Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kineski Jam - Chinese Yam
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kineski Jam - Chinese Yam

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kineski Jam - Chinese Yam
    Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 19:14
    JAM - biljka za budućnost



Kineski ili cimetov jam (Dioscorea batatas L.) (Dioscorea opossitifolia) je penjačica čije vriježe mogu narasti do 3 m u visinu, a gomolj i do 1,5 m u dužinu. Od davnih vremena korišten kao lijek u Kini. Jam sadrži 10 esencijalnih aminokiselina, glikogenski protein holing, te fitohormon diosgenin. Kod jama se konzumira gomolj, koji je iznutra bijele boje, a može postići masu do 2 kg po biljci.


Jam je najbolje koristiti tako da se dnevno kozumira oko 20 g (3-4 cm odrezati, oguliti i pojesti u sviježem stanju ili ga kratko prokuhati i pojesti. Ostatak gomolja umotati u alu foliju i staviti u hladnjak ili ga držati na temperaturi iznad 20° C (samozaraštanje) jer nakon zaraštanja na prerezu jam može ostati na sobnoj temperaturi duže vrijeme.



Ljekovita svojstva JAMA

Gomolj jama ima izražena ljekovita svojstva koja pozitivno utječu na poboljšanje zdravlja (antitumorno djelovanje, usporavanje starenja, poboljšava slabu probavu, smanjuje razinu šećera u krvi i pomaže u otklanjanju tegoba vezanih uz dijabetes, regulira i smanjuje visoki krvni tlak, stimulira endokrine žlijezde i pojačava imunitet). Jam je veliki izvor vitamina B6, koj je direktno odgovoran za jačanje krvnih stijenki (naročito značajno kod ljudi koji su imali infarkt) i predstavlja dobru preventivu kod kardiovaskularnih bolesti. U kineskoj medicini se jam vrlo uspješno koristi kod liječenja upalnih procesa u želucu i crijevima (gastritis i sl.). Jam sadrži fitohormon diosgenin koji između ostalog utječe i na smanjenje kolesterola i triglicerida u krvnim žilama. Antioksidansi iz jama su dobri u borbi protiv slobodnih radikala koji napadaju mozak (Alzheimerova bolest). Jam također povoljno djeluje na kosu i kožu (dobar ten i jaka kosa).

Uzgoj jama

Jam se može umnažati preko malih zračnih gomoljčića ili dijelovima gomolja, a sadi se u svibnju. Berba je u našim uvjetima u listopadu i studenom. Najveći problem kod uzgoja jama je berba,jer jam ima tendenciju da raste brzo i okomito u zemlju,pa ga je poslije skoro nemoguće pronaći i pobrati. Iz tog razloga pokusima su utvrđeni načini koji olakšavaju berbu, a to je sadnja jama u žljebovima ,bazenima ili vrećama. Sve se te navedene posude pune kvalitetnom zemljom (supstratom) i onda se u njih sade presadnice. Uz svaku posudu potrebno je staviti oslonac (kolac) ,na koji će se penjati vriježe s lišćem. Berba počinje kada lišće požuti. Nakon pranja gomolji se skladište u kartonskim kutijama na sobnoj temperaturi.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 19:19













Slikice su posuđene s neta...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 19:28



Ovo je jedna moja starija slikica Yama...
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 20:45
ja imam   obični jam a za kineski do sada   nisam ni   čuo :)
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 20:51
Fiki,možeš li staviti koju fotkicu? Ja se tek upoznajem s ovom biljkicom...znam da je kineski,jer je kupljen vani i na vrečici s gomoljčićima je pisalo Chinese Yam, a postoji još korejski i japanski jam.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 20:52
Dioscorea opposita (nagaimo, yamaimo, Chinese yam, Japanese mountain yam, Korean yam; syn. D. batatas, D. oppositifolia)
   Evo ovo sam još našla na netu....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 21:23
Nešto sam o toj biljci gledala u Vrtlarici kod Kornelije.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 21:30
Ja sam samo dosta čula o toj biljci, ali nisam znala za ovo da očito postoji više vrsta Yama... Nemam baš puno saznanja i iskustva s ovom biljkicom, tek sam počela. Pronašla sam samo da ima divlji i ovi navedeni yamovi.Taj divlji navodno je isto jako koristan i ljekovit kao i ovi uzgojeni..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 21:57
U kojoj je drežavi to kupljeno?Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2012 u 22:08
Smrcko, preko Ebaya....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,375 sekundi.