Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Planika maginja - Arbutus Unedo L.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Planika maginja - Arbutus Unedo L.

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Planika maginja - Arbutus Unedo L.
    Objavljeno: 23 Listopad 2007 u 00:14
Evo još jednog mediteranskog grma koji daje ukusne plodove "magunje"..
Upravo sad dozrijevaju i u vrijeme branja maslina uvijek dobro dođe koji sladak plod ubrati na licu mjesta za osladiti se...



plodovi na grani




Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2007 u 16:33
Frida...ah...te magunje (maginje)...smile179
Mala napomena...maginje znaju brzo fermentirati...tako da nije upitno pojesti puno maginja....čak se zna dogoditi da fazani koji ne mogu odoljeti
maginjama...doslovno budu opijeni...smile96 samo ih skupljaš...smile96kod nas u dalmaciji...

Arbutus unedo L. - obična planika, jagodnjak


- plod (maginja) je okruglasta, višesjemena, 1 - 2 cm velika, narančastocrvena boba, koja je u unutrašnjosti mesnato brašnjava, sočna, na površini bradavičasto točkasta, jestiva
- sjeme je sitno, izduženo, smeđe boje

www.sumfak.hr


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2007 u 00:14
Da, znam da brzo fermentiraju, a kažeš ti da bih s branja maslina mogla i nešto za pod peku donijeti  Tongue
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Listopad 2007 u 15:36
Ima li sjemena za podijeliti?Mi cemo drzati u saksiji.

Ažurirao Fatka - 28 Listopad 2007 u 15:39
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2007 u 22:03
 Nisam nikad obratila pozornost na sjeme, ali kako sad još uvijek dozrijevaju plodovi pogledat ću za 15ak dana kad opet idem na otok pa ako nadjem sjeme donesem i šaljem....
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 23:12
Oh ima toga ovdje u Francuskoj koliko hocete. I ne samo Liči-Litchi chinensis nego i drugog tropskog voca. Morala bih malo pronjusiti po ducanima pa se javim (mozda i s kojom fotografijom). Koliko se sjecam Liči kad se otvori ima bijelo meso, a kora je crvene boje i ne jede se.

U vrtu imam nesto slicno a zove se Arbousier (Arbutus unedo)


Arbutus unedo nije tropsko voce nego mediteransko dok je Lici pravo  tropsko voce. Nisam cula da ga tu na jugu francuske netko uzgaja uglavnom se radi o vocu iz uvoza.


Ažurirao pomme dor - 27 Prosinac 2007 u 23:15
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 16:40
pomme dor ono što ti imaš u vrtu je planika ( plod se zove MAGUNJA) i kod nas raste svugdje po otocima ( U divljini), uglavnom gdje ima neobradjivanih maslinika...mislim da sam ja i stavila temu negdje na forumu...
  A LIČI je vrlo zanimljiv,,koštica mu je velika kao i kod NEŠPULE u nas...baš bi ga bilo zanimljivo zasaditi ovdje da se malo ljudi čude...Wink
Na vrh
patuljak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 76
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje patuljak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 18:20
Slučajno sam naletjela čitajući na netu i prijevod latinskog naziva biljke "Arbutus unedo, prema onoj Plinija Starijeg Unum tantum edo - Jedem samo jedan"!!!

Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 21:07
Hvala na informacijama, nisam znala kako se kod nas taj grm zove, a ime mi je naravno poznato. Tek smo ove jeseni otkrili sto zapravo imamo u vrtu (i jako se iznenadili). Probati cu naci na forumu tu temu. 
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 21:30
Evo sto sam pronasla na webu sto se tice ljekovitih svojstava ove biljke. Nema bas puno detalja.

Smeda kora se moze koristiti protiv smetnji u urinarnim tokovima, korijen prokuhan u vodi protiv visokog tlaka, a pripisuju mu se i protuupalna svojstva, te je koristan protiv reumatizma.

 




Ažurirao pomme dor - 28 Prosinac 2007 u 21:31
Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2009 u 19:06
Ovakvog voća ima na otoku Lošinju i zovu ga mogunj  , raste u blizini ceste kao veliki grm. Jako je dobar plod,sladak i prekrasnih boja. 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2009 u 19:31
To nije ličiStern%20Smile.
To je mediteransko šumsko voće.Kod nas ga zovu maginje.
Pravimo marmeladu od njega a jede se i svježe.
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 18:46

To što raste U Dalmaciji je vrsta Arbutus unedo ili planika ili maginja. To je mediteranska biljka. Liči je subtropska vrsta i porijeklom je iz južne Kine.

Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 18:55
Što mislite da li bi moglo rasti i kod nas u sjevernom primorju odnosno u Rijeci s obzirom na prilično oštre zimeCry ? Mislim na planiku!
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 00:07
Možeš planiku uzgajat u Rijeci. Moja cura ima apartman na otoku Krku u Malinskoj a blizu apartmana rastu dvije planike. Velike su negdje oko 4m i daju plodove.Smile
Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 09:18
Vidim da puno znaš o tome pa te molim da li znaš i to da li se mladice mogu negdje kupiti jer ja nisam nikada naišla na njih . Svake godine mi se isto desi i s kakijem. Uvijek dođem prekasno . Ove godine moram sve kupiti na vrijeme jer planiram zasaditi više voćaka. Hvala ti na pomoći unaprijed.Embarrassed
Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 16:09

E to stvarno ne znam gdje se mogu mladice kupit. Ja sam iz Zg i kod sebe nisam nigdje vidio planiku da ima za kupit. Ako ti išta znači znam da kod onog raspadnog hotela u Malinskoj zvan Haludovo imaš drveća planike koliko god očeš. Ona ti se još razmnožava i reznicama grane.

Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2009 u 16:14
Hvala , to je možda najbolje i najjeftinije rješenjeThumbs%20Up
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2009 u 17:59
Originalno poslano od člana zvonkica zvonkica napisao:

Što mislite da li bi moglo rasti i kod nas u sjevernom primorju odnosno u Rijeci s obzirom na prilično oštre zimeCry ? Mislim na planiku!
 
Zvonkice, planike rastu na Krnjevu preko puta Toplane uz onu široku cestu, a sada ih imaš za kupiti u MBM na Škurinjama
 
Pitaj za Arbutus unedo
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2010 u 01:52
hana me pitala za ovo a ja pojma nisam imala o čemu priča.
Hoya, baš me zanima ova voćka, divno izgleda i baš ću je potražiti da vidim uživo. Imali netko od vas cure i kakvo je vaše iskustvo? Tema je bila aktivna, skoro pa godinu dana u nazad i ja je nađoh umjesto da smile49
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,441 sekundi.