Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Spremanje kaktusa i sukulenata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Spremanje kaktusa i sukulenata

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23242526>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2015 u 14:10
Antonija, imali ste pravo nevrijeme u Dubrovniku. Dead  Ali kao što kaže Josipa do sljedeće jeseni će biti sve obnovljeno i siguran sam još ljepše. Smile

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2015 u 09:28
naravno i ljepse i ideje bolje...ja svakim danom dobijem poneku idejicu...svi smo takvi cvjetoljupci...smile76
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2015 u 10:16
Antonija, moj ti je savjet da nište ne čupaš i bacaš...očisti sve ono što vizualno kvari dojam, ali ništa ne čupaj s korijenom...možda se radi samo o površinskim ozljedama...aeoniumi se u čestim slučajevima dobro i brzo oporave od laganog smrzavanja uz malo orezivanja, kalanchoa možda potjera iz korijena...držim fige!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Siječanj 2015 u 13:19
To što je Sara napisala je sigurno dobar savjet. Approve

Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2015 u 15:27

I ja sam prvo pomislila ovo kaj je Sara napisala.
Nemoj ništa dirati i pričekaj proljeće - možda te iznenade  Wink.
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
minimal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Kolovoz 2014
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2015 u 19:02
da li mi može neko dati savjet gdje trebam smjestiti sada tijekom zime kaktuse? da li moraju biti na hladnom? sa suncem ili bez? zalijevati ili ne ?

hvala na odgovorima 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2015 u 20:04
minimal, u pravilu kaktusi zimuju na negrijanom mjestu, da je temp. otprilike od 5 - 10 stupnjeva i bez zalijevanja
moraš paziti da ih u te uvjete staviš suhe, znači, ako su ti nedavno zaliveni i još mokri, najbolje da se osuše na sobnoj temperaturi  i tek onda idu u taj negrijani prostor

bilo bi dobro da je svjetlo, ne treba biti sunčano

a ono "u pravilu" na početku je zato jer postoje neke vrste koje i zimi trebaju malko više temperature od drugih vrsta, npr. uebelmania

Na vrh
minimal View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Kolovoz 2014
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2015 u 22:41
U redu.hvala na odgovoru :)
da li može nastati do većih problema ako mi je temperatura poviše 10 stupnjeva,oko 12-14?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2015 u 08:10
nema na čemu,

ne, ne bi trebalo biti problema
mislim da je nabitnije to da temperatura ne ide previsoko, npr. preko 15 jer onda nemaju onu fazu mirovanja koja im je potrebna, da bi cvjetali npr.,

kad im je dovoljno toplo, oni rastu, ne spavaju, a u zimskim, periodima nema drugih uvjeta koji su im potrebni za zdrav rast - dovoljno svjetla, onda se izdužuju, blijede, deformiraju i slabe

u prirodi faza mirovanja im je dug period bez kiša, mi im imitiramo te uvjete sa tim odmorom na hladnom i suhom preko zime
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2015 u 16:06
Moji kaktusi i sukulenti i ove godine, kao i prethodnih, zimuju na natkrivenoj terasi, zaštićeni od kiše, a više ili manje zaštićeni od vjetra





Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2015 u 18:30
 i preljepo izgledajuThumbs Up
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2015 u 19:08
 aralija
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 06:43
Godi im taj način zimovanja. Predivni su. smile91
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 09:43
kako su lijepi majko mila...stvarno predivno...nisam znala da se tako moze kombinirati kad su me moje forumasice darivale sad i sama pravim kombinacije....al tvoje su za primjer..predivne...

divno je biti nekome nesto....
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 10:18
hvala vam bugicaza5, JosipaNu Hug
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 20:22
moon blago tebi i svima uz more na takvoj klimi.moji su u negrijanoj zatvorenoj terasi.noćas je bilo jedva 3 stupnja.za sad su dobro jedino nikad nisam sigurna sa zalijevanjem
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 21:13
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

moon blago tebi i svima uz more na takvoj klimi.moji su u negrijanoj zatvorenoj terasi.noćas je bilo jedva 3 stupnja.za sad su dobro jedino nikad nisam sigurna sa zalijevanjem
Biti će oni dobro njima i kratki minsi draga ajama ne smetaju, nemoj ih zaljevati često ako se nisu  smežurali a ako jesu dodaj im malo vode ( nemoj da curi iz rupa već navlazi površinu) odmah ujutro po danu je temp veća, zemlja će se navlažiti i oni će uzeti koliko im treba a korjen neće truliti, recimo pola čaše mlake vode (jedan dcl) ako je cvjetnjak veći a ako je kao onaj u kojem se kupuje i  maje od pola  toga, Bolje je da se smežraju nego da propadnu, zapravo htjela sam reći da temp. od 3 - 10 C je idealna za prezimljavanje, ja mojih u primorju zalijem svakih petnajestak dana ali moje su temp. veće i imaju više sunca mada vani iznosim samo one kojima je neophodno sunce (aeoniume) ostalima što bog da, da
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 21:47
ajama moji budu i na nižoj temperaturi, noći kod mene često su u nekom manjem minusu povremeno i do -6, a bilo je i -9). Najvažnije je da su, u takvim uvjetima kakvi su kod mene, suhi, bez ikakvog zalijevanja i da su koliko je moguće zaštićeni od vjetra. Kroz ovih par godina - to bi bilo moje iskustvo s ovim primjercima koje imam i uvjetima koji vladaju kod mene.
Da imam mjesta i da je k tome još i adekvatno za zimovanje biljaka, vjerojatno nikada ne bih eksperimentirala i ostavila ih ovako na terasi, pa ne bih niti znala da mogu preživjeti zimu na taj način. No eto, ja unutarnjeg prostora, a kamoli još i adekvatnoga nemam i jako sam zadovoljna što mi moje najdraže biljke mogu ovako opstati.

Kod aralije klimatski uvjeti su još bolji, tj. puno bolji, a onda opet ovisi o imanju ili ne prostora za vanjske uvjete zimovanja.

Mislim da je tvojima također lijepo na unutarnjem zimovanju pri temperaturi koju si navela. Ja ih generalno ne bi zalijevala, pogotovo ako su u većim cvijetnjacima. Jedino one u manjima - možda tek jednom mjesečno (govorim o sukulentima, kaktuse uopće ne treba zalijevati) Ma ja uopće ne sumnjam u tvoju prosudbu da li im treba mrvica vode ili ne, ti si već veliki "cvjetni vuk" i znaš kad vidiš biljku što joj treba, a što ne.

Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 23:01
Moon draga stvarno moji su uvijeti bolji od tvojih , ove zime dva - tri dana bilo je do -5. Imam prostorije (stubište, manji stančić s dosta svijetla ) gdje temperatura ne pada ispod 8C i kad je bio ovakav minus pa im je potreba za vodom ipak potrebna ali tek kad vidim da im  list pomalo klone i onda (vodu ostavim kog radijatora kroz dan, stopli se a kako noću ne grijem jer nema potrabe) ujutro dobiju mlaku( dozu inzulina)vodu ali stvarno na kapaljku jer i kod mene su cvjetnjaci veliki. Ove godine experimentiram s aloama i one su vani (ima mjesta i za njih) njih sam zalila jednom za sunčana dana kad je temo. bila +15 . Kaktuse i ja uopće na zaljevam (na suhom su iako se ove godine nikako riješit kišurine) i oni su ostali ovu zimu vani , ja to zovem stres-test ,LOL
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2015 u 23:45
aralija, kod tebe je super, proljetno, a po izgledu tvojih biljaka vidi se da ti točno znaš što njima trebaClap
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23242526>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.