Početna stranica Početna stranica > Hobistika - Forum za hobi > Ostala hobistika > Razni hobi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pčelarstvo
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pčelarstvo

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pčelarstvo
    Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 09:00
Pošto ste veliki pirjatelji biljaka, jeste li ramzišljali da svoj vrt ukrasite barem jednom košnicom?

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 10:17
Pozdravljam otvaranje ove teme.

Molim te da nam barem malo približiš, pošto učiš praktično pčelarstvo, kako izgleda uzgoj pčela.

Svi znamo da je praksa jedno, a teorija drugo, a jedno bez drugog ne ide zato uz čitanje knjiga dobro bi nam došla i tvoja iskustva, dok ne steknemo vlastita.

Pčelarstvo je posebno dobro došlo i korisno za voćare, a vjerujem da ovdje ima još ljudi koji znaju podosta o ovaj temi, pa ih molim da se uključe.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 10:52
Božikovine,sad ste me ganuli.Moj otac i moj djed su bili pčelari.ali na žalost dalje nitko nije nasljedio ti ljubav prema pčelama.Ja imam u vrtu tatinu košnicu samo za uspomenu i ukras.Unhappy
Ovakve košnice još nikad nisam vidjela,moja je nastavljača.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 11:08
Otvaranjem ove teme nismo mislili na koemrcijalno pčelarenje nego na čisto amatersko. Mislimo da bi jedna do dvije košince dobro došla svakome vrtu a pogotovo voćnjaku.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 11:34
pa na amatersko i ja mislim
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 19:08
GT, spomenula si voćare.
Oni bi trebali obratiti pažnju na jednu posebnu vrstu pčela - solitarne pčele.
One ne žive u košnicama, nemaju maticu, ne roje se, ne bodu, nemaju radilice, već sve rade same.
Pojavljuju se u proljeće, najčešće s pojavom prvih cvjetova vrbe i voćaka. Aktivne su tjekom cvatnje voćaka pri temperaturi od 8 celzijevaca a poznato je da pčela medarica pri toj temperaturi ne leti.
Učinkovitost jedne solitarne pčele pri oprašivanju voćaka može se usporediti s 120 letačica pčele medarice.
Za oprašivanje 1 ha nasada jabuke potrebno je 500 ženki solitarne pčele ili pak 3 košnice pčela medarica(oko 60000 radilica).
Osobita je korist od solitarnih pčela kod oprašivanja kruške. Cvijet kruške luči miris koji pčele medarice ne vole a solitarnim pčelama ne smeta. Njima je bitno da je voćka blizu.
Kućice za solitarne pčele.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2011 u 23:32
Bio si vrijedan, ja to imam skinuto, samo me zanimalo hoću li te potegnuti da i to postaviš?

Evo uspjelo je.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2011 u 08:22
Ima još mnogo korisnih kukaca no večina ih smatra štetočinama ili nemaju pojma da postoje. Čudno je kako "obrazovani" ljudi mogu biti neuki. Najrađe bi imali sterilne vrtove i voćnjake. Onda to nazivaju eko, bio, prirodno, organski, sramota i špot!
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2011 u 08:11
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Božikovine,sad ste me ganuli.Moj otac i moj djed su bili pčelari.ali na žalost dalje nitko nije nasljedio ti ljubav prema pčelama.Ja imam u vrtu tatinu košnicu samo za uspomenu i ukras.Unhappy
Ovakve košnice još nikad nisam vidjela,moja je nastavljača.


Kaj čekate? Da ste pod hitno akitvirali košnicu.
Zujanje pčela će te podsjećati na oca i djeda a koristiti će i tvome vrtu.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 07:28
Idemo sada ozbiljnije s temom.
Prije donošenja odluke o uzgoju pčela, trebaju vam biti jasni ciljevi. Odlučite se zanima li vas dobit ili želite pčelariti radi gušta. Ujedno odvagnite koliko vremena i prostora imate na raspolaganju. Ograničenost jednog i drugoga ne mora vas odvratiti od držanja pčela, ali to će značiti da ne dolazi u obzir držati više od jedne ili dviju košnica i vrlo je mala mogućnost da ćete proizvesti dovoljno meda da vam se vaš hobi isplati.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 08:04
Ako želim samo za sebe, hoće li mi do 5 košnica biti dosta? Koliko vremena će mi oduzeti? Sad vjerojatno postavljam glupa pitanja, ne namjeravam to sad, možda za kakvih nekoliko godina. Već dugo to imama u planu, ali sam svjesna da to sad ne stignem. Kad se svi skuće i preuzmu svoje poslove i brige, ak mi ostane vremena onda svakako bi. Moj tata je nekad imao desetak košnica, još onih pletenih, starinskih.

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 08:40
Držanje pčela nije jako zahtjevna aktivnost(do desetak košnica). Uglavnom pčele se brinu same o sebi a naša uloga u tome je pčele održati zdravim i osigurati im potreban prostor. Pčele su milijunima godina živjele bez nas i otkrit ćeš da one uz vrlo malo uplitanja s veseljem proizvode sve što im je potrebno - i još uz to višak meda za nas.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2011 u 08:45
Željni smo znanja, učitelju gdje si?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2011 u 21:27
Evo, vratio sam se s "leda". Pucajte s pitanjima o pčelicama.
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2011 u 09:51
Počni sa osnovama.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 11:54
Najosnovnije je raščistiti sa samim sobom dali želimo pčele u svojoj blizini i jesmo li spremni uložiti nešto truda i nešto novčića za sami start.
Pčele su živa bića i nema smisla nabavljati ih i onda dignuti ruke od njih.
Korist od njih je višestruka, oprašivanje naših biljaka, med, vosak, pelud, ... O ostalim korisnim stvarima kasnije, prvo morate savladati osnove.
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 12:06
Jupi, pozorno pratim temu, samo dajte, Božikovine.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 12:31
Sljedeći korak je da posjetite lokalnog pčelara i da na njegovom pčelinjaku vidite kako izgleda pčelarstvo u praksi. Zamolite ga da vas savjetuje kakvu košnicu da nabavite i da bude vaš mentor.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2011 u 09:45
Pošto je slab odaziv na "pčelarstvu" pokušat ću vas privući sa nekoliok fotki.

Četa mala ali odabrana ...

Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2011 u 10:01
Se isplati sam raditi košnice, ako da, po kojim nacrtima? Nije mi problem napraviti bilo što od drveta, radim prozore, vrata, namještaj, vrtnu kućicu sam napravio... Jedino nemam susjeda ni prijatelja pčelara, koji bi mi pomogao u startu pa ću za sada učiti, sakupljati informacije i na kraju odlučiti hoću li držati pčele. Ako ne medarice, onda soliterne sigurno hoću.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,268 sekundi.