Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mirta,  mrča (lat. Myrtus communis )
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mirta, mrča (lat. Myrtus communis )

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mirta, mrča (lat. Myrtus communis )
    Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 00:07
Mirta, mrča, mrčica je, aromatični, zimzeleni grm iz porodice Myrtaceae.
Raste na Mediteranu gdje je donešena s istoka u  prapovijesno doba.
Mirta se smatrala svetom biljkom , slično kao lovor.
U grčkoj motologiji pripadala je božici Afroditi ali i Demetri a u rimskoj Veneri.
Kod Židova je ona jedna od 4 svete biljke.
Kod nekih europskih naroda i u Ukrajini cvijet mirte se nosi na vjenčanjima.
Na Mediteranu je ona simbol ljubavi i besmrtnosti.

Mirta raste i kod nas na južnom i srednjem Jadranu, Kvarnerskim otocima i u Istri kao tipični predstavnik makije.
Ima mirisne kožaste listove i bijele zvjezdaste cvjetove koji se javljaju od travnja do kolovoza.
Plod joj je mnogosjemena tamno-plava boba.
Mirta je začinska i ljekovita biljka.
Od listova se dobiva eterično ulje koje se primjenjuje u aromaterapiji a od bobica se prave razni likeri, želei, začini ...
Bobice su se, u doba gladi, sušile i mljele te upotrebljavale kao zamjena za brašno.Sušene, mljevene bobe služe kao zamjena za papar a cijele se stavljaju kao začin umacima. Listovi, također, služe kao začin koji mesnim jelima daje posebam okus.
Drvo mirte upotrebljeno kao gorivo na roštilju poboljšava okus mesnim jelima sa roštilja.
Na Korzici i Sardiniji se od mirte prave aromatični likeri zvani Mirto.Postoji Mirto Rosso ( od zrelih bobica ) i Mirto bianco ( od listova mirte ).
Rade se maceracijom bobica odnosno lišća mirte u alkoholu.
Na Sardiniji se od bobica pravi i pjenušac zvan Myrtus Spumante dolce.

U ljekovite svrhe se najviše koristi eterično ulje mirte koje djeluje protuupalno, antibakterijski, čisti dišne puteve, olakšava iskašljavanje, pomaže kod upale sinusa i herpesa.
Miris ulja mirte razbuđuje, poboljšava koncentraciju, povećava hrabrost i samopouzdanje.Od mirte se  pravio tamjan koji je u prošlosti bio vrlo cijenjen.
Treba naglasiti da se eterično ulje mirte, kao uostalom ni druga etrična ulja, ne smije uzimati oralno jer može biti vrlo otrovno.
Ekstrakt biljke štiti od čira na želucu pokazale su studije rađene na štakorima.Također pomaže kod crijevnih bolesti, probavnih smetnji, bolesti mjehura, sluznice usta i osjetljivog zubnog mesa.
Ispituje se i djelovanje nekih sastojaka mirte na stanice raka i dosadašnji rezultati su obećavajući.
Ekstrakt mirte pospješuje rast kose.

Mirta se upotrebljava i kao dekorativni grm.U tu svrhu stvoreni su razni varijeteti a zgodno se da obraditi i kao bonsai drvo..




Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 00:25
Bobe mirte se beru tek kad ih ptice počnu jesti jer one najbolje znaju kad su zrele.To je uglavnom u prosincu i siječnju ( ako ih do tada ne pojedu.
Kad su zrele, tamne su boje, skoro crne i dobivaju masni sjaj.

Ja sam ih brala jučer i već se toćaju u rakiji.
Rp:
- 35 dag mirtinih boba
-30 dag šećera
-1 l domaće rakije
Procijedi se nakon 4-5 tjedana.
Liker je predobar i zdrav ( naravno, ako se ne pretjera )

 


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 11:58

Ove godine bilo je ovdje na kontinentu malih mirti za kupiti pa im nisam mogla odoljeti. Cijelo ljeto je prekrasno cvjetala sitnim cvjetićima. Vjerojatno će se smrznuti preko zime jer je u vrt posađena, ali ja ću je opet kupiti u proljeće jer mi se zaista sviđa.

Njeni plodovi su na prvi pogled slični  borovnicama. A liker nisam nikad probala - ali vjerujem ti na riječ da je ukusan.


Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2011 u 12:54
Ove godine i ja cu probati napravit liker od mirte. Proslog tjedna setao sam na nekoj obali, na kojoj nikad prije nisam bio, i ugledao ogromne grmove mirte visine i preko 2 m. Svi su bili krcati bobicama a miris je bio nevjerojatan! Zanimljivo je i to sto su na mom podrucju stari ljudi mirtu sadili u vaze koje bi smjestili na ulaz u kucu kao zastitu od negativnih stvari. :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2011 u 16:04
Lijep običaj koji potvrđuje da se mirta odavnine smatrala svetom biljkom.

Posadit ću jednu u pitar za isprid kuće, malo je oblikovati i njegovati.Od nje se da napraviti lijepa stablašica koja će urešavati ulaz cijelu godinu a naročito kad cvjeta i ima plodove.
Nadam se i da će nas čuvatismile222
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 15:17
...unutar bobica nalaze ovakve simpatične sjemenkice...koa puževe kućićice....
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2012 u 22:02
...moje mlade mirte!!!!


Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2012 u 12:58
Baš sam htjela napraviti živicu od mirte, i prije nekog vremena sam pokušala zakorijenit desetak grančica i sve mi je propalo. Hvala Lovro što si mi otvorio oči.
Već sam se uputila sa motičicom u gustiš, i mislila mlade mirte preselit u vrt, a ovako ću ih sama uzgojiti. Nadam se samo da će brzo rasti.
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2012 u 23:36
Posijala sam mirtu,dugo joj je trebalo da proklija (sigurno 2 mj)ali uspjelo je!!!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 00:03
Meni se, prenošenjem mlade biljke iz prirode, primila samo jedna.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 21:11
Uh, treba joj dva mjeseca da proklija! Dobro da znam jer bih sigurno u dva mjeseca šest puta sijala mirtu misleći da nešto nevalja. .
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 22:01
Ne, Škoj!Embarrassed
Ako si sudići po datumima  mojih poruka u vezi s klijanjem pomislil da je klijala od siječnja do ožujka, ma ne!!!Tongue
Nisam odmah sijala, inače brzo niče...neznam koliko, nisam pratila,  al od 5-6 vrsta bilja koje sam sijala, mirta je prva proklijala!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
vijolica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 1265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vijolica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 22:25
Onda ja imam neko ludo sjeme,klijalo je jako dugo,a možda nisam ja sva svoja jer sam u zemlju stavila čitave bobice nisam ih otvarala. Lovro ti si svojr otvarala?
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2012 u 22:28
Da, otvarala sam ih!
One "male pužeke" sa gornje slike sam sijala!Wink
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Škoj View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 54
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Škoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 15:53
Iznikle su mi mlade mirte. Trebalo im je 20-ak dana, otvarala sam bobice i sijala "pužeke".
Baš me zanima kako brzo rastu. Uskoro ću ih presaditi u lončiće a dogodine idu u zemlju.

Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 21:29
Ne rastu tko zna koliko brzo, mozda 10 tak cm prvu godinu
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 23:30
..evo..porasle...nikak da ih presadim...valjda ovih dana...



sorry, slika se opet okrenula...
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Ksan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 1303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ksan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2012 u 01:38
Dali ona može prezimiti u vrtu na kontinentu?
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR
Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2012 u 11:26
Ne vjerujem.
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2017 u 23:40
imam mirtu u vrtu koju sam oblikovala u kuglu ,sad je velika kugla a u nutra dosta suhih grana ,a i grancica koje imaju samo vani listice,pa kada se sisa dosta se vidi toga suhoga.
Zanima me jeli se moze jace orezati hoce istjerati nove grancice i listove,i kada je najbolje orezati.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.