Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mammillaria
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mammillaria

 Odgovori Odgovori Stranica  123 23>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mammillaria
    Objavljeno: 09 Siječanj 2011 u 21:04
Mammilaria





Mammillaria spinosissima „Un Pico“ je kaktus koji mi je ove godine cvjetao. Nažalost nisam ga tada slikao. Krasnog je cvijeta boje ciklame. Cvjetovi su sitni i u obliku prstena na glavi kaktusa. Malo sam googlao i našao podatak da je Mammilaria „un pico“ kaktus koji ne raste u prirodi. Njegovo porijeklo je umjetno, naime nastao je genetskom manipulacijom .

Interesantan je i po tome što tokom rasta tjera male kaktuse oko matične biljke. Zbog toga ga je vrlo jednostavno razmnožavati. U ovoj mojoj relativno maloj tegli rastu 11 kaktusa u grupi.
Ne znam što je bolje ? Pustiti kaktuse da tako rastu zajedno ili ih razmnožiti dijeljenjem ?
Nije teško pogoditi i zašto je dobio ime „un pico“ ? Iz svake areole (kvržice) izlazi samo jedna iglica, vjerojatno je po tome jedinstven u svijetu kaktusa. (ili se varam?)



Trenutno imam u zbirci 4 tegle. Ove dvije mammilarie nisam još uspio identificirati.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
joope View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje joope Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2011 u 22:40
još sam nova u identifikaciji al eto ako će ti išta pomoć desna me podsijeća na  m. heyderi ili tolucu. Moja je spinossima isto cvjetala ovo ljeto, samo nije baš u vijenac, imam na žalost samo ovu sliku:
Na vrh
joope View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje joope Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2011 u 22:51
Ovo bi bio taj desni ako se ne varam, al stvarno nisam sigurna u ime
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 10:50
Super Pinus, da si predstavio ovaj prekrasni, pomalo opaki kaktus. Wink

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

... Zbog toga ga je vrlo jednostavno razmnožavati. U ovoj mojoj relativno maloj tegli rastu 11 kaktusa u grupi.
Ne znam što je bolje ? Pustiti kaktuse da tako rastu zajedno ili ih razmnožiti dijeljenjem ? ...

Hm, jednostavno? Confused Kad se sjetim kako sam se napatila da ga samo presadim, a da sačuvam bodlje... Više muke mi je zadala još samo Mammillaria bocasana.
Prekrasni su mi ovi tvoji na okupu. Ne znam što je bolje. Vjerojatno je veća šansa da se među njih neprimjetno zavuće neka gamad kad su u grupi, ali meni se baš ovako sviđaju. Možda da samo ponekog odvojiš, zlu ne trebalo. Svakako će trebati širu teglu ako ih ovako ostaviš.
A cvijetići mu i nisu tako sitni za mammillarie.

Moj je za sad odlučio da bude samotnjak Unhappy. Evo kako je izgledao u svibnju



... a kako u lipnju



Nažalost, ova druga slika je malo mutna Unhappy
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 12:14
Bolje promatrajuči svoje spinosissime "un pico" i ove tu na slici čini se da njih ima više varietea, imam ih dvije vrste
Jedna je poput Pinusove, voli rast u grupi, bodlje su joj tanke, mekane sa lagano savitljivim vrhovima, a cvjetni vjenac je gotovo u sredini tjela
Druga je sličnija Naninoj, nema izdanaka, bodlje su joj čvrste i krute, a cvjetni vjenac joj je više pri vrhu i malo su krupniji cvjetovi
Rastu u istim uvjetima i imaju isti tretman godinu dana, da li su te razlike iz ranijijeg uzgoja ili su stvarno različite nemam pojma
Imam i Mammillariu spinosissima "rubrispina" ali mi još nije cvjetala
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2011 u 21:10
Krasni su cvjetići na vašim mammilariama a i veliki za mammilarije ! Možda je zmaj u pravu. Čini mi se da su cvjetovi na mojoj mammilariji bili manji.

Joope hvala na pomoći kod identifikacije. Jednom kada mammilarije procvjetaju ID će biti lakša i točnija.

Nana znaš kako je to u životu, za ljepotu (naših pikavaca) treba i nešto pretrpjeti. Inače ja koristim stiropor prilikom presađivanja i moji kaktusi pikaju samo stiropor a istovremeno iglice ostanu neoštećene.
Krajem ljeta sam svoje Mammillaria spinosissima „Un Pico“ presadio u veće tegle. Dilema razdijeliti ili ne je ostala za sljedeću sezonu..
Na vrh
joope View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje joope Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 14:57
Prekrasni su!!
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 21:38
Koliko sam zbog identifikacije pregledavao svakojake knjige i internetske stranice primjetio sam da Mammillaria spinosissima najvjerojatnije ima najviše varietea
Ali koja god Mammillaria procvjeta očarava nas svojim cvjetovima i tako nas nagradi za posvečenu joj pažnju
Jučer sam za prolječe dogovorio razmjenu nekih bodljiča i rezervirao sam si i jedan zanimljiv primjerak Mammillarie spinosissime "un pico" koji u donjem djelu ima bodlje u kučici po 4 do 6 komada, a u gornjem djelu je pi jedna bodljica po mamili
U pitanju su preživjeli sijanci sjemena s jedne spinosissime "un pico" a u potomstvu ima različitih varietea
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 19:32


Mammillaria elongata, kaktus koji raste više u širinu nego u visinu. Za razliku od M. spinosissime dozvoljava da ju ljubite, naime iglice nisu tako žestoke.
Zbog svog izgleda lijepo mi izgleda u kombinaciji sa stupčastim cereusima. Taj kontrast   još više naglasi visinu jednog i širinu drugog kaktusa. Kod mene je svega par mjeseci . Za sada ju držim u garaži na temp. 5 – 10 C bez zalijevanja. Početkom Ožujka prije nego kaktuse iznesem na otvoreno namjeravam kaktuse premjestiti na malo toplije i svjetlije prozorske police i početi pažljivo zalijevati . (može komentar ?)

Zmaj je napisao da M. spinosissima ima puno varijeteta. Takva je i M.elongata ima cijelo čudo varijeteta . Tko bi to sve zapamtio za identifikaciju.

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 19:43

Uploaded with ImageShack.us

ovo je moj,je li isti,mislim da imam negdje i jednoga sa svjetlim bodljama
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 19:53
Ma prekrasni su, imam ih i sama nekoliko, ali ustvari svi su mi slični pa ne znam dali spadaju u mamilarie.
Stavit ću slike potencijalnih pa ću znati nešto više.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 21:27
Boja tvoje M. elongate je više bakrena, vjerojatno to nisu isti varijeteti. Gdje ju držiš preko ljeta ?
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 21:34
U garaži na hladnom prozoru,nisam ju ni jednom zalila,a čini mi se da dobro izgleda.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 21:37
A preko zime ?
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 21:41
Pinus sad je u garaži,garaža je zidana skupa s kućom,ne grije se i tamo mi je velika večina kaktusa
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 21:52
našla sam sliku ovakvog kao tvoj,žao mi je što slika nije jasnija
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 22:07
Da to su vjerojatno iste .
Mali kaktus, tvoje M. elongate su stalno u garaži ? (pročitaj što sam te pitao a što si ti odgovarala)

Ovo je M. elongata moje susjede. Pogledajte koliko malo zemlje treba za rast.

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2011 u 22:20
Pardon,krivo sam pročitala,po ljeti mi je na najjačem suncu,nemam puno izbora,takav mi je položaj dvorišta ili je sunce ili hlad.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2011 u 11:29
....imam ih par ali mi nikad  ne  cvjetaju...kako  ih  "nagovoriti"  da  cvjetaju?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2011 u 11:54
Moje su ovo ljeto cvjetale, ali evo nekoliko, no nisam sigurna dali su sve mamilarie, pa ajde pomognite mi
 
mamilaria gracilis - pretpostavljam da je to točno
 
 
Evo ih još nekoliko za koje ne znam niti dali su mamilarie, a kamoli što su
 
1,
 
2.
 
3.
 
4. Ovu sam izgleda prepoznala negdje naprijed
 
 
5.
 
6.
 
7.
8.Ovo vjerojatno nije
 
 
Možda nije pravo mjesto za identifikaciju, ali pretpostavljam da je većina mamilaria, a ostale ću po prepoznavanju izbrisati.
 
smile226
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 23>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.