Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Prirodni vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biodinamičkio vrtlarenje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biodinamičkio vrtlarenje

 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Biodinamičkio vrtlarenje
    Objavljeno: 31 Svibanj 2010 u 00:04

Biodinamično kompostiranje. Od 2. minute i 42. sekunde.Smile

http://www.youtube.com/watch?v=vUW-wnfpi8o

ADMIN:
Zbog korisnih postova koji su napisani, otvorita je nova tema, i premjestite poruke iz stare teme Izrada kompostera
.
Ukoliko želite saznati kako se izrađuje kompost(odakle je i počela ova tema): kliknite ovdje: Izrada kompostera
 
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2010 u 15:02
Ovo je sigurno jedan od najsmješnijih priloga HRT . Smrcko hvala ti za ovaj link. Zbilja se nisam tako sočno smijao još od vremena Charlie Chaplina i Marice Hrdalo.   
Na vrh
ramika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 47
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ramika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 00:10

http://metro-portal.hr/vijesti/ekosfera/
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 02:06
Radije bi jela sa njihovog vrta ili mog , nego sa naših tržnica.Smile

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Evo jedan zanimljiv članak o prirodnoj poljoprivredi.Smile

Bernarda Orehovec već trinaest godina ima Demeter certifikat zdrave hrane, dok u nas još 5 ili 6 gospodarstava prelazi na biodinamičku proizvodnju.
U Sloveniji ih 1400 radi po biodinamičkoj metodi i u nekoj su od faza traženja certifikata, a 40 ih već i ima certifikat.

http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=32308

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 06:41
Ovih sam dana opet bila kod gospođe koja se na Učki bavi biodinamičkim vrtlarenjem (slučajnost ili ne - Slovenka je).
Ono što ona uzgaja, što njoj izraste ne može se vidjeti u niti jednom našem vrtu.
Divim joj se godinama.
Meni je dovoljno kad mi kaže da ljeti i po 15 dana ne zaljeva vrt - njeni susjedi svaki dan.
Sve biljke su joj zdrave, plodovi veliki i sa svim ukusima (koje smo već zaboravili).
Ona vidi da je želim slijediti pa me samo potapša: Za biovrtlarenje se spremi kad budeš u mirovini!
 
Duga priča i za neku drugu temu, ali meni izazov. Znam da ću jednom to primjenjivati, a sada samo upijam njeno znaje.
 
 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 12:15
Bilo bi dobro kad saznaš neku tajnu iz tog vrta da nam je preneseš.
Ima tema alternativnog poljodelstva u " prirodnom vrtu "Wink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 16:09
Joj, smrcko, nema tajni nego pusta teorija, a meni pomalo komplicirano.
Treba pratiti dane i sate, mjesec i zvijezde, imati pravi gnoj, pa rog, pa spravljati razne pripravke koje tad i tad koristiš ...
Osobno ne pamtim teoriju, kad sama isprobam zapamtim zauvijek!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 17:43
Da, da to je biodinamičko poljodjelstvo. Citiram:
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

.....
Treba pratiti dane i sate, mjesec i zvijezde, imati pravi gnoj, pa rog, pa spravljati razne pripravke koje tad i tad koristiš ....

Dobro bi bilo da pokušamo pronaći odgovore na neke postulate biodinamičkog poljodjelstva ? Krenimo redom:

Kako vrijeme sadnje utiče na veličinu ili prinos krumpira ako ga posadimo recimo u 7,45 h ili u 17,15 h.

Ako ga posadimo u ponedeljak ili četvrtak ?

Kako međusobni položaj Sunca, Mjeseca i Zemlje utiče na kvalitetu i kvantitetu prinosa ?

Kako zvijezde djeluju na tako velikoj udaljenosti ?

Kakova bi bila razlika u mojem kompostu ako ga kompostiram sa ili bez kravljeg roga a upotrijebim za kompostiranje isti materijal.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 23:26
Ma trenutno se ne zamaram tim pitanjima. Primjenjujem manji, meni prihvatljiv dio jer trenutno nemam niti volje niti vremena proučavati.
Ali gledam urod u vrtu osobe koja je u mirovini, koja nema drugih obaveza i time se zabavlja.
Nakon nekoliko godina učenja danas joj je sve rutina, u vrtu provodi puno manje vremena nego ja, a o zaljevanju neću ni pričati.
 
Da znam odgovore na sva gore postavljena pitanja zasigurno bi i moj vrt bio kao kod te gospođe. 
Ovako mi preostaje samo da joj se divim! 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 01:36
Pa Pinus za ono što ti pitaš treba imati doktorat iz više znanosti i državni poticajLOL

---

Sva stvorenja na zemlji reagiraju na životne cikluse, plima i oseka, blizina Mjeseca, izlazak i zalazak Sunca.

Uz pomoć  praćenja Mjesečeva utjecaja se ubrzava klijavost i rast biljaka.
To su koristili i drevni narodi i to vrlo uspješno. Kubanci ekološkim metodama proizvode više od 85 % potreba svog tržišta i za voćem i povrćem. A Amerikanci su svojim metodama spalili što su stigli, a to će se i nama dogoditi.

Ovisno o Mjesecu mijenja se vlažnost tla, pogotovo kad je mlad i pun mjesec.
Kako taj snažni i neustrašivi Mjesec pokreće velike oceanske površine, takođe utječe na vlažnost zemlje i svu tekućinu koja je preduvjet za klijanje i razvoj biljaka. Naučno je dokazano da sjeme apsorbira više vlage za vrijeme punog mjeseca.

#Za vrijeme mladog mjeseca podiže se razina vode što utječe na bubrenje i klijanje sjemenki. A to je jedna od najbitnijih stvari za rast svake biljke.

Taj period je nabolji za sadnju biljaka koje imaju sjeme odvojeno od ploda:  salata, kelj, špinat, celer, cvjetača.
Iako se krastavci razlikuju od spomenutih biljaka, takođe vole ovu fazu mjeseca.

#Prva četvrt mjeseca gravitacijski uticaj Mjeseca je slabiji, ali je zato Mjesečeva svjetlost obilata.
Ova faza mjeseca snažno utječe na rast listova ( pojačava rast listova), a i dalje je pogodna za sadnju, naročito dva dana prije punog mjeseca.
Ova faza mjeseca odlična je za sadnju biljaka koje imaju sjeme u sebi ( u plodu) a to su grah, grašak, pomidor, tikve, paprike, dinje.

#Padanje mjeseca ( uštap) energija se kreće u suprotnom smjeru.
Tjekom punog mjeseca gravitacijske sile su jake, povećavaju vlažnost zemlje, ali nakon tog preiod se svjetlost mjeseca počinje smanjivati i usmjerava energiju prema korjenu.
Zato se u ovom periodu sade biljke koje stvaraju plod u korjenu: krumpir, repa, mrkva, luk,..
U  ovoj fazi je najbolje saditi jednogodišnje i višegodišnje biljke, lukovice i gomolje , i za presađivanje istih.

Obrezivanje biljak se obavlja kad mjesec pada. Ako radite to dok mjesec raste,  to što ste obrezali će ponovo rasti.

# Posljednja četvrt, gravitacija i svjetlost su minimalni ( a tako i njihov uticaj), tada počinje faza mirovanja.
Ovaj period je najbolji za branje plodova, žetve, presađivanje, obrezivanje, priprema tla.

-------

Eto ako vjeruješ u nešto sve ima smisla, a ako ne onda je sve smiješno
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 07:14
Eto početka priče! Još te čeka literautra kod mene, a dio sam spremila i za rječanke.

Smrcko predivan tekst za otvaranje nove teme!

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 09:00

gledao sam ovaj prilog kada je bio na tv. a ranije sam cuo ponesto o biodinamickom vrtlarenju od susjeda. Kaže da je njega mavrovic upucivao na to, ali mu je bilo previse kada mu je govorio o rogu i svemiru i sl.

Ja se u proizvodnji cvijeća sluzim nekim savjetima iz biodinamickog vrtlarenja.
Vecinu pratim i obavljam poslove putem mjesecevog kalendara. Jer smatram da mjesec jako utjece na nas. Što je i uocljivo zbog plime i oseke. a posto smo i mi i biljke velikim djelom voda, znaci da utjece i na nas.
 
 
uglavnom, pokazali su mi se dosta dobri rezultati ako se pridrzavam sadnje i sijanja prema mj. kalendaru. naravno nekad je to nemoguce zbog datuma. jer ima kada se nesto mora napraviti pa se bira najbolje moguci dan za to.
 
 
 
naravno sve ovo nema koristi ako se nemaju ostali uvijeti. npr. ukoliko je idealni dan za sadnju (uglavnom to bude 4-6dana otprilike govorim napamet). a vi ne pruzite ostale uvijete idealne za sadnju:temperatura,vlaga,svijetlost.... normalno da ne mozete ocekivati savrsene rezultate
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 14:09
Hoya mislim da bi bilo zgodno,ako se ta ženska slaže ,da se jednom dogovorimo  i zajedno sa tobom odemo njoj u posjetu.Naravno ako ona prima posjete i mislim da meni čak ne bi bio problem da posjetim i neki tečaj ako ga ona organizira.Molim te malo pričaj sa njom,možda bi bilo zainteresiranih još sa našeg područja pa da jednom odemo svi zajedno  i popričamo sa njom i vidimo bar dio onoga što ona radi.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 15:18
Joj, već sam napisala jednom davno da je žena samozatajna, živi vrlo mirnim životom. Meni je neugodno dovesti joj puno ljudi. Ali, možda bi se odvažila pitati je da joj dođemo u manjem broju.
Samo znajte da naši vrtovi za oko izgledaju puno ljepše nego njen.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 17:25
Priroda je naša majkaHeart koja nas najviše voli, samo to trebamo poštovati i ne gristi ruku koja nas hrani.Smile

Prijavljujem se za ekskurziju u biodinamički vrt
Ako ne bude moguće prijavljujem se za špiunažu, promatranje i krađu tajni gospođinog vrtaWink

E Mikice hvala za broj, zaboravi ti se javitiTongue. A i tebi Hoja od koje je broj došaoBig%20smile



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 09:23
ima toga i u Vrbovcu :

http://www.bio-zrno.hr/
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 16:56
E to sa rogom mi nikad nije bilo jasno. Kaj s tim?
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 17:50

Gospina trava, vidim da pitaš, a ja ti neznam odgovor. I mene to zanima.

Počela sam "učiti" i došla sam ovdje pohvaliti se da čitam knjigu "Vrt bez motike" i da se ne mogu odljepiti od nje.
Slijedeća na redu je Praktično vrtlarenje! Možda onda i ja budem znala odgovor na tvoje pitanje Tongue
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 17:55
ovako... koliko sa ja skuzio.
 
stavlja se u rog, određeni sastojci. i to se stavlja u zemlju da bude zakopano nekih godinu dana. tada ono upija "nesto" iz svemira i kasnije se od toga priprema gnojivo.
nisam siguran dali to razmute sa vodom i šrpicaju-zalijevaju vrt, ili stavljaju u kompost. mislim da spricaju ali nisam siguran
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 20:15
Ja čitam Bio Vrt od Marie-Luise Kreuter i doapda mi se. No već su mi neki rekli da je zastarjela.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.