Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lič (Gorski kotar)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lič (Gorski kotar)

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 24>
Korisnik
Poruka
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2011 u 12:29
Eto imamo novog pravog izvjestitelja iz Liča, po ugledu na našeg Tonija iz Babtoka, koji nam piše o svim događanjima, sada se nadam istom od Nataly, samo što je nama iz Rijeke ovo puno bliže, ipak je to naš kraj.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2011 u 12:31
nataly izlošci u muzeju su divni, obožavatelj sam starinskih predmeta i baš sam sretna kad se ljudi trude sačuvati ih od propadanja i zaborava

nadam se da će vam peticija upaliti

Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2011 u 12:43
lijepo od vas Ličanaca da imate udrugu za čuvanje starih običaja i predmeta

a ujedno se i zabavite
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2011 u 14:17
Odlična tema, uživala sam !!!
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2011 u 22:46
Lora - samo ti i dalje redovito posjećuj ove stranice, to mi je drago za čuti

Triša - s obzirom da si ti putnik, bilo bi mi neobično da ne dođeš u moj kraj i ljeti, a ne samo kad su aktualne kobasice i vino...Wink

baka - možda je čak i Lantana jedan od faktora koji su "krivi" što sam otvorila ovu temu. U jednoj poruci me zapitala: "a gdje je taj tvoj Lič?". Pa evo prilike da vam predstavim to, kako ti kažeš, malo misto... U Liču se za malo mjesto zaista kaže malo misto - mi smo štokavci

Mari - evo da vas još nečemu poučim Wink - stanovnici Liča su Ličani. Tu nastaje zabuna sa stanovnicima Like, koji su također Ličani. U napisanom obliku ne vidi se razlika, ali se izgovara sasvim različito. Kod Ličana iz Like naglasak je čini mi se na drugom slovu tj. na "i", a kod nas nas je naglasak na slogu LI. Žene iz Like su Ličanke, a iz Liča su Ličkinje.

proljeće - hvala ti i nadam se da ćeš uživati i ubuduće

Natalija - baš sutra nosimo peticiju načelniku Općine, skupile smo 213 potpisa punoljetnih osoba. Na zadnjim izborima prije godinu dana, na popisu birača bilo nas je oko 510. Sad vidiš koliki postotak ljudi je nezadovoljno prijemom digitalnog signala. Vidjet ćemo što će biti dalje. Hvala na podršci.

S obzirom da vam se sviđaju slike ovih starih stvari koje su smještene u Etnografskom odjelu i da kod mene danas pada snijeg, za posjetioce Liča stavit ću dvije slike "pomagala" kojim ćete lakše hodati po snijegu.

- krplje




- skije




Za danas toliko, idućih dana uslijedit će nove slike...Tongue


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 02:19
Preidvne slikiceClap

Puno ovih predmeta sa slike i starina  je bilo u mojoj obitelji, na žalost zbog rata sve je uništeno. Kuća di su se nalazili je demolirana zajedno sa tim predmetima.

Puno toga je moj djed napravio ( mamin otac), bio je univerzalni maistor za sve.Smile

Ovakve skije je MM imao kad je bio maliLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 16:09
Nataly, opet ja bila tu i učila o Liču!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 08:53
smrcko - strašno mi je žao zbog ratne situacije u kojoj ste se našli, a pogotovo što je još sve i uništeno. Je li to djedu bio povremeni hobi ili se baš profesionalno time bavio? A što se tiče skija, trebala sam se možda danas probati na njima spustiti u Rijeku (tko zna u kojem grmu bi završilaOuch

Anaida - ima još gradiva za učiti, pripremi seWink

Cure Hug
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 09:24
Nataly zaista ću jednom proći, a mm bi uživao kad bi ovu vašu zbirku vidio uživo, jer i mi u vikendici imamo skoro sve što smo vidjeli u vašem maloj muzeju, stalno ga nagovaram da napravimo jedan mali muzej, jer su sada izlošci po cjeloj vikendici.
Eh da skije imamo stare i to dvoje, ali krplje nemamo, a baš su fora.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 09:50
Triša, kad vas pozovem kod mene na kavu (kad to ne bude Riječka kava nego kava u Liču), u aranžman će biti uključen i posjet toj etnografskoj zbirciWink
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 10:20
 Pozdravčić od međimurke!!!



Baš sam oduševljena kaj sam na karti, koja je jako slikovna, našla tvoje mjesto!!!  Evo ti čista petica za prezentaciju Liča!!!!   Sva kaj sam htjela znati o mjestu iz kojeg su moje biljčice sam našla u tvojoj temi!!!

I ja sam oduševljena samoniklim ljepotanima ličkog zelenog švedskog stola, pa ako isprobavaš aklimatizaciju istih na jugu, moram ti reči da ja i ti imamo skoro pa istu klimu, pa isprobavanje aklimatizacije nebi bilo potrebno!!!!!Wink   A imaš biljčica koje kod nas ne rastu, a ja sam mnogo po šumama i livadama oko njih jer je moje selo usred šume a moja kuća na livadi usred sela!!!   Čak smo imali megaplesnjak na mojoj "na livadi" u organizaciji naših dobrih poduzetnih susjeda!!!!!    Uh opet  ja vodu na svoj mlin!!!   Uglavno, možemo probat s razmjenom samoniklih Wink (osim onih koje se ne smiju dirati)!!!

Bambije nebi mijenjala, imam ih dovoljno, pojele mi sve thuje oko kuće ali ako želiš imam puno zekana, da ti srede kupus kao moj lani, poslije zečje fešte ostalo kosovo polje, moji presretni-nećemo morati jeste zelje, orilo se cijelim vrtom!!!!

Natali, vidiš da kad krenem nebrem stati, imam još toga za napisati ali me moji ljuto  gledaju, pa odoh za sada, ali budi sigurna da ću još navratiti!!!smile50Samo da nahranim gladne vrapčiće!!!
A ti samo pripremi gradivo, vidiš da imaš cijeli razred spreman i to jako željan novog gradiva!!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 10:36
Nataly, kad je bio onaj snijeg ja sam spomenula krplje nekome,mislim Mikici za vrt. Samo sam napisala opisno jer se nikako nisam mogla sjetiti kako se ta stvar zoveConfused. E sad si me ti podsjetila!Big%20smile
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 10:45
zanimljivoTongue
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 18:36
Baka - sa današnjim slikama još ću te vjerovatno podsjetiti na neke stvariTongue

Mari - i ti si vjeran posjetitelj ovih stranica, hvala Tongue

Freeland - hvala Međimurko na posjeti i na 5-ici koju sam dobila od tebe. Što se tiče biljaka, put i postupak slanja paketa znamo Wink. Pripremila sam, kako ti kažeš, još gradiva za danas. Vidiš, oduvijek mi je bila želja biti učiteljica, pa evo mi sada prilike.
Prije prelaska na novi post, tvoja rečenica da si me našla na karti, dala mi je ideju da na karti pokažem gdje je Lič. I da vidite zašto pripadam Riječkoj ekipi...

 

Za par minuta stižu i druge sličice..Tongue
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 18:42
Bravo Thumbs%20Up
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 18:50
Danas ću vam predstaviti pojedinačno neke stare predmete koje su upotrebljavali stari Ličani, a koje ste vidjeli na grupnoj fotografiji na prethodnoj stranici u etnografskom odjelu. Iako u početku nisam imala namjeru stavljati slike pojedinih predmeta, vidjela sam da ste zainteresirani, pa kao dobar domaćin želim vam ugoditi.Wink

- posude za izradu putra




- peka




- mlinci za mljevenje kave




- posude (barilice) za nošenje vode




- posude za prženje kave



Nemojte otići, ima još par sličica...Smile

Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 18:54
- pegle




- plug




- kolovrat




- petrolejske svjetiljke




Današnje predavanje je gotovo...Wink
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 19:21
Clap
Mene je kao gradsko dijete na daaavno djetinjstvo ipak podsjetilo tri predmeta koje je imala i moja nona ovdje na SušakuBig%20smile!
Okrugla pržilicaa za kavu, taman tolika da stane u otvor šednjaka a kuhinjom se pronosio fiini miris svježe ispržene kave. Naravski kvadratasti mlinac za kavu i pegla na ugljen!
Petrolejki se već sjećaju vjerojatno i mlađe generacije, kad ih je bilo već teško nabaviti a nestanci struje su bili počešći!
Zaboravila sam spomenuti i skije. Moje prve, tamo nedje 1952/53, su bile vrlo slične ovima iz vašeg muzeja!
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 19:30
Baš sam i razmišljala na tu temu, da li "gradska djeca" imaju sjećanja tj. da li su imala prilike sresti se sa nekim od ovih predmeta.
Baka smile78
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 20:06
Bravo Nataly, sigurno ćemo to doći vidjeti, a kad ponovo organiziramo okupljanje u mojoj vikendici, vidjet ćeš tamo naš privatni etno muzej, na kojeg je mm jako ponosan.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 24>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.