Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 14:40
Meni amarilis nije nikada procvjetao, samo baca listove, a sve radim po proceduri. Ne vole me smile220
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2008 u 16:58
Ines, ako ti nije problem, napiši nam tu proceduru, pa ćemo vidjeti gdje grešiš, agreška sigurno postoji jer ne cvatu.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 20:49
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Ines, ako ti nije problem, napiši nam tu proceduru, pa ćemo vidjeti gdje grešiš, agreška sigurno postoji jer ne cvatu.
 
Pa mješana zemlja, onak malo sa pijeskom i posadim gomolj samo do pola. Stavim ih u malo prohladnu prostoriju dok ne puste listove i onda ih unesem na malo toplije i svijetlo mjesto, ali nisu na izravnom suncu. Jel radim kaj krivo ili... ratujemo već 3 godine Confused
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 21:35
Da se pohvalim i ja sam se ponovio sa par komada u italiji....
 
Voki polako te sustizem....
 
ali ne tako brzosmile220
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 07:06
Za sada imam 24 različita, a naravno tragam još uvek za žutim...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 12:42
ja imam mislim sa ovima tek 7 razlicitih
A u italiji ih je bilo sigurno 30-40 razlicitih....
Ali vrazije granice i novci nisu dopustile vece kolicine...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 13:21
I ja sam počeo sa jednom lukovicom
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 20:23
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Ines, ako ti nije problem, napiši nam tu proceduru, pa ćemo vidjeti gdje grešiš, agreška sigurno postoji jer ne cvatu.
 
Pa mješana zemlja, onak malo sa pijeskom i posadim gomolj samo do pola. Stavim ih u malo prohladnu prostoriju dok ne puste listove i onda ih unesem na malo toplije i svijetlo mjesto, ali nisu na izravnom suncu. Jel radim kaj krivo ili... ratujemo već 3 godine Confused
 
Ines, napisat ću ti postupak od spremanja na zimovanje. Kad ih prestaneš zalijevati i kad im se lišće posuši, spremi ih na hladno i u totalno mračno mjesto. Tu moraju biti najmanje 5-6 tjedana, a mogu i dulje. Kad ih želiš "pokrenuti" premjesti ih opet u mrak, ali na toplo. Kad nakon par tjedana ugledaš da počinju izlaziti pupoljci, posadi ih u zemlju, stavi na toplo i svjetlo mjesto i lagano počni sa zaljevanjem. Kad ocvate, nastavi zalijevati i prihranjivati kako bi biljka sakupila snagu za iduću cvatnju. Krajem ljeta obustavi totalno zalijevanje. Ako ti lukovice nisu suviše sitne,  trebala bi ti cvasti nakon ovog tretmana. Želim ti puno uspjeha do godine.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2008 u 20:53
Hvala Kika, budem probala, pa javim rezultate. ako ne uspijem pravac cvječarna i kupujem već procvjetali
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2008 u 22:26
Ines, mozda bi mogla i sada da zapocnes novi ciklus po ovoj proceduri. S tim da bi za hladno i mracno mesto morala izabrati frizider. Izvadis lukovicu iz posude, posisas joj lisce, ako ga ima, ocistis od zemlje i stavis u tamnu vrecicu i u frizider na oko 5*C. Posle pet nedelja, otprilike, izvadis je na toplo. I kad potera cvetni pup na svetlo mesto. Ne znam sta ce reci znalci, ali ja mislim, ako se lukovica nije trosila na cvatnju vec tri godine, da ovo moze uspeti. Cista imitacija prirodnog procesa. Mali eksperiment.
Aglaja
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2008 u 23:52
Ajmo ispocetka.
ja imam par komada u vrtu i nista od njihj mada se lisce zeleni i zivi su. Sta sad da radim s njima i kad oni uopce cvjetaju jer nikako da se mrdnu?
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 20:04
Ja mislim da amarilisi po prirodi cvetaju tokom maja. Ali se, eto, kao sto slike i pokazuju, cvatnja moze i preduprediti na taj nacin sto se umesamo u to.

A stvarno ne znam sta sa amarilisima koji su posadjeni u vrtu.

Ali sam razmisljala i pitala se zasto tolike peripetije da nam procveta: hladno/mracno, toplo/mracno, toplo/svetlo i dosla do zakljucka da oni sve to i imaju ako se ponasamo prema njima ovako (i tada bi i procvetali u maju): u jesen ih spremimo u podrum (skupa sa saksijom u kojoj su posadjeni) i iznesemo van tek sredinom aprila. Oni su u podrumu prosli i period na hladnom i mracnom i period na toplom i mracnom. Izlazak na svetlo aktivira im zametnuti cvetni pup.

A kada zelimo raniju cvatnju, ranije ih unesemo sa hladnog na toplo (ne ostavljamo ih da docekaju otopljenje u podrumu), ali ih zato moramo smestiti na tamno mesto ili lukovicu prekriti fisekom od papira ili praznom saksijom.
Aglaja
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 08:29
aglaja radi tako kako si opisala i ništa od cvetanja...
xenia 64, amarilis ti je predivan, takvoga nemam u svojoj kolekciji, ako imaš mladih lukovica za zamenu ja sam zainteresovan.
aurora drago mi je da ti je uspelo sa amarilisima, kada se objašnjava postupak kako ih čuvati u toku zime da bi cvetali možda izgleda komplikovano, ali u stvari amarilisi su veoma laki za uzgoj i kada nas obraduju sa fantastičnim cvetovima za ljubitelje amarilisa nema većeg zadovoljstva. Drago mi je ako sam bar nekom pomogao sa savetima oko ovih predivnih biljaka, a kao što vidim ima dosta novih zaljubljenika u amarilise kojima odlično ide sa uzgojem istih.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 08:37
Cijeli taj postupak cuvanja kapulica je zapravo sasvim jednostavan, jedino sto sve to malo duze traje...ali na kraju se isplati. Ja sam na pocetku radila onako kako je pisalo na pakiranjima lukovica, pa je ispalo naopako. Od tada slusam samo tebe. Wink 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 08:40
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:


Prekrasno. Zašto skoro da nemaju lišća? Obrezuju se?

Lukovice amarilisa većinom prvo izbace cvetnu dršku, pa tek onda krenu listovi sa rastom. U toku vegetacije treba da formiraju što više listova kako bi lukovica naakumulirala dovoljno hranjivih materija za naredno cvetanje. U jesen se prestaje sa zalivanjem lukovica i ostave se da im se listovi potpuno osuše. Kada prođu period mirovanja na hladnom i tamnom mestu od 6 nedelja i lukovice se premeste na toplo i tamno mesto začetci pupoljaka se počinju razvijati i iz lukovice prvo izbijaju cvetne stabljike, a potom se počinju razvijati listovi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 15:55
Voki, stvarno ne vidim u cemu gresim (mogao si me ispraviti ako u necemu vidis gresku).

Istina, ja sam propustila da napisem neke stvari koje se ticu uzgoja amarilisa, ali samo zato sto je Kika vec kratko i jasno opisala citavu proceduru.

Vodjena pitanjem - kada zaista amarilis treba da procveta? - dala sam odgovor koji je obuhvatio dva nacina. Za oba imam potvrdu u realnosti.

Na prvi nacin postupa moja baka. U jesen ih smesti na zimsko mirovanje, u prolece iznese, i cvetaju joj, ako dobro pamtim, negde u maju.

Drugi nacin - kada nam amarilis cveta tokom zime (kod mene su neki vec cvetali, neki cvetaju, a neki ce tek da procvetaju) - to zanci da smo mi tako hteli i da se radi o isforsiranom cvetanju amarilisa. Mi smo mu skratili period zimskog mirovanja (period na hladnom i mracnom) i zbog ove mogucnosti (da nam amarilis cveta u toku zime ili kada mi to zelimo) se i kaze da taj period na hladnom i mracnom mora da traje MINIMALNO 5 do 6 nedelja.

I na kraju jedna napomena - govorim o obicnim amarilisama, onim najcescim - crvenim i satiranim, prugastim (crveno-belim). Ako to uopste ima neke veze sa uzgojom.
Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 20:13

 Ne vidim razlog da period mirovanja treba trajati točno 6 tjedana. Ja svoje Amarilise sadim i u teglu, kao i direktno u vrt. Naravno da sada nije vrijeme za sadnju u vrt, zbog toga ih sadim zimi u tegle da uživam u cvijetovima do proljeća, a kad zatopli, preostale sadim u vrt i cvatu mi u 5 mjesecu. Moram primjetiti i to da ovi, nazovimo ih obični Amarilisi zajedno s pupoljcima iz lukovice guraju i lišće, a hibridne vrste uglavnom prvo cvijet pa tek zatim list.

Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 20:17
Kika sta da ja radim sa svojima koji su citavu godinu u vrtu? Ne cvjetaju.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 20:30
 Da sam ja na tvom mjestu, ja bih ih izvadila iz zemlje, iskopala rupu u koju bih nasula friške kupovne zemlje, posadila ih opet tako da jedna trečina lukovice viri iz zemlje i cijelo ljeto obavezno ih dohranjivala s gnojivom za cvatuće biljke. Vjerujem da bi to dalo rezultate, ali tek iduće proljeće. Eventualno ih možeš krajem ljeta izvaditi iz zemlje, zimi pohraniti na tamno i hladno mjesto, a u proljeće ih ponovo zasaditi u vrt. Mislim da tvoje lukovice nemaju dovoljno hranjiva kako bi se mogle pripremiti za cvatnju.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 20:34
ahaaaa eto vidite sta je konkretan odgovor
Hvala i pocinjem vec sutra.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,336 sekundi.