Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paprati - Platycerium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paprati - Platycerium

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 456
Korisnik
Poruka
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2012 u 19:05
Ja sam svoju paprat izgubila Cry.
Na proljeće mislim podijelit maminu i ponovo probat sa njom.
Sve do ove hladnoće, mami je stajala u vazi ispod barsa, a sad ju je unijela u negrijani hodnik. Ne voli veliku toplinu, niti direktno sunce.



A onu brazilsku paprat je nekada imala mama. (skinuto sa neta)



Da li su ovo iste paprati; meni su jednake?



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
macak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 841
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2012 u 11:17
Moja je kućna paprat, nekako mislim da ona nema veze sa proljećem?
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 13:01

Originalno poslano od člana macak macak napisao:

Moja je kućna paprat, nekako mislim da ona nema veze sa proljećem?

kako god , paprati traže toplinu i visoku vlažnost zraka, ne previše svjetla..
samo sam htjela napomenuti da ne trbaš brimuti i vjerojatno će se oporaviti.. često izniknu novi izboji iz korijena, ali i rasijava se sporama
Na vrh
lorica10 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 21 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 740
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lorica10 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 17:55
Ovo je moja slezenica




Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.

Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 19:28
Šetajući, uslikala sam ovu paprat.
Da li je to možda Slatka paprat - polypodium vulgare (oslad, sladić, slatka bujad, slatki koren)




Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 15:56
Postoje dvije vrste oslada,u primorju i bližem zaleđu nalazimo uglavnom Poypodium australe,gotovo je identičan P.vulgare razlika je u tome što P.australe ljeti baci list,tako se brani od suše,dok je P.vulgare vazdazelen.Rekao bih da je ovo na slici P.australe.



Ovo su slike iz prošlog ljeta,lijevo je Polypodium australe koji je nakon što je odbacio listove ponovo počeo izbacivati nove listove početkom
 8.mjeseca,taj novi rast se poklapa sa vremenom kad u primorju počnu kiše u 8. mjesecu.Desno je P.vulgare.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2012 u 22:22
ove sam godine u jedan veliki duguljasti pitar pored stare hortenzije zasadila paprat.....dali je to dobro....hortenzija pita puno vode-svaki dan......jeli se i paprat može ljeti zaljevati svaki dan???
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2012 u 18:52
Može se i svaki dan zaliti,ali ne puno,bitno je da je zemlja dobro ocjedita,da voda ne leži,da su dobre rupe na pitaru.A o kojoj se paprati radi?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2012 u 18:59
Silvy,zaboravio sam te pitati,da li su oni Adiantum cpillus veneris-gospine vlasi,slikane u prirodi,a ako jesu,gdje?Postoji jedna podvrsta ove paprati pa me zanima da li je možda to ta podvrsta.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 20:32
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Može se i svaki dan zaliti,ali ne puno,bitno je da je zemlja dobro ocjedita,da voda ne leži,da su dobre rupe na pitaru.A o kojoj se paprati radi?



ovoj koja je prva na slici na ovoj stranici.... bilo bi mi žao da mi propadne...ali hortenziju moram liti zaliti svaki dan..
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 20:58
To je nephrolepis,dosta je otporan na sušnije uslove,moja prva paprat koju sam posadio u zemlju i odlično trpi poslijepodnevno sunce.Ne voli ako se previše zalijeva,odnosno ako nema dobru drenažu.
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 21:19
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

To je nephrolepis,dosta je otporan na sušnije uslove,moja prva paprat koju sam posadio u zemlju i odlično trpi poslijepodnevno sunce.Ne voli ako se previše zalijeva,odnosno ako nema dobru drenažu.



a jojjj onda je moram podhitno maknuti od hortentije.... znači - opet presađivanje....hvala ti na informacijai :))
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 21:08
Imam ovu paprat, no ne znam joj ID. Inače sam ju donijela s Brača gdje je cijele godine vani (ova je rasla u cvijetnjaku, dosta visoka, negdje oko metar)
 
Ako netko zna njen ID, moolila bih Smile
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2012 u 23:59
To je Nephrolepis exaltata
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2012 u 17:58
trava - hvala, to je kao ova na prvoj slici na vrhu stranice od Silvy
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2012 u 19:58
Jučer sam kupila dvije malene paprati, no ne znam im ID niti da li su za van ili unutra (ja sam na Kvarneru, najniža temp. lani je bila -9)
Evo slika:
 
 
Prva paprat:
 
Druga paprat:
 
 
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 07:11
Draga Moon,
Ti si kupila paprate poypodium ausrtale,ja ih imam u vrtu,jako su osjetljivi,zahtjevni,tako da im stalno ostranjujem lištiće,a vrsta nephrolepis exaltata-imala sam u vazi i dobro se držao,ali je po ljeti previše grijalo i ošušio mi se.smile113
 
Trava ti je sve rekao.Clap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 19:12

Belina, proguglala sam i ta paprat na prvoj slici ne bi odgovarala polypodium australe, potpuno su različiti listovi, no hvala na trudu.

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2012 u 19:54
Trava je identificirao paprati, hvala ti.
 
Prva paprat je: Pteris quadriaurita "Tricolour"
Druga paprat je: Nephrolepis exaltata
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 456
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,217 sekundi.