Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aloa Vera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aloa Vera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 46>
Korisnik
Poruka
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2008 u 01:12
Imam i knjigu o alojama, bas o te tri ljekovite, jer se knjiga i bazira na njihovoj ljekovistosti, kako piti/jesti/mazati.
I ima fotke.
Uglavnom, sok i listovi arborescensa izgledaju ko kod moje - sok/gel je proziran, doduse listovi su puuuno veci nego kod moje.
 
Sad dal ce smrdit ne znam (vidim da se iskustva ne podudaraju).
 
Nadam se da ne jer sam ovaj gel iz slomljenog lista stavila na lice i zadovoljna sam (ili je to placebo Wink), ali sok/gel iz barbadensisa stvarno ne mogu.
Cak da imam vise listova bi napravila neki pripravak iz knjige (nesto sa liscem, medom i rakijom ako se ne varam), al rekoh biljka je jos mlada mlada i nema smisla da ju cipam (a opet pise i da je ljekovita tek kad navrsi neke godine).
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2008 u 20:10
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Moja Aloa arborescens je stara i ne smrdi joj sok iz listova. Imam i Alou barbadensis, ali ni ona ne smrdi. Jedina razlika koju sam primjetila u soku ovih biljaka je ta da je kod arborescens sok jako gorak dok kod barbadensis nije.


Kika, provjeri ti tu svoju barbadensis:
1.Možda ti ne smrdi jer ti je draga,
2.Sok od aloe barbadensis je zaista gorak
 
Fermina, provjerila sam milion puta, pa čak i neposredno prije nego što sam pisala onu poruku. Možda je bitno da navedem i to da je moja Barbadensis mlada, ima 1,5 godinu, dok Arborescens ima oko 10 godina.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 12:42
Originalno poslano od člana dora dora napisao:

Imam i knjigu o alojama, bas o te tri ljekovite, jer se knjiga i bazira na njihovoj ljekovistosti, kako piti/jesti/mazati.
I ima fotke.
Uglavnom, sok i listovi arborescensa izgledaju ko kod moje - sok/gel je proziran, doduse listovi su puuuno veci nego kod moje.
 
Sad dal ce smrdit ne znam (vidim da se iskustva ne podudaraju).
 
Nadam se da ne jer sam ovaj gel iz slomljenog lista stavila na lice i zadovoljna sam (ili je to placebo Wink), ali sok/gel iz barbadensisa stvarno ne mogu.
Cak da imam vise listova bi napravila neki pripravak iz knjige (nesto sa liscem, medom i rakijom ako se ne varam), al rekoh biljka je jos mlada mlada i nema smisla da ju cipam (a opet pise i da je ljekovita tek kad navrsi neke godine).
 
 
Dora , molim te da mi daš naslov i autora te knjige o alojama.Gdje si je kupila?
Kad aloju staviš na lice i vidiš poboljšanje to nije placebo.
Ona zbilja djeluje već kod jednog apliciranja.
 
Listovi kod te arborescens na slici su veći, između ostalog, jer su vjerojatno uzgojeni u tropskim uvjetima.
 
Obadvije su gorke.Sinoć probala.Miris?O mirisima ne raspravljam.Kad je nešto ljekovito miris mi nije bitan.
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 13:25
Kako ne!
 
Knjiga se zove: Aloja biljka koja lijeci (Aloe, la pianta che cura).
Napisala: Liane Maria Ledwon.
 
 
Kosta kakvih 60ak kuna, kupila ju u King Korsu u Zegeu.
Prevedena je na hrvatski.
 
 
Ima ponesto korisnih savjeta, neso povijesti i tak... za totalne neznalice kao ja, korisna.
Ne znam jel bi tebi bila korisna buduci da to sve vise manje i sama znas sto pise unutra.
 
Dal je arborescens gorka, jos nisam u toj fazi da ju jedem (a i velim, nemamje dovoljno za takav aranzman), al da je dobra za lice - ludilo.
Koza mi je glatka i mekana ko bebina!
U ponedjeljak cu definitivno kupit jos jednu!
Aloju misim...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2008 u 17:08
..eve i mene.... mozgala pa iskopala gdje sam ono čitala...časopis "ljekovite biljke" ....sad što je tako, što nije...... daklem kažu:
- sve su vrste aloje ljekovite ali prednjače aloe vera i aloe arborescens..... iako su još i stari grci koristili i dan danas se smatraju jako ljekovitima
su : vera, ferox, africana i arborescens, pa se ljekovitim smatraju čak i variegata, saponaria i melanacantha
- beru samo vanjski listovi stari najmanje 3 god
- listove rezati oštrim nožem jer tada rana brže zacijeli
- ispod kore aloe vere i još nekih vrsta nalaze se stanice koje kada se list odrežeizlučuju žu čkasti smolasti sok. sok je gorak ali ima snažno antibakterijsko djelovanje i upotrebljava se u farmaciji.  daklem kada se lsit odreže treba ga pustiti da odstoji dok ne isteče sav taj žuti sok ( koža sa ovim sokom ne bi smjela doći u dodir).
-gel se iz lista može istisnuti, izrezati ili izvaditi žlicom ( ali pazita na žuti sok, again jer on može nadražiti kožu, dok se čisti gel može direktno stavljati na kužu i rane.
- sviježe iscjeđen gel treba brzo potošiti jer brzo dolazi do vrenja mliječnih kiselina i gel se pretvara u "jogurt"

...evo, dakle ne mogu posvedočiti da li je istine ili ne jer nemam iskustva iz prve ruke...al tako pišu.... a časopis dosta vjerodostojan oko drugih tema....


p.s. dora...kupit ćeš još jednu, jel to znači da da ih brzo trošiš:)))))))
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2008 u 11:29
Da :))))
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2008 u 10:53
he he... izgleda da me aloja prati... kod susjeda prijateljice skužila nadaleko jednu... na znam vrstu al očekujem uskoro komadić pa se nadam detekciji :))
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2008 u 01:41
Samo da pokazem moja dva primjerka arborescensa koja ekspoatiram po malo Smile
 
 
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2008 u 09:17
Misliš, naravno, na ove dvije što su desno i lijevo od ove u sredini.
Dobre su tiThumbs%20Up
Ali ja bih na tvojem mjestu eksploatirala samo jednu a drugu pustila da se razmnožava.Smile
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2008 u 11:33
Ma daaa, na njih dve misim (ovu smrdljivicu u sredini ne diram ni stapom Smile bar sto se eksploatacije tice-neki dan sam probla opet malo zarezat list i probat se naviknut na smrad... ne ide Confused).
 
 
Sto se ekploatacije arborescensa tice, za sad ih ne mogu cupkati prejako, jer su male (bar prema onom sto pise po netu da bi mogle postat), al s vremena na vrijeme cu uzet pokoji donji listic.
Al dobra vijest je da svaka ima bar po 5 mladih i da cak i sad - rastu (pa se nadam da ce u proljece/ljeto rast ko lude kad budu prave vrucine i kad bude sunca)!
Ove sve biljke su mi na jedinom suncanom prozoru tako da ipak imaju nesto malo sunca ujutro i u rano popodne.
 
Fermina, aj mi reci jed da ovim vecim arborescensima stavim neki potporanj?
Cini mi se da bi im mogao trebat, al nisam ziher...
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2008 u 23:45
Zapravo, kad su stalno vani ne treba im potporanj.Dobro se snalaze i same.
Ali kad su u kući puno su nježnije i krhije pa bi možda ipak trebalo.Procijeni sama.Smile
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 18:34
...dora baš su ti lijepe.... koliko su stre? tj koliko brzo rastu?... mislim da će mi frendica nabaviti jednu kao ta tvoja ...ta ab... :))))

nego žemske jeste pospremile aloje koje su vani?... ja ću noćas ostaviti termometar ...u zatvorenom su ali negrijanom ap je noću ledeno... može izdraži do +5 šta ne? :))
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 19:41
 
Ovo je moja aloa, koja je posađena ove godine, grane od 30 i 40 cm, odrezane od matične biljke zakorjenile su se u roku od 10 dana (provjereno, jer sam ih morala premjestiti) i imaju žilice dugačke između 3 i 7 cm. Matična biljka je u predgrađu Rijeke (Drenova) vani u vrtu već više od 10 godina, ogromna je i nitko je ne zaštiti niti ne sprema. Napominjem da su temperature zimi i niže od -5 stupnjeva, ali ona izvanredno odoljeva zimi. Moju sam posadila isto direktno u vrt, pa ću iduće godine nešto moći reći i iz vlastita iskustva.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 20:34
.... ma super je , ali je gorostas naspram mojih bebica..... pa ću ih još držati van svih vremenskih prilika i ne prilka..)
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 21:50
Moja mala,mala aloe vera Tongue.. Ko' zna koliko ce joj godina trebati da bude kao vase EmbarrassedEmbarrassed!!
Ali barem cu uzivati u njenom rastuTongueTongue!!
 
 
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 22:01
Hej slatka je, a i brzo ti ona raste, vidjet ćeš.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 22:08
...a ako je ono u pozadini krasula...zanči da nećeš uprskati sa zaljevanjem kao ja :))
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 22:14
Jeste,u pitanju je Crassula TongueTongue.. bas se spremam da ubacim i njenu sliku..naravno u temi Crassule.. Wink
 
Hvala Trisa!
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 22:19
.....ma baš ti je slatka!!! :))))) .... i zmaš možda i ja imam tu vrstu.... hmm... vidjeti ćemo kad poraste.... ja nabavila par vrsta dok se nsam dokopala vere ( miller) , fala natalija,smile78 fala duda lave!!smile78ali nakraju opet saznala da su sve ljekovite :))))))))))))))))
Na vrh
dzomba View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2454
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dzomba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2008 u 22:27
Svaka od njih je prelijepaTongue..!!
Ali moram priznati da sam veci ljubitelj Crassula EmbarrassedWink..
Hvala ti!!Wink
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 89101112 46>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.