Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - seed balls
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


seed balls

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: seed balls
    Objavljeno: 21 Studeni 2011 u 16:20
pozdrav ljudi,

jako me zainteresirala ideja sijanja sa seed ballas. da li je netko sijao na taj način?

zanima me koliko zemlja mora biti humusna da išta rodi...osim graška kojeg ne treba gnojiti...

:)

http://www.youtube.com/watch?v=hSooimEQK7w&feature=related
Star
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2011 u 12:44
prve seedballs sam napravio danas. dakle 3 dijela komposta (nisam prosiavao, samo izmrvio velike grude), jedan dio gline (vrtna, osušena i isitnjena lupkanjem cjepanice) i jedna mjera sjemenki- koristio sam mahune niske.

prvo se suhi sastojci izmješaju da smjesa bude homogena- ravnomjerno poiješana svuda i onda se sipa malo po malo vode. kuglice se oblikuju među dlanovima.

dobra strana prvog koraka u nekom području jest želja za daljnjim istraživanjem pitanja koja se pojavljuju:

- hm, hoće li miševi izgrist sjemenke koje su na plaštu kuglica? zatim sm ih utisnuo prema unutra.

- koje se kulture uopće mogu ovako sijati? koje kulture ne treba ukopavati da se kasnije ne valjaju po zemlji kao što bi kukuriz sasvim sigurno..?

-kad u ovoj klimi uopće baciti seedballs?

uživam maksimalno uz seedballs i jedva čekam da počnem učiti:)

lp, b


Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2011 u 22:05
Prvi glas. Odmah sam navratila kod mog prijatelja Google-a koji sve zna i naišla naravno na g. Fukuoku. Nisam detaljno pročitala članak, pročitat ću kasnije. Za sada mi nije jasno koja korist od tih kuglica. Kaj se to samo pobaca na zemlju pa ne treba kopati "kućice" za sijanje sjemenki recimo graha. Moram priznati, čini mi se jednostavnije sijati ko do sada, nego raditi te kuglice. Ali, kad saznam detalje, možda promijenim mišljenje.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 10:26
pa ja zapravo proučavam i igram se, ali da, ugl. bi trebalo biti jednostavnije, pogotovo za žitarice koje je on uzgajao. treba reći da je on 30 godina proučavao metodu, pokušavao i igrao se.

čisto me zanima koja biljka može sama pustiti korjen dovoljno duboko bez da ju se damski ukopa:D

vjerujem da će dati rezultata. i još treba reći da tlo treba biti hranjivo jer se podrazumijeva da nema ukopavanja gnoja ispod sadnice. dakle ja sam tu stavio mahune koje se ne trebaju gnojiti. vidit cemo:)

Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 19:55
baš me zanima pratit ću te i ja smile113
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 22:36
Javi rezultate. Kod mene je glinena zemlja i ne znam kak bi to funkcioniralo na takvom tlu.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 13:09
i kod mene je glina i balls pucaju pri sušenju. to neće biti problemukoliko se ne raspadnu pri udaru u tlo. no, vidit ćemo. sljedeće ću napraviti sa više gline i osušiti brzo:)

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 15:19

Pažljivo promatram...




Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2011 u 23:04
vjerujem da nije problem pogoditi dobar omjer sadržaja, mislim da je veća stvar pruočiti mikroklimu područja i sve elemente koji zajedno djeluju na uzgoj i rast bilja.

uzgajam na glini,,a seedballs planiram pobacati po livadi, naravno prije vegetacije korova.

da li tikvice i dalje treba gnojiti ili je prirodno stanje tla sasvim dovoljno i za njih(zna se da je za korove- baš po potrebi)?

da li će se mrkve, rotkve i repa moći sami izboriti za svoj dio prostora, bez okopavanja, pljevljenja, gnojenja?

da li će redovna prihrana od koprive pomoći?

naposlijetku, da li će prirod (kvantiteta+kvaliteta) plodova (uzmimo da je godina za tu vrstu ok) biti bolja ako povrće raste među korovom i u centru tog lokalnog očuvanog biosustava? siguran sam da su napadi štetočina i bolesti vidljivio manji ako biljka raste među drugim- uravnoteženim.

ovo su samo neka od pitanja koja mi se trenutno motaju glavom, a koja samo vrijeme, kao jedina bitna stvar za shvatiti, može rješiti:)

hvala na interesu:) b

Na vrh
Mihaela View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mihaela Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 08:46
I ja pratim Smile
klasa optimista
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2011 u 14:48

Osbourne, razmišljam o nekim idejama koje propituješ... pitam se recimo: zašto bi ljudi tisićljećima do sada mukotrpno obrađivali, rahlili, gnojili, čistili korov, prekapali zemlju pri uzgoju raznih žitarica i povrća - ako to ide i bez toga?
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 13:43
jer je to konvencionalan, tada ne-vještičji način. danas je ipak pogled drukčiji...zašto se i dalje uzgaja na način koji je od zemlje pa do našeg zdravlja, sve doveo na rub?

danas je, po meni, shvaćanje nekako okrenuto više prirodi i prirodnom, pa se javljaju osobe koje su svoj život posvetile istraživanjima, tipa fukuoka, ruth stout itd.
oni su doista došli do revolucionarnih otkrića koja simbioziraju sa prirodnim načelima opstanka i kruženja tvari.

također smatram da je danas život jako ubrzan i da se za nove metode (osim poboljšavanja starih, što i razdvaja revoluciju od napretka)jednostavno nema vremena a niti hrabrosti- pogotovo ako se od toga živi.

"ma netko drugi će, pa ako se rezultati pokažu stabilnima, lako prijeđem na novi način uzgoja."

ovim svijetom upravlja politika, ekonomija, a sve to skupa bazirano na dobroj psihologiji. zašto nekome dati izbor, kad mu se može ponuditi (uvaliti) novi traktor sa klimom, nekim ergonomskim sjedalom, radiom, držačom za bocu soka itd...

no, uvijek se nađe netko "Lud" tko pokusira, eksperimentira i okrene svijet nakon parsto godina:)
siguran sam da se većina pametnih ljudi u prošlosti smatralo čudacima, a danas živimo na njihovim proizvodima (žarulje, promet, razne tehnologije i tehnike, mobiteli...bla bla..)

ugl da ne kompliciram, mislim da trebamo biti otvoreni za nove ideje, pokušaje i biti promjena koju želimo u svijetu:).

ako je želimo, naravno, nekom je sasvim ok đirat se jahtom po otocima dok njegov posao obavljajuu podcijenjeni ljudi:)

mislim da su seedballs super stvar pogotovo kad se malo bolje čovjek upozna s njima, dakle koje vrste mogu same opstati, ponešto znati i o plodnosti zemlje itd:)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.