Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Spremanje kaktusa i sukulenata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Spremanje kaktusa i sukulenata

 Odgovori Odgovori Stranica  123 26>
Korisnik
Poruka
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Spremanje kaktusa i sukulenata
    Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 16:26
Nisam našla temu za spremanje kaktusa i sukulenata,istina je da smo na mnogim topićima razmjenjivali naša iskustva sa spremanjem al mislim da je bolje ovako,da ovdje kažemo kako tko od nas tretira svoje kaktuse i sukulente u zimi..ja sam jučer sklonila sa kiše sve,al danas je dan sunčan i ponove sam vratila sve na sunce.E sad ono što mene zanima je,dali ja smijem svoje kaktuse i sukulente i dalje zaljevati ako je vrijeme sunčano i supstrat se isuši .
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 19:40
Kamenjar,ovo je jako teško pitanje za mene,jer nas dvije ne živimo u istim klimatskim uvjetima.S obzirom da ja moram sve pospremati na hladno,kaktuse prestajem zaljevati barem tjedan dana ranije da se zemlja potpuno isuši.Jedini kaktus koji kod mene nije na hladnom je melocactus,jer on treba više temperaturu zimovanja.Što se tiče sukulenta tu su mišljenja različita,a u pravilu bi trebalo biti slično kao i kod kaktusa.
Kako ipak nemam tako veliki hladni prostor za zimovanje,dosta mojih sukulenta je u kući na toplom,ali na samom prozoru,pa oni se ipak moraju koji put malo zaliti,ali tu sad dolazi do opasnosti da se izduže,jer im tu ipak nije dosta svijetla,a na toplom su i rastu.Evo,ja sam rekla kako ja postupam sa svojima,pomogla bi i tuđa iskustva.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 20:34
ja većinu svojih kaktusa i sukulenata 8a pri tome mislim na bar 90 % biljaka mesnatica koje imam) unosim na svijetlo, negrijano stubište, naravno zatvoreno je
tamo budu cijelu zimu i jako rijetko ih zalijem, kaktuse možda jednom u 20 - mjesec  dana, a sukulente češće - svakih 15 - 20  dana, ali jako malu količinu vode im dam...


Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 20:52
ja sam ove godine odlučila da neću više biti maćeha mojim kaktusima i sukulentima. prošle zime sam mali dio manjih stavila u jednu policu, vani, barem nisu kisnuli. one velike koji po visini nisu mogli stati u policu ostali su vani na svim vremenskim prilikama i neprilikama. ove godine planiram svih unijeti u negrijano podkrovlje. neću ih još unositi, kad dobro zahladi tek tad.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 21:12
Evo i mog mišljenja: Kako imam preko 150 što kaktusa, što sukulenata imam naravno i veliki problem. Jako su mi dobro lani opstali u improviziranom stakleniku (zaštićeni dio dvorišta-polica od siporeksa, a napred termopan staklo) temperatura je bila najhladnija oko 0 do +1.
Jedan dio je pak bio u maloj hladnoj prostoriji ispod stepenica, koja je bez prozora, pa sam im svaki dan palila neonsku rasvjetu oko 10 sati dnevno, koja zadovoljava dovoljan spektar boja-svjetlosti dnevnog svjetla. Tu su bile isto tako dosta niske temperature.
Ipak neki nisu preživjeli, ali vrlo mali broj, a zaljevala sam ih malo i to jednom u dva tjedna, a kad je bilo lijepo, sunčano vrijeme i više temperature vrata  prostorije su bila otvorena, a stakla odmaknuta.
 
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2011 u 22:38
Evo da se javim i jaWink! Ono malo kaktusa što imam nosim u šupu.Zidana hladna prostorija s prozorima.Lani sam jednu vazu s nekoliko kaktusa ostavila u kući i dobili bube...Confused.
Sukulente spremam na terasu.Zaštićeni su zidom (u kutu su), pokrivena terasa krovom a njih umotam folijom, koja služi tome, zaštiti biljaka. Zalila sam ih malo, svega nekolicinu puta i to naravski kad su temperature bile nešto više. Prošlu su zimu svi preživjeli tako.   
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 03:19
znam da se kaktusi ne bi smjeli zalivati zimi, ali puno mojih su tek mali "picmoljki" i mislim da im je koja kap potrebana da bi preživjeli

a kod dodavanja vode u zimskom periodu, pogotovo u zatvorenom je jako bino paziti na vrijeme vani - kad su doba magla, kiša tj. vlažno vrijeme jako se sporo suše pa je potrebno izbjegavati te periode za "zalijevanje"

i pod zalijevanjem treba davati stvarno jaaaako male količine vode - bolje par puta koja kap, nego jednom previše zaliti

ja se obično služim špricom pa samo malo pošpricam po površini zemlje ili ulijem malo vode u podložak
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 04:16
Evo vam knjigica o gajenju kaktusa. Nadamo se da će vam pomoći kod prezimljavanja kaktusa.
Objavljena je više puta i na više mjesta ali nekak se slabo čita. Valjda su slova presitna ili mi prebrzo pišemo?!
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 07:24
Božikovine,mi smo tu knjigu odavno pročitali,nisu slova presitna,niti pišete prebrzo,ali smo mi ovdje napisale svoja iskustva.Nema svatko od nas idelna mjesta za kaktuse,ni zimi,ni ljeti,pa zato ovo pišemo.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 08:53
Božikovine ova tvoja knjigica je super. Ali ako se želim nešto naučiti moram ju stalno čitati. Možda bi bilo dobro kada bi svaku temu o kaktusu otvarali sa tom knjigom. Ozbiljno to mislim, što sam stariji to teže pamtim. Nije vrag da se čovjek ne bi nešto naučio ako bi ju barem 10X pročitao. Čista petica za link.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 09:14
Je knjiga je super i korisna, ali kako kaže Mali Kaktus svatko od nas ima potpuno različite uvjete.Klimatski i prostorno, pa je zato dobro da izmjenjujemo iskustva.
Ja, na pr. nisam znala da i kaktuse napadaju bube. I kad sam to ovdje pročitala, žalile se se neke forumašice, odoh pogledati i...Angry
Da ne kažem kako su mi u idealnim uvjetima prošle zime moji preživjeli a od MMK jedan sagnjilio... isto tretirani, na istom mjestu.Confused
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 09:26
Pinus, knjigica je super i za kaktusare je poput molitvenika za vjernike.
Lijepo je napisano kako pripremiti kaktuse za hladni period i kako postupati s njima u tom periodu.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 10:03
Originalno poslano od člana baka baka napisao:

Je knjiga je super i korisna, ali kako kaže Mali Kaktus svatko od nas ima potpuno različite uvjete.Klimatski i prostorno, pa je zato dobro da izmjenjujemo iskustva.


Baka, slažem se, ali imamo i različite sukulente i kaktuse.
Nitko nije postavio pitanje u stliu: "Kako da premizim Opuntiu fragilis?" nego mi bi sve u isti koš pa što preživi, prživi.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 10:52
LOLLOLDragi moji ima nas tak bedastih da čak i kad gledamo slike jednostavno nismo u stanju uočiti razliku pa identificirati koji je koji. Ja sam tu "maher"... možda sam prestara počela učiti!EmbarrassedCry
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 14:25

ja isto imam nekih 70-tak teglica što kaktusa što sukulenata ,mnogi od njih su u malim teglicama gdje se supstrat brzo isuši .a ovo mi je prva godina da ih imam u teglicama.planiram ih stavit u jedan stan koji se ne grije a dosta svjetlosti ima.sukulente ću također tu stvait s tim da ću testirat ih,par ću ipak malo zaljevat ,jednostavno da vidim...razmišljam o ovim mojim kaktusima vani ,pere ih i kiša i bura ,a oni su ok,samo sam primijetila da ih ne smijem sadit u zemlju poslje 7 miseca jer ne uspiju razvit korjen i istrunu ..ja tu knjigu još nisam pročitala jer mi je internet spor i treba mi jako dugo da mi učita,budem je pročitala uskoro,al i pored stručne literature ja volim čut i mišljenje pojedinaca,jer biljke su kao i mi,kad nas nešto muči idemo doktoru al isto tako liječimo se i alternativom..

Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 20:24
Ja ću svoje allles zusamen u negrijanu sobu (na 5-10 stupnjeva) osim malih kaktusića i melokaktusa-oni idu u hodnik gdje je oko desetak i koji stupanj više (tu me brine samo malo manje svjetla). Sukulenti i maleni kaktusi malo zalijevanja, kaktusi ništa do proljeća. Dao Bog da prežive svi...svima nama, pa da razmjenjujemo.
Posegni za suncem, pa iako ne uspiješ, bit ćeš okružen zvijezdama
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 22:26
dobro ste me napomenule za melokaktus,moram ga izvadit iz kamenjara .....bojim se da on tamo ne bi preživio ,kolko hladnoću a još više vlagu...
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2011 u 12:34
Mi smo svoje isto sve pospremili u negrijanu sobu. Taman smo završili prije kiše u petak, jer se nebi nikad osušili kako je zahladilo. Preko sto tegli katusa, sukulenata i sobnih biljaka.
Prošle godine smo malo zakasnili, pala kiša i onda smo imali nekih gubitaka.


Neka se sve zeleni
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2012 u 11:23
Mislim da je sad pravo vrijeme da se ova tema osvježi, nama kaktusarima se bliži kraj sezone, pa da ponovo razmjenimo iskustva o pospremanju naših ljubimaca preko zime. Ja ih imam oko 300, uglavnom su kaktusi, nešto manje sukulenti. Do sada sam ih pospremala u ljetnu kuhinju, koja mi je i vešeraj, i špajza i svašta još tamo držim. U toj prostoriji imam i radijator pa tako mogu podgrijati prostor prema potrebi. No ipak ima nekih vrsta koje trebaju ići na toplije, melići npr moraju biti na 18 celzija. Ima još takvih. Sukulenti trebaju drugačije uvjete. E sad što mene zanima: koji kaktusi mogu provesti zimu i u malo mračnijem prostoru, a da ipak daju cvijet iduće sezone ? Imam još puno pitanja, pa bih voljela kad bi se svi kaktusari( a i ostali) uključili u raspravu, dakle koja su nam dosadašnja iskustva, tako možemo jedni drugima puno pomoći.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2012 u 13:53
Evo još nešto o čemu se može raspravljati : jednom davno sam negdje pročitala da se kaktusi za zimovanje mogu pospremiti tako da se izvade iz teglica, otrese se zemlja i tako zamotaju u papir, te poslože u kašete. U proljeće se ponovo posade, po malo zalijevaju i iznose van. Što mislite ?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 26>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.