Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 21:03
Dalmax, puno uspjeha i čekamo fotke tvojih Amarilisa u cvatu. Tongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 21:27
ehehehehhe to bas ne vjerujem da cemo docekat
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2008 u 13:02
Ja ovih dana ocekujem isto prve cvjetove, od novih lukovica iz italije sa sajma!!!
 
Pa se moram polako informirati kada pokupiti sjeme i kako kada biljka ocvijeta...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2008 u 15:22
Mj ima 2 lista
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 07:27
Moj amarilis je pustio prve listove. Kaj da sad radim kako se nebi opet desilo da imam samo hrpu listova, a od cvijeta ni cConfused
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 16:06
E i niču mi iz semena što sam proletos posijao...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 19:50
I jos mu ja sjeme poslala sta sam pokupila sa mojih amarilisa....smile180smile187
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2008 u 07:37
Imam oko 15 čaura sa semenom koje se još nisu otvorile i 9 žardinjerica na terasi posijanih amarilisima. u 3 su već nikle mlade biljčice, a u ostalima počinju nicati. Jučer mi je stiglo seme od aurore (Hvala do Alpa i nazad ), a i jedna čaura mi se otvorila, pa danas sijem i desetu žardinjericu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 22:44
moj malo drugačiji ,za sada dva cvijeta,uskoro još dva


vozi sigurno vozi bager
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 08:34
Vepar, gdje si ovoga nabavio????
 
Da li taj amarilis treba biti takav ili je doslo do neke degenerizacije?? jer je stvarno neobican.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 08:38
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Amarilise razmnožavam vegetativno, ali i iz semena ukrštajući različite boje cvetova.
 
Može malo detaljnija uputstva kako to radis... nabavio sam par predivnih amarilisa pa di ih kombiniram...
Na vrh
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 13:11
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Vepar, gdje si ovoga nabavio????
 
Da li taj amarilis treba biti takav ili je doslo do neke degenerizacije?? jer je stvarno neobican.
dobio nekoliko lukovica prošle godine od Prijatelja sa Korčule,i nešto napomenuo da su dupli,nisam zapamtio,ali da su duplo dupli,tek sam sada shvatio.Imam još tri ,ali ove godine neće biti ništa od cvatnje,male su lukovice bile i samo imaju list.
 
vozi sigurno vozi bager
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 15:54
A da obnovimo znanje???

Amarilisi ili Hipeastrumi su lukovičaste cvetnice koje cvetaju jednom ili dva puta godišnje. Na jednoj lukovici može biti od jedne do četiri cvetne drške, a na cvetnim drškama od 2-5 cvetova. Zbog lepote cvetova amarilisi se ubrajaju među najlepše lukovičaste biljke. Vreme cvetanja je od jeseni do kasnog proleća, a ono zavisi od vremena sadnje lukovica. Da bi lukovice cvetale svake godine moraju se pravilno gajiti, najbitnije je da pravilno protiče period mirovanja i da se ispoštuju zahtevi lukovica u tom periodu.
Ovi amarilisi koje ja gajim su u stvari Hippeastrumi dobijeni ukrštanjem amarilisa i oni ne mogu prezimiti u bašti u kontinentalnom delu Hrvatske i u Srbiji. Na moru mogu da prezime u bašti, ali se sade tako da je skoro cela lukovica u zemlji, dok se u saksije sade da im pola lukovice do 1/3 bude iznad površine zemlje. U našim, kontinentalnim uslovima u bašti može da prezimi Amarylis belladona, dok hippeastrumi ne mogu, jer im je lukovica osetljiva na niske temperature i izmrzne u toku zime.
KAKO DA AMARILISI REDOVNO CVETAJU?
Kada u prodavnici kupimo amarilise, te lukovice su obično već pripremljene za cvetanje, međutim često se dešava da kupljena lukovica cveta prve godine, a zatim ili ne cveta ili je cvetanje neredovito. Problem je u neadekvatnom držanju lukovice u toku perioda mirovanja. Kada lukovice precvetaju treba ih do proleća ostaviti na umereno toplom do prohladnom mestu (10-15 stepeni) gde ima dovoljno svetlosti. Kada počne bezmrazni period (u kontinentalnom delu oko 10. 04.) najbolje je lukovice iz saksija premestiti u baštu, jer se u bašti lukovice bolje razvijaju nego u saksijama. Bitno je da u toku proleća i leta amarilisi isteraju što više listova i da lukovice što više porastu kako bi imale dovoljno energije za naredno cvetanje. U slučaju da nemamo baštu, lukovice u proleće treba presaditi u veće saksije sa bogatim hranjivim supstratom i držati ih na terasi, redovno ih prihranjivati kako bi se što bolje razvile. U 9 mesecu lukovice se vade iz bašte i ostave se da im se listovi sasuše. Kada im se listovi postepeno suše svi hranjivi sastojci iz listova prelaze u lukovicu, zbog toga se ne preporučuje rezanje zelenih listova nakon vađenja lukovica. Kada se listovi sasuše otkinu se sa lukovice, a lukovice treba smestiti u kutiju koja se ostavi na hladnom i tamnom mestu gde treba da provedu 5-6 nedelja. Nakon tog perioda kutiju treba premestiti na toplo i tamno mesto. Na toplom i tamnom lukovice se drže dok ne poteraju cvetni pupoljak. Prilikom sadnje lukovica prvo se odstrani svo korenje koje se sasušilo. Kada je na lukovici vidljiv pupoljak sadi se, zalije se samo malo i bar nedelju dana saksiju treba držati na tamnom mestu kako bi se počeo razvijati koren. Zatim se saksija stavi na svetlo mesto i kada cvetna drška počne sa rastom povećava se zalivanje. Kada se na cvetnoj dršci otvaraju cvetovi tada lukovice troše najviše vode pa je i zalivanje češće. Ako želimo da lukovice cvetaju u 12 mesecu iz bašte se vade polovinom 8 meseca i nakon sušenja listova lukovice možemo zaviti u papir i držati ih 4-5 nedelja u frižideru, u pregradi za povrće. I u ovom slučaju bitan je period proveden na hladnom i tamnom mestu, a nakon toga lukovice se stavljaju na tamno i toplo mesto. Lukovice koje ranije cvetaju slabije se razvijaju od lukovica koje cvetaju u 1., 2. ili 3. mesecu. Ukoliko se lukovice cele godine drže u saksiji u kojoj su i cvetale (bez presađivanja) dešava se da se lukovice vremenom smanjuju umesto da se iz godine u godinu povećavaju.
RAZMNOŽAVANJE AMARILISA
Amarilisi se mogu razmnožavati generativnim putem ili iz semena ili vegetativnim putem, odnosno mladim lukovicama koje se formiraju iz osnove odraslih lukovica.
U vreme cvetanja može se četkicom (kistom za crtanje) ili štapićem sa vatom uzeti polen sa prašnika jednog cveta i preneti na tučak drugog cveta u momentu kada se vrh tučka otvara, kako bi se nakon cvetanja formiralo seme. Ovako se ukrštaju i različiti cvetovi po boji kako bi dobili nove hibride amarilisa. Semenke se razvijaju u čaurama koje pucaju u momentu sazrevanja semena. semenke su u obliku malih lukovica koje su obavijene crnom pergamentnom semenjačom (kao listići papira). Seme brzo gubi klijavost i zbog toga treba setvu izvršiti odmah nakon otvaranja čaura. U jednoj čauri može biti od 20-60 semenki.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 16:01

Pre setve semena u saksiju stavim zemlju, dobro je sabijem i zalijem do prokvašavanja. Nakon toga poredam semenke jednu do druge i prekrijem tankim slojem zemlje.

Površinu zemlje u saksiji održavam vlažnom pomoću prskalice, jer prilikom zalivanja može doći do iskopavanja semena koje je plitko ispod tankog sloja zemlje. nakon 20-tak dana niču mlade biljčice. Ja seme sejem u proleće i do jeseni mlade lukovice dostignu veličinu od zrna graška do veličine lešnjaka. Saksije sa mladim amarilisima držim na terasi do jeseni, a onda ih premeštam u prostoriju na svetlo mesto sa umerenom temperaturom (10-15 stepeni). Prve godine malim lukovicama ne prekidam vegetaciju, a u 4. mesecu ih sadim u baštu u redove sa razmakom između lukovica 1-2 cm. Do jeseni lukovice u bašti porastu tako da su neke veličine oraha, a neke i znatno veće. Mlade lukovice vadim u 9. mesecu i sušim ih na terasi isto kao i velike lukovice koje cvetaju. Nakon sušenja listova mlade lukovice smeštam u kutije i cele zime ih držim u negrejanoj prostoriji. Treće godine lukovice sadim u baštu na veći razmak (5-6 cm) i veće lukovice cvetaju u trećoj godini, a one koje su manje četvrte ili 5 godine od setve. Prvo cvetanje je obično sa 2 cveta na jednoj cvetnoj dršci, a kako sa godinama raste lukovica povećava se i broj cvetova i broj cvetnih drški, a i sama veličina cvetova. Mlade lukovice bolje napreduju na sunčanom mestu nego u hladovini.
Lukovice amarilisa se mogu razmnožavati i vegetativno jer odrasle lukovice sa strane obrazuju mlade lukovice koje cvetaju nakon 3-4 godine. Ove mlade lukovice ne treba odvojiti od matične lukovice dok ne obrazuju sopstveno korenje. Lukovice razmnožene vegetativnim putem uglavnom su iste boje cveta kao matična lukovica, dok kod generativnog razmnožavanja semenom - nove lukovice su većinom različite boje od roditeljskih lukovica pošto dolazi do cepanja genetskog materijala i stvaranja novih genskih kombinacija.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 16:14
Ako se kupe ocvetale lukovice one najverovatnije neće cvetati do naredne zime, ali za prave ljubitelje amarilisa ni to nije problem. Takve saksije treba do proleća držati na umerenoj temperaturi i na veoma svetlom mestu, a u 4. mesecu ih treba presaditi u baštu.
Lukovicu treba oko 10. 04. presaditi u baštu, ako je toplija godina može i ranije, ali do 10. 04. postoji opasnost od kasnih prolećnih mrazeva. Ako amarilisi formiraju seme treba im više vode, ako nema semena i ako su na hladnijem mestu onda ne treba preterivati sa zalivanjem kako ne bi trulilo korenje ili lukovica. Lukovica posle cvetanja zna da se dobrano sasuši, površinski sloj da joj postane mekan i da se smanji, ali u proleće kada se presadi u baštu ona se brzo oporavlja i do jeseni nakuplja dovoljno hranjivih materija za rast i naredno cvetanje.
Ja sam lukovice sadio i u hladu i na suncu i uočio sam da su na suncu bolje napredovale lukovice nego u hladovini. Mislio sam da im više odgovara polusena jer su im listovi bili lepši, ali kada sam u jesen vadio lukovice vidio sam da su lukovice posađene na sunčano mesto bolje napredovale nego one u hladovini.
Od setve do cvetanja im treba najmanje 3-4 godine. Kada mi dva amarilisa cvetaju u isto vreme polen sa jednog cveta (četkicom za crtanje (kistom) prenesem na tučak drugog cveta kako bi nastupila oplodnja i formiralo se seme nakon precvetavanja. Na taj način nove biljčice koje niču iz semena nose genetski materijal od različitih roditelja i tako nastaju novi hibridi. Problem je što se rezultat vidi tek nakon 3-4 godine kada mlade lukovice počnu sa cvetanjem. Polen se nanosi na tučak u momentu kada se vrh tučka koji je kod amarilisa trokrak otvara. Može se polen sa jednog cveta prenositi na drugi cvet na istoj lukovici, ali i tada kod potomstva dolazi do cepanja genetskog materijala i sejanjem takvog semena dobijaju se različiti varijeteti po boji cvetova.
Posle precvetavanja cvetova na cvetnim drškama isti se mogu ukloniti ako ne dolazi do formiranja čaura sa semenom ili ako ne želimo proizvesti seme. Preporučujem da se cvetna stapka ostavi da se sama počne sušiti. Ja ostavljam cvetove zato što sakupljam seme amarilisa, a kod onih koji nemaju seme nakon precvetavanja otkinem uvele cvetove. Kada precvetaju lukovice treba saksiju ostaviti negde na hladnije mesto (oko 10-15 stepeni). U proleće kada prođe opasnost od mraza najbolje je zajedno sa zemljom iz saksije lukovice premestiti u baštu na sunčano mesto. Tokom leta zalivati i prihranjivati i u 9. mesecu ih izvaditi i spremiti za period mirovanja.
Treba ostaviti precvetale lukovice u zemlji, jer prilikom cvetanja lukovica se istroši i zato treba da je na svetlom mestu kako bi listovi vršili intenzivno fotosintezu. Na hladnijem mestu se intenzivnije razvija korenov sistem od listova, što je bitno za prolećno presađivanje u baštu, jer tada lukovica odmah krene sa razvojem novih listova i porastom same lukovice. Nakon precvetavanja lukovicama više nije potrebno mnogo vode, tako da se zalivanjem samo održava umerena vlažnost zemlje u saksiji kako se nebi skroz isušila. Ako je na dodir površina lukovice mekana, nemojte da vas to brine, jer pri cvetanju lukovica troši mnogo hranjivih tvari, kada je presadimo u baštu nadoknadiće ona izgubljeno i do jeseni porasti. Ako ostaju preko leta u saksijama, u proleće ih treba presaditi u veće saksije sa novom zemljom uz obavezno folijarno prihranjivanje do jeseni.

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 16:16
Svaki cvet amarilisa koji ima normalno razvijen tučak može doneti seme. Cvet amarilisa sadrži i prašnike (6 prašnika) i jedan troperi tučak, znači ima i muške i ženske rasplodne organe. Ipak se preporučuje da se polen uzme bar sa drugog cveta na istoj cvetnoj stapki jer procenat oplodnje je veći i dobije se više semena nego ako se vrši oplodnja unutar istog cveta. Drugi razlog je taj što prašnici u jednom cvetu pre sazrevaju od tučka i ako je u prostoriji suv vazduh polen gubi fertilnost i nije sposoban za oplodnju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 16:33

Danas su mi dve čaure sa semenkama Hippeastruma pukle
U jednoj je bilo 66 semenki, a u drugoj 45.


Procvetao mi je još jedan amarilis, trebao je biti dupli narandžasti, bar je takav kupljen a evo slike pa da vidite kakav je...

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 17:16
Voki,predivan ti je ovaj bijeli amarailis,baš predivan.Ja sam svoje lukovice posadila u vrt,nadam se da neče biti mraza pa da ih ubije    
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 17:20
Neće im ništa faliti u bašti. I moji su u bašti, čak mi dva teraju cvetne pupoljke u bašti. Ostavio sam samo one koji još cvetaju i kojima nije sazrelo seme, ali i njih uskoro premeštam među ostale. Listovi su im pocrvenili od hladnog vazduha, ali to je normalno dok se ne priviknu na nove uslove. Vidićeš na jesen kolike će lukovice biti.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2008 u 17:39
Super,moje lukovice nisu cvijetale od prošle godine tj.zadnja cvatnja bila u februaru,imaju več listove,pa ču ih do jeseni ostaviti u vrtu,pa ču pokušati da ih natjeram da procvijetaju,vjerovatno im je pretoplo, u prostoriji gdje ih drzim preko zime,pa neče da cvijetaju.A listovi su,već pocrvenili
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1011121314 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.