Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2007 u 00:03
Ja ne znam.Gledam ih kod mame i oni svakako cvatu.Istina da sad u zimi prvo pupoljak potjera pa onda lišće,no preko ljeta  je sve puno lišća i opet cvatu
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2007 u 19:35
Amarilise imam vani, u zemlji, a množe se kao miševi, već me nerviraju koliko su se proširili.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2007 u 10:22
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja ne znam.Gledam ih kod mame i oni svakako cvatu.Istina da sad u zimi prvo pupoljak potjera pa onda lišće,no preko ljeta  je sve puno lišća i opet cvatu
 
I u roditeljskoj kući na moru je isto tako, ima ih more, u stanu je već teže. Moj je bio istjerao lišće, od pupova ni traga.
 
Ovi u trgovini imaju samo cvijet i gotovo male ili nikakve listiće.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2007 u 18:38
Jucer sam bio malo u Zagrebu i u Importane centru sam u cvjecarnici Žitnjak vidio stvarno predivne amarilise, žarko crvene boje, koji tek pocinju cvjetati, a nisu dosli ni 30kn.
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:06
Trazeci po internetu nesto o nabavi amarilisa te o negovu uzgoju naisao sam na ovaj forum.Iako sam ih prije imao nekoliko tek sada sam shvatio kako su ljepi te da ih zelim uzgajati.Svi koji njega smatraju biljkom vrijednom truda te oni koji o njemu ponesto znaju molim da se javite.PozdravSmile

Ažurirao Plantlover - 03 Siječanj 2008 u 20:08
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:12
Samo pitaj što te sve zanima!!!
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:29
Kao prvo kako ih saditi,tj. kada.Posadio sam jednog bijelog,trenutacno je visok 55cm(je li to normalno).Uskoro bi se trebali otvoriti cvjetovi pa me zanima i kako ga razmnozavati.Imas li ti iskustva s njima?Embarrassed
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:31

 U kontinentalnom djelu zemlje se koristi kao sobna biljka dok na Mediteranu i u toplijim krajevima slobodno može ostati vani. A njena prirodna staništa potječu iz srednje i južne Amerike.

Amarilis ima krupnu lukovicu koja se sadi tako da 2/3 lukovice bude u zemlji a 1/3 bude izvan nje. I to u pomiješani supstrat sa tresetom i malo pijeskom kako bi se dobila prozračnost i propusnost zemlje.

Nakon što posadite lukovice, posudu s njima trebate staviti na toplo i po mogućnosti mračno mjesto( iako uspije i na svijetlu), te nakon nekoga vremena kada počne rasti zeleni dio vratiti posudu na svjetlo mjesto. Amarilis ili kod nas poznati i kao Prugasti sunovrat ima svijetlo zeleno lišče koje dostigne dužinu od 25 - 50 cm. No ono se razvije tek nakon što biljka procvjeta.

Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:43
Prosle godine sam imao crveni amarilis kojemu sam pustio ocvale cvjetove.Na njima su se stvarale sjemenke(pokusao sam ih posaditi,ali nije uspjelo)pa se lukovica smanjila.Kada sam ga ove godine posadio prvo su iznikli listovi.Kao i svi drugi mislio sam da nece cvjetati no dogodilo se suprotno.Iz lukovice je izbila cvjetna stapka koja svakim danom sve vise raste.Ove godine kanim krizati crveni i bijeli pa bi mi pomogli savjeti o sadnji sjemena i krizanju.Unaprijed hvala
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:46
iskreno receno nisam nikada sadio iz sjemena nego razmnozavoih sa lukovicama. a nisam se okusavao ni u krizanju.
 
a sadnja iz sjemena je jednostavna iso kao i skupljanje sjemena!
 
Kod mene svake godine bude sjemena na amarilisima, prema tome ne iscrpljuje lukovicu i  cvjeta nagodinu. Kada uvene cvijet, formiraju se čahure na cijvetnim stapkama i kada čauhre sa sjemenom sazre, čahure pucaju i unutar njih se vidi sjeme. U tom momentu sakupljaj sjeme i odmah ga posij, jer sjeme amarilisa brzo gubi klijavost.
 


Ažurirao administrator - 03 Siječanj 2008 u 20:51
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:49
Ok,nema problema.Thumbs%20UpZnate li mozda gdje bih mogao nabaviti lukovice?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:53
Lukovica ima u goovo svakoj cvijećarnici ili specijaliziranim trgovinama u kojoj prodaju sjemenja i lukovica cvijeća.
cjena je cca 30 do 50 kn kartica. A ponesto ih imam i ja, ali samo crvenih.Thumbs%20Up
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2008 u 20:55
Ako moze mozemo se i mjenjati.Btw prodajete li ih?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2008 u 20:15
www.floraldispatch.nl
Pogledaj tu,bili su na flori i vele da se može naručiti,imaju  isporuku u Hr.Wink
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2008 u 21:10
HvalaTongueUpravo sam im poslo e-mail.Imas li ti sto za razmjenu(sjemenke,lukovice i sl.)
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 00:22
Kod mene ima svašta.Amarilisa baš i nemam previše.Jedan sam nedavno dobila,crveni.
A kaj bi ti,previše je za nabrajati,no imaš dolje temu"oglasi" i tamo ti piše ko šta nudi(kod mene piše samo jedan dio).E tamo odi i napiši šta nudiš i šta viška imaš.Sve se bude našlo i zamjeniloWink
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2008 u 23:49
Moj ima 4mlade lukovice,ak buš dobar buš dobioLOL
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 00:04
Kada,jedva cekamsmile198
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 00:08
A dok buš dobarsmile96.Javi mi adresu na PP.  E ček,kad se oni uopće rasađuju? Ovaj je ocvao sad a mladi sa strane tjeraju listove.Da ja to ostavim tako do proljeća,da ojačaju?
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2008 u 00:12
Daj si obrisi nekoliko poruka iz PP jer ne mogu poslat
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.