Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biodinamičkio vrtlarenje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biodinamičkio vrtlarenje

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 02:04
Ovo mi je super, kako sačuvati kralježnicuTongue. Sjediš i radišWink

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 02:18
Evo jedan primjer uzdignute gredice. Ovako sam slično pravila , samo sam obložila najlonom za plastenike sa unutarnje strane. I malo sam ubacila lišća i grančica na dno.Smile


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 02:29
Čine mi se najbolje dimenzije 1.2 metra širine, možda visina do 30 cm i dužina po potrebi. Visinu ćemo odrediti u praksi i po mogućnosti nalaženja povoljnih dasaka.

Imamo jednu uzvišenu gredicu ( niža je) od drveta staru 3 godine,  drvo je još uvijek u odličnom stanju.Smile

http://www.vegetablegardener.com/item/2606/build-your-own-raised-beds#instructions
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 06:25
Ma super si.
Pitaš se da li tko čita?! Pa prvo što ujutro pročitam je tvoj dnevnik, tvoje postove. Dakle ako ti treba barem jedan - tu sam, ali ima naaaas još!
Moram ti donjeti onaj CD. Ništa posebno, ali neke osnove se daju posložiti.
To i sva ova tvoja nadogradnja ... ma mora biti uspjeha!
 
Ej, vratila sa se jer sam se sjetila da mi izgleda kao da ovaj tip sjedi na branicima od autoputa - bar ti to nije daleko LOL Uzmeš i nosiš ...LOLLOL
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 13:26
Joj navodiš me na zlo, ako budu nedostajali branici na putu do Fu...a da znaš da je pao sanduk
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 13:31
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 13:39
Mora se malo pričekati da se video pojavi.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 15:41
ovo na slami je super,samo mi nije jasno zašto je u sredini rupa? I ako znaš,a sigurno znaš, daj mi razjasni onaj rog- zašto se ukapa i jel to baš mora ili se može na početku bez toga? Nema teorije da ga nabavim... dragi je skoro umro od smijeha kad sam rekla što mi treba....skoro smo se posvađali sad me zove žena vrač
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 16:15
Taj rog pomaže fermentaciji gnoiva, ali očigledno da djeluje dok se primjenjuje.

Inače nepraznovjerna osoba ali ne tvrdim da ne postoje čudne stvari, ali ipak po fizici i njenim zakonima neke su stvari moguće.

U horoskop vjerujem da su ljudi slični po znakovima, moj život je bio pun rakova, škorpija i ribaLOL. Pa ti sad reci, svi sami vodeni znakovi, razumijemo seWink

Možda je rupa da se uštedi sijeno.
Treba probati na manjoj tj. nižoj količini trave i vidjeti što će biti sa biljkom.

Možda je bolji način biljku u zemlju i oko biljke slamu, klasično nego to na slamu. Ali onako korjen možda odmah razgrađuje i uzima đubrivo sebi ( možda se desi i mikorizasmiley4392.gif), treba pokušati.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 17:04
smrcko, svaka cast smile211
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 19:02

Vidim Šmrckice da bildaš mozak novim znanjima! Tako i treba, sezona se opasno već primiče...

A kada sam vidjela ono sijeno, samo sam se stresla sjetivši se moga povrtnjaka malčiranog sijenom i labirinte od krtica i voluharica. Trebala sam slikati da vidite kako je to strašno izgledalo, neda se riječima opisati.
Nije bilo druge već maknuti sijeno - i tako ja nisam ostvarila svoj "Vrt bez motike".
Možda to funkcionira tamo gdje nema tako puno te gamadi.

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 19:13
Malčirati moram Cimi , nemam druge opcije. Shvatila sam da broj voluharica ovisi o njihovim aktivnostima i tu ništa ne moguLOL Pošto kopamo teren trebate vidjeti di su im gnijezda, nema veze sa malčem mogu svugdje.Confused
Trovanje i držanje pod kontrolom se mora provoditi.


E sad imate na HTV 2 emisiju ( bude i u jutru u 10), "Iz Ptičije perspektive" o prirodi. Super jeSmile.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 20:22
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Joj navodiš me na zlo, ako budu nedostajali branici na putu do Fu...a da znaš da je pao sanduk





Pozorno čitam što pišeš....samo neka skužim da nešto nedostaje u mojem kraju...Wink
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 21:05
A čuj pošto sam veliki ekolog ( tjeram MM da proda auto i ide pješice, sa minimalno 3 tisuće kn mjesečno u džepu višeHug ) u budućnosti imam plan sa napuštenih grilova po šumama (di berem gljive) ubirati ugalj za gredice ( ekonomično za džep i ekološki). LOL

Pa ako vidiš nekoga čađavog sa vrećom na leđima ta sam LOL.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
53rijeka View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2310
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 53rijeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 21:38
... pa zar oni poviseni, a samim tim i na neki nacin zasticeni vrtovi nebi trebali biti bez krtica, ca in ni to premalo prostora
 za kretanje, osim ca ne moru ni nutra as na dnu je obicno neki zastitni materijal ili san je se nec pobrkala Confused
ex rijeka53
mojblog
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2011 u 22:19
Bit će pocinčana mreža, to bi trebalo spriječiti napad odozdo.

Ne brine me krtica, čak mi je žao što je kidnula pa neradi aktivno kao prije. Ona čisti opake kukce koji požderaše sve na putu.

Moramo nešto napraviti, naša zemlja je pjesak koji vjetar brzo isuši. To bi rekli posna suha ledina. Iako ima puno ljekovitog korova i biljaka, preiscrpljena je.

 Trebat će puno  vremena doći do željenog nivoa kvalitete. Korov je ubitačan i brzo raste, sve iscrpi, a ja nemam vremena sve stići odlascima u vrt 2- max 3 puta u vrt koji je 100km u oba smjera. Vodu dovlačim te mi je malčiranje "sjaj u travi"Wink

Cilj mi je koncentrirati zemlju na kvadratima koje ograničim. Ako dodam vreće kupovnog humusa da znam da je ostao tu, a ne da mi se rasuo di ne sijem ili je otplivao u dublje slojeve.

Sanduci će biti sa prosijanom vrtnom zemljom,, dodavat će se kupovna, briketi, sjeno, kompost i što se naleti. Bitno je da se obogaćuje.

Na dnu oko 30 cm ispod površine će biti ugalj koji bi trebao sljedećih decenija spriječiti ispiranje zemlje i đubriva. Ovo mi je najveći adut.

Prošlu godinu nisam imala vremena ni komposter složiti ( posao, vrt, krepala sam ), ali sam u jesen stavila piljevinu i lišće na gredice.

I najvažnije MM se slaže, da on kaže "ne" mogu samo( ovo on mene mlatiLOL). Ovako sam završila kad sam spomenula hipertufu

Vjerujte bez muke nema nauke, a mučim se teške 3 godine sa svim nemanima koje vrt može imatiEmbarrassedConfused

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
53rijeka View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 2310
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 53rijeka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2011 u 01:30
... a cuj i ja gore na belvederu iman goli kamik i treba tone zemlje,
 tako da san sredila moj "vocnjak" i  na pjedestal ga digla Tongue
 
nisu stari zabadava delali suhozide i punili ih zemljun
 
 
ex rijeka53
mojblog
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2011 u 01:49
Naravno Rijeka, od starih se i uči pametnim stvarima.Smile
Ljudi su tisućama godina slušali što im  priroda govori, i to ne može biti krivo.

Kad smo počeli raditi vrt, nisam imala pojma ni o čemu. Problemi na koje sam naišla su me tjerali da sama smišljam metode opstanka vrta. Bez vode, struje, kao pećinski čovjek. Ni danas nemamo vodu i struju.
Košenje i sve što radimo je starinskim tehnikama.

Jedan stariji čovjek mi je jednom prišao i rekao da sve što vidi da radim su radili naši stari, i čestitao na povratku starih metoda.

Kad je vidio kako plijevim i kako sam temeljita kad čistimo korov na zapuštenom takođe je rekao da se to tako radi i umanje problemi koje imaš nakon neurednog rada.

Vadimo zemlju i dublje od pola metra, prosijemo miješamo sa kupovnom gdje je potrebno. Busenje, kad imamo priliku poredamo naopačke na dno rupa da trune i đubri.
Imamo i hrpu busenja koje nismo mogli zbog agresivnih korjena vraćati u zemlju, to čeka kad zemlja suhne, za prosijavanje. Na taj način odstranimo zemlju sa korova (koji se baca).

Svejedno borba nikada ne prestaje, priroda je jača. Treba mi snage za sezonu, još je puno zapuštenog dijela vrtaSmile

---
Prekrsan ti je taj vrt i travnjakClap.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2011 u 23:20
Po permakulturi uzgoj povrća. Liči mi na ono u sijenu.

http://www.jagawirt.at/cms/1_1_32_134.php



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 05:52
Nakon što sam pročitala knjigu "Vrt bez motike" (knjiga za moju dušu i po mom guštu) odustajem od klasične kompostne hrpe. Godinama kompost odlažemo, prevrćemo, prosijavamo, pakujemo, pa vrt kopamo, gnojimo, plijevimo, rahlimo,  svakodnevno zaljevamo...
Ove godine više ne kopamo (nismo ni lani samo smo vilama rahlili - i dobro je).
Postojeću kompostanu ove godine ćemo redom prebaciti u vrt tako da najprije nerazgrađeno lišće sa vrha, skupljeno ove jeseni i zime pobacamo po vrtu pa zatim sve ostale slojeve. Zadnji sloj bi trebao biti čisti, gotovi kompost.
Takav raspored dobro će mi doći da se naviknem na drugačiji izgled vrta. Barem ove godine da mi tlo bude smeđe LOL.
 
Time počinjemo sa trogodišnjim putem ka organskom uzgoju.
Prirodnim raspadanjem malča u tom periodu naš vrt bi trebao dobiti dovoljno debeo i hranjiv pokrov koji više nije potrebno zaljevati, korov nije potrebno svakih par dana čistiti, a i onaj što nikne vrlo se lako izvuče ili podvuče pod sloj malča.
Eto, to mi je za sada rješenje za "dvije moje muke" kojih se želim riješiti.
 
Već sam jednom rekla: Vrt mi neće biti na oko lijep, s time se moram pomiriti.
Ali dok sam imala uredan vrt pola sam slobodnog vremena provodila u njemu, samo sam pred mrak bacila pogled na njega i divila se. A plodovi: tako - tako ...
Ako riješim problem raspucane zemlje - rješila sam dio problema.
 
Autorica knjige nije o tom načinu uzgoja hrane pisala nimalo idilično tako da očekujem probleme koje ćemo rješavati u hodu.
 
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.