Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amarilisi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amarilisi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 85>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2008 u 17:57
Voki ,samo ovo mogu reći na tekst.smile55
vozi sigurno vozi bager
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rena View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 767
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2008 u 22:37
Hvala Voki na ovako opsirnom opisu odrzavanja i uzgoja Amarilisa. Do sada nisam puno znala, mozda mi od sada bolje krene uzgoj,jer imam nekoliko lukovica Wink
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2008 u 20:47
Voki izvrsni tekstovi, pola knjige o amarilisima je tuWink
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 07:36
Da znaš Lana da sve više razmišljam o tome... Ali šta će nam priručnik za gajenje kada imamo forum...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 10:19

Ovo su mlade biljčice dobijene iz semena u bašti (prošlogodišnje i predprošlogodišnje lukovice)


Ovo su lukovice koje su cvetale zimus, a ima po neka koja će cvetati i u bašti


Ovo su ponici Hippeastruma ili Amarylisa posijanih ovoga proleća.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
marko123 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 26
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marko123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 20:49
Koliko ja znam cvijet amarilisa je roza boje?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 16:12
Amaryllis Belladonna jedini prtedstavnik roda amaryllisa ima roza boju cveta, a Hippeastrumi su raznih boja, nijansi i kombinacija. U poslednje vreme stvoreni su i hibridi sa mirisnim cvetovima, ukrštanjem sa Sprekelijom dobiveni su hibridi sa uzanim laticama, a postoji mnogo hibrida sa duplim cvetovima. Amaryllis Belladonna može da prezimi u bašti, a Hippeastrumi ne, jer su im lukovice osetljivije na niske temperature. Oba roda spadaju u porodicu Amaryllidaceae, a Hippeastrume većina proizvođača lukovica prodaje pod imenom Amaryllis, što je stari naziv za oba roda u familiji Amaryllidaceae - Amaryllis i Hippeastrum.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
andreja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 15:21

Bok ljudi. Pitala bi Vokija kako oprašiti sjeme amarilisa?

Na vrh
andreja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 15:24
kako dobiti sjeme od amarilisa
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 15:32

Dobrodošla andreja, voki je tu stručan i sigurno ćeš dobiti pravi odgovor, no ja bih ipak za početak probala s lukovicom.

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
andreja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 15:49

pa imam lukovica,i mladih i starih,al bi htjela da ih imam više.Ostavila sam jedan cvijet da se osuši al mi se ne čini da bude sjemena. A sad sam tek pročitala da se mora oprašiti a to nisam napravila. 

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 17:12
Andreja prelistaj postove od početka, stavio sam i slike i opis kako da se opraši cvet. Na 2. i 15 strani imaš tekst o oprašivanju,a na 8. slike. Prilikom oprašivanja uvek treba uzeti polen sa mlađeg cveta, odnosno sa prašnika iz cveta koji se tek otvara, jer kod Hippeastruma ili Amaryllisa prašnici sazrevaju pre tučka. Polen se nanosi na tučak kada se troperi vrh otvori. Kada se cvet počne sušiti čaura treba početi sa rastom. Ukoliko je čaura žućkaste boje to je znak da neće biti semena i čaura se suši, jer nije došlo do oplodnje.
Nakon mojih gluposti sa brisanjem postova pokušao sam ispraviti stvar i ponovo staviti objašnjenja.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 17:28
Voki moja dva u vrtu zahvaljujuci vasim savjetima pocela cvjetati ali kako sam ja na putu bas mi je zao sto ih ne mogu uslikati bas da vidite. Dodala sam im zemlje crnice,malo "promućala" "kana" i dobro zalila i taman su krenili sa cvjetom.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 17:29
I skroz pokrila lukovice zemljom (prije su mi virili)kako si i rekao da treba kad su vanka a ne u kuci.
Na vrh
andreja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 22:06
voki hvala na savjetu,a dali imaš lukovica za podijeliti, ma ja bi i kupila ? Htjela bi imati više vrsta ,za sada imam 5 vrsta sitnica naspram tebe
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 07:19
Za sada imam 26 različitih (možda i više...) A sledeće zime očekujem da mi cvetaju mlade lukovice iz semena, pa da vidim šta sam dobio. Naravno da će biti i lukovica za deljenje, ali tek kada vidim koje su boje cvetovi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
andreja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 15:06
dali ima još gdje za kupiti amarilisa il je to kasno
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 18:06
Sada je već kasno za amarilise. Kod nas po trgovinama viđam da imaju još lukovica Sprekelije, ali amarilisa više nema.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
andreja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 45
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andreja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 17:29
evo upravo sam pregledavala svoje amarilise i vidjela da jedan luk ima čak 3 cvijeta a još se ni jedan nije rascvao. Imam sad pitanje dali vama cvate samo jedanput il može cvati cijelo ljeto? i kad se amarilisi mogu presađivati dali se mogu sada makar imaju cvijetove?
Na vrh
erix View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje erix Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 00:15
da sad ne čitam svih 17 stranica, može li mi netko kratko odgovoriti?

nakon koliko vremena/godina (otprilike) mali amarilis procvate? znači koliko mu treba da bude odrasla biljka?

je li dobro mjesto na kojem ga držim - na terasi? - cijeli dan je sunce (a znate kako je sunce zadnjih godina jako)

i koliko ga trebam zalijevati? da zemlja "naginje" na više suho ili na više vlažno?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.