Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lukovice u posudi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lukovice u posudi

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 8>
Korisnik
Poruka
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 14:40
.....korijen biljke može imati različit oblik...navikli smo na razgranjeno korijenje koje ima glavnu žilu i po strani ogranke...trave imaju čupavi korijen itd....neke biljke pohranjuju hranjive tvari u proširene dijelove korijena....te hranjive tvari koriste za ponovno nespolno razmnožavanje ili razvijanje  stabljike i listova kada dođu povoljni uvjeti...ljudi i životinje konzumiraju takvo  jestivo korijenje...a to su : lukovice kod jednosupnica  -  luk, češnjak........ ukrasne  biljke  -  narcisi, zumbuli, lale,ljiljani , gladiole itd.......gomolj je dio korijena koji sprema hranjive tvari kod krumpira, čičoke, ali   i   kod  nejestivog ukrasnog bilja  -   dalije , begonije......
 
...postoje još neki oblici korijena   -   podanak , zadebljali korijen kojeg imaju recimo perunike.....itd......Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 14:41
...na vrećicama često krivo piše....
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2009 u 18:48
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

I niske dalije imaju gomolje,TrišaWink

U tegli mogu rasti i visoke dalije i gladiole no treba velika tegla,duboka,da korjenje,tj.gomolji,imaju mjesta.Neće biti tako velike i vjerojatno će cvjetovi manji biti,nego da su u vrtu posađeni,no cvast će.

Naravno Shasha krivo sam rekla, jer sam ja sijala dalije i te iz sjemena neke su bile su niske, iznenadila sam se poslije kad sam ih vadila koliki su im bili gomolji.
Lijepe su jako visoke, ali meni su divne i one jednostruke niske, pa vjerojatno za njih nije problem uzgoj u tegli.
No kako sam pomjesala sve gomolje,sada nemam pojma koje su koje.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 00:47
meni su pocele nicati moje biljcice Smile bas sam happy..u istu tu teglu sa lukovicama posijala sam i neko sitno cvijece,ne znam vise koje..hihi,
...ugl biljcice su visoke 1cm i kad ih zalijevam skroz se presaviju Unhappy probala sam ih zalijevat iz ruke..ali opet isto..savjet?
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
Magister vitae View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 685
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Magister vitae Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2009 u 14:13
na mojima pise da narastu pola metra valjda ce im biti dosta mjesta (razmak sam stavio isto pola metra) stavit cu im nekakav potporanj i onda sto im Bog da
Na vrh
trantinchica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 100
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trantinchica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2009 u 23:12
jucer sam presadila lukovice iz posude u dvoriste..jel istina da sad ne budu cvjetale druge godine?da ih zalijem s nekim tekucim gnojivom?
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 09:38
Je li lukovice u dosta velikoj posudi treba preko zime unositi u kuću, ili bi mogle ostati vani u zaklonjenom dijelu?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 10:37
Ne znam ,Ljiljana,možda bi bilo dobro da tu posudu zaštitiš.Recimo jutenom vrećom ili tako nečime.U posudi se biljke lakše smrznu nego vani,u zemlji.
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 11:16
Hvala, tako sam i mislila, staviti u ćošak balkona i zaštititi s nečim.
Na vrh
Jelle View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelle Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2010 u 20:12
Danas sam po prvi put posadila lukovice narcisa, zumbula i još nekog cvijeca kojemu ne znam ime u posude.  Tegle s narcisima sam kombinirala s tim cvijecem kojemu ne znam ime kako bi mi tegla bila dulje u cvatu. Narcisi navodno cvijetaju od 4-6 mjeseca a ovo drugo cvijece u 6 i 7 mj. Jedva čekam proljece Smile
 
Pošto sam totalna početnica u ovome molila bih vas znalce i vas koji ste vec sadili lukovice u posude da podjelite samnom svoje male tajne Wink  Konkretno koliko ste ih često tokom zime zaljevali i s cim bi mi bilo najpraktičnije da ih zaštitim tokom zime ili da ih ipak unesem u kucu? ali imam samo sobu u koju bi ih mogla staviti ali i ona se grije preko zime jer tamo sušim ves pa se bojim da im tamo ipak ne bude pretoplo.
Na vrh
Teatree View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Studeni 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Teatree Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2010 u 19:33
bok, mogu li još sad posaditi teglu s lukovicama na prozor. mislila sam kombinirat razne vrste da mi cvate u proljeće?
jel znate koje bi vrste mogla kombinirat i u kojem redolsijedu da ih sadim? bilo je na onoj poljoprivrednoj emisiji u nedjelju koji bi bio najbolji redoslijed, ali sam zaboravila.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2010 u 19:42
Ako ste preskočili plodove zemlje a zanimaju vasWink

http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=205
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Jelle View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelle Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 12:20
Proklijale su mi lukovice posađene u teglama početkom 10 mj.
Šta sad? hoce li mi se smrznuti preko zime? kako da zaustavim njihov daljnji rast?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2010 u 14:04
Moje obično sve izniknu, pa su i sada i u teglama i u zemlji, sve je već vani, ali ništa se zbog toga ne uzrujavam, jer one ipak cvjetaju tek na proljeće, odnosno kad im je vrijeme. Moje su nešto u teglama, koje sve ostaju vani, nešto direktno u zemlji, no kako sam ja u Rijeci, kod mene to funkcionira bez problema, pa ja vadim samo dalje, ostalo ne diram.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 10:30
kupila sam lukovice zumbula u tegli (imala su cvjetne stapke 5cm) prije 8 dana, brzo su procvale

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 12:36

Prije nekih tri tjedna u kutiji u mojem zimovalištu pronašla sam nekoliko lukovica koje sam u jesen zametnula i nisam ih posadila, pa su tako zimu provele van zemlje, u kutiji.. Vidjela sam da su već polako krenule pa sam ih samo ubacila u zemlju, u žardinjere koje mi služe kao mali "rasadnik".

I evo rezultata. cvast će mi ubrzo Smile
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 18:22
Anaida vidiš da je točna teorija kako se lukovice mogu saditi i u veljačiClap
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2011 u 15:59
Imam jedno pitanjce...
svi već znamo da su za biljke bolji glineni lonci nego plastični, e sad ja nisam sigurna dali su bolji glazirani lonci,oni koji su glatki i "presvučeni" ili su bolji samo keramički,oni grublji i nisu ničim "presvučeni"?Igra li to neku ulogu u zadržavanju topline ili?
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2011 u 21:03
Evo Tea mene slučajno i ovdje pa da ti ja odgovorim na ovo pitanje.Svakako je za biljke najbolje da su lonci glineni i po mogučnosti oni kako kažeš grublji bez glazure.Čak se preporučuje da se prije sadnje natope u vodu.Samo šteta što su ih zamjenili plastični koji su dekorativniji.Ja osobno volim glinene bez obzira na ljepotu,a i za samu biljku su bolji jer su od prirodnog materijala.Nadam se da si zadovoljna s odgovorom.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2011 u 11:12
Tek sam sad procitala Tvoj post dmirce.Hvala na odgovoru.Za sljedecu sadnju uzimam glinene lonce.Jedini mi je problem s njima sto su mi jako teski kad se u njih posade biljke ali sto se tice dekoracije cak mi je ljepse za vidjet biljke u glinenim neg u plasticnim loncima.I vjerojatno su puno skuplji :-(
Zadovoljna s odgovorom :-)
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.