Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mandarina
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mandarina

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 7>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2008 u 23:47
Dobro došla, mandarino.smile75
Pokaži nam sliku tvojih mandarina, sigurno ih imašsmile187
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Citrus reticula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Citrus reticula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2008 u 13:24
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Dobro došla, mandarino.[IMG]smileys/emot130.gif" align="middle" alt="smile75" />
Pokaži nam sliku tvojih mandarina, sigurno ih imaš[IMG]smileys/emot67.gif" align="middle" alt="smile187" />



Naravno.
Na vrh
bondi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bondi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2008 u 19:50
Evo da se pohvalim, imam i ja jednu malenu mandarinku, kupljenu prošle godine, sadnicu sam pronašla u jednom supermarketu, došla sam po kruh, a otišla kući sa kruhom i sadnicom mandarine. Cijelo ljeto sam ju marljivo zalijevala, i obradovala me sa osam preslatkih mandarina!
 
 
Na vrh
bondi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bondi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2008 u 19:51
 
Na vrh
bondi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bondi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2008 u 19:51
Mislim da ih u Rijeci nema puno.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2009 u 02:54
Vidim da od lani nitko nije posjetio ovu temu.Kako ja u vrtu imam 3 manderine koje imaju lijepe plodove eto stavljam jednu slikicu za sada zelenih manderinki.....
sutra je novi dan
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2009 u 02:06

 Može li mi netko reći kada je najbolje vrijeme za presaditi mandarinu? Iz Rijeke sam.. Moja je zasađena prije dvije godine, slabo napreduje jer joj valjda fali sunca ali je ipak dala 3 mala ploda. Muči se ona a i ja sa njom gledajući je kako slabo napreduje..Unhappy Možda još koji savjet za bolji napredak i više plodova.. Hvala svima!
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2010 u 23:46
Ne znam kakva su iskustva drugih uzgajivača agruma u Rijeci, ali mislim da za uzgoj nedostaje topline. Najbolje je presaditi na jesen ali pažljivo sa cijelim blokom zemlje i nastojati da blok bude kompaktan odnosno da se zemlja ne raspe. Presaditi ga u dosta veliku rupu u koju treba dodati 5 lopata zrelog stajnjaka i malo više od pola kg (zavisi koliko je stablo) umjetnog gnojiva N:P:K=7:14:21Dodano gnojivo izmješati sa zemljom, pažljivo staviti stablo na istu razinu kako je i bilo ranije, dobro ugazti nogama da se zemlja zbije i zaliti.
Presađuju se u pravilu mlađa stabla (2-3 god)
Možeš pokušati isto krajem veljače.
 Uspjeh zavisi najviše o tome hoćeš li ga upjeti iskopati sa čvrstim blokom zemlje. Držim fige! Ako uspije, na proljeće mu se može dodavati ono specijalno gnojivo za agrume.Smile
Na vrh
Jurica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 16 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 234
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jurica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 16:43
Moje iskustvo isto nije neko,ja sam svoju mandarinu iz tegle prošlo proljeće presadila u vrt(južna strana,zaštičena od bure),imala je plodove(možeš pogledati u mom vrtu),a sad čekam da vidim kako će dalje.Na proljeće ću dodati kompost,malčirati,a pognojim ju folijarno(preko lista).Stavi slikicu pa da pratimo što se događa.Inače isto sam u primorju(Jadranovo).
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2010 u 01:54
Pratim ovu temu od ranije, dugo nije nitko ništa pisao, pa me je ugodno iznenadio novi post...Vidim da se traže savjeti za manderinu i to za područje Rijeke....Ja sam isto iz Rijeke i imam 3 manderine u vrtu već nekoliko godina...Dobro su napisale Jurica i Terezija .....Treba presaditi u proljeće po napisanim uputama....Moje su manderine ove godine imale dosta plodova, bili su slatki i vrlo ukusni....Sunca nije nedostajalo..Evo jedne slike zrelih plodova manderine, slikano u listopadu prošle godine...
sutra je novi dan
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2010 u 23:55
Zahvaljujem se na pomoći i informacijama Tereziji, Jurici i Jagodi! Mandarina još nije presađena i čekam da ovo hladno vrijeme prestane. Nadam se da će biti sve ok kada je presadim pa vam se javim! Pozdrav!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 00:35
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:


 Može li mi netko reći kada je najbolje vrijeme za presaditi mandarinu? Iz Rijeke sam.. Moja je zasađena prije dvije godine, slabo napreduje jer joj valjda fali sunca ali je ipak dala 3 mala ploda. Muči se ona a i ja sa njom gledajući je kako slabo napreduje..Unhappy Možda još koji savjet za bolji napredak i više plodova.. Hvala svima!
 
Terezija, Jurica, Jagoda pomagajte!!! Što je najednom sada ovo kod moje mandarine? Kupljna je kao mandarina, dala 3 slatka ploda i sada kada sam je htjela presaditi vidim ovo što je na slici pa mi uopće ne liči na vaše mandarine! U čemu je problem? Što je ustvari ovo?
 
 
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 01:55
Voljela bi ti pomoći, ali se nerazumijem puno u voćke. Pričekaj da se netko javi sa iskustvom u vezi takvih biljaka.

Ako je biljka sada u tom stanju, a u jesen nije bila možda se smrzla. Ima biljaka koje se u prvim godinama, dok ne ojačaju zimi, moraju  zaštićivati. Ova zima je bila varljiva i dosta biljaka je po Rijeci uginulo i stradalo. Obilne kiše i onda smrzavnje.Confused

Ali možda netko znadne bolje o čemu se radi i možda se nešto može poduzeti.Embarrassed
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 02:29
Hvala na odgovoru! Muči me to što ona sada više liči na poncirus nego na mandarinu. Mlada je ali ne razumijem dali je ovo normalno da umjesto listova ima toliko trnja..?
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:28
a kako se održava limun?smile85
zna li netko....?
 
moj limun procvijeta i onda svi pupovi odpadnu
 
a o mandarini da i ne govorim skroz je zakržljala ima jednu malu granu bez listaiča a i bez života je ,čini mi sesmile48
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 00:18
Mira k eto me malo da pokušam pomoći.Ovo trnje koje se vidi na slici obično raste pri dnu biljke jer to je matična biljka na koju se cjepi manderina,limun,ili greip. Kod tebe to raste u vis pa ne znam što to znači.Ja obično te izdanke režem pa mislim da bi i ti to trebala odrezati da ti manderina ostane čista bez trnja.Drugo ti ne bi znala savjetovati.Moje manderine su u vrtu i preživjele su ovu hladnu zimu i uskoro će krenuti s vegetacijom....smile127
sutra je novi dan
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 18:47
Da, točno si rekla Jagoda! Ta biljka raste od dna  pa su mi savjetovali da je odsječem. Ja bih ga ( taj trn, matičnu biljku mandarine) sutra cijepila  sa mladicom mandarine.  Nabavila sam dobru sortu mandarine. Hoće li to biti u redu? Što vi mislite?
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 03:15
Odrezala sam matičnu biljku mandarine i sada jača. Malo više ima sunca  jer sam  grane drugog drveta koje su joj zaklanjale sunce odrezala  Nadam se da će dati koji plod... Ali sam kupila još jednu i zasadila gdje ima više sunca. Valjda će nešto biti od ijedne:)
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2010 u 00:04
Mira K, tek sam sad pročitala što se dogodilo s tvojom mandarinom.
Zapravo je i ne vidim. Ali, vidim podlogu na koju je cijepljena. Na slici je podloga Poncirus trifoliata koja je u tvom slučaju preuzela vodstvo. Kod sadnica a kasnije stabala izbijaju izboji i iz podloge. Njih treba uklanjati jer su agresivni i na kraju imaju glavnu ulogu a plemenita biljka slabi i propada.
Podloga je dio sadnice koji je pri tlu i od tla cca 30 cm. Na ovoj visini se cijepi i to se zove spojno mjesto. Sve što izbije ispod spojnog mjesta treba rezati kako bi se razvijala pitoma biljka ( iznad spojnog mjesta ).
Ako ti je ostalo još malo mandarine, probaj ukloniti sve izboje koji su na slici i imaju trnje. Budući ćeš rezidbom stvoriti rane, premaži rezove kalemarskim voskom ( kambisanom ). Nakon rezidbe, dodaj dušično gnojivo ( Urea ili Kan)
 ili ono specijalno gnojivo za agrume. Sretno i javi što se događa.
Podlogu P. trifoliatu ćeš lako prepoznati jer ima trnje.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2010 u 00:22
Pažljivo sam pogledala sliku i nije baš sve onako kako sam ja napisala jer sam na grani s trnjem koja je uglavnom bez listova ipak ugledala dva lista koja ne pripadaju poncirusu. Ne vidim odakle je izrasla ova grana s trnjem? Da li sa tla ili visoko kao što izgleda? Piši koju si mandarinu kupila, da li je imala deklaraciju i da li si je kupila u voćnom rasadniku?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.