Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Permakultura
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Permakultura

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 11:56

Prije tri godine pokušala sam pretvoriti svoj vrt u "vrt bez motike" jer sam se jako za to zainteresirala poslije čitanja te knjige. Sve sam učinila propisno, čak sam uokolo (vrt mi je mali, negdje 3 x 7 m) postavila lijepu nisku zelenu ogradicu da bude uredan.
Međutim, krtice i voluharice, sa kojima i inače imam problema, dobile su svoj "Hilton", napravile dar-mar i morala sam sve maknuti i vratiti se klasici. Sada na gredice stavljam samo kompost koji sama napravim.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 13:22
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Prije tri godine pokušala sam pretvoriti svoj vrt u "vrt bez motike" jer sam se jako za to zainteresirala poslije čitanja te knjige. Sve sam učinila propisno, čak sam uokolo (vrt mi je mali, negdje 3 x 7 m) postavila lijepu nisku zelenu ogradicu da bude uredan.
Međutim, krtice i voluharice, sa kojima i inače imam problema, dobile su svoj "Hilton", napravile dar-mar i morala sam sve maknuti i vratiti se klasici. Sada na gredice stavljam samo kompost koji sama napravim.

Pa, borba protiv krtica nije mi omiljena taktika nakon što sam jedne godine više osumporio sebe nego njih LOL. Kasnije sam doznao par narodnih recepata, kao smrdljiva riba (po mogućnosti plava morska) ili češnjak, ali me to više nije zanimalo. Krtice nisu štetnici, barem ne u mom vrtu, više me ne smeta što su u njemu. Jest da ne izgleda baš onako kako bih želio, ali ionako gotovo ništa u ovom svijetu nije po mom, pa ne mora ni to. A sasvim mi je slobodno i promijeniti pogled na svijet. Iste godine kad sam "obavio" sumporenje, a nešto kasnije, Pekica i ja smo otišli u vrt i glasno izgovorili zamolbu, ne zahtjev, da nađu drugo mjesto. Nema tu neke analiza koja bi mi pomogla da to objasnim, ali je funkcioniralo. Subjektivno ili objektivno, tko zna što ih je navelo da odu. Vjerujem da je bila zamolba. Povezani smo s prirodom, htjeli ili ne, i tamo gdje smo odavno zaboravili. Krtice, s druge strane, ukazuju da je zemlja koju biraju dobro drenirana, uz to prozračuju zemlju. Neki kažu da je i izloženost prema mjesecu zemlje s krtičnjaka također povoljna. Dakle, dosta pluseva, samo jedan minus zbog estetike. Jedne sam godine posijao sjeme tikvica na krtičnjake, a rezultati su bili izvanredni. Eto, našao sam svoj mir u suživotu s krticama. Njihov dom je i moj dom. Klasična permakulturna priča bila bi da ako nečega ima previše (krtica), onda je premalo onoga drugoga što ih dovodi u prirodni balans. Naši su krajolici, pa i vrtovi, u dovoljnoj mjeri otsječeni od prirodnih ciklusa da su poremećeni prirodni hranidbeni lanci, a iskreno i ne znam koje se životinje hrane krticama (možda lisice?).
Voluharice jesu štetnici, ali i s njima pali običan razgovor. Neka su rješenja tako suludo jednostavna da moj racionalni um odbija vjerovati u njih. Oni koji se danas bave vrtlarstvom ionako su barem jednim dijelom iracionalni (ako je to dobra riječ ovdje).
Malč ne smije biti predebeo. Šteta što nisi nastavila, premda je kompost vrlo dobro rješenje. Iz nekog razloga (jer sam pročitao, pa prihvatio), gola zemlja u prirodi znači i neplodna zemlja, pa kad orem ili štiham prizivam prirodni uzorak neplodnosti u vrt. Ruth Stout je napisala samo ono što će ljude privući istoj metodi, trnje je izostavila. Ja sam primijetio osjetnije povlačenje pirike iz vrta tek nakon treće godine neprestanog malčiranja i pljevljenja. A naznojio se jesam... u početku, kasnije mnogo manje.
Može se birati i pristup: želim li nametnuti svoje vizije izgleda i oblika vrta i u kojoj mjeri, ili vidjeti što neki komad zemlje može dati, pa dograđivati na to.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 16:07
Joj PeKa pa ja sam toliko loših iskustava pročitala u toj knjizi. Ili sam njima više pridavala pažnje. Cijela mi priča nebi izgledala tako bajna da nemam svoje ciljeve.
Spremna sam na teškoće. Možda sam se u startu tako postavila pa će me onda svaki uspjeh više veseliti.
Nadam se da ću ustrajati.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 17:05

Peka, od srca sam se nasmijala na tvoju priču o zamolbi krticama!!!
Inače, ako mi se krtice pojave na travnjaku to me ne smeta. Nemam engleski travnjak, već običan vikendaški. A krtice znam da ne jedu biljke, ali tražeći gliste one mi prokopaju sve oko biljaka i zajedno sa voluharicama mi jako uništavaju biljke. Da vidiš kako mi oko biljke iskopaju kanale uokrug i ispod korjenja, tako da biljka visi na tankom površinskom sloju zemlje u velikoj rupi, a voluharice se samo dole šeću i sve korjenčiće potamane. Tako su mi uništene mnoge biljke, naročito one svježe posađene koje još nisu stigle pustiti jače i dublje kornjenje. Posebno je to bilo intenzivno prve godine nakon ukopavanja stajnjaka u zemlju. Od tada više ne stavljam stajnjak već samo kompost. Isto sam uočila da se na mjestima koje zalijevam pojavljuju puno više nego u suhoj zemlji pa mi to naročito čini štetu na presadnicama koje poslije sadnje moram zalijevati, a onda mi sve prekopaju i puno sadnica dignu u zrak.

A što se tiče metoda obrane, to smo elaborirali ovdje na forumu i konstatirali da su sve od reda neučinkovite. Jedino Šmrcko ima metodu sa bušenjem rupa koju ja nažalost ne mogu primijeniti među svojim gusto zasađenim biljkama.


Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 18:45
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


Peka, od srca sam se nasmijala na tvoju priču o zamolbi krticama!!!
Inače, ako mi se krtice pojave na travnjaku to me ne smeta. Nemam engleski travnjak, već običan vikendaški. A krtice znam da ne jedu biljke, ali tražeći gliste one mi prokopaju sve oko biljaka i zajedno sa voluharicama mi jako uništavaju biljke. Da vidiš kako mi oko biljke iskopaju kanale uokrug i ispod korjenja, tako da biljka visi na tankom površinskom sloju zemlje u velikoj rupi, a voluharice se samo dole šeću i sve korjenčiće potamane. Tako su mi uništene mnoge biljke, naročito one svježe posađene koje još nisu stigle pustiti jače i dublje kornjenje. Posebno je to bilo intenzivno prve godine nakon ukopavanja stajnjaka u zemlju. Od tada više ne stavljam stajnjak već samo kompost. Isto sam uočila da se na mjestima koje zalijevam pojavljuju puno više nego u suhoj zemlji pa mi to naročito čini štetu na presadnicama koje poslije sadnje moram zalijevati, a onda mi sve prekopaju i puno sadnica dignu u zrak.

A što se tiče metoda obrane, to smo elaborirali ovdje na forumu i konstatirali da su sve od reda neučinkovite. Jedino Šmrcko ima metodu sa bušenjem rupa koju ja nažalost ne mogu primijeniti među svojim gusto zasađenim biljkama.
Evo i ja hihoćemTongue Mogu zamisliti kako je to bilo kod tebe, pred ekranomTongue A stvarno, ništa ne košta da probaš.Smile
Pa to ti je, krtice vole zemlju bogatu organskim tvarima, jer se u njoj nalazi više glista, crvića i ostalih životinjica kojima se hrane. Mislim, tako si dobro pognojila zemlju da je u njoj probujao život .. .zajedno s krticama i voluharicama. Kompostiranje možda malo, samo malo ublaži stvar. Voda, otapalo organskih tvari samo daje više hrane životu u zemlji, pa ga ima više gdje se zalijeva, pa mikroorganizmi i gliste imaju obilje hrane, a onda dođu krtice pa ih jedeju.
Možda da ukopaš fine metalne mreže oko mladih biljaka ili presadnica, ako je problem tako velik.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2011 u 21:34
Originalno poslano od člana hoya hoya napisao:

Joj PeKa pa ja sam toliko loših iskustava pročitala u toj knjizi. Ili sam njima više pridavala pažnje. Cijela mi priča nebi izgledala tako bajna da nemam svoje ciljeve.
Spremna sam na teškoće. Možda sam se u startu tako postavila pa će me onda svaki uspjeh više veseliti.
Nadam se da ću ustrajati.
Smile Veseli me tvoj prikriveni optimizam. S takvim stavom možeš samo uspjeti Clap. Kod mene je obrnuto, Pekica mi ponekad prigovori za moj grosistički pristup, pogotovo kad me rezultati razočaraju.
Ali...
O knjizi Mary (ili Ruth) Stout možemo svašta reći, no Pekica i ja smo krenuli u vrtlarstvo zajedno s malčiranjem. Ako imaš sumnji oko tog pristupa, evo nekoliko stvari koje se postižu malčem, a koje onda ne mora vrtlar: a) sakupljač rose i jutarnje vlage (kapi se kondenziraju na njegovoj površini, propadaju dublje u malč, pa ih jutarnje sunce ne može ispariti kao na goloj zemlji); b) izolator između zemlje i zraka (čuva toplinu i vlagu, sprečava hladnoću i smrzavanje, smanjuje razliku između najviše i najniže temperature, a time pogoduje razvoju biljaka koje ne moraju iskušavati ekstremne uvjete; osim toga, prirodni električni naboj Zemlje poremećen je na pooranoj površini (ovo je iz biodinamike), a malč popravlja to stanje i ponovno uspostavlja kontinuirani naboj Zemlje; c) lijek i zavoj na goloj zemlji (poorana gola površina je "rana" na površini Zemlje, slično rani na ljudskom tijelu; izložena je utjecaju cjelokupnog spektra elektromagnetskog i toplinskog zračenja Sunca, vjetru i sl.); d) ljudski način vraćanja prirodnog stanja (gola zemlja u prirodi uglavnom je neplodna; humus je proizvod šume); e) prepreka raznim nametnicima (najpoznatiji su puževi); f) magnet za gliste, jedan od rijetkih prirodnih načina povećavanja broja glista u tlu; g) sloj koji prikuplja i/ili čuva vodu (kiše, rose, zalijevanje, navodnjavanje); h) smanjuje eroziju i ispiranje tla uslijed kiše, vjetra, sunca; i) "humus u nastajanju"; j) prirodna granica ljudskoj pohlepi i onemogućuje stavljanje prirode u još veću neravnotežu (malčiranje je zahtjevan posao koji se na ekonomski opravdan način provodi uglavnom na manjim površinama); k) umanjuje rast "korova"; l) prirodni način dodavanja hranjiva povrtnim kulturama; m) sporootpuštajuće gnojivo koje na prirodan način priprema i obogaćuje tlo za proljetnu sjetvu (jesenski malč); n) umnaža broj i raznovrsnost mikroorganizama, osobito korisnih gljivica kojih nema na klasično pripremljenim oranicama; o) popravljač "strukture" povrtne zemlje (usitnjavanje zemlje na grudice pogodne za rast korijenja); p) element koji poboljšava apsorpciju vode u zemlji koju pokriva; q) element koji poboljšava klijanje sjemena; r) element koji zadržava sadržaj prirodnog dušika, fosfora i kalija (NPK) na zadovoljavajućoj razini i nakon rasta povrtnih kultura; s) odličan sporootpuštajući izvor dušika, jer dugom i "hladnom" razgradnjom mnogo manje dušika odlazi u atmosferu; t) uravnoteživač povoljne pH vrijednosti tla; u) element koji poboljšava okus i uravnotežuje sadržaj prirodnih šećera u plodovima; v) element u kojem se bogato množe mikroorganizami koji ga razgrađuju, probavljaju i proizvode tvari koje poboljšavaju strukturu tla (grudice)
 
Ovo je izvadak iz moje skriptice za predavanja. Mislim da je zgodno da je ovako na hrpi i da ljudi uvide koliko je taj prirodan način "superioran" i gdje im sve malč štedi rad, novac i vrijeme. 
 
 
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2011 u 21:13

Alo?

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 10:45

Ma, pročitali mi i složili se sa tobom!

Kako pomalo dolazi sezona, to nam i pokaži kako u praksi sve to primjenjuješ, tako da se možemo iz realnih primjera učiti.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 21:16
Ma daj... Tongue 
Pekici je danas ponestalo zemlje za lukovice, pa je obišla sve krtičnjake i pokupila finu rahlu zemlju s njih.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 22:07

Zar kod vas nije još zemlja zamrznuta? Kod mene (Vukomeričke gorice) je još sve smrznuto tako da se još uvijek ne upuštam u nikakve aktivnosti. Još je prerano i za čišćenje vrta od zimske zaštite.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2011 u 23:44
Pa nije. Ovdje je zemlja malo čudna. Žilovača.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2011 u 23:16
Evo je danas počeo 72-satni osnovni tečaj permakulture u Zagrebu...
 
 
Na vrh
Plitki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plitki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 14:53
Evo još jednog maila iz Krameterhofa ako kome treba prijevod a zainteresiran je budem kasnije preveo:

"Generally the area of the Krameterhof is not geared to bring children to seminars. We cannot provide an entertainer and don't have a playground. The area of the Krameterhof bears risks (animals, ponds etc.). So it's not possible to leave children alone - they always need to be cared for and looked after. if some people want to bring their children with them to the guided tour, there are 2 options: The children can either join the guided tour (then the parents have to pay 50% of the tour-fee if they are 6-14 years old or 100% if they are 14 years or older). The other possibility is that you organize a "nanny"/entertainer who cares for them during the guided tour. Then this (adult) person has to stay near the Krameterhof with the children in order not to endanger the kids. If you choose the second option, the caretaking person and the children can come to the Krameterhof for free.


Unfortunately I have forgotten in one of my last mails that the fee of Euro 50,-- doesn't include value added tax. So the fee for the guided tour makes up Euro 55,-- per person. This is a severely reduced rate for organizers. I just want to mention that we expect to receive the together added sum for the guided tour for all participants as a whole and not as single payments from the participants. Please mind that this price doesn't include publications.


Hopefully this information is helpful!


Best regards,
Irmgard Ilg"
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 16:26
Plitki, jesi li bio kod Holzera?
Kako je tamo?
 
Na vrh
Plitki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plitki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 23:36
Ide se 4.6 ove godine, stavio sam poruke na forumu.

Ako koga još što zanima oko polaska "zovi te pitajte, brojevi telefona su na ekranu" :D

Još uvijek na postovima piše "pending approval"
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 23:22

Čituckam tako ovaj forum negdje prije 20:00, dolaze mi poruke na mail da je netko nešto otpisao, pa mi Pekica kaže evo vidiš, uključe se žene u forum kad sve naprave, pospreme, pogledaju dnevnik, a onda tuf za kompjuter pa na forum! Big%20smileTongue

Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2011 u 23:31
Nekidan doznam od jedne iskusne agronomkinje sa "zelenom zastavom" kako u vrtu razlikovati krtičnjake od voluharičnjaka. Kaže da su krtičnjaci uglavnom kružni, a voluharičnjaci više kao pravci. 
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 17:32

Ma priupitaj ti nju šta ona predlaže kao mjere za uspješnu "selidbu" voluharica.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2011 u 21:01
Eh sam postala ekspert za razlikovanje mjesta zločina. Krtice me ne brinu ali voluharice njima treba top i raspaliAngry

Dok smo jeli za stolom na terenu, došao miško i gleda u nas. Prvovjerava bojimo li seLOL
A iskreno kad smo rastavljali komposter i kad su pofrcale voluharice skakala sam kao da sam na vreloj vodi i bilo me je frka da mi se ne uvuku u nogaviceLOL
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
PeKa View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 122
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PeKa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2011 u 13:15
Prije neki mjesec doznao sam od jednog iskusnog dipl. šumara da on koristi karbit. Lijepo ga kupiš na placu u Samoboru, staviš u rupu, doliješ malo vode i pokriješ (kamenom?).
Sumporenje više, izgleda, ne šljaka, posumporiš a drugi dan vidiš zatrpanu rupu. Isto ide i za PET boce s odrezanim dnom (unose buku u kanale, pa im to smeta (opet sutra nađeš zatrpan kanal).
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.