Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lič (Gorski kotar)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lič (Gorski kotar)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324>
Korisnik
Poruka
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 21:56

Nisam već dugo spomenula podnevni ispraćaj Stare godine u Fužinama Wink pa se opet vraćam na tu temu.
Uspjela sam tada (31.12.2011.) sa svojim fotićem snimiti odbrojavanje i jedan dio poslije toga, no kako je snimka za forum bila preduga, malo je potrajalo dok sam naučila kako ću izrezati nepotrebne dijelove. Ovo je skraćena verzija od cca 1,50 min.

Klik na sliku za pokretanje videa.




Objavila sam taj filmić i na You Tube, pa eto i link (ako želite još jednom pogledati LOL)...

http://www.youtube.com/watch?v=wDcuV8pVB3Y


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 22:42

Nadam se da ću večeras i sutra uspjeti napisati nešto malo o naseljavanju Liča.

- u jednom od prethodnih postova spomenula sam da se Lič prvi puta spominje (po nama dostupnim dokumentima) 1364. godine, u kojima Krčki knez Ivan daje u zalog Goričkim knezovima Lič, Hreljin i Bakarac.
- idući spomen Liča je u darovnici Martina Frankopana 1477. godine, kojom se Mikulici, sinu Damjana Drozgometskog daruje posjed Maševo (zemljište između Liča, Lukova i Mrkoplja).
- nakon toga nastaje praznina (do 1603. godine), tj. nije pronađen niti jedan dokument kojim bi mogli ustanoviti što se u međuvremenu dešavalo na ovom području.
- 1603. su dva Krmpotska kneza došla u Senj moliti da im se dopusti doseliti na to područje. Kapetan se zauzeo za došljake sa namjerom da se tom narodu dopusti seoba na prostor Liča. S obzirom da je to zemljište bilo pod Senjskom upravom, ali u vlasništvu grofova Zrinskih, morala se dobiti dozvola od vlastelina. Nikola Zrinski je dozvolio naseljavanje, mada nerado, jer je došljake nazivao "rđavom čeljadi koja se ne boji Boga... i koji nikoga ne slušaju."..
- prvo naseljavanje Bunjevaca zbilo se 1605. godine. Tada je 50 Krmpoćanskih obitelji iz okolice Zadra s 200 najboljih vojnika uselilo u Lič.
- nakon dobivanja dozvole od Zrinskih, doseljenici su zauzvrat grofovima položili zakletvu o vjernosti


Darovnica Nikole Zrinskog Juliju Čikulinu (guverner vinodolske knežije)






  Iz te prve seobe Bunjevaca u Lič, do danas se zadržalo jedino prezime Budiselić.

To je sve za večeras, sutra nastavljam.

Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 02:28
Nataly, naša profesionalko! Clap
Slike i filmić sa dočeka su predivni. Uz prekrasno vrijeme, dobro društvo, kobasice, kuhano vino.
Belinine i Jagodine slike dopunjuju ovaj prekrasan običaj.

Hvala cure na slikama, kojima ste nam dočarale atmosferu koja je vladala na ispraćaju stare i  dočeku 2012.
Nataly, hvala ti na povijesnom upoznavanju Liča, koje ću za zanimanjem dalje pratiti.
Puno pozdrava iz snježnog Omišlja smile79.
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 06:36

Smiješno mi je pročitati da šalješ snježne pozdrave iz Omišlja. Također uzvraćam snježnim pozdravima.

Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 07:02
smile167Dragi LIČ i NATALY!
posjetila si me kako je lijepo bilo na dočeku NG.
Pozdrav iz burnog i snježnog.
 
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
NivesZ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NivesZ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 21:39
Naravno da se zadrzalo prezime Budiselic,to je moje djevojacko prezime!Tongue
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 21:48

Evo me kratko i večeras sa nastavkom teme o naseljavanju Bunjevaca u Lič.

- dakle, prva seoba Bunjevaca zbila se 1605. godine, na zemljište u vlasništvu grofova Zrinskih. Zauzvrat su doseljenici položili zakletvu o vjernosti, i to u crkvi Sv. Jurja na Hreljinu.
- vlastelini su ulagali velike napore da nove doseljenike privede redu i pribroje ih svojim kmetovima. No, Bunjevci su u svojoj domovini bili članovi martološke vojne spreme te su kao vojnici imali posebne povlastice i pravo na dio plijena. Stoga, ovaj položaj u odnosu na prijašnji - za njih je bio gubitak. Zrinski su ih nastavili teretiti raznim nametima, pa su Krmpoćani počeli tražiti izlaz iz ovakve situacije.
- 1614. godine, neke su se obiteljii povezale sa Mlečanima te se spustile do Vinodola gdje su ih čekale mletačke lađe koje su ih prevezle na svoje područje
- s obzirom na odlazak određenog broja stanovnika s ovog područja, a samim time i vojnika, bilo je potrebno taj gubitak nadoknaditi. Stoga se stupilo u kontakt sa stanovnicima na mletačkom području kraj Zadra, te je 16 obitelji 1627. godine, preko Karlobaga, Jablanca i Senja došlo u Lič. Bila je to druga seoba Bunjevaca na ovo područje. Prezimena tih obitelji zadržala su se do danas: Blažević, Starčević, Maras, Radošević....
 

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 22:03
Uvijek rado dođem na ove stranice i drago mi je da sam puno toga saznala ovdje, što ne vjerujem da bi tražila po internetu. Naravno da si ti zato zaslužna, jer ipak je to ovdje na jednom mjestuj!
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 22:07

Nives, pretpostavila sam da ćeš reagirati. Tvoje je prezime u Liču još iz  prve seobe, a moja prezimena (i djevojačko i udano) iz druge.

Belina i Silvy su se javile iz snježnog Krka. Ja sam danas bila u "šetnji" Ličkim poljem po ovoj buri i na -10°C.
Slikala sam da vam dočaram kakva je trenutna vremenska situacija (naknadno možda postavim video jer sam i snimala, no moram izrezati neke dijelove jer predugo traje).





Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 23:53
Nataly draga, daj malo nadopuni wikipediju, tako je malo napisano tamo o Liču a ti imaš puno materijala o njemu. Ti si prava enciklopedija smile141
Uh, ja bih se smrzla da sam slikala ove prizore ..smile168 tebi veliko hvala i divim ti se na volji smile141
Rijeka

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2012 u 12:52
Nataly - brrrrrr.....
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
NivesZ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 13 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NivesZ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2012 u 13:39
Svaka cast Nataly,ne mogu vjerovati da si ti po ovom vremenu isla u polje. Stvarno je hladno,a ovih -10 je jos puno gore i osjet hladnoce je veci zbog bure!
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 03:37
Nataly,
hvala ti na trudu kojim nam približavaš povijest tvog mjesta,
i na ledenoj šetnji po buri i "pršiću".
           smile79
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2012 u 09:59
i ja ti saljem snjezni pozdrav!
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 09:23

Mira, Anaida, Silvy, Gioiaa - pozdravljam vas sa temperature -15°C. Kao što je Nives spomenula, jako puše pa je osjećaj hladnoće još veći.

U temi Gorski vrt stavila sam par jutrošnjih fotki, a u temi Argentina me Držislavov odlazak na tečaj kuhanja (gdje će spremati tri jela) podsjetio da nisam još ovdje stavila fotke sa takmičenja u kuhanju gulaša u Liču u kolovozu prošle godine. Stoga eto par ljetnih slika....













Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:02
Nataly,
nadam se da ćemo ponoviti ovo sa gulašom kada nam se glavni kuhar vrati Wink
na pikniku u prirodi.

Ova slika mi sliči na Bakarac Wink




Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:17

Silvy, glavni kuhar je također na jednoj od slika. Vjerovatno ga nisi prepoznala.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:21
Kada je riječ o Liču imam i ja tu što reći, a bome i staviti koju sliku.

Kao prvo ovo je moja ekipa za kuhanje gulaša. Dva kršna Slavonca između kojih stoji gost iz Osijeka.



Kao posebni gosti, a i kao natjecatelji, na manifestaciji su sudjelovali članov Oldtimer kluba ”Delnice 1995” čiji sam i ja član. Motore smo sparkirali u centru sela. Moj motor je četvrti gledajući s lijeva na desno.



Pogled s druge strane na glavni trg i mjesto održavanja natjecanja.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:22
Osim oldtimera bilo je i novijih modela mercedesa, i to malo bolje klase nego što su u Argentini.

Na vrh
dr.žislav View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 24 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 1117
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dr.žislav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 10:25
I tako dok su neki stigli i kuhati i slikati, neki su se samo šetali...



... a neki su samo pili.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2021222324>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.