Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Echinopsis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Echinopsis

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Echinopsis
    Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 15:56
Echinopsis je rod kaktusa koji je po brojnosti jedan od najvećih rodova, odmah iza Opuntie i Mammillarie. Ovom rod još davno su pripojeni rodovi Helianthocereus, Soehrensia i Pseudolobivia, a u novije vrijeme pripojeni su i rodovi Lobivia, Chamaechereus i Trichocereus. Velika brojnost vrsta je vjerojatno i razlog što je ovaj rod dosta zastupljen u našim kolekcijama.
Ovaj rod je dosta zanimljiv iz tog razloga što je veoma raznolik u veličini i oblicima bodljikavaca. Ima ih od sitnih loptastih do gigantskih drvolikih. Svima je zajedničko karakterističan oblik cvijeta trubastog oblika sa dugom dlakavom cjevčicom. Cvijet nerijetko traje jedan dan, a ponekad zna biti veći od samog tijela kaktusa.Zbog obilne cvatnje ovaj rod se veoma lako i vrlo često križa tako da ima jako puno kultivara.
Ovaj rod rasprostranjen je duž Južne Amerike (Mexico, Argentina , Čile , Bolivija , Peru , Brazil , Ekvador , Paragvaj i Urugvaj ). Rastu u područjima gdje je teren pješčan i šljunkovit, kao i u pukotinama stijena gdje ima nataloženog pijeska. Odgovara im uzgoj u jako propusnom supstratu, ljeti obilnije zaljevanje, a zimi ih držati u sasvim suhom supstratu i u suhom prostoru. Sve vrste iz ovog roda imaju velik korijenski sustav tako da ih se ne prakticira cjepit zbog bržeg rasta.
Bodljikavcima iz ovog roda u umjerenoj klimi treba osigurati puno sunca, osim za jakih žega kada im je dobro i u blagoj sjeni. U vruče ljetno vrijeme odgovara im rošenje nakon zalaska sunca. Za zimovanje im se preporuča temperatura od 5-10 stupnjeva, te da nema vlage u zraku.
U literaturi se često navodi da ovaj rod podnosi i blaže minuse.
Ovo su moji E. subdenudata
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
Ovaj kaktusić na gornjim slikama je prošle zime oko tjedan dana boravio na 0 stupnjeva i dobio je bjele fleke od hladnoče. N prvoj slici je slikan kad sam ga iznio van, a na drugoj krajem ljeta, vidi se da je živ i tjera mlade izboje na svakom rebru.
Ovaj dolje je E. eyriesii. Na prvoj slici sa pupovima par dana prije cvatnje, a na drugoj u noči kad su mu se potpuno otvorili cvjetovi.
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
Ovo je E. chamaechereus, poznatiji kao Chamaechereus silvestri
Uploaded with ImageShack.us
Ovo je jedan od hibrida E. cv. HAKU-YO
Uploaded with ImageShack.us
Ovo bi bilo predstavljanje roda Echinopsis, pa ako sam što izostavio slobodno komentirajte i nadopunite me
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 04:55

lijepo opisano. hvala na ovom članku

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 07:24
Bravo Zmaj,lijepo si to napisao,ja imam sva ova tri kaktusa koje si poslikao,ali do sad mi je cvao samo E.subdenudata.
 
 
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 09:02
Admin nema na čemu. Ima još podosta zanimljivih rodova za opisat, a u ove snježne dane bit če vremena za to.
Hvala Mali Kaktus.
Meni je za sada cvao samo Eyriesii, star je nekih 6,7 godina. Uz obilnu cvatnju svake godine dao je i puno potomstva.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 09:40


@mali kaktus me je potjerao sa teme o astrofitumu. Ovo je onaj čuveni „astrofitum“ hoču reći Echinopsis subdenudata.
Zmaj, da si slučajno prije otvorio ovu temu o echinopsis - u ja ne bi radio gluposti. ID nije jača strana moga kaktusarenja vidi se iz priloženog ali dobro sada bar znam kamo da premjestim sliku.
Echinopsis subdenudata ima krasni cvijet. Ima i jednu karakternu manu – cvijet traje samo jedan dan.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 13:41
jeli i ovo echinopsis (neka me neko utješi da će preživjet snijeg koji ga je pošteno zasuo)

Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 15:45
Pinus niso to gluposti, događa se kriva identifikacija.
Ja svjima pola neznam imena i nije neki bed. Sa univerzalnim tretmanom svi če preživjeti a to nam je najbitnije.
Karakteristika Echinopsisa je da imaju prekrasan veliki cvijet, ali nažalost koji uglavnom traje jedan dan, i to se kod nekih vrsta otvore danju, a kod nekih noču.
Kamenjar ovo tvoje je Echinopsis, malo proguglaj koji točno. Ja ti nisam neki ekspert za identifikaciju.
Ako je prije smrzavanja zemlja bila potpuno suha ima šanse da opstane jer večina Echinopsisa podnosi blage minuse. Nebi pogrješila da si ga prije snjega prekrila nekim materijalom, jutom ili filcom.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 19:11
na zalost zmaj bili su dva dana pod snijegom i debelim minusom tek treci dan sam uzela deku i bacila preko nekih kaktusa....sreca da je prije toga zemlja bila suha i mene jedino to tjesi ,bilo bi steta da propadnu..evo ih ljetos u cvijetu


Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:00
Kamenjar ljepo ih je vidjeti ovako rascvjetane. Ove četri skupine rascvjetanih sigurno su Echinopsisi i bila bi stvarno šteta da propadnu. Najdajmo se da će preživjeti makar i uz manja oštečenja.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:37

Ovako je ljetos izgledao moj E. chamaechereus:

 
Ovo je jedna skupna slika kaktusića među kojima je i E. chamaechereus s prethodne slike i procvjetali Echinopsis oxygena:
 
 
I još slikica Echinopsis oxygena:
 
 
 
 
 
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:40
Kamenar,tvoje kaktuse sam već davno pohvalila,i ja se nadam da im ova zima neće previše smetati.Ti ih već dugo imaš tako vani posađene?
 
Monn i tvoji su prekrasni.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:46
Voljela bih da i moji mogu biti ovako posađeni kao kod Kamenjar, no zbog neodgovarajućeg podneblja na kojem rastu, moraju biti u cvjetnjacima, koje po zimi spremim ili u stan ili u zavjetrinu.
Mali kaktus - hvala ti, ja znam da i ti imaš krasnih kaktusića koje rado obilzim u tvom vrtu
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2012 u 20:56
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Kamenar,tvoje kaktuse sam već davno pohvalila,i ja se nadam da im ova zima neće previše smetati.Ti ih već dugo imaš tako vani posađene?
 
Monn i tvoji su prekrasni.

imam ih 3 godine vani,prošle godine je bilo isto par puta minus,i sto je najgore bila je kišna godina ,ured 2 mjeseca ih je prala kiša i hvala bogu prezivili su..sad neznam,brinem se,ova zima je extrem jaka,jučer gledam totalno su smrzli..ipak se nadam da ih necu izgubit
mon lijepi su mi tvoji kaktusi
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 15:11
Zmaj, odlično obrađeno, na ovu temu imam još mnogo toga za dodati -po varijetetima koje imam, sada žurim (posao Angry ), ali stići ćemo i to odraditi.....
O ovome rodu kaktusa možemo napisati knjigu koliko ih ima i kakve sve varijetete i podvarijetete imaju!
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 20:34
Schumy hvala na pohvali.
Samo ti dodaj što imaš, tako si samo možemo pomoči kod identifikacije kao i kod održavanja bodljiča.
Po najnovijoj specifikaciji ovaj rod broji 129 osnovnih vrsta, a koliko ima variateta i kultivara pitanje je da li to uopče itko zna.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 14:06
Na temu Echinopsis evo i moga malog doprinosa ovoj temi.
Obradio sam jedan varijetet iz roda a to je echinopsis obrepanda :

ROD ECHINOPSIS, VARIJETET ECHNOPSIS OBREPANDA

Latinski naziv: ECHINOPSIS OBREPANDA

Engleski naziv: VIOLET EASTER LILY CACTUS

Narodni naziv: NOĆNA FRAJLA, NOĆNI JEŽIĆ


Prirodno stanište biljke:   To je kaktus sa izvornim staništem u istočnim planinama Bolivije, i kao i svi kaktusi iz tog podneblja, je mali kaktus koji u punoj zrelosti dostiže oko 15 cm u visinu i oko 18÷20 cm u širinu.

Opis biljke:  Uobičajeno raste kao usamljena biljka, u prirodnom staništu raste veoma sporo. Sa rastom i starenjem biljke ovaj kaktus poprima svoju uzgojnu formu koja je ponekad okrugla, ponekad bačvasta, a ponekad se i produlji u visinu, što je karakteristika svih ovih kaktusa koji poprimaju oblike ovisno o količini vlage (vode) koja se zatekne na pojedinom staništu ove vrste. Zato je katkad dosta teško odrediti ID ovih kaktusa, ali uz pažljivo promatranje i vizualnu selekciju i to je dostižno…..

Uzgojni oblici:  E. obrepanda je kuglastog do bačvastog oblika u promjeru naraste u punoj zrelosti do 20 cm, u visinu do 15 cm.
To ga ipak svrstava u pretežno uzgojni oblik bačvastih  kaktusa.
Oblikovanje ovih kaktusa u prirodi, gdje se normalno razmnožava bez utjecaja čovjeka pojedini kaktusi se razrastu do te mjere da tvore cijelu koloniju međusobno spojenih tijela, što u sezoni cvatnje daje nezaboravnu sliku uvis uperenih „truba“ nježno ljubičasto-bijelih cvjetova što se rijetko viđa u prirodi...
Veličina, boja i oblik: Oblik kaktusa je kuglast do bačvast, visine do 15 cm i i promjera do 20 cm, tijelo je žućkasto-zelenkasto do tamno-zeleno, u prirodi je zbog većeg izlaganja suncu i vremenskim nepogodama svjetlije boje sa izraženim ožegotinama na rebrima, a kod uzgajivača poprima tamno-zelenu boju kojoj svijetlije  čvrste bodlje duljine do 2 cm daju pomalo „ratnički“ izgled ježa, sklupčanog u obrambeni položaj...
Upravo to i jest njegovo „narodno“ ime, jer ga ljudi u normalnoj komunikaciji zovu „noćnim“ ježom, a i ime mu na grčkom jeziku glasi - jež...
Ima izražena rebra, od 17÷19 komada sa jednoliko uobličene u rasporedu po tijelu.
Bodlje su raspoređene simetrično po rebrima, tvore čuperke oštrih, čvrstih kao šilo oštrih pojedinačnih bodlji. Bodlje se ne odvajaju od tijela što je za uzgajivače bitno jer ne strada koža prilikom radova presađivanja i ostalih tretmana kada ih je porebno dotaknuti.....
Cvijet:  Daje najneobičniji cvijet u svijetu kaktusa-veliku „trubu“ širine i do 10 cm, duljine do 20 cm. Ovo su ekstremne mjere odraslih jedinki u prirodi, kod uzgajivača su one do 5 cm u širinu i do 10 cm u duljinu. Boja cvijeta E. obrepande je najčešće blijedo-ljubičasta, bijela a ima i primjeraka u izrazito purpurno-crvenoj boji do tamno crvene-karmin boje.
Vrijeme cvatnje:  Kako u i ime na engleskom jeziku kaže - violet easter lily cactus (ljubičasti uskršnji „lila“ kaktus) cvate od Uskrsa (travanj) do kraja listopada. Najbujniji mu je cvat u lipnju, kada su mu i cvjetovi na trijelu najbrojniji, zna se „zadestiti“ i do 10 trubica na kaktusu veličine veće naranče…..
Još nešto je karakteristično za cvijet Ecinopsisa – traje samo par sati! Naime „puca“ u vedrim toplim noćima odmah iza ponoći, osvit zore dočeka potpuno otvoren, tada na njemu nađemo i po 2÷3 pčele u jednoj čaški-cvijetu….Daje obilje nektara, i mora biti tako izdašan jer se mora oploditi do prvih jačih zraka sunca koje ga obično oko 10,00h ujutro potpuno „sprži“ i on klone zatvorivši čašku….
Još ga nešto čini „šampionom“ u rodu kaktusa a to je –miris cvijeta! Jasmin, zumbul, ruža – svi oni mirišu oštrim, rezolutnim, prepoznatljivim mirisom koji se osjeti i na većoj udaljenosti. Naprotiv, Ecinopsis miriše nježno, opojno, omamljujuće prisno, tako da se miris osjeti tek na 0,5 do 1 metar udaljenosti. Samo noću kada cvijet „pukne“ i otvori se u jednom času se miris „razlije“ na većoj udaljenosti od mjesta gdje stoji.
Zamislite koja je to snaga u tom krhkom cvijetu koji mora svoj opstanak i produljenje svoje vrste-oplodnju osigurati u par sati.......
Plod:  Plod je sjeme-koštice, koje se formiraju u čaški cvijeta.
Uzgoj:  Ovaj kaktus u svojoj postojbini raste u planinskim područjima južne hemisfere, pa ima kao i svi kaktusi u takvim uvjetima vrlo osjetljivo korijenje, koje upija i najmanje količine vlage ali za razliku od ostalih kaktusa iz ovog podneblja (parodia, rebutia…) nije previše osjetljiv na prekomjerne doze zalijevanja ljeti. Zimi zahtijeva više pažnje odnosno škrtije, vrlo oskudno zalijevanje....
Echinopsis  voli vrlo propusna, gruba mineralna tla, kao i oskudno zalijevanje u jesenjim i zimskim uvjetima, tako da se održi i spriječi sušenje biljke.
Zato u pripremi supstrata treba prevladavati grubi pijesak, promjera oko 2÷4mm, koji se oblaže oko korijena vrata da se postigne dobra drenaža, a na dno teglice se postavljaju kamenčići, vrlo grubi pijesak ili šljunak što omogućuje brzu odvodnju vode.
Temperatura u zimovniku
: Echinopsis treba biti na hladnom mjestu tijekom zimskog  „odmora“,  najpoželjnije temperature su od 0,0 do -10 ° C.
Zalijeva se oskudno svakih mjesec dana, poželjno je da se supstrat skoro potpuno osuši. Ova vrsta kaktusa najbolje se zimi relaksira u prosječnoj temperaturi ambijenta do
-6°C. Nije osjetljiv ni na kolebanje temperature, vrlo je zahvalan i obično svake godine cvate ako se zimi ne naruši odnos temprature ambijenta i vlage oko korijena....
Ovo iskustvo se stječe tijekom godina uzgoja ove vrste kaktusa tako da početnički propusti ne bi smjeli obeshrabriti uzgajivače.....
Temperatura u sezoni cvatnje: Echinopsis se izlaže direktnom suncu bez problema, s time da u najvrelijim ljetnim danima bude u polusjeni okolnog višeg raslinja……
Razmnožavanje:  Sjemenom i dijeljenjem mladih kaktusa koji tvore nakupine oko osnovnog tijela. Ovi kaktusi se drže za tijelo sa već formiranim korijenjem koje visi sa strane. Kada se otkine mladi kaktus, može se odmah posaditi u posudu za razvoj (klijalište), tako da se mladi kaktusi brzo zakorijene i spremni su za pojedinačnu sadnju.  
Sjeme se sije u miksani supstrat a najpogodnija temperatura za klijanje po danu mu je od 20÷21°C.

Ja imam tri varijeteta:

1.)    Echinopsis obrepanda, ima izrazito blijedo-ljubičasti cvijet, oblika trube  
                                            duljine oko 10÷12cm

2.)    Echinopsis subdenudata, ima izrazito bijeli cvijet, oblika trube duljine oko
                                                10÷12cm

3.)    Echinopsis cv. „Phyllis“, ima bijeli ili blijedo-ljubičasti cvijet, cvate kao truba
                                              dulljine oko 10÷12cm

Moja metoda  uzgoja  je:

Razmnožavanje:
 Isključivo odvajanjem pojedinih tijela kaktusića od matične biljke
Zakorjenjivanje:  Isključivo u čistom pijesku od kamena-pješčenjaka (lužnata
                             struktura)
Posuda za zakorjenjivanje:  Plitka PVC posuda za aranžiranje suhog cvijeća na
                                              spužvi (ikebana)
Zalijevanje kod zakorjenjivanja: Svaka 3 do 4 dana umjereno
Presađivanje u zasebne teglice: Nakon 1 do 2 godine
Materijal teglica: Idealno u glinene posudice, može i u PVC izvedbu
Supstrat kod pojedinačne sadnje:
Čisti pijesak od kamena-pješčenjak, 1/3 volumena  
Humusni supstrat za cvjetnice – 1/3 volumena
Zemlja iz vrta („komunala“) -1/3 volumena  
Na dno teglice mećem oblutke od kamena, raspoređene oko rupa za istjecanje vode tako da ih zemlja nikada ne začepi……
Zalijevanje u sezoni cvatnje: Svaka 2 do 4 dana jako, isključivo u podmetač- 
                                                posudu, nikako direktno u korijen
Zalijevanje u zimovniku:  **  (oskudno svakih 15÷20 dana)
Zimovnik:  Hodnik sa dosta indirektnog danjeg svijetla, potpuno hladan kroz dan, navečer se lagano grije ili „zimski vrt“ sa puno danjeg svijetla i jako hladan danju i noću, neki primjerci prezimljavaju u kojoj kancelariji koja nikada nije pretopla na unutarnjoj klupčici izloženi direktnom danjem svijetlu i (ili) zimskom suncu…..

Nadam se da nisam bio preopširan, a po stilu pisanja se vidi da mi je to jedan od najdražih „bodljića“, moj, vjerojatno uz rebutiu kaktus-ljubimac, a vaše sugestije i prijedlozi uvijek su dobrodošli, sa nestrpljenjem čekam vaše reakcije....

Evo galerije slika:

ECHINOPSIS OBREPANDA – VARIJETET A.






ECHINOPSIS SUBDENUDATA – VARIJETET B.





ECHINOPSIS cv. „Phyllis“ –VARIJETET C.

 



Pozdrav.........schumy smile213

 



 




 

**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 19:32
Raj za oči


[/QUOTE]
Posegni za suncem, pa iako ne uspiješ, bit ćeš okružen zvijezdama
Na vrh
Gricka View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 1726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gricka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 19:34
Svi redom su vam prelijepi. Prelijepismile55
Posegni za suncem, pa iako ne uspiješ, bit ćeš okružen zvijezdama
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 19:51
Schumy,ti i Zmaj ste se ozbiljno prihvatili poslaTongue
Meni su rekli da i E.subdenudata ima lijep miris,ali moji uopće ne mirišu.Thumbs%20Down
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 07:11
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Schumy,ti i Zmaj ste se ozbiljno prihvatili poslaTongue
Meni su rekli da i E.subdenudata ima lijep miris,ali moji uopće ne mirišu.Thumbs%20Down

Kaktusiću, E. subdenudata ima prelijp ali slab miris kao što sam opisao gore za njezinog rođaka E. obrepandu. Cvijet subdenudate "puca" odmah iza ponoći ili u rano jutro (zoru) i tada ga pomiriši, uočit ćes doduše slab ali opojan miris.....
Gricka, imaš pravo ovaj nasad kamenjara u "pustinjskoj idili" je zaista - raj za oči. 
Pozdrav..........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,516 sekundi.