Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kada i kako sijati?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kada i kako sijati?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
Korisnik
Poruka
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2007 u 19:23
Aglaja,nemaš potrebe razdvajati dalije,bez obzira da li one bile sjemenske ili gomoljaste.U koliko se odlučiš na razdvajanje izvadi ih iz zemlje čuvaj na suhom do ranog proljeća.Pred samu sadnju oštrim nožem odvoji ih i posadi.Na taj način ih i razmnožavaš
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2007 u 09:31
Jelsa, hvala ti, ali ja sam njih vec izvadila iz zemlje, pa se i pojavio problem deljenja.
Vec sam ih i spremila. A ako do proleca naucim kako razdvojiti gomolje, tako da svaki nosi i deo korenovog vrata, razdelicu ih pre sadnje. Ali, evo, Shasha ih sadi ne razdvajajuci ih, i verujem da su lepe.

Svakako cu ponovo pokusati da ih uzgojim iz semena.

Poz.

Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 09:28
Originalno poslano od člana jelsa jelsa napisao:

Kika,ako ti se kod datura a i kod ostalih sijanaca suše mladi izboji u razini zemlje problem je u tkz.polijeganju rasada.Mladoj biljčici se suši stapka u razini tla i ona jednostavno klone.Prilikom sjetve trebalo bi sijance zaliti Previcurom u količini od 0,3% da spriječimo oboljenje.Pritom tlo nesmije biti mokro već umjereno vlažno.Ako je propadanje drugačije npr.sluzavo truljenje po sredini i vrhovima sijanaca onda je riječ o botritisu i trebalo bi primjeniti jedan od botricida/Ronilan/.                                                    
 
 
Jelsa, moje dature se suše na samom vrhu i bez neke gnjecavosti. Jednostavno se prvo osuše oni prvi listići koji se razviju, a zatim i onaj prvi par pravih listova. Neznam na kojoj temp. da ih držim (možda je to uzrok sušenja). Žute su O.K. iako sam jutros primjetila da je i jedna žuta počela sa sušenjem.
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 18:07
Kika navedi temperature na kojima držiš dature/dnevne i noćne/.Može biti uzrok jedino da je temp. išla u minus.Vjerovatno se radi o nekom gljivičnom oboljenju.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2007 u 18:23
Ne mogu navesti temp. Znam samo da je niža od sobne jer ih držim između duplog prozora. Kad su bile na sobnoj temp. previše su rasle u vis, pa sam ih stavila u prozor gdje je nešto sviježije. Sutra ću ih fotkati pa ako želiš okačit ću sliku na ovu temu.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2007 u 13:10
Jelsa, uslikala sam svoje sijance Dature, pa te molim ako uspiješ identificirati problem da mi napišeš.
 
 
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2007 u 20:03
Nema nekih naznaka da je oboljenje.Vjerujem da je uzrok fizičke prirode/hladnoća,visoka temperatura ili oba faktora zajedno jedan nakon drugoga.Za svaki slučaj poprskaj ili zalij sa Dithane M45.Ako se proces nastavi javi. 
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2007 u 21:24
Hvala ti Jelsa na odgovoru. Tješi me to kaj nije bolest u pitanju. Ako preživi, javim. Jedna od ove dvije biljke je već pokojna.

Ažurirao kika - 19 Prosinac 2007 u 21:25
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 11:50
Ja sam, kasno u jesen,posijala albiciju vani no ostalo mi još sjemenja a ne znam kad se sije. Mislila sam u teglu posijati pa ako ove vani ne niknu da ih u proljeće presadim.Kada da sijem u teglu? Ne znam ni kada da sijem ricinus i hibiscus,isto u teglu.
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 13:08
Nisam pametna kaj da ti savjetujem, ali mislim da bi komotno mogla sijati krajem 1. mjeseca ili u 2. mjesecu.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 17:05
Tako sam i ja mislila nekako,jer je to ipak neko drveće.Zato i pitam,samo da nebude prerano.
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2007 u 18:15
Sjetvu se već može započeti ako imaš mogučnosti održavati temperaturu iznad 10C te dovoljno sunca za pobudnju klijanja.Za hibiskuse potrebita temperatura je oko 20C.Ricinus sij direktno u zemlju na proljeće jer je razvoj daleko bolji.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2007 u 19:31
Hvala,Jelsa.Wink
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 21:14
Pohvalila bih ovo Jelsino uputstvo za setvu dalija, preporucila svakom da ga se drzi i jos jednom zahvalila.

Klijanci su se pojavili za samo nekoliko dana, pa bih volela i dalje pravilno ih tretirati.

Ono sto me zanima je da li ih je bolje pikirati pojedinacno ili u grupi, kada ih je najbolje pincirati da bi se postigao grmoliki rast i kako se to u ovom slucaju radi.

Pa, ako neko zna odgovore na ova pitanja, bila bih mu zahvalna.



Aglaja
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 23:08
Aglaja,kod dalije nema pinciranja vrhova.Vjerovatno govorimo o sjemenskim dalijama,ako je to onda se pikira pojedinačno.Ona je sama po sebi kompaktna biljka/grmolika/ .Prvi cvijet je jako bitan za njenu formu i ukoliko ga odgodimo pinciranjem dobijamo novi centralni izboj koji remeti kompaktnost-grmolikost.Drži je na suncu do presađivanja a poslije kamo želiš jer podnosi i laganu sjenu.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 23:28
Jelsa, hvala ti. To mi je onda jedna briga manje.
A pitala sam zato sto su mi prosle godine rekli da mi nisu grmolike zato sto im u doba rasta nisam zakidala vrhove.

Hvala jos jednom.
Aglaja
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2008 u 23:44
Jelsa, mene zanima delphinium ili kokotić i cleoma?
Dali nam možeš dati savjet!!!
Na vrh
jelsa View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 15:26
Delfinium sam uzgajao neko vrijeme kao rezani cvijet za cvjećarnu.Sjetva hibridnog sjemena jje bila prava blagodat.Klijavost 100%,kontejnerska sjetva,bogati supstrat.Opasnost od polijeganja rasada je velika stoga je potrebna redovita zaštita.Nije zahtjevan na tlo,ali traži redovito zaljevanje. Iako je kod mene sađen u gredici sa mrežom kao potporanj,preporučio bi da se sadi kao grupa po 10-15 komada zajedno sa razmakom 8-10cm. da bi pridržavali jedan drugog.Prihrana obavezna bar jednom tjedno.Berbu cvijeta bi preporučio bar u završnoj fazi cvjetanja jer na taj način se biljka sačuva u dobroj kondiciji za sljedeću sezonu.poželjno je malčirati biljku na kontinentu tokom hladnijeg perjoda. 
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 15:49
HugJelsa hvala ti.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2008 u 00:03
evo mene s jednim pitanjem. naime, imam sjeme pelargonije pa bih ju posijala. da li je sad ok vrime za to ili možda neko drugo? fala..........

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.