Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kada i kako sijati?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kada i kako sijati?

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
Korisnik
Poruka
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2011 u 19:36
Smrcko,ja sam malo iscitavala ovu temu o mesecevom kalendaru i sve vise verujem da je meseceva energija itekako vazna za pratiti kad se radi o vrtlarenju,cvecarstvu...Ove godine sam pratila datume kad treba sejati,orezivati....Mogu reci da mi je sve lepo islo,super mi je sve niklo i lepo napreduje...
Hvala ti na ovako opsirnom objasnjenju istog!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hobist View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hobist Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 13:07
Dobar dan.....novi sam em član foruma em sijač :) pa trebam savjete:( za sam početak jedno-gluplje pitanje---- kupio sam sjeme,plastične čaše i zemlju....da li mogu više sjemenki staviti u jednu čašisu sa zemljom ili mora bit jedna?
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 15:46
Zavisi od veličine sjemena i tipu biljke.Sitno sjeme koje brzo niće i dobro podnosi kidanje korjenovog sistema možeš sijati grupno.Pazi na dubinu sjetve,,, Neka sjemena trebaš ostaviti na površini bez prekrivanja,neka prekrivaš,neka držiš u sjeni do nicanja,neka direktno na suncu tj. svjetlosti. Napiši što siješ da dobiješ podrobnije objašnjenje
Na vrh
jelsa_ View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jelsa_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2011 u 15:50
Smrcko,, ovo je alfa i omega uzgoja.Godinama pratim mjesečev kalendar i radim po njemu.Apsolutno je od pomoći.Imaš čistu peticu od mene za ovo distribuiranje.Thumbs%20Up
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2011 u 13:19
evo i moga priloga temi :

http://www.scribd.com/doc/48701584/Mjesecev-sjetveni-kalendar-2011
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 09:03
Ja krečem prvi puta ove godine pa sam jako nestrpljiva Embarrassed Od veljače krečem sa sijanjem pa bi volila da iskusniji ovdije podjele iskustva s nama.
Dakle planiram posijati u čašice papriku, paradajz, rani kupus,kelj,cvjetaču,korabicu i salatu a od cviječa lobeliju i petunijuWink
Šta čete vi sijati i kada?
klasa optimista
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 09:17
Ja se vec danima spremam ,al me strah zbog ovih hladnoca ,da ce mi na tavanu bit prehladno ,posto je veli prostor a nije jos posteno izoliran.
Planiram sijati -Paradajz,papriku,patlidjan,kelj kupus...A od cvijeca- petunije,gazenije,ukrasni sljez,nizozemski mak,i kaktuse,sjeme koje sam narucila s neta.   Samo neznam gdje ce to sve stati al budem nekak :-)
Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 09:21
Samo neznam gdje ce to sve stati al budem nekak :-)ovo i mene mući isto ko i vremenska prognoza. Ja sam isplanirala otprilike da čašice drzim u kući dok ne proklijaju a onda bi klijance isto ko i ti nosila na tavan u negrijani prostor Question
klasa optimista
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 11:11
Ja sam već nešto sijala:vrtni hibiskus, sljez,močvarni hibiskus, crveni luk u čašice i još neke  a slijedeći mjesec ( veljača) ću sijati papriku a poslije ostalo: paradajz i sl.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 11:27
mislim da je najpametnije sačekati ovaj val hladnoče da prođe, ima vremena još je rano.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 11:32
Ne postoje striktni termini kad treba početi sa sjetvom, ovisi o uvjetima koje imate. Važno je razlikovati toploljubne biljke od ostalih, neosjetljivih na hladnoću, pa mislim da je bolje zasad odgoditi sjetvu. Prerana sjetva ne znači uvijek i uspjeh. Prerano posijane biljke zbog nedostatka svjetla se izdužuju, prenježne su i propadaju. Isto se događa i zbog preniske temperature. Npr. paradaz, paprika, patlidžan, tikvice, krastavci, grah sve su toploljubne. Luk je najjednostavnije uzgajati iz lučica, a ako želite sjemenom odgovara mu hladnoća. Vrtni hibiskus se zasijava sam napasan je kao korov. Sljez je dvogodišnja biljka i trebalo ga je posijati u 6. mj.
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 12:22
Samo jaaaako ljute paprike i jaaako ljute feferone. Paprike sam jučer posijala jer su u grijanom stanu. Po sjeme feferona još moram otići.
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 14:21
Rijeka

Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2012 u 08:33
Svake godine prilikom sijanja imam isti problem ; biljčice lijepo niknu ali već pri mliječnim listićima polegnu.Tako je i ovaj puta, primijetila sam na par mjesta da su već polegle.Na netu sam naišla na pojam polijeganje rasada i pitam vas da li imate ikad takav problem i kako ga riješavate , naravno ako ste se susreli s njim...Na sjevernom su prozoru, od kad su niknule nisam ih zalijevala ali je supstrat vlažan jer su do nicanja bile pokrivene najlonom, temperatura je u prostoriji oko 18 - 20 supnjeva i jednostavno mi nije jasno gdje griješim ?!
Na vrh
tomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2012 u 21:08
mene zanima dal trenutno treba noću ,tegle u koje sam sijao, unijeti u kuću ili je prihvatljivo da budu vani i kroz noć?
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2012 u 21:28
iVNA , nisi jedina koja ima taj problem!Mislim da prerano sijemo...negdje sam pročitala da tako rano biljčica nema dosta pravog svijetla jer je kraći dan!
Ja sam odustala od sijanja u kući!
Baš sam danas nametala puno sjemenja na jednu gredicu na vrtu, pokrila paučinom, pa kaj bude, bude!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2012 u 04:23
Ivna dobro si opisala problem, upravo tako se i zove - polijeganje rasada, Uzrokuju ga gljivice čije spore se nalaze u supstratu. Biljčice lijepo krenu, a onda odjednom omekšaju u području korijenovog vrata i masovno polijegaju. One rijetke što prežive su kržljave i teško se oporavljaju.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2012 u 08:00
bb sad mi je lakše, lani mi se dogodilo polijeganje, mislila sam da je do mene - da sam nešto zeznula ili jednostavno nemam ruku za sjeme i sijanje

kad sijem vani na otvoreno, najčešće ništa ne nikne, mislim da su razlog mravi i vjetar, da raznesu sjeme
u kući mi se dogodi to polijeganje

a najviše uspjeha imam kad sijem vani, ali u posude, iako ni to ne bude ekstra uspješno
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2012 u 09:22
Naravno Natalija, sve si dobro primijetila, ali imaš bogomdanu klimu to je kod tebe najnormalnija stvar. 
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2012 u 12:03
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Ivna dobro si opisala problem, upravo tako se i zove - polijeganje rasada, Uzrokuju ga gljivice čije spore se nalaze u supstratu. Biljčice lijepo krenu, a onda odjednom omekšaju u području korijenovog vrata i masovno polijegaju. One rijetke što prežive su kržljave i teško se oporavljaju.
 
 
to se u mojim sijanjima vrlo često događa!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.