Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - bijele nakupine na kalanhoji
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


bijele nakupine na kalanhoji

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: bijele nakupine na kalanhoji
    Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 10:39
Ovdje u hotelu (Berlin) ima divnih biljaka, vlasniku inače lijepo uspijevaju iako on kaže da se one uglavnom same o sebi brinu Wink.
Jedna je biljka bolesna i on bi je htio baciti, a ja se nadam da joj ima spasa.
Please, advise:
 

Čini se kao neke bijele nakupine po listovima i po stabljici:







Ažurirao oceana - 30 Studeni 2007 u 10:40
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 12:27
Ja mislim da bi to mogle biti....smile185
 
Vunaste uši (E)

schädlinge-zimmer-pflanzenschädlinge-zimmer-pflanzen




Simptomi: Žućkasti listovi i oslabljen rast posljedica su napada ovog nametnika. Ove životinje prekrivaju se ljepljivim i vati nalik tvorevinama, koje prije svega nalazimo na donjoj strani listova i u korijenu lista. Štitaste uši sišu biljne sokove.
Sprečavanje: Uravnoteženo gnojenje biljke, izbjegavanje toplog i suhog zraka.
Liječenje: Ovog nametnika možemo lako uočiti i odstraniti s kistom, pincetom ili štapićem za uši. Kao i pri štitastim ušima, protiv ovog se nametnika borimo otopinom špirita i sapuna ili pripravcima na bazi parafina. Od korisnih životinja pomaže australska božja ovčica.

www.baumax.hr

 


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 12:29
Evo još nekih savjeta...
 
Suzbijanje štitastih i vunastih ušiju
Zarazu možemo suzbiti sa 2-3 prskanja u r e d o v n i m razmacima od 14 do 20 dana Bijelim uljem. Kako Bijelo ulje djeluje mehanički, potrebno je sredstvom dobro pokriti sve površine biljke. Ove štetnike možemo uništiti i ako duhan 1-2 cigarete (s većim sadržajem nikotina), potopimo preko noći u 1,5 dcl vode. Drugog dana s komadićem vate namočenim u taj pripravak dobro operemo sve dijelove zaražene biljke. Po potrebi postupak se može ponoviti.
 
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 12:30
hvala DOnata - to izgleda je baš to!
Probat ću ih skloniti, ali već je napala čitavu biljku...jednostavno su posvuda...
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 12:48
Originalno poslano od člana oceana oceana napisao:

hvala DOnata - to izgleda je baš to!
Probat ću ih skloniti, ali već je napala čitavu biljku...jednostavno su posvuda...
 
Mislim da ti i ne moram naglašavati da biljku zaraženu moraš izolirati jer
suprotno štitastim ušima, vunaste uši su pokretne u svim stadijima razvoja i razmnažavaju se neizmjerno. Prekrivene ženke, koje mogu biti dugačke 3 do 4 mm, nose u sebi oko tristorinjak jajašca.
 
U prostorijama se ove uši vrlo brzo šire, ako je za zimskih mjeseci sobna temperatura previsoka, a zrak suviše suh.
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 13:03
znam... sad sam vidjela da je i druga kalanhoa (to jesu kalanhoe, zar ne?) metar od nje, isto zaražena, a i malo je i benjamin pored nje diobio... uh...
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
tibor View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 726
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tibor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 13:05
Oceana,
Donata je odlicno dijagnosticirala problem,
ali ako se ne ljuti,malo iz iskustva..
 
Biljku prvo otusiraj,a vjerujem da bi trenutno najbrze mogla doci do alkohola...
vaticu u ruke.i brisi..list po list..
 
Sretno
Na vrh
oceana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 405
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oceana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 13:17
hvala TIbore... 
Položaj:puno sunčevog svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog
Na vrh
Maret@ View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maret@ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 15:02
Tibot, treba mi čisti alkohol ili?
Na vrh
Maret@ View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maret@ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 15:02
Tibot=Tibor, sorry izbezumljena sam zbog ove bolesti!!!
Na vrh
oldLady View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oldLady Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2008 u 21:56
Metilni alkohol je dobar (i otrovan za ljude!!!), samo ga nije uvijek lako pronaći. Nekad se prodavao u drogerijama i ljekarnama.
Dobro je, svakako je dobro tuširanje jer će veliki broj buba otići s vodom, ali pazi da ti ne ostanu u zemlji Shocked pa nagni vazu.
Kalanhou ne treba puno zalijevati jer tada se razvije i plijesan, gljivice. Čak mi se na fotki u prvi mah učinilo da je tako. Ona je poput kaktusa, voli suho jer je sama puna vode u svojim listovima.
Javila sam se jer sam htjela napisati nešto novo što sam čula i to s dva kraja svijeta: iz Varaždina i Pule!!! Kažu mi prijateljice da je jako dobro vodu od pranja posuđa uliti u cvijeće Confused. Neznam što da mislim, ali drugo još više me zbunjuje. Kaže mi žena da je dobro par kapi detergenta za suđe uliti u vodu i time prskati napadnuto kućno bilje. Kaže da bube uginu, a cvijeću ništa ne škodi. Malo sam skeptik, ali ipak sam poprskala šefleru koja je dobila štitaste uši. Vidjet ću šta će biti a ako bude uspjeha, javiti ću.
Bilo bi mi drago da neki znalac napiše što misli o tom famoznom receptu, tj. primjeni detergenta za posuđe u zaštiti bilja.Wink
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2008 u 22:53
OldLady, dobrodošla!!! smile73

Koliko se sjećam netko je i na forumu spominjao da sa vodom u koju dodaje sredstvo za pranje suđa šprica sobno bilje.
I mene interesira da nam se netko iskusniji javi sa svojim mišljenjem!!! Wink 
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 14:29
OldLady dobro nam došla , ideja je malo čudna i zato i ja čekam nekoga tko je to možda probao.
Na vrh
oldLady View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oldLady Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 20:50
ClapTeak i tebi hvala na dobrodošlici. Baš ste me oraspoložile. A zna se, nama ljubiteljima cvijeća potrebno je tako malo pa da budemo OK. I ja jedva čekam da se javi neki znalac i napiše što zna o ovom čudu.Clap
Ma svašta čujem o detergentu za suđe. Varaždinka prska cvijeće, Puljanka prljavu vodu s detergentom baci u vrt na cvijeće, ja sama svaku masnu mrlju na neurednim sinovim majicama natopim detergentom za suđe, protrljam i bacim u perilicu. Skoro uvijek je OK.   Smile
Clap
Clap
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2008 u 22:43
OldLady,dobro došla!Wink
Ovak,što se deterđenta tiče,ja sam prije dvije godine imala neke uši na kaktusima. Malo me frka bilo deterđentom no riskirala sam sa jednim(od njega imam i podmladak)i uspjelo je. Uši su nestale a kaktusu ništa nije bilo.Za sobno cvijeće ne znam jer,hvala Bogu,nemam problema sa napasnicima na njima.Kalanhou sam jednom našpricala i nije joj smetalo.
Eto,to je moje iskustvo, ako pomaže ištaSmile
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 10:10
Možda moje iskustvo pomogne: pošto pušim , a da i sebe malo očistim, koristim duhan koji namočim preko noči u vodi i kad postane tekućina tamnožuta, odlijem - procjedim u plastičnu bocu (danas ima puno onih sa raspršivačem) i tom tekućinom lagano orosim - pošpricam biljke. Naravno, treba paziti na koncentraciju da ne bude prajaka i gdje prskati.... ali uspjeva, a to je samo dokaz koliko je duhan jak i štetan otrov za sve živo.
Na vrh
oldLady View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje oldLady Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 12:16
Thumbs%20Up
Da, bravo! Ovo me sjetilo na davni savjet cvjećara u mom poduzeću koji mi se tada nije dopao, ali danas vjerujem da je bio točan. Taj tehničar holtikulture koji je uređivao naš park odavno ne radi, radno mjesto je ugašeno, a on je tko zna gdje. Cetina prijatelju iz Uljanika, ako ovo čitaš pozdravljam te! E, on je meni dao savjet da praznim pepeljare u jednu veću posudu i da opušci skupa s pepelom uvijek budu u vodi. Rekao je da ako tom vodom zalijevamo cvijeće, insekti nikada neće doći jer ih taj miris tjera, a voda truje. Sad ću to ipak probati, koliko god ružno bilo pogledati u količinu opušaka. Jer, ja još uvijek pušim, naročito kad sam nervozna i sama.

smile101
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2008 u 12:54
Originalno poslano od člana oldLady oldLady napisao:

Thumbs%20UpDa, bravo! Ovo me sjetilo na davni savjet cvjećara u mom poduzeću koji mi se tada nije dopao, ali danas vjerujem da je bio točan. Taj tehničar holtikulture koji je uređivao naš park odavno ne radi, radno mjesto je ugašeno, a on je tko zna gdje. Cetina prijatelju iz Uljanika, ako ovo čitaš pozdravljam te! E, on je meni dao savjet da praznim pepeljare u jednu veću posudu i da opušci skupa s pepelom uvijek budu u vodi. Rekao je da ako tom vodom zalijevamo cvijeće, insekti nikada neće doći jer ih taj miris tjera, a voda truje. Sad ću to ipak probati, koliko god ružno bilo pogledati u količinu opušaka. Jer, ja još uvijek pušim, naročito kad sam nervozna i sama. [IMG]smileys/emot154.gif" align="absmiddle" alt="smile101" />
pa još bolje: umjesto da pušimo zdrobimo koju cigaretu za cvijeće... nervoza je bolest današnjice, ne pogađa samo tebe... sve je u stavu
Na vrh
vida7hr View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vida7hr Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 15:08
pozdrav svima! vidim da je zadnja poruka proije vise od godinu dana, ali se ipak nadam da ce je netko vidjeti.. nego, i ja imam ogroman problem s tim lisnim usima, potrosila sam 3 boce tog nekog otrova na biljnojh bazi i onaj neo-permin, ali njih jos uvijek ima. znatno manje, ali uvijek nadjem pokoju. imam jednu prostoriju u stanu koju ne koristim pa sam u njoj drzala cvijece, ali u pocetno nisam obracala paznju i zrak je bio suh i topao i po svemu se rasirilo, otusirala sam ih, pospricala, sa sanitarom dezinficirala sobu. sve, i sad koji dan ugledam dvije na crassuli! mislim da su putem zraka dosle iz jedne tegle koja je bila na balkonu i gdje sam otkrila njihovo leglo. je to moguce? potamanila sam ih u medjuvremenu. a u dfnevnom boravku imam sobno bilje i nolinu i upravo na njoj sam otkrila usi. stvarno sam ocajna. taj sprej za usi je malo skup, 65 kn kosta pa ako mi netko moze reci nesto vise o ovim domacim pripravcima. sve lijepo pise, ali me zanima konkretno ovo zaljevanje bilja s mjesavinom opusaka i vode. u kojem to omjeru mora biti da ne skodi biljki? neki jaci otrovi ne dolaze u obzir jer imam malu bebu koja sve dira i sve stavlja u usta. i jos, u kojim sve uvjetim aprezivljavaju te usi, osim u toplom i suhom zraku? s time da se one hrane sastojcim aiz lista, kak to da su se meni u tegli sa zemljom razmnozile? ajde molim vas da mi netko pomogne! previse sam brige i ljubavi uloztila u to cvijece da mi sad sve propadne ili da, nedaj boze, moram sve baciti!
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 17:22
ja smrvim u flašu pola litre 3 cigarete (ronhil 100s) i s tim znam špricatiWink
inače za prvu pomoć ti savjetujem presadnju kalanhoe, očisti korjen, nek se osuši do drugog dana i onda ponovno posadi.trebalo bi pomoći
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.