Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Paulownia tomentosa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Paulownia tomentosa

 Odgovori Odgovori Stranica  123 23>
Korisnik
Poruka
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Paulownia tomentosa
    Objavljeno: 16 Studeni 2007 u 16:52
Evo da započnem temu o ovom prekrasnom drvetu..... U blizini kazališta u Vž ima takvo drvo puno sjemenja koje ja na žalost ne mogu pokupiti (iz objektivnih razloga,naime malo me muči visina) ali dobro...to bi se riješilo.Nego, tko zna više o njemu,koliko brzo raste,oblik,konačna visina a najviše koliko bi mu trebalo da izraste iz sjemena u drvo pristojne veličine koje cvate prekrasnim plavo-ljubičastim cvjetovima itd,itd....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2008 u 17:19
Paulownija raste jako brzo, za koje 2-3 godine vec imate drvo za hladovinu i poprilican prirast precnika drveta. Ima malu specificnu gustinu za tri godine dostigne i do 35 cm prečnika. Izrazite osobine prirasta pa ako trebate drvo koje će brzo ozeleniti vaš prostor onda je Paulownija pravi izbor
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2008 u 10:01
Ja posijem ali tesko da mi ojaca biljka i prezivi.Prosle godine sam uspjela dvije biljke da odrzim ali mi preko zime uginuse pa sam ljuta zbog toga.Mozda ih je vlaga ubila ali ne znam.drzala sam u hladnoj prostoriji.
Na vrh
sasa View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sasa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2008 u 00:05
Ne znam kako ide iz sjemena ali gore navedena iskustva su iz sadnica.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 16:38
ja sam dobila sjeme
i posijala sam izniklo je za jedno 20-25 dana
i postotak klijanja je 100 %
e sad se borim sa tim da mi ne proraste
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2008 u 19:36
Paulownia Flowers%20and%20old%20seed%20pods%20of%20Paulownia%20tomentosa

I kod nas u Zadru u parku Gospe od zdravlja postoji prekrasno stablo .
Mnogi turisti zastanu i slikaju jer je stvarno dekorativna s prekrasnim svijetlo ljubičastim cvijetovima...smile84
slika http://en.wikipedia.org/wiki/Paulownia_tomentosa
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 10:02
Jučer smo naletili na ovo drvo! Nema listova-još, a cvjetovi su zatvoreni.








Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 15:22
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 15:27
Da, Paulownia, ima je u Dbk-u dosta po nasadima, čak je možda samonikla, a ne posađena. Ove smeđe "šiškice" su zgodne za suhe aranžmane....... Volim to drvo.....Thumbs%20Up
Na vrh
ljubica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 10:06
Molim pomoć!
 
posijala sam sjeme sa jednog drveta koje raste u kontnentalnoj klimi(Slavonija)
niknulo mi je par biljaka, sad su od 40 do 60 cm visine .
Da li ih smijem ostaviti vani u zemlji gdje su izrasli ili mora prezimiti u toplom.bilo bi mi žao da ih izgubim jer stvarno odlično napreduju za sada. Miskila sam ih samo nečim zaštititi .
Zna li netko mogu li prezimiti vani?
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 11:52
...teško je tu odgovoriti....nisam nikad sijala  i  sadila,   samo mogu reči što vidim u mom gradu ( Dalmacija)....ovo stablo raste na mnogim mjestima, ogromna su, teško je doći do sjemenki zbog visine,  našla sam jedno mlado koje je već moje visine na sjevernoj strani brda po kome zimi dere bura....znači naraslo je iako po buri temp padne nekad ispod 0,  njegova slika je na temi Samoniklo bilje......
 
....a stabla su predivna kad procvjetaju.....
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 11:57
ljubice pošto ih je više najbolje da neke ostaviš u vrtu a neke presadiš u posudu i staviš negdje u kuću ali mislim da je bolje u negrijani prostor
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 11:18
Ljubice, meni su rekli da prve godine nakon nicanja stavim u zatvoren prostor, a tek iduće godine na proljeće da presadim van.
I tako bih napravila da je niklo, ali nije!Cry
No znam gdje ima sjemenkica pa bum pobrala i ponovno posijala!
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 09:11
Zašto posaditi paulovniu:
jer u proljeće ne golom drvu ima prekrasne plavo lila cvjetove
jer se nakon toga pojave jako dekorativni plodovi
jer ljeti veliko lišće daje lijepu hladovinu
jer u jesen otpadne lišće, a tada nam sunce ne smeta
i najviše zato jer jako brzo raste i uskoro ćete biti ponosni na zaista veliko stablo koje ste sami uzgojili
 
Ja sam svoje posadila iz grane koja izbije uz deblo. Sjeme nisam sijala, ali je ove godine u ljeti samo isklijalo svuda po vrtu, presadila sam nekoliko biljčica i danas su velike oko pola metra.
 
Samo oprez, pažljivo odaberite mjesto za sadnju, naraste zaista brzo i veliko, moje je danas više od kuće (prizemlje i dva kata), ispod njega u hladovini odlično uspjevaju hortenzije, a na proljeće cvjeta cvijeće iz lukovica.      
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 12:14
Ja imam sjeme pa bih ponovo posijala.Ako neko ima iskustvo da nam kaze.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 15:07
Pročitala sam da je paulovnija idealno drvo koje prerađuje puno CO2 u kisik, a pogodna je za sadnju uz objekte jer ima okomit korjen pa ne podkopava.

U Kini (čini mi se) se to drvo sadi kad se rodi djevojčica. Kad se djevojče udaje drvo se posiječe jer je veličina debla tolika da je dovoljna za izradu namještaja I tak to (ne)sretno djevojče dobi aštefirung.LOL

Ja sam se proljetos zaljubila u njegov cvijet koji i nije tako malen, a plodovi i čahure od plodova su proizvodile zvuk na vjetru ko zvečka tj. mislih "čuvari snova" od bambusa. Prekrasno.
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2008 u 21:30
Da li je neko sijao ovo drvo?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 08:11
Ja jesam, ali mi nije niklo.
Nema ga za kupiti trenutno ni u jednom vrtnom centru.

Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2008 u 18:21
a da zamolimo OTOK za sadnice kad već svuda niću? Otok jel može kakav deal?
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2008 u 08:33
Šta mi radite
Natjerali ste me da jutros prije posla uzmem grablje i pokušam sa balkona dohvatiti plod paulovnie (drvo je jako visoko a donje grane smo rezali)
 
E, pa taj plod je sad suh, otvoren i prazan.
Ja nikad nisam sijala paulovniu, posijala se je sama. Nikla je ove godine u ljeti u loncima sa cvijećem, najviše u onima sa sukulentima (pretpostavljam da im je za nicanje odgovarala zemlja pomiješana s pijeskom).
Mislila sam da se to rasijalo jedno ljetno cvijeće koje je raslo u loncima u dvorištu, a kako mi se to cvijeće jako sviđalo mlade sam biljčice presadila
s namjerom da ih imam što više i da ih darujem kolegicama.
Međutim, kad je počelo rasti, a lišće dobilo veličinu dlana shvatila sam o čemu se radi, pa sam ostavila samo par komada.
 
Nisam sigurna što je u stvari sjeme, naime plodovi su krcati nečeg vrlo, vrlo sitnog kao prašina. U nekim sam plodovima koji se još nisu raspuknuli jutros našla nešto što mi više liči na sjemenku - po dva komada u svakom
plodu.
 
Na internetu sam pronašla da odraslo drvo na godinu proizvede 20 miliona sjemenki, a da u jednom plodu ima 1.000 sjemenki i da ih raznosi vjetar.
 
Ako je tako, bit će sjemenki za sve članove foruma.
 
Zato, vi koji ste sijali, javite se kako izgleda sjemenka, pa razmjena počinje
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 23>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.