bilje u lončanicama, pa kad ojača ga prebaciti u zemlju?
Koje je cvijeće manje privlačno pčelama? (dosta klinaca u okolici)
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 21:01
a možeš nam i staviti slike ruža i ostalog cvijeća koje imaš...ni jedan vrt nije odmah završen,svi neto dodajemo i mjenjamo stalno zato samo hrabro ....sve bude to tip-top za koju godinicu
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 20:59
od drveća možeš uzeti kuglasti bagrem,javor ili katalpu...dosta brzo rastu a održavaju se orezivanjem

i da, dobro došla!
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 18:13
Vjerujem da ispadam smiješna, ali radije ću pitati i brukati se, nego glavom kroz zid i po svome. Pokušavam misliti što dugoročnije i u sladu sa životnim stilom. Eto, Paulownia mi se učinila zahvalnom, al ako ne ide...

Teško je naći neko prozračno drvo koje istovremeno štiti od pogleda, ali i propušta dovoljno svjetla za donju etažu, barem je meni teško osmisliti vrt na tri razine da izgleda skladno iz tri kuta gledanja pod različitim nagibima. Cry Hebiga, perfekcionist sam i imam viziju kako bi to trebalo izgledati kroz 10 god, ali do tada imam puno toga za naučiti. Na sreću, mlada sam i do 34-e ću valjda ponešto i savladati :D
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 18:04
Paulownia brzo raste, javor sporo, dok se javor razlista, Paulownia bi mogla 'sačuvati' mjesto javoru koji bi isprva bio u tegli.

Zanima me može li se Paulownia rezanjem održavati na visini od 2-3 m - kod nje mi odgovara vertikalni korijen jer se kuća nalazi na padini pa da korijen ne ruje temelje kuće, ali opet, koliko ju je teško iščupati nakon 5-6 godina?

Kriterij je tipičan za neznalice - jako mi se sviđa :P al zato i jesam ovdje, da bih saznala i da ne bih bezveze uništavala bilje. Eto, ja bih se zaštitila od pogleda s ulice što prije, i htjela bih imati pogled iz kuće na neko drvo/grm, a ne na cestu i susjedovu živicu :D
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 14:00
Kakva ti je to dilema: „japanski javor na sredinu 1. gredice ili Paulowniju“. Japanski javor je malo drvo 1-2 m. Paulownia naraste preko 15 m. Koji ti je kriterij kod izbora kod ta dva drveta ?
Na vrh
Rumko View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rumko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2010 u 12:24
Pozdrav!

Nedavno sam otkrila ovaj forum i ostala zatečena ljubaznošću i savjetima koji se ovdje nesebično susreću stoga sam pohitala registrirat se kako bih mogla početi i sama uređivati svoj vrt uz vašu pomoć.

Odrasla sam na asfaltu s krajnjim dometom vrtlarenja u uzgajanju začinskog bilja i cherry rajčica, a sada mi se pruža prilika osmisliti svoj vrt, odnosno preurediti postojeći prema vlastitim željama.

Trenutno je vrt nabacan i poprilično zapušten, ali s puno potencijala. Najveći problem predstavlja njegov nagib i to što vrt treba 'ujednačiti' kako bi izgledao dobro sa svih strana. (iz podruma/prizemlja, ali i sa prvog kata koji je zapravo u razini ceste).

http://img514.imageshack.us/img514/3388/vrt.png

Ovo su bokocrt i tlocrt vrta. Vrt je u zagrebu, okrenut na istok i sunčano je do podneva, zemlja je propusna i plodna (sve raste na njoj, gnojena je, obnavljana i netretirana kemikalijama). Vremena za bavljenje vrtom imam cca 3-4 h tjedno (po potrebi i više).

Radim bilješke sa drugih tema ovog foruma, ali muku mučim s dvostranošću vrta i kako rasporediti bilje da mi je gornji stan zaklonjen od pogleda s ceste, a donji stan da dobiva dovoljno svjetla.

Planirala sam staviti japanski javor na sredinu 1. gredice ili Paulowniju i onda oko njega/nje formirati ostatak. Na zid staviti zimski jasmin (penjača). U mračnom kutu kod zida se već nalazi Kurika, pa nek tamo i ostane. Ono što me brine kod drveća je njihova razgranatost, je li udaljenost 3,5 m od kuće dovoljno i mogu li kontrolirati njihovu visinu/razgranatost da uvijek ostane na željenoj visini i prozračnosti ili pak da radije potražim neki grm - hibiskus da bude glavni na drugoj gredici?

Je li sadnja drveća uopće najbolji početak? Paralelno sam mislila u teglama pripremati cvijeće koje bih za koju godinu stavila u vrt (hibiskus, karanfil)? Ne znam gdje početi s pripremom? Spremna sam na čekanje od par godina da moj vrt zablista, ali jednostavno ne znam gdje krenuti s planiranjem???

Ajme, što sam se raspisala Embarrassed Oprostite na opširnosti, nadam se da će nekome biti 'izazov' pomoći mi u osmišljavanju vrta.

P.S. Za sada imam hrpetinu ruža, hortenzije, kuriku, svakojake skulente, i neke male trajnice koje ne razlikujem Confused
Zahvaljujem svakom dobronamjernom prolazniku!
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.