Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pepino (Solanum muricatum)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pepino (Solanum muricatum)

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pepino (Solanum muricatum)
    Objavljeno: 23 Travanj 2012 u 21:33

Pepino (Solanum muricatum)

 
 

Pepino (Solanum muricatum) je voće podrijetlom iz Perua. Danas se uzgaja i na Novom Zelandu, u Kaliforniji i drugim krajevima s umjerenom klimom. Pripada rodu papaje. Ima okus sličan krastavcu i lubenici. Kod nas je zaživio njegov španjolski naziv pepino, što bi preveli krastavac za salatu. Englesko ime je melon shrub, što u prijevodu znači grm lubenice.

 
Pepino je grmolika biljka visoka oko 1 m, u zemlji podrijetla je trajno drvo. Kod nas se uzgaja kao jednogodišnja biljka. Cvjetovi liče na cvjetove krumpira, ljubičasti su ili bijeli s ljubičastim prugama iz kojih se stvaraju plodovi ovalnog oblika sa žutom korom prošaranom ljubičastim prugama. Plodovi su veliki kao šljiva, mada ima i onih koji dostižu veličinu ploda papaje. Zreli plod je zlatnožute boje, cijeli je jestiv, čak su i sjemenke jestive. Plod možemo jesti sirov, kuhan, pržen… Sadrži vitamine A, C, kalcij i dobar je za dijabetičare.

 
Zemlja u koju sadimo pepino treba biti kao i kod povrća tropskog podrijetla (npr. paprika, rajčica) laka, prozračna, hranjiva i stalno vlažna. Eksperimentalni uzgoj pokazao je da su najveći prinosi postignuti prilikom kontejniranog uzgoja u posudama zapremine 40 litara za jednu biljku i prekrivenosti zemlje crnom folijom. Tad su se prinosi kretali oko 40–45 plodova godišnje.

 
Uzgoj mu je sličan uzgoju rajčice. Za vrijeme vegetacije gnoji se jednom tjedno (gnojivo Harmavit pokazalo se uspješnim).

 
Pepino lijepo izgleda uzgojen u visećim posudama.

 
Razmnožava se reznicama dugim oko 15 cm koje uzimamo od matične biljke od veljače do ožujka. Zakorjenjuju se u pijesku, a možemo koristiti i hormon za zakorjenjivanje. Tijekom mjesec dana biljka će se zakorijeniti. Cvjetanje počinje tri mjeseca nakon zakorjenjivanja. Pepino se može razmnožavati i sjemenom. Ovaj način je međutim manje isplativ jer biljke formiraju samo sitno sjeme. Osim toga mladice iz sjemena često rađaju plodove niže kvalitete.

 
Pepino napadaju iste bolesti i štetočine kao i druge vrste solanuma. Najčešće je to krumpirova plijesan Phytophthora infestans.

 
Prezimljava na toplom. Temperatura ne bi smjela biti ispod 5 °C. Na proljeće od matične biljke razmnožavanje obavljamo reznicama na opisan način. Matičnu biljku kompostiramo jer njeno daljnje uzgajanje ne bi bilo isplativo.

 

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Kiki-ko? View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 6667
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kiki-ko? Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2012 u 08:51
Jeli to slična biljka kao ona što je zovu drvo-jaje?Opis je isti samo plodovi nisu prugasti nego su bijeli prije nego požute.Imala sam je ali se cvjetovi nisu pretvarali u jaja nego su otpadali.
 
Da imam rep mahala bi s njim
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2012 u 09:01
Mislim da nije. Biljka-jaje je bijela balancana (patlidžan)
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2012 u 18:58

Kiki-ko...mislim da nije, ovoj je plod prugast, vidi se na onoj maloj sličici-deklaraciji. Čini mi se da su i listovi različiti. Kod pepina su ovalni glatki, a na tvojoj slici su valoviti.

Ako uspije odrasti i uroditi plodom, onda ćemo sigurno znati.
Na vrh
Ivana-Mia View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 30 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 1278
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivana-Mia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2012 u 12:06
i ja sam pomislila da je rijec o biljci jaje... kad ono neko novo iznenađenje.
jeli to tvoja biljka i slika???  ako je gdje si uspjela nabaviti?
 
i skoro sam za boravila ti zahvaliti na ovakoj ljepoj prezentaciji nove biljke. HVALA smile79
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2012 u 21:25
Ivana-Mia.....hvala na pohvalama....Je to je moja biljka i moja slika. Kupila sam ju na sajmu cvijeća u Opatiji prošli vikend. Čim procvjeta stavit ću novu sličicu, a to bi moglo ubrzo jer pup već ima
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2012 u 23:16
Danas sam slikala pepinov cvjetni pupoljak
 
 
 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2012 u 19:25

Malo je narastao, otvorio jedan cvjetak (cijet ću uslikati kad otvori i ostale, par ih je u buketiću)

 
 
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 17:59
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 19:47
da vidimo koliko je Pepino napredovao za ovih mjesec dana koliko je kod mene. Grmoliko je narastao i ima cvjetnih pupova, cvjetova, a danas sam tek primijetila da mu jedan plodić raste, pogledajmo:
 
 
 
 
 
 
 
Na vrh
maris40 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 21 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3958
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maris40 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 20:06
Interesantna biljčica ,moja prijateljica je kupila neki dan sadnicu Pepina,baš me zanima kako će izgledati plodovi .
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2012 u 20:11

Ukoliko ovaj Pepino opstane kod mene, pratit ću njegov rast i razvoj i izvijestiti vas Smile

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 22:00
Pun je cvjetića
 
 
 
 
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2012 u 22:31

Zanimljiva biljkaTongue

Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2012 u 19:10
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2012 u 22:18
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2012 u 22:39
Opa,pa već i plodeke imaClap
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2012 u 22:41
Ima, ima, baš se okitio
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2012 u 23:42
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2012 u 07:15
Kod mene tek sada cvijeta.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.