Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Naranča
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Naranča

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Naranča
    Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 22:20
Budući od ljetos imam jednu naranču, a ne znam puno o njoj!

Ako ima iskusnijih voljela bi nešto više saznati o njoj!

Ja sam svoju smjestila u podrum jer sam ipak u Samoboru doma, da se ne smrzne! Lijepo se drži, ali primjećujem da su joj svjetlo zeleni listovi nekako drugačiji nego što su bili dok je stajala vani. Malo sam čitala i uvidjela da je nisam s ničim dohranjivala, pa... Vidjela sam par listova  da su otpali! Jeli je to normalno ili...

Savjeti su mi dobro došli!!! Sutra stavim i slikicu!!!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 22:36
andrea01,
meni je ista situacija ali sa limunom, isto su listovi poceli zutiti i opadati, a u prostoriji je na temperaturi od 10-15 stupnjeva. Imam 4 ploda na njemu...sutra i ja stavim slikicu.Valjda ce nam neko kakav savjet dati....
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 22:45
 Ja bih rado pomogla, ali nemam baš iskustva sa sobnim uzgojem agruma...sve moje slične biljke ( mandarina, naranča, limun) rastu na otvorenom i već su velika stabla..znam samo da ljeti kad je suša traže zalijevanje i ponekad bacimo malo umjetnog gnoja pod njih ( možda jednom godišnje - kad se sjetimo)
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2007 u 22:46
Andrea listici su joj otpali zbog velike promjene u temperaturi..
 
E sad vise ne bi bilo dobro prihranjivati jer bi trebala spavati zimski san..
 
a onda na proljece svakako prihraniti,ili joj mozes promjeniti gornji sloj zemlje..
 
ima za kupiti,mislim u baumaxu prihrana za agrume
 
 
maso,stavi i ti slikicu pa cemo vidjetiEmbarrassed
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2007 u 16:56
Evo napokon i moje naranče! Lijepa je, ali su joj počeli listovi otpadati i ovo ljetnos naraslo lišće je jako svijetlozeleno i žilice im se na listu jako vide...



A i pojedini listovi su se jako zafrkali!!!

Tibore, ja ne bih dirala gornji dio zemlje jer sam je početkom rujna tek zasadila u ovu posudu!!! Što misliš?
Jeli se trebam brinuti jer mi je već par listova opalo?


Ažurirao andrea01 - 17 Studeni 2007 u 16:58
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2007 u 18:21
Andrea,ja se više ne brinem za otpadanje listova. Ko što Tibor veli,promjena temperature.Bitno da ona preživi do proljeća(makar joj svo lišće otpalo) jer će u proljeće jako brzo potjerati.Na očigled.
Slažem se i u vezi prihrane da joj ne treba ali je treba zaljevati.Mislim da se listovi uvijaju jer joj vode treba. Nisam sigurna no gledajući po svojim agrumima,kad im je premalo vode listovi se poviju tako.
Iz mog iskustva oni i preko zime traže dosta vode,ja svoje zalijem nekad i 2x tjedno.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2007 u 18:54
Baš sam i ja išla čitati i tražiti malo nešto o mom problemu i u "Moj lijepi vrt" pronašla da se treba obilno zalijevati i tijekom zime da i najdonji dio korijena dobije vodu. Sad sam počela prvo zalijem od gore, a onda nalijem tanjurić ispod tegle. A počet ću da to radim 2x tjedno da vidim jeli će se izravnati ti svijeni listići.
Meni je ovo prvi put da imam nešto od citrusa, pa...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2007 u 19:04
Odnesi ga u kadu 1 tjedno i istuširaj ga.Koliko sam ih ja skužila vole prskane listova.Ma sve bude ok,moji su u proljeće užas živi no nakon mjesec dana se oporaveWink
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2009 u 11:53
 
 
Jedna mala naramča u vrtu moje mame odlučila je upravo sada procvjetati
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2009 u 00:01
Dragi forumaši, ljubitelji naranči, limuna i dr. agruma!
Ne bih vas htjela obeshrabriti ali agrumi ne uspijevaju u sjevernom dijelu naše zemlje nego do 43° sjeverne geografske dužine a to vam je kod nas južna Dalmacija. No, ni ondje se ne ide sa komercijalnom sadnjom naranči i limuna nego s mandarinom Unshiu cijepljenom na Poncirus trifoliata jer je ova kombinacija izdržljivija na niske temperature. Naranče i limuni se sade pojedinačno u vrtovima.
Otok, ako si na otoku naranča je "kod kuće". Ako je cvijetala u siječnju umjesto u svibnju znači da je patila ili od suše ili bolesti a ima i dr uzroka.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2009 u 08:02
Da ja sam na otoku, ali ne u Dalmaciji, nego na sjevernom Jadranu, otok Lošinj. Moj je otok poznat po agrumima, gotovo u svakom vrtu rastu naranče i limuni, mandarine, ima i grejpfruta i kumkvata. Sve je to i ove godine obilato rodilo, čak imamo i manifestaciju Dani limuna i naranče na kojima se izlažu proizvodi od agruma (likeri, džemovi, kolači i jela sa agrumima).

Prema tome tvoja teza da kod nas agrumi rastu samo u južnoj Dalmaciji ne drži vodu.

A ova naranča na slici iznenadila nas je cvijetom u ovo doba godine, ali ne bi rekla da je patila ni od suše ni od bolesti, sa nje su upravo ubrane zdrave naranče
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 00:10
[QUOTE=OTOK]Da ja sam na otoku, ali ne u Dalmaciji, nego na sjevernom Jadranu, otok Lošinj. Moj je otok poznat po agrumima, gotovo u svakom vrtu rastu naranče i limuni, mandarine, ima i grejpfruta i kumkvata. Sve je to i ove godine obilato rodilo, čak imamo i manifestaciju Dani limuna i naranče na kojima se izlažu proizvodi od agruma (likeri, džemovi, kolači i jela sa agrumima).

Prema tome tvoja teza da kod nas agrumi rastu samo u južnoj Dalmaciji ne drži vodu.

A ova naranča na slici iznenadila nas je cvijetom u ovo doba godine, ali ne bi rekla da je patila ni od suše ni od bolesti, sa nje su upravo ubrane zdrave naranče

Sudeći po tonu tvog posta , mislim da sam povrijedila tebe i agrume na Lošinju.Žao mi je jer mi to nije bila namjera.Kada sam napisala o području gdje se mogu uzgajati agrumi ,mislila sam na plantažni uzgoj a ne pojedino stablo. Ono što sam napisala nije moja izmišljotina nego znanstvena( "Agrumi" od J.C. Praloran ) Moguće je,ako je stablo zaštićeno i dobro njegovano, da i tamo uspije a k tome moramo dodati i globalno zatopljenje.
Naranča koja je procvjetala u siječnju izgleda ok.Međutim agrumi, iako nisu listopadni, zimi, kad se temperatura spusti ispod 13°C i to traje 2 mjeseca i više, ulaze u fazu mirovanja i vegetacija krene  kada se temperature podignu. Kod nas je to oko polovine ožujka. Prema tome , iako tvoja naranča izgleda lijepo onako rascvjetana, to nije normalno. Razloga može biti više. ConfusedJedan od njih može biti i gnojidba dušičnim gnojivom kasnije od srpnja.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 07:49

Terezija, nisi ti mene povrijedila, ja sam samo napisala činjenice. Normalno da kod nas nema plantažnog uzgoja, kod nas naprosto nema velikih terena za takav uzgoj.  Sliku rascvjetane naranče sam zato i stavila jer je neobično da cvate u ovo doba godine i iako imomo više stabala naranči samo je ona procvjetala.

Samo sam htjela da se drugi forumaši koji sade agrume ne obeshrabre, ima ih dosta i na kontinentu koji imaju limune, unose ih zimi u kuću i uspjevaju imati plod.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Veljača 2009 u 23:10
Slažem se sa Terezijom što se tiče cvjetanja agruma zimi.
U svom vrtu imam puno vrsta agruma.Moje je iskustvo da ako agrum cvjeta zimi od tih cvjetova nikad neće biti ploda.Ja ih otkinem (kad mogu, jer stabla su mi velika ) da rasteretim biljku i pripremim za pravo cvjetanje u svibnju.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2009 u 08:27
Kod uzgajanja agruma u kucnim uslovima, ne zaboravite da im treba dosta svjeltosti.Sto se tice opadanja listova nije strasno potjerace oni dok malo otopli.Kod mne se desavalo da ne ostane ni jedan list, ali kad otopli pa se iznesu na terasu to odmah pocne da buja.Cvjetici se pojave i bez listova.
Na vrh
Terezija View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 233
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Terezija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2009 u 00:49
Kod nas u južnoj Dalmaciji temperature oko nule i malo niže s jakom burom potpuno ogole stablo limuna (on je osjetljiviji od mandarine i naranče).
Kad temperature porastu u proljeće on obnavlja lisnu masu ali neće dati plodove. Zato je važno stablo zaštiti da ne dođe do gubljenja listova.
Može se oko stabla staviti zaštitna šuplja folija( kao ona u kojoj se drži krumpir) ali se treba dobro pričvrstiti zbog vjetra.
Slažem se s tobom Fatka  da u kućnim uvjetima treba osigurati svijetlost, što veći sud i temperaturu iznad nule za vrijeme mirovanja(zimi). Na jesen izbjegavati dodavanje dušičnih gnojiva jer dušik produžava vegetaciju pa biljka promrzne. Na jesen treba dodati kombinaciju N:P:K s najmanje dušika ( N).Kada bi bili zadovoljeni ovi uvjeti, mislim da bi se sačuvali listovi.
Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2009 u 07:39
dobro jutro svima. nova sa tu i da vam rećem da mi je baš drago da sam vam se pridružila. super ste. a sad imam jedno pitanje, imam naranču koju preko ljeta držim na balkonu, preko zime ju stavim unutra. prošle godine su se neke grane posušile pa sam ih odrezala i ove godine se malo oporavila, ali mi uopće ne cvate i jako slabo raste, uvijek je ista. zna li netko u čemu je problem??
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2009 u 15:31
jeli zna netko koliko se često treba presađivati naranča i jel se smije to napraviti na jesen?moj je baka donijela u kuću prije 3 godine.Prošle godine je imala ploda, a ove nije (pretpostavljam jer ju je stavila preko ove zime u podrum) ..Uglavnom, listovi su joj skroz požutjeli pa ne znam jeli će se popraviti ako je presadim?I da, nije ju nikad orezivala pa ako netko zna kada i kako to napraviti bila bih zahvalna Tongue
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2009 u 00:38
Logično, kad preraste sud treba je presaditi.
Najbolje je presaditti za vrijeme mirovanja vegetacije.To može biti sada pa sve do ranog proljeća.Bolje sad.
Ako su joj listovi žuti, vjerojatno joj fali željeza pa joj dodaj.
Mora biti na svjetlosti čak i zimi.
Ako je uskoro presađuješ dodaj joj malo " zimskog gnojiva", bez dušika ili sa vrlo malo dušika, na pr. N P K , 5 20 30.
Pred kretanje, u proljeće, dodaj joj dušično gnojivo ili ono za agrume.

Na vrh
martina1985 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 409
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1985 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2009 u 09:39
ovo je moja naranča. prek ljeta je vani na balkonu, a zimi naravno unutra. zaljevam ju normalno, ako ima koju suhu grančicu odrežem ju....čak i listove čistim, ali ništa. niti ne cvate niti daje plodove. zna li možda netko u čemu je problem??????????


     
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.