Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Močvarni hibiskus - Hibiscus moscheutos
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Močvarni hibiskus - Hibiscus moscheutos

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34353637>
Korisnik
Poruka
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2018 u 11:20
Ispravak gornjeg posta....
Procvjetao jutros tamno roza, prvi puta, visok je oko 70 cm...


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2018 u 10:19
Jel ima netko da moze napisat step by step kako uzgaja hibiskus iz sjemena? Evo meni opet poceli venut dva od tri, a neznam di grijesim.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Kolovoz 2018 u 21:59
Sve , osim jednog, sam uzgojila iz sjemena  a imam ih popriličan broj. Ja sam radila ovako; U neke posude sam stavila zemlju, iz trgovine, poredala sjemenke udaljeno oko 3 cm jedu od druge. Pokrila tankim slojem zemlje, oko 0,5 cm, polila vodom sobne temperature. Ponekad  pokrijem prozirnom folijom (onom za hranu) a ponekad ostavim tako. Stavim tu posudu obično na potprozornik da ima dosta svjetla.
Kad biljčice narastu oko 5 cm, pažljivo ih iskopam žličicom, zahvatim ispod korjena(otprilike) tako da i zemlje zagrabim, onda presadim u drugu posudu po jedan ili ako je posuda veća nekoliko biljčica udaljene oko 5-6 cm jednu od druge. Ostavim ih opet na prozoru, radi svjetla dok ne ojačaju i narastu oko 20 cm a onda posadim u vrt na stalno mjesto. Sve vrijeme zalijevam po malo da ih prevelika vlaga ne ubije.
Ne znam da li sam što pomogla ali i mene su tako naučili i do sada je išlo dobro.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2018 u 08:48
Mozda ja previse zalijem. Kad se bojim da mi ne ugine kako su mi prosli.
A ti ih ne zarezes nozicem?
Evo jedna od onih reznica se oporavila, poceli su listovi rasti dalje. Sad cu popikat I ostale koji su jos u vodi.
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2018 u 09:27
Hvala milice na iscrpnom objašnjenju; ponovno sam dobila želju sijati močvarac, prije par dana sam obišla svoja dva tražeći sjeme, no samo je jedna mala čahura bila vrijedna. 
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2018 u 10:05
Ako ce netko trebat ja mogu pribavit dost sjemena od onog crvenog sto sam stavio sliku u prijasnjem postu, a za bijeli nemogu obecat jer mi prosle godine sjemenke bile jako lose, ali ako bude, mogu poslat ko zeli. Iako od tog crvenog imam I sad od prosle godine sto mi ostalo.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2018 u 11:57
Kod mene na nekima nema niti jedna sjemena čahura. Te nisam oprašivala ručnao a i pčele su ih zaobilazile. Jedan bijeli  sam oprašivala ručno. Za sada stoje 2 čahure a da li će uspjedi sazreti to još nije sigurno. Kad još malo narastu, zamotam ih u lutrasil da mi ih ne pojedu uholaže ili sl.Ovih drugih se nadam da će biti sjemena jer ima i puno cvjetova.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2018 u 12:11
Konačno sam dočekala da se otvori i ovaj koji je uvijek bio samo pup a onda otpao....




Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2018 u 18:41
Danas procvjetao jedan novi, prvi puta......



Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2018 u 16:18
I ovaj je procvjetao prvi puta.....



Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2018 u 22:49
Super su ti milice!
Veliki pozdrav!
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2018 u 09:35
MiraK, hvala ....Hug  Veliki pozdrav i tebismile79
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2018 u 21:18
milice ti si kraljica od močvaraca.nadam se da će ostati koja bijela sjemenka.ja sada nemam niti jedan bijeli.ove godine mi je cvijetao crveni,ali kako je na suncu svi su cvjetovi izgorjeli.na proljeće ih selim.očito ova ljeta mu ne pogoduju.jako mi je lijep i ovaj zadnji roza,pa se bilježim za koju sjemenku ako bude
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2018 u 21:34
Ajama, hvala ti  na tvojim riječima. Imam ih  zaista različitih. Nisu još svi ni cvjetali pa ne znam kakvi su jer su novi, dobila sam sjeme sa drugog foruma a trebam dobiti još dvije vrste sjemena, naravno ako ih bude. Čisto bijeli sam ručno oprašila i sada ima samo jedna nekakva jadna čahura, da li će dozreti još ne znam  a ovaj sa zadnje slike, roza je imao dva cvijeta ali se nije oprašio, nisam ga ručno oprašila misleći  da će zbog uočljive boje doći koji kukac ali izgleda nisu dolazili. Ova godina je zaista loša za sve biljke.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2018 u 09:06
Pozdrav! Molio bi za savjet! Prije nekih desetak dana skupljao sam sjemenke hibiskusa i usput sam uzeo jednu sibu, kako je vec bilo vecer nije mi se dalo sibu obradivat nego sam samo porezao lisce i stavio ju u vazu sa vodom, naravno nikako naci vremena za to, prosli dani i sad vidim da je pustila vec duzi korjen, a siba ima nekih pola metra, imao sam ju namjeru prepolovit pa da imam dvije, a sad neznam sta da napravim sa njom da mi ne propadne.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2018 u 15:42
Ja bih tu grančicu koja je pustila korijenje posadila i ostavila iznad površine nekoliko listova, a ako si ih odrezao onda ostavi iznad površine 3 - 4 oka iz kojih će potjerati novi listovi, odnosno grančice. Ostatak grane odreži. Možeš i nju staviti ponovo u vodu, pa možda i ona pusti korijenje, a možeš ju i posaditi direktno u zemlju da se možda primi i pusti korijenje.
S obzirom da dolazi zima, svakako drži u zatvorenom prohladnom, svijetlom prostoru da biljke pomalo odu u stanje mirovanja i prežive zimu. Ne smije im biti toplo jer će kroz zimu produžiti vegetaciju i onda će ti rasti tanki blijedi izboji koji ne mogu dobro uspijevati jer nemaju dovoljno sunčeve svjetlosti po zimi.

Na proljeće, kada prođu mrazovi, posadi ih u vrt.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2018 u 16:41
Jesen je ... Na ostalim močvarcima lišće skoro već sve opalo a ovaj novi,sa požutjelim listovima,  koji prvi puta cvjeta, jutros me obradovao cvijetom .... Ima još dva pupa, nadam se da će se i ovi otvoriti a počela je padati kiša....malo je  tamnije boje nego na slici....



Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2018 u 12:27
Kad sadite sjemenke ovih hibiskusa, samo stavite u zemlju ili im malo zarezete ljusku?
Ne mogu vjerovat da ne mogu uzgojit ni jedan iz sjemena, imam i bijelo sjemenje i roza, nekoliko puta sam pokusao i proklijalo mi, al su mi brzo uginuli. Sad sam posadio dvadesetak sjemenki i samo je jedno proklijalo, al nista ni od toga, samo je pocelo propadat, a naraslo je neki centimetar.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2018 u 15:23
Aco, sve sam( osim jednoga ) uzgojila iz sjemenki. Posijem u neku prikladnu posudu u zemlju iz trgovine na 2 - 3 cm sjemenke jednu od druge, pokrijem sa malo zemlje i malo polijem. Stavim posudu na umjereno toplo i svjetlo mjesto i uvijek pazim da ima vlage ali ne previše.Ništa ne režem sjemenke a možda bi tako prije proklijali a opet je opasnost da se prereže klica prije nego je i proklijalo..... Kad malo narastu, oko 10 cm, presadim u drugu posudu, po tri ili zavisi

 o veličini posude i više,  da su udaljeni oko 5 cm jedan od drugoga, kad opet narastu a to je negdje u kasno proljeće posadim u vrt na stalno mjesto.
Sada ću poslije praznika opet neke sijati pa mi možda i procvjetaju ove godine, inače cvjetaju drugu godinu...
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2018 u 16:03
Ja sam uzeo onu dugacku teglu za cvijece, nekih 50cm, tu sam u dva reda posijao sjemenke, isto u zemlju iz trgovine, stavio sam gore foliju i teglu na prozor u dnevnoj sobi, eto jedna samo proklijala, al vidim da nece bit nista. U proslim pokusajima sam imao vise uspjeha sa klijanjem, al dalje nista, nisam dogurao ni do 5cm nikad :(
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34353637>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.