Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti > Uradi sam
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tehnika izrade Hipertufa i radovi od Hipertufe
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tehnika izrade Hipertufa i radovi od Hipertufe

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 45>
Korisnik
Poruka
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 11:45
Napravila sam već nekoliko posuda, probala sa raznim agregatima (novine, perlit, mješavina treseta i pijeska , čisti treset) i odabrala sam mješavinu  cementa/treseta/perlita u omjeru 3:4:5, tj.3 cementa : 9 agregata. Od ove smjese posude su mi najlakše,  ne koristim nikakva vlakna ni vodonepropusna sredstva, eventualno  stavim malo armature od žice ili žičane mreže ( one tanke), ako je posuda veća ili koristim nešto lagano , kao npr plastične kašete . Negdje u "mom vrtu" imam fotke ,pokušat ću ih pronaći pa ću staviti link.
 
hoya baš su lijepe posude, a ova koja ti je "klizila" meni se najviše sviđa , više volim kad je nepravilno, ja  ih čak ni ne obrađujem kasnije kad su gotove.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2010 u 16:43
Inox, ne znam da li sam ovdje ili u svom vrtu napisala. Sa hypertufom se radi isto ovako lagano kao i sa ovom smjesom. Probala sam obje tehnika, samo sam pripremila dosta kaše od papira pa sam morala iskoristiti.
Hypertufa se samo par dana kasnije vadi iz kalupa i ima deblje stijenke.
Možda tebi ove posude imaju efekt gipsa, ali ja obožavam kamen i ove su mi sličnije njemu.
 
Katruža, tvoje su me posude i ponukale da krenem. Često sam svraćala na tvoju temu gledati ih!
Na vrh
Inox View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 13 Prosinac 2009
Lokacija: VG
Status: Offline
Bodovi: 538
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Inox Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 14:26
Uradci od "papira su" Ti fino uspjeli i možda taj efekt gipsa vidim samo ja. Kad kažeš da voliš kamen (i ja ga jako volim) onda Ti vjerujem da u naravi ti predmeti djeluju kao da su od kamena. Ima li kod ove tehnike neki postupak za postizanje efekta vremenske patine kao kod Hypertufe, kad se premezuje jogurtom ili mlijekom radi stvaranja lišaja ili mahovine?
Samo je misao apsolutno slobodna, sve su ostale slobode manje ili više ograničene.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 15:02

Ne znam Inox, ali sam gledala predivnih radova na forumu o bonsaima pa i posude koje su nakon nekoliko godina polirane radi uhvaćene patine. Kakve patine, zaista ne znam.

 
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2010 u 20:53
Ajmeee ljudi pa ovo je super, samo ne znam kad ću i to uspijeti napraviti, ne mogu sve.... LOL, previše je ideja i predivnih stvari na ovom forumu!Big%20smile
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 21:56
Pozdrav svima! Neka mi netko objasni što to podrazumijevate pod treset a što pod perlit?   Big%20smile
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 22:14
Treset ti je kupovna zemlja za cvijeće ( po crpkama i dućanima u vrećama).

Perlit ti je vulkanski pjesak ima ga kupiti u Bau-hausuSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2010 u 22:50
Hvala smrcko, baš si Heart!!! Probat ćemo i to na ljeto  LOL. Koliko se dugo mora sušiti i da li se obavezno mora polijevati s vodom tijekom sušenja? I da li se obavezno na posudu mora stavljati najlon?
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Inox View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 13 Prosinac 2009
Lokacija: VG
Status: Offline
Bodovi: 538
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Inox Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 00:03
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Treset ti je kupovna zemlja za cvijeće ( po crpkama i dućanima u vrećama).

Perlit ti je vulkanski pjesak ima ga kupiti u Bau-hausuSmile


Radi točnog informiranja javnosti LOL mali ispravak:
U Bauhausu se kupuje celularni ekspandirani perlit, ali se često pogrešno naziva perlitom. Perlit je sirovina - vulkanski kamen (pjesaka) iz koje,  zagrijavanjem do stanja žitkosti pri čemu isparava voda koju sadrži a zrno povećava volumen 20x,  nastaje ekspandirani perlit.
težina sirovine perlita je oko 2000 kg/m3
težina ekspandiranog perlita (bijele do sive boje) je 30 - 100 kg/m3

Samo je misao apsolutno slobodna, sve su ostale slobode manje ili više ograničene.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 00:23
Originalno poslano od člana sunceeee sunceeee napisao:

Hvala smrcko, baš si Heart!!! Probat ćemo i to na ljeto  LOL. Koliko se dugo mora sušiti i da li se obavezno mora polijevati s vodom tijekom sušenja? I da li se obavezno na posudu mora stavljati najlon?


Ovo će vam objasniti Hoja, baš se nisam tim bavila ali hoću nekada.
Čini mi se da najlon stoji 2 tjedna.

Ovo što primjenjuje Hoja sa papirom je daleko jeftinije i daje dosta mogućnosti, posude se mogu oblikovati da izgledaju kao kamene (što je meni najljepši dio toga).

Za početak je možda najbolje početi sa najeftinijim opcijama, a poslije kad kreneš u proivodnju ćeš to raditi po želji.

Osobno sam promatrala izradu posuda htjela ili ne , Hoja je držala bušilicu nisam smjela pisnuti dok nije završila. Drago mi je da sam vidjela izradu, pogotovo kojom brzinom je to napravila ma ni 10 min.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 15:30
Hvala smrcko i inox! Inoxe a da li da onda kupim tu smjesu perlita u bauhausu ili ne, malo si me zbunio.  LOL
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Inox View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 13 Prosinac 2009
Lokacija: VG
Status: Offline
Bodovi: 538
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Inox Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 18:08
Sunceeee, nema zabune, kupi ga u Bauhausu, bez obzira pod kojim ga nazivom drže; ekspandirani perlit, europerl ili samo perlit.

Htio sam samo da se uoči stručna razlika prelit - ekspandirani perlit.
Nemoj da Te zbuni pojam vulkanski pjesak i kupiš kvarcni pjesak jer i njega drže u Bauhausu. (suhi silikatni pjesak) LOL
Samo je misao apsolutno slobodna, sve su ostale slobode manje ili više ograničene.
Na vrh
sunceeee View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Kolovoz 2010
Lokacija: Hrv. zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1634
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sunceeee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2010 u 20:06
Inox puno ti hvala!   I ti si veliko Heart!   Zbunilo me to što ima dosta tih naziva sa kojima se nisam prije susretala, tko pita ne skita ili još bolje ne kupi krivu stvar.   LOL
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 20:42
    Bok! Ja sam vam nova, pokušala sam se okušati u hipertufi po vašim uputama, sviđaju mi  se rezultati ali za sada testiram i pokušavam naći način  da mi boja ispadne što svijetlija kako bi što više sličila na kamen. Za sada su mi svi radovi pretamni, kao da dominira smeđa boja tresta. Imate kakvih savjeta kako da to postignem? Confused
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 22:56
Čemu služi treset u toj smjesi ?
Može li mi tko objasniti ?
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2010 u 13:08
Mislim da je treset "vezivo" cementu koje daje prirodni štih i dobru podlogu ako želiš da ti zdjela ulovi patinu-mahovinu.
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2010 u 21:55



Moja prva Hipertufa
Na vrh
mica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2010 u 00:50
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Treset ti je kupovna zemlja za cvijeće ( po crpkama i dućanima u vrećama).

Perlit ti je vulkanski pjesak ima ga kupiti u Bau-hausuSmile
dali moze mesto perlit da se stavi nesto drugo  i kako se pravi smesata od xartija
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2010 u 08:54
Hoya čepovi sike što je to? Silikagel ili ?
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2010 u 16:46

To je proizvod od Sike i kad sam ga kupovala pitala sam tekućinu koja se dodaje za vodonepropusnost betona.

Količinama betona dodavala sam tu tekućinu mjereći je čepovima boce u kojoj se nalazi.
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 45>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.