Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Elaeagnus angustifolia - Dafina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Elaeagnus angustifolia - Dafina

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Elaeagnus angustifolia - Dafina
    Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 15:10










To drvo se jako lako razmnožava reznicama. Praktično, bilo koji tip reznica (drvenaste/poludrvenaste/zeljaste) može se ožiliti bez hormona. Nemamo iskustva sa razmnožavanjem dafine ali izgleda da je slična vrbi.
Inače sama vrsta je neverovatno žilava.
Ne smeta joj 40 ispod nule (zona 3) kao ni ljetnje vrućine, podnosi čitavu skalu pH vrednosti tla od kiselih (5,6) pa do ekstremno alkalnih (9,0 Shocked ). Trpi sušu, posolicu, maritimne uticaje čak uspjeva i na čistom pjesku.....
Elaeagnus angustifolia je pravi majstor preživljavanja.

Ima li netko nekoliko grančica, sjemenke ili koju sadnicu molimo neka nam se javi na PP.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 15:31
Pogledala sam slike na netu. To sam drvo (ili možda nešto što je jako slično) vidjela kod nas, zovu ga divlja maslina. Ne sjećam se cvjetova ni plodova, ali po lišću rekla bi da je to. Još samo da se sjetim gdje sam vidjela to drvo... 
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 15:34
Mislim da je to - to. Zovu ga ruska maslina, divlja maslina, ... iako s maslinom nema nikakve veze.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 21:22
Editirali smo početni post i dodali smo fotke tako da možete prepoznati o kojem je drvetu riječ. Kad ga otkrijete javite nam.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2010 u 19:53
Pronašla sam to drvo za koje sam mislila da je dafina, samo nisam ni sada sigurna da li je to baš to.
Ovo je manje drvo, gledano iz daljeg izgleda sivo, ustvari je naličje listova sivo, a gornji dio lista je malo više zelen.
Na njemu sad nema ni listova ni plodova. Kada cvate i kada ima plod? Da li ima trnje? Ovo moje ima.

Nisam imala sa sobom fotić, pa sam slikala ove grane koje sam donijela doma





Da li bi to mogla biti elaeagnus angustifolia - dafina?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2010 u 08:28
Otok, po svemu sudeći to je dafina.
Obično raste kao trnovit grm ili malo stablo, 5-7 m visine. Listovi su naizmjenični, kopljasti, 4-9 cm dugi i 1-2,5 cm široki.
Cvjetovi su jakog mirisa, rastu u grozdovima 1-3 zajedno, 1 cm dužine s četiri latice kremasto žute boje. Pojavljuju se u rano ljeto i kasnije ih zamijenjuju grozdovi plodova.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2010 u 08:50
OK, onda sadim grančice, pa ćemo vidjeti rezultat
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2010 u 09:12
Držimo ti palčeve.
Još jedna zanimljivost. Dafina uzima dušik iz atmosfere tako da ne zahtjeva nikakvu gnojidbu niti posebno plodno tlo.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 09:07
Evo slike  nadam se da je to to




Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2010 u 09:28
Vrlo lako se razmnožava sjemenom,sjemenka nikne u nekoliko dana,na tom stablu sigurno ima i sjemenki,ako se posije na proljeće,može izrasti cijeli metar do jeseni.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 09:23
Kontrola sadnica popikanih jesneas naogvješćuje dobre rezultate. Hvala Otok.
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2011 u 21:40
Molim vas lijepo, kako da dođem do sadnica ili sjemena dafine u Rijeci? Zna li netko neki park gdje raste, ili ju možda ima? Ma platit ću i da mi netko sjemenke pošalje poštom, kad ih bude.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2011 u 07:13
Druže Mile, mislim da bi Dafine trebale rasti u tvojoj blizini. Budi malo pažljiviji i sigurno ćeš je pronaći.
Dovoljno ti je cvaknuti nekoliko reznica i zabodi ih u zemlju. Ostalo će obaviti sama Dafina.
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2011 u 11:48
Kako ju razlikovati od masline, recimo sad dok nema ploda? Ili da sačekam plod? Jer sve što viđam u svojoj okolini mi je tu negdje, uvjek sam smatrao da je sve to maslina. Ne vidim iz slike, koliko je list dugačak? Je li dulji/veći nego kod masline?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2011 u 22:28
Zdravo druže Mile.
Netrebaš čekati plod Dafine. Sačekaj da procvate i nos će ti reć koja je Dafina a koje je Maslina.
Ako ti se žuri onda priupitaj nekog pčelara za savijet.
Sretno s drugaricom Dafinom.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2011 u 09:10
Ma baš i ne sliči na maslinu,list je puno veći,s donje strane kao dlakav,obično se sade uz more,može rasti takoreći u moru.
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2011 u 09:51
Ok, hvala, jer imam u susjedstvu jedno stabalce, iz daljine izgleda kao maslina, ali lišće je veće. Mislim da će cvasti, a ima kao neke resice, malo poput murve (duda). Pogledat ću kroz par dana je li procvalo pa možda i sliknem. Nadao sam se da je to ali ne sliči cvjetiću dafine, možda nešto drugo iz porodice elaeagnus. Prosurfao sam brdo slika ali ne mogu naći sličnu biljku.
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2013 u 00:29
Nema resice ali zato ima plitak korijen.Ovih dana na zadarskoj rivi dva stabla su pala jedan prema drugome.Bila je dugotrajna kiša,a možda im je netko i pomogao.Jedno je umrlo,dok je drugo još živo.

Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.