Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ceropegia woodii
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ceropegia woodii

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ceropegia woodii
    Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 08:39
 

Biljka porijeklom iz južne Afrike. Ima puzavu formu rasta, pušta duge grančice pa najbolje dolazi do izražaja u visećim posudama iz koje  pada i grančice tvore prozračnu zavjesu.

Listovi su jako lijepi i dekorativni, mramornog uzorka, tj. kombinacija tamno zelene boje sa srebrnim šarama, nijanse ovise o izloženosti svjetlu i godišnjem dobu. Srcolikog su oblika, glatki i mesnati, a rastu u paru na grančicama koje izbijaju iz gomolja u kojima se akumulira voda.


Na grančicama se s vremenom stvaraju sitne kuglice/gomoljčići kojima se biljka može razmnožiti.

Cvjetovi su  sitni, imaju oblik vaze i u odnosu na listove nisu toliko zamjetljivi, ali jako zanimljivi oblikom.


Ogovara joj položaj s dosta svjetla, dok lagana sjena pomaže da bi šarenilo listova bilo izraženije.
Ne voli puno vode, pa treba pripaziti na način zalijevanja da ne dođe do truljenja gomolja. Također treba propustan supstrat da se suvišna voda ne zadržava.

Kažu da je bitno da se gomoljčići ne zatrpaju  i ne prekriju zemljom.


Zimi je potrebno skloniti u zatvoreno, prezimiti može i na negrijanom mjestu, ali pogodna je i kao sobna jer dobro podnosi suh zrak.

Razmnožava i reznicama i gomoljčićima.

Nedugo nakon što sam je kupila, slučajno mi se otkinuo jedan list i stavila sam ga u posudicu, naravno povremeno sam mu kapnula malo vode, nakon nekog vremena se na kraju peteljkice, odmah ispod površine zemlje, formirao mali gomoljčić. List se poslije osušio, a mali gomoljčić miruje, ne pušta izdanke. Očito je moguće i razmnožavanje sa listom.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 08:46
Bravo Natalija, baš nam je trebala tema o ovoj prekrasnoj biljci, koju imam i ja, ali je u krivoj temi, pa ću staviti slikicu i ovdje
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2012 u 09:40
predivna je smile71
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 16:26
baš mi je zanimljiva biljčica..sviđa mi se baš jako... morat ću prestati stvarno dolaziti na ove novootvorene teme ili dobit na lotu pa kupit veliku kuću da mogu to sve smjestiti
Per aspera ad astra.



Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 21:28
zvjezdana svi imamo iste simptome zaraze LOL
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 21:36
krasne su
Triša ovo ti nije prošlo nezapaženoWinkLamp
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 22:17
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

zvjezdana svi imamo iste simptome zaraze [IMG]smileys/smiley36.gif" align="absmiddle" alt="LOL" />





ma da kad naletim na ovako posebnu biljčicu koju nisam nikad još vidjela baš zapnem za nju
Per aspera ad astra.



Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 22:26
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

krasne su
Triša ovo ti nije prošlo nezapaženoWinkLamp
Nadam se draga, dobila sam malecku od Mirek,ali raste na očigled
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 22:31
triša divno izgleda, moja više nema listove u paru - pretpostavljam zbog suhoće, u dnevnom je, grijanom, a škrtarim s vodom od straha da je ne uništim zalijevanjem

koliko često zaliješ svoju? i u kakvoj je tvoja zemlji?
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2012 u 15:25
bravo natalija! kako si uočila da nemamo temu za jednu tako preslatku biljku koju imam i ja iz jedne specijalne vrtlarijeWink.
 
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 11:09
Imam malu i nadam se da će mi se održati...
Rijeka

Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 12:42
moja je puna cvijetića,ali se baš nevide

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 15:56
kamelia prelijepa ti je - moja je živa, ali nekako slabašna...

na kojem položaju je držiš - koliko svjetla ima?

Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2012 u 16:14
natalija,moja ceropegia je na istočnoj strani u poluhladu.Dobije malo jutarnjeg sunca.Razmnožava se lako sa gomoljčićima.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2012 u 09:24
moja je krenula ko blesava morat ću ju baš uslikat a stoji vani na istočnoj strani ima sunca direktnog do jedno 11-12 i onda je u hladu cijeli dan
Per aspera ad astra.



Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2012 u 17:34
Kamelija spremaš li je unutra i kada? Ona je sobna biljka zar ne?
Imam malu i nebih je htjela izgubiti...
Rijeka

Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2012 u 19:54
Spremam je u kuću,nedavno sam ju pospremila i puna je mahuna.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 16:40
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Bravo Natalija, baš nam je trebala tema o ovoj prekrasnoj biljci, koju imam i ja, ali je u krivoj temi, pa ću staviti slikicu i ovdje
 
 
 
Triša sa kojom sam je ono pomješala...?
Rijeka

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 16:46
Pomješala si je s saxifragom ili kamenikom, koju isto imam, ali ona prezimljava vani.
 
No na žalost moje više nema, ali ako Sara otkrije vrtlariju gdje ju je kupila ili je negdje nađem, biti će moja.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2013 u 21:24
Stvarno predivna biljčica! Već duže vremena ju gledam, jako mi se sviđa, ali nikako naletiti na nju. Kamelia- tvoja je prekrasna i raskošna!Svaka čast!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,273 sekundi.