Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paprati - Platycerium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paprati - Platycerium

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Paprati - Platycerium
    Objavljeno: 02 Studeni 2007 u 23:44
Ova skupina izuzetno lijepih sobnih biljaka obuhvaca brojne vrste.
Osim što uljepšavaju životni prostor, biljke poboljšavaju i kakvoću zraka. To pogotovo dolazi do izražaja u zatvorenim prostorima koji su slabo prozračivani i u prostorijama s centralnim grijanjem u kojima je zrak suh. Za tu svrhu izaberite bujne biljke s velikom lisnom površinom. Najbolji ovlaživači zraka su razne vrste paprati.
 
Vole svjetlo mjesto,ali i djelomicnu sjenu.
Najniza zimska temperatura je do - 15 stupnjeva,a ljetna do 24.
Najbolji nacin zaljevanja je da se biljka uroni u posudu sa vodom na 15 minuta,te se ocjedi prije nego se vrati na mjesto.
Preporucljivo je jednom mjesecno dodati laganu kolicinu tekuceg gnojiva.
Veliki je ljubitelj orosavanja.
Osjetljiva je na prskanje sa sredstvima za lastenje lisca.
 
Neke od vrsti su..
 
Divovska jelenja paprat / Platycerium grande
 
Tockasta paprat/Phlebodium aureum
 
Microlepia
 
 
 
 
_slike sa google pretrazivaca_


Ažurirao administrator - 07 Siječanj 2008 u 23:43
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 00:15
Imam ovu poslednju. Jedno vreme je bila u kalju, ali sam je presadila van, skoro u potpuni hlad. Bila je lepa dok je macke u igri nisu razbucale, pa sam joj svo lisce posekla. A ona poterala nove i rasirila se. Sada joj lisce zuti, ali na prolece bice jos veca i lepsa. Tako bar ja zelim, i ocekujem!

Znam da mislim unapred, ali kada si vec otvorio temu, imam i jedno pitanje. Sledece godine volela bih jedan deo ponovo da vratim u kalj. Ono sto me zanima je: kako se ponasa preko zime, da li joj i u kalju, lisce zuti i propada?
Ukratko: gde i kako prezimljava?
Merci.
Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 00:20
Aglaja i ja imam posljednju i uzgajam ju vec dosta godina vani..
 
preko zime voli hladnije mjesto, (ako je u posudi)
dosta listova ostane,ali uspori sa rastom
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 00:23
Po tvom misljenju, vredi li je uzgajati u kalju, ako je i ovako nemamo lepu tokom cele godine?
Aglaja
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 00:53
Paprati su mi baš lijepe, kao dašak prašume u kuči i več se dugo razmišljam da ju uselim. Mislim da imam donju u vrtu, morat ću je slikat pa da mi vi kažete (vidila u šumarku, svidila mi se pa zasadila).
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 10:24
Aglajo sto nije ti lijepa u vrtu?
kako to?
 
jel u hladovini?
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 14:20
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 15:19
Tibore, ona sada vene vani. Pa sam mislila kako bi je u kalju zimi sacuvala. A i cesto se selim, pa volim biljcice imati ‘za poneti’.

Aglaja
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2007 u 15:30

ako je tako sto se tice..seljenja...onda sa njom u posudu,i stavi na hladnije...

ako ces ju pak na toplije...sto vise orosavaj i pobrini se da zemlja ne bude suha..
 
 
 
a vani...ja mojim u jesen cvaknem lisce (jer ga bude brdo u dvoristu,a snjeg ionako unisti) a ona na proljece krene
(ali ovo se odnosi samo za ovu vrstu o kojoj pricamo)
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 20:12

Kućna paprat, nefrolepis (lat. Nephrolepis exaltata) - moje siroće iz Bauhausa

Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 20:27
NEFROLEPSIS - Dobro uspjeva i u prostorima gdje nema puno prirodnog svijetla, a voli vlagu pa će stoga biti zadovoljna u kuhinji ili npr. kupaonici. Držite je uvijek vlažnom. Ljeti zalijevajte 2 puta na tjedan dok zimi jednom tjedno i pripazite da temperatura ne padne ispod 10 stupnjeva Celzija. Po mogućnosti tokom ljeta redovito je prskajte, a tokom zimi ako je u prostoru gdje je suh zrak (centralno grijanje) smatrajte to obaveznim. Vlagu u zraku možete povećati i tako da biljku posadite u plastičnu vazu i da stavite kamenčiće u podložak.
Tokom godine može udvostručiti svoju veličinu pa je svaka dva tjedna prihranite vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za lisnate biljke.
Presadite je u rano proljeće. Tada možete i odvojiti mlade biljčice koje su se pomoću vriježa zakorijenile pored matične biljke. Jednostavno ih nježno odvojite s korijenjem i posadite u zasebanu vazu.
Ako su listovi lomljivi, krhki nedostaje vlažnosti. Odrežite listove na par centimetara od zemlje i dobro zalijevajte. Izrasti će mladi listovi.
Ponekad dolazi do mutacije kod listova pa odjenom nefrolepis izbaci list koji nije nazubljen. Takav list odrežite jer će vam inače svi listovi postati glatki, nenazubljeni. (copy/paste sa cvijetakmali.blog.hr


Ažurirao Hele - 20 Studeni 2007 u 20:27
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 21:21
Hele,zasto siroce?
 
Pa ODLICNA jesmile55
 
Malky,slika je za 5...(no mislim da se ne bih usudio uzgajati ju..)
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 21:37
Originalno poslano od člana tibor tibor napisao:

Hele,zasto siroce?
 
Pa ODLICNA jesmile55
 
Malky,slika je za 5...(no mislim da se ne bih usudio uzgajati ju..)

    Nije baš. OK, malo je došla sebi ali sam ju uzela za par kuna i odrezala pola listova (izlomljeni , žuti ....). Smilila mi se kako je jadno izgledala. Nije baš reprezentativni primjerak svoje vrste pa su svi savjeti dobrodošli.
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2007 u 22:24
hele...samo sto vise orosavanja...
dolje u posudicu vode i na kamencice da ima vlage i biti ce sve okSmile
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 07:23
ajme ona japanska je smile93je l zna netko latinski naziv za nju? 
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 10:44
...evo i moje paprati....
 
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 10:52

maso - mislim da je ova tvoja asplenium nidus - kod nas je još zovu slezenica

Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 10:57
...nikad nisam cula taj nas naziv za nju,. zanimljivo....znam da ova moja obozava svakodnevno orosavanje i ne trazi previse svjetla.  
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 17:56
Hele
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 17:57
maso
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.