Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Aloa Vera
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Aloa Vera

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 43444546>
Korisnik
Poruka
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2015 u 14:45
evge mislim da bi im više odgovarala i vanjska temperatura ako su prekrivene i ako imaš mjesto gdje ne kisnu. Agrotekstil kažu diže i temp. za 7 C. Kako je lokacija Zg temp. su bile miske ali više nisu, pa ako imaš mjesto suho bolje će im biti vani.
Imam dosta aloa i vani sam ih ostavila ove godine, imala sam mjesto za skladištenje ali kako je ova godina dugo bila topla experimentiram i nijednuu nisam izubila ali i ja kao i Natalija imamo istu kimu (1 km udaljenost) pa je neusporediva s tvojom, ali ja ću opet vani s njima i ako temp padne ispod -15 C dva sloja agrotekstila , preko dana izvaditi jedan da dobiju više svjetlosti a po noći dva. One trpe blage minuse ako su suhe, ali temp + 28 i k tome suh zrak nisam baš sigurna , s zaljevanjem samo truli korjen a list pati na toj temperaturi, ako baš nemaš gdje s njima možda pomogne orošavanjem lista (hlađenje) a zalijevanje tek kad list dobro omekša . Ovo su moja razmišljanja a neko drugi koji ima približno tvoju klimu ti više pomogne.
Supstrat će biti vjerujem dobar. Ja sadim u zemlju, perlit i malo pjeska i kuglica stiropora.
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
evge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Prosinac 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje evge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2015 u 12:30


Ne znam eto, ove ostale su uspješne jučer sam ih presadila u novu zemlju napravila sam miks zemlje za kaktuse + stiropor na dno + perlit zbilja ove dvije imaju jako lijepo korijenje za razdoblje 1mj, agave također iznadila sam se


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2015 u 19:54
Aloje su iz porodice ljiljana a ne kaktusa ako se ne varam, tako da ih ipak ne treba u potpunosti tretirati kao kaktuse i uskracivati im vodu totalno. Sukulenti nisu ludi za vodom, ali ne vidim zasto cekati znakove skapavanja, pa onda posezati za vodom. Treba samo biti umjeren!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2015 u 07:57
kacunak, u pravu si, i aloe ne mogu bez vode,
ali mislim da im voda nikako ne treba kad se pelcaju u zimsko doba
pogotovo ako se nemaju idealni uvjeti
Na vrh
evge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Prosinac 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje evge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2015 u 10:23
kako bi pitala za zdravi pelcerić a da me admin ne blokira?Tongue
Mislim da su ove bile bolesne od gljivica jer ih nisam zalijevala i opet sam očistila korijen i iznijela ih van i opet su strunule ali imale su neke naranđaste krugove oko korijene
Gore su narasle dole su strule
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2015 u 10:45
Malo piši, malo slikice stavljaj i za čas dođeš do 50-tak bodova... a onda PP.... naravno ne za žicanje Thumbs Down (to nitko ne voli!) već za razmjenu dobara....Big smile

Ako si dobro očistila "trulež" i posipala s cimetom, pustila da se osuši, možda nešto i bude, ako ne... vrati se na prvi dio poruke....


Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
evge View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Prosinac 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje evge Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2015 u 11:11
Naravno da ne žicam :D trampa za materijalne ili biljne oblike uvijek je u ponudi :)

Očistila trulež jesam, ali za cimet nisam znala..ali sad niti cimet ne pomaže
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2015 u 18:07
evge, moje aloe su vani na prozoru, iako nisu direktno na otvorenom jer su u pitanju prozori dnevnog boravka (tu je i balkon, djelomično je natkriven krovom kuće), trenutno otkrivene jer je toplo ovih dana. Slijedim primjer aralije i pokrit ću ih kad i ako zahladi. Mislim da ih neću spremati, osim ako najave kakve ogromne minuse. Malo me strah kiše (mogu smočiti ako pada s vjetrom), pokrit ću im tegle najlonom dok ne prođe. U ponedjeljak odoh kupiti "paučinu" ili kako se već to zove. Embarrassed Zasad im uvjeti odgovaraju i dobro se drže (lokacija Karlovac).

Ako ih odlučiš staviti van, moj je savjet da im prosušiš zemlju i pomiješaš je s dijelom pijeska i drobljenom ciglom - u pomanjkanju ostalog, dobro je i to... ili čak sitni šljunak.
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2015 u 12:03
Jel ih mogu sada iznjeti?nema velikih minusa a bilo je dosta hladno gdje su boravile..????...i dali da ih stavim u zemlju van kalica nekako mislim da bi im bilo bolje...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2015 u 11:11
I mene ovo zanima, iznijela bih i ja aloju vani ali nemam je cim pokriti.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2015 u 12:35
zimus je dobila i dvije malene...
Na vrh
Ipo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Prosinac 2015
Lokacija: Mali Lošinj
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ipo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2016 u 15:18
https://imageshack.com/i/p8S7mctLj
https://imageshack.com/i/p5HwNVzIj
https://imageshack.com/i/p3zBV4ePj

Lijep pozdrav svima!

Imam nekoliko pitanja, ako mi možete pomoći. Na ova tri linka su tri različite vrste aloe. Na prvoj je A.Barbadensis Miller ako se ne varam, na drugoj je A. Arborescens, a treću ne mogu identificirati. Vidio sam na forumu da su je mnogi zamijenjivali za A.Barbadensis Miller, što izgleda nije točno, jer dotična ne gubi pjege tijekom rasta, i razlikuje se u formi i dužini listova od A.Barbadensis Miller. Da li je netko upoznat sa tom vrstom, te da li ona ima ikakva ljekovita svojstva? Na otoku Lošinju gdje živim, ima je u izobilju, vrlo je invazivna, mesnatih listova punih karakterističnoga gela.

Puno hvala na odgovoru!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2016 u 20:13
@Ipo, dobrodošao na forum!

Mislim da je to Aloe Ferox (?),  navodno je ljekovita 

Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2016 u 23:09
Dobrodošlica i od mene. Nažalost ne mogu otvoriti sličice
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
devang View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Veljača 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje devang Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2016 u 23:59
Dragi svi, trebam pomoć. Imam alou, rekli su mi da je aristata. Cijelo ljeto je bila super, i sada sam primjetila da su joj počeli trunuti donji listovi. Ne zaljevam je puno po zimi. Trebam pomoć kako da ju spasim. Ako treba pošaljem i slikice....
Hvala puno unaprijed!
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 10:53
Dobro bi došle sličice, ali moje je iskustvo s njom zimi da imaju poneki list osušen, ali ako su ti ostali listovi mekani onda je izvadi iz zemlje i pregledaj korjenje pa ako je vodenasto otkini oštrim nožem do tvrdog dijela pa makar ono bilo do samog vrha biljke i pusti da se zasuši bar jedan dan i posadi u novi supstrat. Tako sam spsila mnoge aloe. Kod većih oštećenja ja se koristim i s varekinom. 2 trćine vode i jedna trećina varekine pošpricam korjen, malo neobično ali pali
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Ipo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Prosinac 2015
Lokacija: Mali Lošinj
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ipo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 12:01
Zahvaljujem se na dobrodošlici svima!

Nemam nikakvu drugu opciju slanja slika, jedino mi nudi preko URL adrese slike, pa mi se imageshack čini okej. Pregledao sam sve forume na cvijet info vezane za aloe, i vidio sam već nekoliko slika dotične aloe da cirkuliraju po forumu, neke su čak i ubrane na Lošinju, ali nitko im nije znao odgovarajuće ime. Pinus, vidio sam i tvoje predivne aloe ferox, i mislim da ova moja nije ferox, osim ako ne postoje neki hibridi, ili više podvrsta iste. Aloe Ferox imaju deblju kožu i izraženije bodlje, koje idu i po sredini listova, i boja listova im je drugačija. Sad da li sam u pravu, da li klimatske promjene mogu zavarati i dati skroz drugačija obilježja, neznam. Evo šaljem još slika,nadam se vašem odgovoru.

Pozdrav iz kišnog Lošinja!

https://imageshack.com/i/p8Gdezm9j
https://imageshack.com/i/p8og6mF6j
https://imageshack.com/i/paWi36Pxj
https://imageshack.com/i/paBO9Prsj

P.S.
Još jedno pitanje, kad uberem list Aloe, da li ga je dobro zamotati u foliju i staviti u frižider, s obzirom da uzimam jednom dnevno komadić?
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 14:01
Ovo mislim da je aloa saponaria, malo proguglaj, ljekovita je i raste u primorju. Na ovo drugo pitanje vjerujem da će se oglasiti znalci o ljekovitom bilju kojih ima i na ovom forumu.
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 17:32
Originalno poslano od člana Ipo Ipo napisao:

 . . .Pinus, vidio sam i tvoje predivne aloe ferox, i mislim da ova moja nije ferox,. . .  
@Ipo, sada vidim da nije a. ferox, ali nije niti moja aloe ferox. OVDJE sam vjerojatno pogodio Embarrassed točni ID svoje aloe: Aloe peglerae Smile

Na vrh
Ipo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Prosinac 2015
Lokacija: Mali Lošinj
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ipo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2016 u 13:11

Hvala Aralija, radi se o Aloe Saponaria, upravo sam dobio odgovor od uzgajatelja iz Južne Amerike koji je također potvrdio, i rekao da je ljekovita. Pinus onda smo nešto novo i naučili, bravo!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 43444546>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,344 sekundi.