Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pachypodium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pachypodium

 Odgovori Odgovori Stranica  123 32>
Korisnik
Poruka
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pachypodium
    Objavljeno: 15 Studeni 2007 u 08:16
Pachypodium..
 
Po listovima je vrlo slicna olijanderu..
Ova biljka je vrlo otrovna...
Ljeti voli dosta vode,a tokom zime vrlo stedljivo,jer visak vode najcesce pokaze odbacivanjem listova..(to se vrlo cesto dogadja pocetnicima,ali dobra stvar je sto se brzo moze regenerirati )
Voli redovito prihranjivanje..
Presaduje se svakih nekoliko godina,s tim da joj je vrlo bitno da na dnu ima dobru drenazu..
Voli suncano mjesto ljeti i zimi..
 

 

 

 
slika sa net-a


Ažurirao administrator - 08 Siječanj 2008 u 14:56
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Geko View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 22 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Geko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2008 u 01:04
Meni je tak super pakipodium. Imao sam jednog koji je bio velik oko pola metra i na kraju ga je napala neka bolest i krepao. Ove godine sam si kupio novog ali je tak mali. Možda svega 20cm. Istina. Bode i muka mi je bilo kad sam ga presađivao. Sav se izbodem.
Inače Pachipodium lamerei spada u porodicu Apocynaceae-zimzeleni. U tu porodicu isto spada Nerium oleander-oleander, Adenium obesum-pustinjska ruža... Isto kao i oleander je otrovan.
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 22:28
Pachypodium -poznatiji kod nas kao madagaskarska palma

Porodica:apocyanaceae

Porijeklom je iz Afrika i Madagaskara
Sukulentne biljke karakterističnog izgleda sličnog kaktusima osim što se na vrhovima nalaze listovi u obliku rozete.

ukupno ih ima oko 20ak unutar roda.Karakteristično je kao i za cijelu porodicu Apocyanaceae da sadrže otrovni sok.

Za vrijeme mirovanja odbacuju listove najčešće zimi, mada mogu i ljeti kad su suše radi održavanja vlage.
 Cvjet je sličan olianderovom  i može biti žuti,bijeli i ružičasti.

Zemlja za uzgoj mora biti propusna kao i za sve kaktuse ,a zalijevanje zimi umjereno dok ljti čk i dosta obilno.Naravno bez zadržavnja vode u podlošku

Mjestomu mora biti što svijetlije pa čak i puno sunce nakon aklimatizacije.

Najčešći je u uzgoju Pacypodium lamerei,dok su ostali manje zastupljeni zbog svoje rijetkosti ili specifičnih zahtjeva.
  Pachypodium lameri na veliko se uzgaja u komercijalne svrhe.Stablo mu je oblika flaše uglavnom nerzgranato jer se grane razvijaju samo nakon cvatnje koja je u uzgoju vrlo vrlo rijetka.Stablo je obraslo trnjem......

Bolje je nabaviti biljku iz uzgoja nekih kaktusara nego u velikim lancima jer su biljke uzgojene u Nizozemskoj osjetljivije zbog forsirsnog načina uzgoja....
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 13:23
ja je imam a svidjela mi se jer sam citala o njoj na jednom drugom forumu. Ovu zimu odbacila je sve listove- jednostavno sus e posusili jedan za drugim i otpadali a evo sada tjera nove i to od vrha. pojavio se cuperak na vrhu kaktusa tako da osim bodlji sada ima i ponesto kose

Zimi ju treba jako malo zaljevati a ljeti nesto cesce i staviti joj zemlju za kaktuse.
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2008 u 00:18
Obozavam pahipodijume... ovo je moja trojka:
Na vrh
maraskinoo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Rujan 2008
Lokacija: Cocos (Keeling) Islands
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maraskinoo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 18:00
zna li tko moze li ova biljka prezivjeti zimu u dalmaciji,cisti jug,puno sunca,zasticena od bure?
Na vrh
ančica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Rujan 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ančica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2008 u 20:12
imam i ja prekrasnog madagaskarca, moj svake jeseni odbaci listove,a u proljeće ih redovno dobija, i bude bogat cijelog ljeta, a sa prvim danima jeseni listovi ča, ali mislim da sam negdje pročitala da ima dvije vrsta madagaskaraca, oni koji imaju lišće cijelim tijelom mjestimčno i oni koji dobijaju listove samo na vrhu.
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2009 u 13:34
Originalno poslano od člana ančica ančica napisao:

imam i ja prekrasnog madagaskarca, moj svake jeseni odbaci listove,a u proljeće ih redovno dobija, i bude bogat cijelog ljeta, a sa prvim danima jeseni listovi ča, ali mislim da sam negdje pročitala da ima dvije vrsta madagaskaraca, oni koji imaju lišće cijelim tijelom mjestimčno i oni koji dobijaju listove samo na vrhu.
 
Pachipodiujuma ima 20ak vrsta Smile
Malih, velikih, krumpirastih, svakakvih.
 
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 08:58
Stigao kao poklon Smile, odbacio nekoliko listica jer sam procitala da se zaliva retko (leti na 15 dana) a sada procitah Tiborov post da ga leti teba cesto zalivati Confused. Kako da ga zalivam ubuduce?
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2009 u 09:09
Ja imam jednu minijaturnu još od ranog proljeća - ne napreduje uopće, ali izgleda lijepo-živo, zaljevam je jednom tjedno, možda bi trebalo češće.
 
Mimar tvoja je prekrasna, bogata - puno ljepša od moje malecke.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2009 u 14:59
Madagaskarska voli puno sunca , a zato i dosta vlage ljeti. Zimi treba paziti da bude na toplom i manje  zalijevati. Druga posebna njega nije potrebna. 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 17:04

Imala sam jednu malecku i ove godine mi je smrzla. Naravno da sam je odmah stavila na šalabahter i čekala priliku. Nisam ni u ludilu mislila da će mi se pružiti danas, kad gle ljepotice od sigurno tridesetak cm za 37,00 kn, naravno da je došla samnom doma.

 
Deblo joj je promjera 6-7 cm, a visoko oko 20 cm, jednom riječi krasno i jeftino (no dobro u dvije riječi).
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
joope View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 92
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje joope Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 18:16
Prekrasna ti je Heart
Imala sam i ja nekad daaavno takvu, a sad imam malecku visoku svega 6cm. Cilu zimu mi je na prozorskoj dasci kraj radijatora, nadebljala se i čini se da joj super paše to mjesto.
Jesi to kupila u nekom centru?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 18:39
Evo i mojih

Imala sam jednu baš jako malu, prošle zime stavila sam je u kuću, otpali su joj svi listovi, mislila sam je baciti, ali ona se potpuno oporavila.
Savjet - ako su izgubile listove, ne gubiti nadu, vjerovatno će se oporaviti



Kasnije sam naišla na neke baš jako jeftine, pa sam kupila još dvije.
Sada su sve tri jednako velike i ove zime se jako dobro drže - dvije su vani, a jedna u hladnom hodniku, sve izgledaju jednako




Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 18:43
Zna li netko koliko one mogu narasti?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 19:52
Originalno poslano od člana joope joope napisao:

Prekrasna ti je Heart
Imala sam i ja nekad daaavno takvu, a sad imam malecku visoku svega 6cm. Cilu zimu mi je na prozorskoj dasci kraj radijatora, nadebljala se i čini se da joj super paše to mjesto.
Jesi to kupila u nekom centru?
Da Jope, mi u Rijeci imamo neki vrtni centar na Viškovu, tamo je kupljena, i zaista je velika za te novce.
 
Otok tvoje su prekrasna, da i mene bi zanimalo koliko može narasti, jer ova moja je vaće sada ozbiljna biljka.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 21:08
A kad bi mi procvjetao, gdje bi mi bio kraj?

Slika sa neta


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 21:21
Malo sam tražila, pa sam našla:

U svojoj domovini doseže visinu od 10 metara. Kao sobna biljka doseže nakon 10 godina visinu od oko 1 metra. Može se desiti da se kod visine od oko 120 cm pojave lijepi bijeli cvjetovi.

Podnosi topli zrak od grijanja i ne mora prezimiti u hladnom prostoru.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2011 u 21:45
Otok hvale vrijedna informacija, konačno jedna biljka koja mi može zimi biti u toplome, baš ti hvala - visina oko metra? Cvijet? To ću samo sanjati.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2011 u 08:41
Ljepe biljkice imate
Naišao sam na netu na podatke da uz povoljan tretman i uvjete uzgoja godišnje poraste i preko desetak cm, a nađu se situacije kad procvatu i nešto manje od metra, ali uglavnom starije od 7 godina
Zimi dosta često znaju odbaciti listove ali to nije nikakav problem jer na prolječe stvara nove i ponovo sva prolista

Uploaded with ImageShack.us

Ovo je moja bodljikava palmica, visoka je 17cm i sada boravi u prostoriji gdje je 17-20*C
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 32>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.