Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sequoiadendron giganteum - golemi mamutovac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sequoiadendron giganteum - golemi mamutovac

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sequoiadendron giganteum - golemi mamutovac
    Objavljeno: 03 Ožujak 2011 u 15:03
Bio sam prije prošli tjedan u Samoboru i Božjakovini.
U Samoboru kod vile Wagner sam pronašao jedno ljepog mamutovca starog preko 100godina. U parko rastu i lawsonovi pačempresi, golema tuja, ginko, atlaski cedar, tujposis...


A u Božjakovini sam našao samo 2 mamutovac, iako po predhodnim informacijama, da ih tamo raste više. Tamo ima više stabal sličnih mamutovcima, ali su to lawsonovi pačempresi. Ima i 2 velika taksodija, ali sve je to več jako preraslu u šumu.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2011 u 20:21
Krasna drva i vrlo lijepa reportaža sequoiadendron !

Evo još jednom stara slika moje male Sekvoje. Kada vidim kako dugo treba da tako visoko naraste postanem radoznao i pitam se kako će sve to izgledati na mojoj parceli kroz 100 godina.

Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2011 u 22:45
E, hvala pinuse. Tvoja če isto brzo počet da stvara lijep oblik i visinu.
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 09:37
Pinus, koliko je stara? Dali si je uzgojio iz sjemenke?
Krasna je!
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 11:17
i ja razmisljam o sadnji mamutovca.
 
vidio sma da prodaju sijeme divovske sekvoje na netu - ebay. pa me zanima dli tako nešto meže rasti od nas. i dali takvo sjeme uopće je "orginalno"
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 12:11
Sjeme domačih sekvoja, jako, jako slabo klija, Zato ga uvijek naručim svake godine preko e-baya. Neki prodavači na e-bayu prodaju kalifornijsko sjeme, a neki domače evropsko, koje ne klija.
U Sloveniji i Hrvatskoj raste preko 30 stabala starih preko 100godina. Prve biljke su došle u naša područja oko 1865 godine. Zašto tako kasno, zato jer su ih otkili tek oko 1830 godine u Kaliforniji.
Ja ih uzgajam več nekoliko godina, prvu sam posijao prije 7 godina. Ona je sada visoka oko 2 metra,izrasla bi i više, ali sam je lani presadživo, pa sam joj malo "poremetio planove", trenutačno imam nekliko 3 godišnjih biljaka visokih oko 30cm i nešto više 2-godišnjih biljaka visokih oko 15-20cm
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2011 u 13:01
Moja Sekvoja raste kod mene drugu zimu. Prilikom sadnje je bila visoka oko 60 cm. Sada je nešto je veća nego na slici ali ne puno. Ovu godinu očekujem puno veći rast, iz tog razloga što je sada dobro ukorijenjena. Kupio sam ju u vrtnom centru. U vrtnim centrima je situacija takva, sami znate da morate biti u pravom trenutku na pravom mjestu.
Osim člana foruma sequoiadendron-a ne znam niti jedan vrtni centar ili rasadnik koji ima stalnu ponudu mamutovca i ostalog „fosilnog“ drveća.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2011 u 19:48
Ja sam ove godine kupio sadnicu gigantske seqvoje u rasadniku Abies. Cijena 53kn. Nije baš slična kao tvoja Pinus, nadam se da mi nisu podvalili.
GROW!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2011 u 21:14
Mislim da nisu iste. Tvoja je osnovna vrsta (Sequoiadendron giganteum). Zbog plave boje iglica i oblike habitusa pretpostavljam da je moja kultivar Sequoiadendron giganteum Glauca.
Ali počekajmo sequoiadendron – a da reče zadnju riječ.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2011 u 21:41
Hvala Pinuse na , kako bi rekao, na preporukama u moju"stručnost". Da, ovo jest S.giganteum, i kako Pinus kaže, to je osnovna vrsta, uzgojena vjerovatno iz sjemena. I koliko je visoka ? Meni izgleda oko 30cm, starost 3 godine. Malo je oštečena od zime, ali nije to ništa strašno.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2011 u 18:27
Da, negdje oko 30cm, izmjerit ću pa javim točno, za godine ne znam. Zadovoljan sam da je osnovna vrsta.
Malo me kopka što ju nisam sam uzgojio!
Morat ću se bacit u akciju skupljanja sjemena ili reznica.
Ako vi to već radite javite se radi suradnje, jer ne znam ni gdje ni kako, samo znam da za reznice moraju bit mlađe od 15g.
Pinuse, nadam se kako nisi zaboravio obećano sjeme metasequoie? Želja gori još jače nego kad sam te zamolio za isto, tek da znaš..!
Pisao sam tamo za ginko, ali nitko ne odgovara, imate li vi kakva iskustva?
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2011 u 21:30
A odakle si, si. I meni je ostalo nešto sjemena metasekvoje, a šta se tiče sekvoja, sa reznicama ne znam tačno, kao ide. Ali matična biljka mora biti mlada, tu si u pravu. ALi ja radije sijem, ali domače sjeme ima slabu klijavost. Tako da si radije naruči sjeme iz inozemstva.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2011 u 19:33
medomann nisam zaboravio. Najesen ti šaljem sjeme metasekvoje i ginka. Doma nemam ništa od toga, moram čekati da počne padati sa drveća. Evo sequoiadendron ti nudi sjeme metasekvoje sada. Mislim da nije kasno da probaš prvu rundu posijati još sada.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2011 u 21:17
MOžeš posijati i sada, ali možda je malo kasno, neče dosta narasti. MOžda 10cm. Inače u stručnoj literturi , piše termina sijanja metasekvoje 3.mjesec ispod stakla.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2011 u 16:19
Rado bih je posijao i sada, a krajem ljeta neke osjetljive vrste idu u garažu pod umjetnu rasvjetu i na toplo, ako ništa barem na toplo(jer sam tako zeznuo dobar dio biljčica jer su mi povenule u proljeće na suncu). Tako da ako i narastu premalo, neće se preko zime smrznuti.
Ja također volim više iz sjemena dobiti biljčicu, a s reznicama niti znam, niti sam išta uspio osim Salix babilonic-e. Reznice su mi privlačne jer se dobije godina dvije na vremenu.
Hvala za sjeme obojici!
"Sqd" šaljem adresu na PP
GROW!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2011 u 17:25
ako netko bude imao možda sjeme ili još bolje sadnicu za prodaju neka se javi.... KUPUJEM :o))
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2011 u 21:59
Metasekvoju ili sekvoju (mamutovac)? Imam oboje, ali sam ti iz Slovenije, blizu Krapine.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2011 u 09:49
Evo opet one moje sequoie. Nekako se počela sušit pa sam u brizi jer ne znam što je ni kako. Dosta slabo raste i inače, ima izbojke oko 2-3cm, ali to je premalo. Od kad sam je stavio na direktno sunce počela se sušiti, iako sam to radio postupno, tako da je ovo treća faza prema jačini sunca. Dolje di se osušila rastu novi izbojci, ali i oni imaju već smeđu nijansu, jedino ovi vršni su još zeleni. Uglavnom sve to iz rasadnika nekako stagnira.
 
GROW!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2011 u 10:12
Posadi ju čim prije. Ova tvoja bi odavno trebala biti presađena. Što ju duže držiš u tegli to će slabije izgledati. Sequoia definitivno nije biljka za teglu.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2011 u 12:35
Originalno poslano od člana sequoiadendron sequoiadendron napisao:

Metasekvoju ili sekvoju (mamutovac)? Imam oboje, ali sam ti iz Slovenije, blizu Krapine.
mislio sam na mamutovca... a koja je razlika tj kakva je metasekvoja?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.