Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - početnik - savjeti korak po korak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


početnik - savjeti korak po korak

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Klara 32 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klara 32 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: početnik - savjeti korak po korak
    Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 10:57
Pozdrav svima! Nova sam na ovom forumu, kao što sam i apsolutni početnik u uzgaoanju cvijeća i uređivanju balkona pa molim moderatore da temu premjeste ako nije na pravom mjestu a sve vas, znalce, za korisne savjete i to u stilu: korak po korak Smile.
Po prvi put imam u stanu (ZG) lodju okrenutu na istok, duljine 7m, sa već ugrađenom žardinjerom u zidu ograde lodje (ako me razumijete na sto mislim).  Ona je duga cijelom duljinom lodje, široka koliko je širok taj zid i dubine cca 30-40cm.
Kako se nikad nisam imala prilike baviti cvijecem i biljkama, nemam ideju sto posaditi, kada i kako, a stvarno bih se htjela upustiti u te vode, sad kad vec imam priliku.
Dakle, sto bi mi preporucili da napravim s tom zardinjerom u ovo doba godine? Da li se vec sad moze nesto posaditi, sto moze prezimiti? Sto i gdje nabaviti?
Od mog vrlo skromnog poznavanja bilja, samo znam da bi htjela imati koji grmic lavande i ruzmarina, ako je to moguce u ovim uvjetima  (i kad se to uopce sadi i gdje se nabavi?) i mjesta za sezonsko cvijece u proljece. Sve ostalo, molim da mi predlozite.  Od susjeda u zgradi sam vidjela da imaju puno malih cempresa, i tako nekih zimzelenih biljaka.
Molim dakle savjet: odakle krenuti u ovo doba godine u uređenju balkona? sto i gdje nabaviti i kako posaditi?
Hvala puno unaprijed svima!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 13:12
klara dobro nam došla

za ovo doba godine, mislim da je jedan od izbora erika
http://www.gardenstew.com/plantstew/pimg/ps-l/9000768_0.jpg,
krizanteme, maćuhice...
bršljan ti cijelu godinu može stajati u žardinjeri kao okosnica, samo mjenjaš sezonske biljke uokolo njega

sada možeš saditi i lukovice (visibabe, narcise, tulipane i ostale vjesnike proljeća) koje će te u kasnu zimu razveseliti kad pogledaš kroz prozor

sigurno će se javiti i drugi forumaši sa svojim prijedlozima

a nabaviti biljke možeš u trg. centrima tipa pevec, baumax... kod vas u zg ima i bauhaus i druge firme

ili kad odeš u spizu/nabavu namirnica, npr. u kauflandu, većem konzumu...
ili na pijaci/placu, u cvjećarnama...
Na vrh
Sanja123 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 2021
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sanja123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 14:16
Dobrodošla na forum. Što se tiče lavande i ružmarina, ja ih imam na otvorenom cijele godine u Baranji gdje zime budu i do -20 i veoma oštre. Dok su mlade biljke ih preko zime štitim (napravim okvir koji se nigdje ne smije dodirivati sa biljkom jer inače na tom mjestu propadne, a na dnu ostavim slobodno da ima zraka). U žardinjeri će biti veoma osjetljive, te ih zbog toga treba dobro zaštititi. Ne vidim razloga zašto onda ne bi mogle uspjeti i u ZG gdje su zime ipak blaže, a i balkon će ih štititi. mali sabjet: U Kauflandu ponekada budu akcije pa male sadnice prodaju po 5 kn kao što sam ih ja kupila. Za nekoliko godina narasle su mi promjera oko 2 m.
Pozdrav
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.
Na vrh
Klara 32 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Listopad 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klara 32 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2011 u 08:52
naljepse zahvaljujem na savjetima
kad krenem u akciju sadjenja ovih dana, svakako cu trebati jos koju korisnu informaciju
hvala jos jednom!
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,438 sekundi.